Kryzys wokół Sądu Najwyższego w Polsce
Wygląd
Kryzys wokół Sądu Najwyższego w Polsce – zapoczątkowany w 2017 konflikt publiczny dotyczący statusu prawnego polskiego Sądu Najwyższego i wymiaru sprawiedliwości w Polsce związany z działaniami partii Prawo i Sprawiedliwość.
- 3 lipca [2018] w Polsce wejdzie w życie ustawa o Sądzie Najwyższym, która ostatecznie zniesie w Polsce zasadę trójpodziału władzy i istotę demokratycznego państwa prawa (…). Mechanizmy obrony państwa prawa w Polsce okazały się zbyt słabe. Partia rządząca kończy dzieło demontażu systemu trójpodziału władz, łamiąc wprost zapisy polskiej konstytucji. Będąc obywatelami Polski, czujemy się również obywatelami Europy, dlatego świadomi znaczenia wolnej, demokratycznej i praworządnej Polski w Unii Europejskiej, apelujemy do Komisji Europejskiej oraz do Rady Unii Europejskiej o pozostanie wiernymi podstawowym wartościom zapisanym w artykule 2 traktatu o Unii Europejskiej.
- Autorzy: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski, Włodzimierz Cimoszewicz, Leszek Miller, Marek Belka, Kazimierz Marcinkiewicz, Andrzej Olechowski, Dariusz Rosati, Adam Rotfeld, Radosław Sikorski, Władysław Frasyniuk, Bogdan Lis, Zbigniew Bujak
- Źródło: Antoni Macierewicz oskarża sygnatariuszy listu do KE o zdradę narodową, onet.pl, 15 czerwca 2018.
- Zobacz też: demokracja, Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, Polska, Polska w Unii Europejskiej, podział władz, Prawo i Sprawiedliwość, Sąd Najwyższy (Polska), Unia Europejska
- A jeżeli chodzi o Sąd Najwyższy, to przychylam się do zdania autorytetów prawnych, którzy uważają, że to, co zrobił jest koniecznym ruchem przeciw niszczycielstwu ustrojowemu, ponadto jest zgodne z Konstytucją i traktatami europejskimi. Obrona przeciwnego stanowiska jest żałosna. Przypomina prawników PRL, którzy też bronili socjalistycznej dyktatury. Każda władza dyktatorska czy zmierzająca do dyktatury zawsze ma i będzie miała swoich profesorów, w tym prawników. Ale oni powinni być umieszczani na liście hańby. Dlatego propaguję tworzenie pręgierza obywatelskiego. Proszę zauważyć, jacy ludzie zgłosili się do PiS-KRS [Krajowa Rada Sądownictwa]. Są wśród nich frustraci i nieudacznicy, i osoby powiązane z obecną władzą różnymi więziami.
- Autor: Leszek Balcerowicz
- Źródło: Leszek Balcerowicz: Media muszą patrzeć władzy na ręce. Po to są., koduj24.pl, 13 sierpnia 2018.
- Zobacz też: dyktatura, Krajowa Rada Sądownictwa
- Bezczelność prezes SN nie ma granic. Ale jej lament jest świadectwem bezradności: rozpanoszona kasta traci wpływy i dochody.
- Autor: Ryszard Terlecki, Terlecki: bezczelność prezes Sądu Najwyższego nie ma granic, tvn24.pl, 22 grudnia 2017.
- Blisko 200 prawników zgłasza się [do Sądu Najwyższego]. Czym kierują się ci ludzie? Jaka jest ich wartość moralna? W moim przekonaniu to są ludzie bez poczucia godności, którzy nie spełniają elementarnego warunku bycia sędzią – nieskazitelności charakteru. Ci ludzie w przyszłości, kiedy nastąpi okres depisyzacji naszego kraju, powinni być usunięci z zawodu. Nie tylko ci, którzy zostaną powołani do Sądu Najwyższego, ale wszyscy, którzy pełnią zawody zaufania publicznego i w tej chwili zgłosili swoje kandydatury. To są postawy nie do zaakceptowania. To jest państwo, które premiuje patologiczne, negatywne, aspołeczne zachowania. Zachowania służące interesom osobistym tych, którzy tak się zachowują i służące obecnej władzy publicznej.
- Autor: Włodzimierz Cimoszewicz
- Źródło: Cimoszewicz o kandydatach do Sądu Najwyższego: tchórze, wazeliniarze, ludzie bez godności, tvn24.pl, 1 sierpnia 2018.
- Dzisiaj nie potrafimy wymienić nikogo z liczących się profesorów, który miałby inne zdanie. Zdanie jest jednoznaczne: konstytucja gwarantuje pierwszej prezes urzędowanie do 2020 roku. To musi być uszanowane, bo inaczej ta konstytucja jest w sposób oczywisty złamana. Twierdzenie odmienne jest twierdzeniem najczęściej ludzi, którzy są bardzo pewni siebie, bardzo potrafią być butni, bardzo potrafią szargać inne opinie, nie mając ku temu żadnej wiedzy, żadnego doświadczenia i żadnych prawdziwych argumentów, poza w kółko powtarzaniem, że określony przepis konstytucji pozwala ustawowo określić wiek przejścia w stan spoczynku. To jedno z drugim akurat niewiele ma wspólnego.
- Autor: Wojciech Katner
- Źródło: Sędzia Katner: mam nadzieję, że nie będzie osoby, która zgodzi się zastąpić prezes Gersdorf, tvn24.pl, 20 lipca 2018.
- Głęboko wierzę, że nowy Sąd Najwyższy zostanie obsadzony przez takich sędziów, którzy rzeczywiście – mówię o tych sędziach, którzy dojdą do Sądu Najwyższego w ciągu najbliższych miesięcy – będą prawdziwą elitą, ale w oczach społeczeństwa, bo to jest dla mnie najważniejsze. Ludźmi, którzy zasłużyli sobie swoją służbą dla Polski i dla społeczeństwa na miano elity, a nie dlatego, że wysoko noszą głowę.
- Autor: Andrzej Duda
- Źródło: Prezydent: państwo nowoczesne to nie jest państwo liberalne, tvn24.pl, 19 czerwca 2018.
