Aleksander Kwaśniewski
Wygląd
Aleksander Kwaśniewski (ur. 1954) – polski polityk, prezydent RP w latach 1995–2005. Mąż Jolanty, ojciec Aleksandry.
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O Ó P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż |
A
[edytuj]- Amerykanie poprosili nas po 2001 roku o spokojne miejsce do przesłuchiwania osób, które chciały współpracować.
- Źródło: Wiadomości, polskieradio.pl, 11 grudnia 2014
B
[edytuj]- Banalne dla naukowców stwierdzenie, że skręt jest mniej groźny od wódki, to dla wielu Polaków trudna do przyjęcia rewelacja.
- Źródło: Piotr Pacewicz, Nie karać za skręta, „Gazeta Wyborcza”, 23 maja 2012.
- Zobacz też: marihuana
- Bartosz jest bardzo zdolny. Jeśli praca w komisji wypromuje go jako polityka, to będzie miała przynajmniej tę jedna zasługę.
- Opis: o Bartoszu Arłukowiczu.
- Źródło: „Polityka” nr 10, 6 marca 2010, s. 122.
- Batalie oparte na udziale weteranów mają małe widoki powodzenia. Formalnego miejsca dla siebie w polityce sobie nie wyobrażam.
- Opis: spytany, czy widzi dla siebie jeszcze coś do zrobienia w polskiej polityce.
- Źródło: rozmowa Macieja Stasińskiego, wyborcza.pl, 7 sierpnia 2011
- Byliśmy zwodzeni informacjami o broni masowego rażenia.
C
[edytuj]- Chcę zaapelować do wszystkich Polaków i Rosjan i do wszystkich ludzi dobrej woli, abyśmy tak postępowali i tak kształtowali nasze stosunki i wychowywali nowe pokolenie, aby nigdy nie doszła do głosu ideologia pogardy do człowieka.
- Opis: w Moskwie podczas obchodów 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej.
- Ciasto powinno być tak wyrobione, aby mieć konsystencję sprawiającej przyjemność kobiecej piersi.
- Opis: podając przepis kulinarny.
- Źródło: TVN Style
- Coś niesamowitego, to jest tragiczny, dramatyczny przeklęty Katyń. Miejsce przeklęte, to w ogóle jakaś straszliwa symbolika.
- Opis: o katastrofie samolotu rządowego pod Smoleńskiem.
- Źródło: onet.pl, 10 kwietnia 2010
- Czy PiS oznacza podsłuch, inwigilację, szczucie?
- Opis: komentarz do taśm Oleksego.
- Źródło: Fakty, TVN, 25 marca 2007
D
[edytuj]- Dla niej najważniejszy był człowiek i ważna była Polska, i ważne było państwo, ale zawsze o tyle o ile temu człowiekowi jest w stanie pomóc.
- Opis: o Izabeli Jarudze-Nowackiej podczas jej pogrzebu.
- Źródło: gazeta.pl, 22 kwietnia 2010
- Dziś partie wypłukują się i z idei, i z emocji. Nastąpiła wielka ewolucyjna konwergencja. Lewica przyjęła idee liberalno-konserwatywne, patrz Blair czy Miller. Prawica, jak Merkel i Sarkozy, nie waha się sięgać po takie narzędzia jak interwencja państwa. Polityka jest coraz bardziej techniką sprawowania władzy. Coraz mniej jest się o co spierać.
G
[edytuj]- Gdyby agent CIA brutalnie potraktował więźnia w hotelu Marriott w Warszawie, czy oskarżą panie kierownictwo hotelu za działania tego agenta? Myśmy nie mieli żadnej wiedzy o jakichkolwiek torturach.
- Źródło: rozmowa Agaty Nowakowskiej i Dominiki Wielowieyskiej, „Gazeta Wyborcza”, 30 kwietnia–1 maja 2012.
- Zobacz też: CIA
- Gdybym miał się spotykać z samymi uczciwymi ludźmi, miałbym mnóstwo wolnego czasu.
- Źródło: „Wprost” nr 43, 24 października 2004, za TVN24
H
[edytuj]- Historia tego hymnu pokazuje istotę całej Rosji. Jaki wniosek powinniście wyciągnąć z tego wy, Europejczycy i Amerykanie? Rosja jest krajem, który bardzo szanuję, jak wielu z was, ale musicie pamiętać: ten kraj może zmieniać słowa, wiersze, słownictwo, ale Rosja nigdy nie zmieni melodii.
- Opis: przemówienie w Kijowie podczas spotkania Yalta European Strategy, 14 września 