- I jeśli, co bardzo prawdopodobne, Trybunał Sprawiedliwości UE uzna, że nowe polskie przepisy o SN są sprzeczne z prawem unijnym, kariera tych powołanych dziś sędziów SN może się szybko skończyć. Właściwy organ będzie musiał stwierdzić, czy oni są sędziami, czy nie. Jednak, w mojej ocenie, te osoby nie zasługują nawet na to, by nazwać je prawnikami. Bo biorąc udział w tej procedurze złamały wszelkie standardy. Co ludzie nie tylko nie powinni być sędziami, zwłaszcza Sądu Najwyższego ale nie powinni w ogóle pełnić żadnych zawodów zaufania publicznego.
- Autor: Krystian Markiewicz
- Źródło: Prezydent powołał pierwszych sędziów do Izby Dyscyplinarnej SN. Prof. Markiewicz: powołanie bezprawne, ci ludzie w ogóle nie powinni być prawnikami, onet.pl, 20 września 2018.
- Zobacz też: Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- Jest to także rozpaczliwa obrona interesów personalnych części sędziów. Tu mamy kurs na konflikt.
- Autor: Kazimierz Kik
- Źródło: Prof. Czarnek: Mówienie o zawieszeniu przepisów to aberracja, tvp.info, 7 sierpnia 2018.
- Jeżeli Trybunał dopuści się precedensu i usankcjonuje zawieszenie prawa przez Sąd Najwyższy, to nasz rząd zapewne nie będzie miał innego wyjścia jak doprowadzić do drugiego precedensu, czyli zignorować orzeczenie TSUE jako sprzeczne z traktatem lizbońskim oraz z całym duchem integracji europejskiej. Mówię to z ubolewaniem jako zwolennik integracji. Unia Europejska jest śmiałym i dalekosiężnym projektem, ale może przetrwać tylko jako Europa ojczyzn.
- Autor: Jarosław Gowin
- Źródło: Jarosław Gowin: Rząd może zignorować orzeczenie TSUE, rp.pl, 27 lipca 2018.
- Zobacz też: Polska w Unii Europejskiej, rząd Mateusza Morawieckiego, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- Jeżeli władza wykonawcza wypowiada się w tak zdecydowany sposób w sprawie, która należy do wyłącznej kompetencji sądu, to po prostu nie ma żadnego znaczenia. Jak powiadam, Trybunał luksemburski rozpatrzy sprawę, ponieważ została do niego prawnie zgłoszona. To, czy jakiś organ bezpośrednio się w tej sprawie wypowiada, to świadczy o tym, że nie zna się w ogóle na prawie.
- Opis: o reakcjach na pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2 sierpnia 2018 w sprawie wieku emerytalnego sędziów
- Autor: Jerzy Makarczyk
- Źródło: Były sędzia europejskiego Trybunału Sprawiedliwości: kadencja sędziego jest rzeczą świętą, tvn24.pl, 4 sierpnia 2018.
- Zobacz też: Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- Kadencja I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf trwa i musi trwać do 2020 r. Skrócenie wieku emerytalnego I prezes SN jest ewidentnym łamaniem Konstytucji.
- Autor: Adam Bodnar
- Źródło: Bodnar: kadencja I prezes SN musi trwać do 2020 r., polsatnews.pl, 28 czerwca 2018.
- Kadencja sędziego jest rzeczą świętą. Jeżeli ktoś narusza kadencję każdego zwykłego sędziego, ale szczególnie prezesa, to narusza system europejski, bo ten gwarantuje wszystkim obywatelom Unii Europejskiej, a my jesteśmy obywatelami Unii, prawo do sądu niezależnego i niezawisłego.
- Autor: Jerzy Makarczyk
- Źródło: Były sędzia europejskiego Trybunału Sprawiedliwości: kadencja sędziego jest rzeczą świętą, tvn24.pl, 4 sierpnia 2018.
- Komisja Europejska nie złamie polskiej woli dokończenia reformy, bo to jest albo-albo; jeśli nie zreformuje się sądownictwa, inne reformy mają mały sens, gdyż prędzej czy później zostaną przez takie sądy, jakie mamy, zanegowane.
- Autor: Jarosław Kaczyński
- Źródło: Jarosław Kaczyński: KE nie złamie polskiej woli dokończenia reformy, tvp. info, 8 lipca 2018.
- Komisja Europejska podtrzymuje stanowisko, że polska ustawa o Sądzie Najwyższym jest niezgodna z prawem UE, ponieważ podważa zasadę niezawisłości sędziowskiej, w tym nieusuwalność sędziów, a tym samym Polska nie wypełnia swoich zobowiązań wynikających z art. 19 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej w związku z artykułem 47 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej.
- Autor: Komisja Europejska
- Źródło: Komisja Europejska podejmuje kolejny krok wobec Polski. Rząd ma czas do 14 września, gazeta.pl, 14 sierpnia 2018.
- Zobacz też: Polska w Unii Europejskiej, wymiar sprawiedliwości w Polsce
- Krajowa Rada Sądownictwa, Trybunał Konstytucyjny i to, co się dzieje dziś z Sądem Najwyższym, to dowody na hybrydowy zamach stanu! Hybrydowy, a nie klasyczny, bo nie ma wymiaru militarnego, siłowego, lecz złożony jest z wielu elementów, często postrzeganych jako miękkie i czasami pozornie odległe od siebie. Na hybrydowy zamach stanu z jednej strony składa się ciąg zdarzeń, w wyniku których jedna partia demoluje i podporządkowuje sobie cały wymiar sprawiedliwości, ale z drugiej np. opanowuje media publiczne i czyni z nich narzędzia brutalnej propagandy. Tworzone są przy tym fałszywe narracje historyczne, interpretacje faktów, a nawet ich deformacje.
- Autor: Bogdan Zdrojewski
- Źródło: Bogdan Zdrojewski: W Polsce mamy hybrydowy zamach stanu, wprost.pl, 21 lipca 2018.
- Zobacz też: zamach stanu
- Mafia wie, że wspólna zbrodnia na konstytucji wiąże bossów i żołnierzy węzłem kryminalnej solidarności. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Sprawy zaszły za daleko. Już nawet ostatni naiwni przeglądają na oczy, a symetrystom kończy się miarka. Mafia dorzyna demokrację, bo do niczym nieskrępowanej władzy brakuje jej już tak niewiele. Tylko Sądu Najwyższego. Waszego sądu, waszego prezesa, waszej izby dyscyplinarnej i kasacyjnej. Wasz Sąd Najwyższy ustali wynik wyborów. Właściwy wynik. Wy wymierzycie prawo i sprawiedliwość.
- Autor: Jarosław Kurski
- Źródło: Mafia kradnie nam demokrację, wyborcza.pl, 24 lipca 2018.
- Zobacz też: mafia
- Małgorzata Gersdorf nie jest pierwszą prezes Sądu Najwyższego. Dura lex, sed lex. Pani Gersdorf nie jest sędzią, ale sędzią w stanie spoczynku. Tak rozumiem prawo.
- Autor: Wiesław Johann
- Źródło: Od obrońcy opozycjonistów do przybocznego eksperta prezydenta Dudy. Kim jest sędzia Wiesław Johann?, natemat.pl, 8 lipca 2018.
- Mamy tu do czynienia z wywieraniem presji na Polskę, na najwyższe władze w Polsce, włącznie z władzą ustawodawczą, czyli parlamentem, który musiałby zmienić obowiązującą ustawę o Sądzie Najwyższym tylko po to, żeby spełnić oczekiwania opozycji totalnej.
- Autor: Marek Ast
- Źródło: Równi i równiejsi w UE. Z Markiem Astem, posłem Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczącym sejmowej Komisji Ustawodawczej, rozmawia Mariusz Kamieniecki, naszdziennik.pl, 19 listopada 2018.
- Zobacz też: opozycja, Polska
- Min. Ziobro przechodził z tragarzami obok budynku KRS i wpadł po swoje. A prof. Zaradkiewicz zmądrzał i zrozumiał, że jak ktoś ma swoje poglądy, które się akurat nie zgadzają z poglądami posłanki siedzącej w KRS, to musi z nich zrezygnować i złożyć samokrytykę. Mentalny komunizm.
- Autor: Marcin Matczak
- Źródło: Komentarze po interwencji Zbigniewa Ziobry na obradach KRS, onet.pl, 28 sierpnia 2018.
- Zobacz też: Kamil Zaradkiewicz, komunizm, Krajowa Rada Sądownictwa, Zbigniew Ziobro
- Może dojść do sytuacji, że Polska takiego orzeczenie nie uzna i z tym się należy liczyć. (…). Możemy mieć głęboki szacunek do rozstrzygnięć różnych trybunałów i sądów ponadnarodowych, ale gdzieś jest granica. Wyznaczenie granicy między jurysdykcją europejską, a suwerennością nie jest proste ze względu na nakładanie się różnych porządków prawnych. W takiej właśnie sytuacji należy taką granicę wyznaczyć. Jeśli Państwo Polskie dojdzie do przekonania, że ta granica jest w sposób niezasadny przesuwana, to jego obowiązkiem jest powiedzenie „nie”. Nawet jeśli miałoby to negatywne konsekwencje. Tolerowanie przesuwania tej granicy prowokuje to dalszego jej testowania. Suwerenność można zaś tracić także na raty, metodą salami, po plasterku.
- Opis: o stosunku do rozstrzygnięć Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- Autor: Leszek Mazur
- Źródło: Szef KRS o działaniach KE i TSUE przeciwko Polsce: "Suwerenność można zaś tracić także na raty, metodą salami, po plasterku", wpolityce.pl, 26 września 2018.
- Muszyński ma opinię człowieka bezpardonowego, który próbował wziąć sędziów pod but. Niektóre jego zachowania, choćby dosadny język, budziły opory nawet w środowiskach prawniczych życzliwych PiS. Nazywany dublerem, bo został wybrany na etat wedle poprzedniego TK zajęty przez innego prawnika, wybranego za czasów rządów PO-PSL, którego nie chce zaprzysiąc prezydent Andrzej Duda. Muszyński chce – co jest łatwe do przewidzenia – orzekać w Izbie Dyscyplinarnej, która ma sądzić sędziów. Jest typowany na jej prezesa.
- Autorzy: Andrzej Stankiewicz, Rafał Zychal
- Źródło: Bogate życiorysy kandydatów do Sądu Najwyższego. Dużo kontrowersji, onet.pl, 3 sierpnia 2018.
- Zobacz też: Mariusz Muszyński, Platforma Obywatelska
- My reformujemy dzisiaj sądownictwo. Ta ojkofobia, czyli niechęć do własnego narodu, to jedna z chorób, która dotknęła część sędziów.
- Autor: Jarosław Kaczyński
- Źródło: Jarosław Kaczyński w Olsztynie: niechęć do własnego narodu to choroba części sędziów, onet.pl, 22 września 2018.
- My sędziowie Sądu Najwyższego uczestniczący w Zgromadzeniu Ogólnym SN w dniu 28 czerwca 2018 r., pamiętając o złożonym ślubowaniu sędziowskim i wierni Konstytucji RP, która jest najwyższym prawem RP, stwierdzamy, że sędzia SN prof. Małgorzata Gersdorf zgodnie z bezpośrednio stosowanym art. 183 ust 3 konstytucji pozostaje do dnia 30 kwietnia 2020 r. pierwszym prezesem SN, kierującym instytucją, w której pełnimy nasza służbę społeczeństwu.
- Opis: fragment uchwały Zgromadzenia Ogólnego Sądu Najwyższego z dnia 28 czerwca 2018.
- Źródło: Zgromadzenie Ogólne SN: Gersdorf pozostaje zgodnie z konstytucją I prezesem do 2020 roku, rmf24.pl, 28 czerwca 2018
- My się nie cofniemy, pomimo tego, że kłody są nam rzucane pod nogi.
- Autor: Michał Wójcik
- Źródło: Wójcik: Orzeczenie TSUE nie zahamuje reformy wymiaru sprawiedliwości, interia.pl, 9 sierpnia 2018.
- Na stronie Prokuratury Krajowej pojawiło się „Oświadczenie” podpisane w imieniu prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry przez jego zastępcę Roberta Hernanda, w którym prokurator generalny grozi sędziom Sądu Najwyższego odpowiedzialnością karną za zawieszenie działania przepisów o „wycince” sędziów SN w związku z zadaniem pytania prejudycjalnego Trybunałowi Sprawiedliwości. (…) Owo „oświadczenie” można uznać za przestępstwo z art. 128 par 3 kk. wywierania przemocą lub groźbą bezprawną wpływu na czynności urzędowe konstytucyjnego organu.
- Autorka: Ewa Siedlecka
- Źródło: Prokurator generalny grozi sędziom SN, polityka.pl, 4 sierpnia 2018.
- Zobacz też: Zbigniew Ziobro
- Nie chcę być twarzą nowego Sądu Najwyższego, nie chcę bronić nowej izby dyscyplinarnej, nowych sędziów i rozstrzygnięć.
- Autor: Michał Laskowski
- Źródło: Rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski rezygnuje. „Nie chcę być twarzą nowego sądu”, wp.pl, 21 czerwca 2018.
- Nie ma takiej regulacji w polskim systemie prawnym, które „zawieszałyby” stosowanie przepisów prawa przez sąd. Sądy wymierzają sprawiedliwość, a nie zajmują się ustawami. Sędziowie poprzez takie zachowania nadają sobie większe prawo, niż przeciętny obywatel (…). Jeśli sędziowie uważali, że przepisy regulujące przejście w stan spoczynku są niezgodne z konstytucją powinni takie pytania kierować do TK. Tylko Trybunał Konstytucyjny bada zgodność przepisów z Konstytucją, tylko ten organ jest do tego uprawniony. Zaskakuje i drażni mnie to, wprowadza anarchię, anarchizację naszego życia i zamęt jeśli chodzi o prawo. Bez względu na to, czy to polityk PiS, PO, Nowoczesnej czy innej partii, czy jest to sędzia. Nie są to podmioty, które mogą dokonywać oceny danego przepisu. Może to tylko zrobić TK.
- Autorka: Julia Przyłębska
- Źródło: Julia Przyłębska o „zawieszaniu” stosowania prawa przez sędziów: zaskakuje mnie to i drażni, onet.pl, 21 sierpnia 2018.
- Zobacz też: Nowoczesna, Trybunał Konstytucyjny
- Nie może być takiej sytuacji, by garstka niezadowolonych z utraty przywilejów blokowała prace organu konstytucyjnego. [Chodzi o to, by] sędziowie, którzy są zwykłymi złodziejami, nie orzekali dalej.
- Opis: wypowiedź na temat sędziów Sądu Najwyższego z sierpnia 2018.
- Autor: Stanisław Piotrowicz
- Źródło: Gersdorf wytoczyła proces Piotrowiczowi. Decyzja sądu odroczona, tvn24.pl, 2 grudnia 2019.
- Nie wyobrażam sobie, że osoba, która sprawuje funkcję I prezesa Sądu Najwyższego i jest uznanym prawnikiem dopuściła się tak jawnego i brutalnego złamania przepisów prawa.
- Opis: o Małgorzacie Gersdorf.
- Autor: Jacek Sasin
- Źródło: Sasin komentuje zachowanie Gersdorf. „Nie można w tak jawny sposób gwałcić prawa”, wp.pl, 27 czerwca 2018.
- Obok mnie jest więcej osób, które ryzykują swoją wiarygodność zawodową po to, by starać się ocalić Sąd Najwyższy przed przejęciem przez polityków. Proszę zwrócić uwagę, że nie posługuję się tu nazwą żadnej partii politycznej, a mówię ogólnie o politykach. Niedopuszczalne jest, żeby trzecia władza była zdominowana przez jakąkolwiek opcję polityczną, czy to będzie opcja prawicowa czy lewicowa. Chodzi o to, byśmy mieli niezależnych i bezstronnych sędziów, którzy bez politycznego nacisku będą w stanie rozstrzygać w konkretnych sprawach.
- Autor: Jacek Barcik
- Źródło: Kandyduje do SN, ale nie zamierza w nim orzekać. Tłumaczy, dlaczego chce „szargać swoje nazwisko”, natemat.pl, 10 sierpnia 2018.
- Zobacz też: niezawisłość sędziowska
- Od dzisiaj każdy, kogo wskaże Kaczyński, tego Ziobro oskarży, Ziobro osądzi i Ziobro osadzi.
- Autor: Jarosław Kurski
- Źródło: Demokracja przegrała z autorytaryzmem? „Nie, dopóki my, obywatele, nie złożyliśmy broni”. Jarosław Kurski komentuje zmiany w sądownictwie, wyborcza.pl, 20 lipca 2018.
- Organizację Sądu Najwyższego określa ustawa do której odsyła Konstytucja. Ustawa została uchwalona w sposób legalny przez Sejm, który przecież został wybrany legalnie.
- Autor: Przemysław Czarnek
- Źródło: Dr hab. Przemysław Czarnek: „To, co wyprawiają sędziowie SN przekracza jakiekolwiek granice niezawisłości”, wpolityce.pl, 6 lipca 2018.
- Zobacz też: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
- Państwo, które nie jest gotowe do dalszego podporządkowywania się orzeczeniom TSUE, wpisuje się w proces podobny do brexitowego, w proces wyjścia.
- Koen Lenaerts
- Źródło: Prezes TSUE: Polska wpisuje się „w proces wyjścia z UE” jeśli nie wykona decyzji Trybunału, oko.press, 25 października 2018.
- Zobacz też: Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- Państwo liczycie na to, że jakiś rycerz z Europy przyjedzie i was wybawi, bo ludzie nie chcą słuchać i nie widzą waszego programu. Spójrzcie na sondaże. Ale nikt nie przyjdzie, nikt was nie uratuje, nie będzie białego rycerza. Proces wyborczy zdecyduje i myślę, że zdecyduje dobrze, bo ta zmiana, którą Wysoka Izba dziś omawia, jest dobrą zmianą dla polskiego sądownictwa.
- Opis: do posłów opozycji.
- Autor: Łukasz Piebiak
- Źródło: Sejm przyjął nowelizację ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości. Ważne zmiany ws. wyboru I prezesa SN, wpolityce.pl, 20 lipca 2018.
- PiS z jednodniowym opóźnieniem zareagował – znany i wypróbowany sposób, czyli prawem nagłym – na zapowiedzi sędziów masowego zgłaszania się na wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Najwyższym. Do Sejmu wpłynął projekt ustawy, dla niepoznaki nazwany zmianą prawa o prokuraturze. Jak zwykle tego, co najważniejsze, należy szukać pod koniec, czyli w przepisach zmieniających inne ustawy i przejściowych. Prawem o prokuraturze zmienia się tam m.in. prawo dotyczące wyboru sędziów do Sądu Najwyższego.
- Autorka: Ewa Siedlecka
- Źródło: Kompetencje nie mają już znaczenia. PiS zmienia prawo dotyczące wyboru sędziów do SN, oko.press, 13 lipca 2018.
- Podobnie, jak w przypadku ustawy o IPN, PiS bez żadnego planu szarżuje z polityką, która musi wywołać fatalną reakcję kluczowych dla Polski partnerów. Nowogrodzka widocznie uznała, że ryzyko jest pod kontrolą, a w razie czego zawsze się będzie można wycofać – urobiony przez TVP elektorat kupi przecież wszystko. Problem z tym, że nawet jeśli PiS się wycofa, cała awantura wokół Sądu Najwyższego wyrządzi Polsce nieodwracalne straty – i to nie tylko na arenie unijnej. A za to wszystko, co dziś dzieje się wokół sądów w Polsce także PiS i prezydent Duda zapłacą – prędzej czy później – polityczny rachunek.
- Autor: Jakub Majmurek
- Źródło: Jakub Majmurek: Za zaoranie Sądu Najwyższego zapłaci w końcu także PiS, wp.pl, 4 lipca 2018.
- Prawo jest jednoznaczne. Przepis art. 180 ust. 3 konstytucji mówi o kadencyjności organu, jakim jest I prezes SN. Oprócz kadencyjności, ust. 4 mówi o tym, że sędziowie – w zakresie określonym przez władzę ustawodawczą – przechodzą w stan spoczynku. Taki sędzia traci personalną zdolność prawną do pełnienia funkcji w kadencyjnym organie. Poprzednia ustawa zakładała to samo, tylko w zakresie 70 roku życia.
- Autor: Piotr Andrzejewski
- Źródło: Mec. Andrzejewski dla wPolsce.pl o działaniach Małgorzaty Gersdorf: To wizerunkowe mieszanie się w politykę i nieposłuszeństwo, wpolityce.pl, 12 lipca 2018.
- Prezydent myśli, że jeżeli napisze list do sędziów, w którym oznajmi, że właśnie rozpoczął się dla nich wiek emerytalny, to nie będzie odpowiadał przed Trybunałem Stanu. Ale będzie odpowiadał za zniszczenie sądownictwa w Polsce – Trybunału Konstytucyjnego, sądów powszechnych i Sądu Najwyższego.
- Opis: o Andrzeju Dudzie.
- Autorka: Izabela Leszczyna
- Źródło: Posłanka PO: Prezydent myśli, że uniknie Trybunału Stanu. Ale on odpowie za zniszczenie sądownictwa, tokfm.pl, 8 lipca 2018.
- Zobacz też: Trybunał Stanu
- Procedura powoływania sędziów SN przewidziana w obecnej ustawie o SN jest sprzeczna z Konstytucją RP. Tzw. KRS powołana sprzecznie z art. 187 Konstytucji RP, nie ma legitymacji do oceny kandydatów na sędziów SN. Zaś takie osoby w razie ich ewentualnego powołania, nie będą legalnie wybranymi sędziami, a jedynie ich dublerami. (…) Jak konsekwentnie i publicznie pisałem i mówiłem, każdy prawnik kandydujący na sędziego SN w obecnej sytuacji podważa swoją reputację i wiarygodność zawodową. Przykłada bowiem rękę do demontażu państwa prawa.
- Autor: Jacek Barcik
- Źródło: Kandyduje do SN, ale nie zamierza w nim orzekać. Tłumaczy, dlaczego chce „szargać swoje nazwisko”, natemat.pl, 10 sierpnia 2018.
- Przez cztery lata mówiliście, że zniszczymy sądy, że trybunał jest zniszczony. I co się okazało? Mamy dwa miliony głosów więcej.
- Autor: Sebastian Kaleta
- Źródło: Marcin Zaborski, Sebastian Kaleta o decyzji TSUE: Nie mamy za co przepraszać, wyrok marginalny, rmf24.pl, 5 listopada 2019.
- Zobacz też: kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, wymiar sprawiedliwości w Polsce
- Rada Wydziału w pełni popiera stanowisko wyrażone w uchwałach Zgromadzenia Ogólnego sędziów Sądu Najwyższego z dnia 28 czerwca 2018 roku i w uchwale Zgromadzenia sędziów apelacji katowickiej z dnia 25 czerwca 2018 roku, a także przypomina, że prawnicy czynnie zaangażowani w demontaż zasad demokratycznego państwa prawa oraz gwarancji należytej ochrony obywateli przez niezależne sądy powinni liczyć się z poważnym zagrożeniem dla swojej zawodowej i obywatelskiej reputacji, mogącym w przyszłości istotnie zaważyć na ocenie ich zdolności do należytego wywiązywania się z obowiązków związanych z wykonywaniem zawodów i funkcji zaufania publicznego.
- Opis: stanowisko Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego.
- Źródło: „Demontaż zasad demokratycznego państwa”, silesion.pl, 3 lipca 2018.
- Rozumiem nawet, że Nowogrodzka i jej głowa państwa nic nie robią sobie z masowych protestów społecznych, oporu samych sędziów, czy przekonania czołowych autorytetów prawniczych o niekonstytucyjności wchodzących 4 lipca w życie przepisów. Nie mogę jednak zrozumieć tego, że otrzeźwienia nie wywołało stanowisko Komisji Europejskiej. Ta zaskarżyła ustawę o SN do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, wskazując, iż narusza ona zapisane w unijnych traktatach prawo do sprawiedliwego, bezstronnego sądu.
- Autor: Jakub Majmurek
- Źródło: Jakub Majmurek: Za zaoranie Sądu Najwyższego zapłaci w końcu także PiS, wp.pl, 4 lipca 2018.
- Sąd Najwyższy, wydając postanowienie o sygn. III UZP 4/18, zawierające pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE i zawieszając stosowanie niektórych obowiązujących przepisów ustawy dopuścił się szeregu naruszeń prawa.
- Autor: Robert Hernand
- Źródło: Zastępca prokuratora generalnego: Sąd Najwyższy dopuścił się szeregu naruszeń prawa, onet.pl, 3 sierpnia 2018.
- Sędziowie, którzy zgodzą się orzekać w Izbie Dyscyplinarnej nowego Sądu Najwyższego będą w oczach opinii publicznej skompromitowani i swoim awansem będą się cieszyć dotąd dokąd będzie rządziło PiS. I ani dnia dłużej.
- Autor: Adam Strzembosz
- Źródło: Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Opozycja nie głosowała, newsweek.pl, 20 lipca 2018.
- Skracanie konstytucyjnych kadencji, najsprytniejszymi nawet ustawami, jest łamaniem zasad demokracji, drastycznym naruszeniem reguł, wprowadzaniem fatalnych standardów, które pewnego dnia może obrócić się przeciw autorom takich zabiegów.
- Autor: Konrad Piasecki
- Źródło: Wtorek pełen politycznych emocji. Obrady Sejmu i zmiany w Sądzie Najwyższym, onet.pl, 3 lipca 2018.
- Sorry, ale jak słyszę, że taka szlampa, jak I prezes SN robi za wzór cnót, to mi się miesiączka cofa.
- Opis: o Małgorzacie Gersdorf.
- Autor: Cezary Gmyz
- Źródło: Skandaliczny wpis Cezarego Gmyza o Małgorzacie Gersdorf. Komentarze: „Jest pan zerem”, gazeta.pl, 5 lipca 2018.
- Sporne przepisy naruszają wymogi niezawisłości sędziowskiej, ponieważ mogą narazić Sąd Najwyższy i jego sędziów na ingerencję i naciski zewnętrzne ze strony Prezydenta RP w kontekście możliwości podwójnego przedłużenia ich czynnej służby, co podważa obiektywną niezależność tego sądu oraz wpływa na niezależność osądu sędziów i na ich rozstrzygnięcia, zwłaszcza z tego względu, że wymogowi wystąpienia do Prezydenta RP o przedłużenie czynnej służby towarzyszy obniżenie wieku przejścia w stan spoczynku.
- Opis: opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE na temat przepisów ustawowych dotyczących Sądu Najwyższego wprowadzonych przez partię Prawo i Sprawiedliwość
- Autor: Jewgienij Tanczew
- Źródło: Anna Wójcik Przepisy ustawy o SN sprzeczne z prawem UE – ogłosił Rzecznik generalny TSUE, oko.press, 11 kwietnia 2019.
- Taka była też uchwała zdecydowanej większości sędziów i takie są przekonania 99,99 procent liczących się prawników.
- Opis: o niekonstytucyjności skracania kadencji urzędujących sędziów.
- Autor: Adam Strzembosz
- Źródło: „Od strony prawnej i faktycznej nie zmieniło się nic”, tvn24.pl, 4 lipca 2018.
- Ten nasz spór polityczny przeniósł się za granicę kraju. Miałem okazję rozmawiać z panem Timmermansem i odniosłem wrażenie, że on patrzy bardzo jednostronnie. To, co robią przedstawiciele środowiska prawniczego, wynoszenie tego na zewnątrz, uczestniczenie w grze przeciwko Polsce, muszę powiedzieć, że to jest obrzydliwe i nie do przyjęcia.
- Autor: Wiesław Johann
- Źródło: W. Johann: Część sędziów prowadzi obrzydliwą grę przeciwko Polsce, fronda.pl, lipiec 2018.
- Zobacz też: Frans Timmermans
- Ten nowy organ Małej Inkwizycji Zbigniewa Ziobry ma być batem na niezależnych sędziów i innych prawników. Sam Ziobro już ogłaszał, kogo ma ta izba dyscyplinować – a przypomnę, że władze nigdy nie wyjaśniły, dlaczego sędziowie izby mają dostawać 40-procentowy dodatek do pensji i emerytury. Nie wiąże się to przecież z jakąś szczególną zawiłością zagadnień, z jakimi przyjdzie się mierzyć inkwizytorom – dodatek jest więc oczywiście premią za ześwinienie się i nikt tego nie ukrywa.
- Opis: o Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
- Autor: Wojciech Sadurski
- Źródło: Prof. Wojciech Sadurski: TSUE jest bez szans, onet.pl, 28 sierpnia 2018.
- To, co się dzieje, jest haniebne, bo czym jest uciekanie się byłego I prezesa Sądu Najwyższego pod opiekę niemieckiego wymiaru sprawiedliwości w Karlsruhe? Czy pani sędzia Gersdorf nie słyszała o krzyżakach? Czy nie słyszała o rzezi Woli, czy nie słyszała o rugach pruskich, o Kulturkampfie albo o SS? To jest coś nieprawdopodobnego, te apele do Niemiec, do Unii o pomoc, a gdyby mogli - na pewno by poprosili o jakąś dywizję pancerną, o siły zbrojne - to nawet nie jest tak specjalnie zawoalowane, że właściwie jest to wyraźnie wzywanie do jakiegoś puczu.
- Autor: Janusz Szewczak
- Źródło: Janusz Szewczak dla Fronda.pl: Koniec świata starych elit, czy to możliwe?, fronda.pl, 28 sierpnia 2018.
- Zobacz też: Małgorzata Gersdorf, Polska w Unii Europejskiej
- To, co wyprawiają sędziowie Sądu Najwyższego przekracza jakiekolwiek granice niezawisłości sędziowskiej, która nie jest dana, ale jest zadana. Sędziowie kompletnie nie wywiązują się z zadania niezawisłości. Uchwała Zgromadzenia Ogólnego sędziów Sądu Najwyższego, która neguje przepisy ustawy, do której odsyła Konstytucja jest wyrazem absolutnego przekroczenia granic praworządności przez SN. Jest jednocześnie argumentem i dowodem na to, że gruntowna reforma SN jest absolutnie konieczna.
- Autor: Przemysław Czarnek
- Źródło: Dr hab. Przemysław Czarnek: „To, co wyprawiają sędziowie SN przekracza jakiekolwiek granice niezawisłości”, wpolityce.pl, 6 lipca 2018.
- To wszystko, co dziś pozostało z butnej retoryki PiS wobec instytucji unijnych — karne wycofywanie się z zakwestionowanych przepisów oraz granie na czas.
- Autor: Andrzej Stankiewicz
- Źródło: Bruksela pokonała PiS , onet.pl, 22 listopada 2018.
- Zobacz też: Prawo i Sprawiedliwość, Polska w Unii Europejskiej
- To zachowanie polityczne. Jest mi przykro, że dożyłam czasu, w którym sędzia zachowuje się politycznie. Właśnie jasno Konstytucja i obowiązujące w Polsce prawo mówi o tym, że sędzia nie może nie tylko należeć do partii politycznych, ale również musi zachowywać się w sposób taki, który nie będzie budził wątpliwości co do jego bezstronności.
- Opis: o Małgorzacie Gersdorf.
- Autorka: Julia Przyłębska
- Źródło: Julia Przyłębska wyznaje: przykro mi, że dożyłam czasów, kiedy sędzia zachowuje się politycznie, wp.pl, 25 lipca 2018.
- Trudno akceptować coś, co jest jawnym przekroczeniem, jawną uzurpacją, mimo że przybrane jest w formę postanowienia i zostało wydane przez sędziów Sądu Najwyższego.
- Opis: o pytaniach prejudycjalnych Sądu Najwyższego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2 sierpnia 2018 w sprawie wieku emerytalnego sędziów
- Autor: Łukasz Piebiak
- Źródło: Wiceminister: eksces, pozór rozstrzygnięcia, tvn24.pl, 3 sierpnia 2018.
- Trwało to może dwie minuty. Żadnego sprawdzania, nic. Byłem zaskoczony, że tak wygląda przyjmowanie dokumentów na jeden z najwyższych urzędów w państwie członkowskim Unii Europejskiej.
- Autor: Jacek Barcik
- Źródło: Kandyduje do SN, ale nie zamierza w nim orzekać. Tłumaczy, dlaczego chce „szargać swoje nazwisko”, natemat.pl, 10 sierpnia 2018.
- Twierdzenie, że Sąd Najwyższy na podstawie Kodeksu postępowania cywilnego zawiesił stosowanie przepisów ustawy o SN, to aberracja. Czegoś takiego nie ma w polskim systemie prawnym. Nie przewiduje tego Konstytucja ani nic innego.
- Autor: Przemysław Czarnek
- Źródło: Prof. Czarnek: Mówienie o zawieszeniu przepisów to aberracja, tvp.info, 7 sierpnia 2018.
- Udział w pracach ENCJ nie ma jednak bezpośredniego znaczenia dla działalności Krajowej Rady Sądownictwa. Nie wpływa również w żaden sposób na codzienną pracę sądów. Aktywne członkostwo w tej organizacji nie uchroniło polskiego sądownictwa przed nieefektywnością i przewlekłością, nie doprowadziło również do postulowanej powszechnie reformy wymiaru sprawiedliwości. W tym sensie, ewentualne zawieszenie Rady w prawach członka ENCJ, a nawet wykluczenie z tej organizacji nie zaszkodzi polskiemu sądownictwu.
- Opis: o procedurze toczącej się w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) mającej na celu wykluczenie Krajowej Rady Sądownictwa z tej organizacji.
- Autor: Leszek Mazur
- Źródło: Komunikat prasowy Przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa, krs.gov.pl, 17 sierpnia 2018.
- Uznajemy, że nie można, zgodnie z regułami obowiązującymi w prawie, nie można w trybie ustawy, zmieniać jasnej, kategorycznej i pełnej normy, wynikającej wprost z konstytucji. Tam kadencja I prezesa SN została uregulowana i zgodnie z zasadami prawodawstwa obowiązuje zakaz regulowania tej samej materii w drodze ustawy, a więc aktu, który zawsze powinien być zgodny z konstytucją.
- Autor: Michał Laskowski
- Źródło: Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej: Małgorzata Gersdorf I prezesem SN do kwietnia 2020 r., polsatnews.pl, 5 lipca 2018.
- W 2007 roku SN przy braku oporu złamał generalną zasadę humanitaryzmu i zasadę niedziałania prawa wstecz w sprawach karnych. Póki nie dowiem się, jak ten sędzia się zachował przy tamtej uchwale, która pozwalała skazywać działaczy Solidarności sekretem o stanie wojennym za czyny popełniane przed wejściem w życie dekretu, to to jest dla mnie kryterium. Myślę, że to haniebna uchwała. Myślę, że jeśli sędzia SN podpisał się pod tym, to żaden z nich nie powinien moim zdaniem dalej pełnić swojej funkcji.
- Autor: Piotr Andrzejewski
- Źródło: Mec. Andrzejewski dla wPolsce.pl o działaniach Małgorzaty Gersdorf: To wizerunkowe mieszanie się w politykę i nieposłuszeństwo, wpolityce.pl, 12 lipca 2018.
- Zobacz też: Solidarność, stan wojenny w Polsce (1981–1983)
- W mojej opinii bowiem procedura powoływania sędziów SN nie gwarantuje, że w przyszłości ten najwyższy organ sądowy w Polsce będzie rzeczywiście niezależnie i bezstronnie, bez wpływu politycznego rozstrzygał przedłożone mu sprawy. A to godzi bezpośrednio w art. 19 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej i art. 47 Karty Praw Podstawowych UE. Dlatego w sprawie powinien wypowiedzieć się nasz sąd, jakim jest Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Nie może jednak zrobić tego samodzielnie, należy mu bowiem dostarczyć do tego sposobności. Stanowisko to podzielane jest przeze mnie i grupę zaangażowanych i świadomych kandydatów do SN. Ryzykują oni swoje nazwiska, by rządzące ugrupowanie polityczne nie mogło barbarzyńsko przejąć Sądu Najwyższego, dusząc ostatecznie niezależną trzecią władzę w Polsce.
- Autor: Jacek Barcik
- Źródło: Kandyduje do SN, ale nie zamierza w nim orzekać. Tłumaczy, dlaczego chce „szargać swoje nazwisko”, natemat.pl, 10 sierpnia 2018.
- W przypadku środowiska sędziowskiego jest to kasta o charakterze ogólnopolskim.
- Autor: Waldemar Paruch
- Źródło: Prof. Waldemar Paruch: Władze III RP zawsze miały z profesorami problem, tysol.pl, 4 kwietnia 2018.
- W taki sposób w krajach UE przeprowadza się dziś zamachy stanu. Nie potrzeba broni, wystarczy nielegalne przejęcie władzy sądowniczej zwiastujące autokratyczną konsolidację władzy.
- Autor: Roger Daniel Kelemen
- Źródło: W Polsce już nie ma wolnych sądów (sześć dowodów), newsweek.pl, 11 października 2018.
- Zobacz też: Polska w Unii Europejskiej, wymiar sprawiedliwości w Polsce, zamach stanu
- W tej chwili już nie ma z czego oczyszczać Sądu Najwyższego i w ogóle sądownictwa. Przyszła młoda kadra ludzi, którzy byli czasem dość inercyjni ideowo, ale Prawo i Sprawiedliwość nauczyło ich wysokiego szacunku do własnego zawodu i etycznego postępowania. Dziękuję panu prezesowi Kaczyńskiemu, to jest jego wkład w sądownictwo polskie.
- Autor: Adam Strzembosz
- Źródło: „Od strony prawnej i faktycznej nie zmieniło się nic”, tvn24.pl, 4 lipca 2018.
- W sytuacji w której polski Trybunał Konstytucyjny, po przejęciu nad nim politycznej kontroli przez obóz rządzący, utracił przymioty niezależności i bezstronności, jedynym rozwiązaniem, które gwarantuje rzetelną ocenę zgodności zakwestionowanych przez Sąd Najwyższy przepisów z podstawowymi kanonami praworządnego państwa, jest poddanie ich po osąd instytucji o niekwestionowanym autorytecie prawnym, jakim jest Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
- Opis: stanowisko Stowarzyszenia Sędziów „Themis” z 4 sierpnia 2018.
- Źródło: Stanowisko Stowarzyszenia Sędziów Themis w przedmiocie pytań prejudycjalnych zadanych TSUE w dniu 2.08.2018 roku przez SN, themis-sedziowie.eu, 4 sierpnia 2018.
- Wejście w życie tzw. ustawy represyjnej wywoła gigantyczny bałagan, jedni sędziowie będą orzekać zgodnie z nowym prawem, a inni zgodnie z uchwałą trzech Izb Sądu Najwyższego. Ten bałagan powiększa okoliczność, że Izba Dyscyplinarna SN, która zgodnie z decyzją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Sądu Najwyższego i opinią środowiska akademickiego nie jest sądem - dalej produkuje wyroki. A te wyroki, zgodnie z uchwałą SN należy uznać za niebyłe.
- Opis: o ustawie o ustroju sądów powszechnych z 2019 roku.
- Autorka: Ewa Łętowska
- Źródło: Magdalena Gałczyńska Prof. Łętowska: ustawa represyjna wymusza na sędziach, by stawali się bohaterami, onet.pl, 5 lutego 2020.
- Zobacz też: Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- Właśnie dlatego, że Izba Dyscyplinarna nie będzie „sądem” w takim samym sensie, w jakim sądami są inne Izby, a praca będzie łatwa i jeszcze lepiej płatna, zgłosiły się różne miernoty, które w neo-SN wyczuły jedyną w życiu szansę na błyskotliwy awans.
- Autor: Wojciech Sadurski
- Źródło: Prof. Sadurski dla "Wyborczej": Wyższe pensje dla sędziów Izby Dyscyplinarnej SN to premia od Ziobry za ześwinienie, wyborcza.pl, 28 sierpnia 2018.
- Wzywamy zatem opozycję oraz sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego do zaakceptowania wyroku wyborców i zaniechania ataków na własne państwo, zwłaszcza wykorzystywania do tego celu instytucji i osób z Unii Europejskiej, do powstrzymania się od awantur przypominających samowolę i rokosz nieodpowiedzialnych a sprzedajnych pseudo-autorytetów z ostatnich lat I Rzeczpospolitej, lat zakończonych nieszczęściem Targowicy.
- Autorzy: Stanisław Mikołajczak, Artur Świergiel, Ryszard Kantor, Piotr Czauderna, Bolesław Pochopień, Waldemar Paruch, Janusz Piszczek, Michał Seweryński
- Źródło: Profesorowie AKO: Wzywamy opozycję, sędziów TK, SN i NSA do zaniechania ataków na własne państwo! Oświadczenie, wpolityce.pl, 1 maja 2016.
- Zobacz też: konfederacja targowicka, kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, Polska w Unii Europejskiej
- Ze słów polskiego wicepremiera powiało grozą. Europa usłyszała, że jeden z najwyższych rangą polskich polityków zapowiada bunt polskiego rządu wobec instytucji europejskich. Eskaluje konflikt z Unią w kwestii praworządności. Grozi, że Polska wypadnie z systemu prawnego Europy. Dla wielu to wyraźna zapowiedź Polexitu, dla niektórych – jak choćby konstytucjonalisty – Ryszarda Piotrowskiego, zawieszenia polskiej konstytucji. Dla biznesu, kapitału krajowego i zagranicznego sygnał do zwinięcia żagli.
- Opis: o wypowiedzi Jarosława Gowina.
- Autor: Bogusław Chrabota
- Źródło: Chrabota: Za sprawą Gowina powiało grozą, rp.pl, 27 sierpnia 2018.
- Zobacz też: Ryszard Piotrowski
- I prezesem Sądu Najwyższego jest prof. Małgorzata Gersdorf. To wprost wynika z art. 183 ust. 3 konstytucji, mówiącego o 6-letniej kadencji prezesa SN. Pani profesor sprawuje kadencję do 30 kwietnia 2020 roku.
- Autor: Tomasz Rzymkowski
- Źródło: Tomasz Rzymkowski: I prezesem Sądu Najwyższego jest prof. Małgorzata Gersdorf, 23 lipca 2018.
- Zobacz: Małgorzata Gersdorf
Zobacz też: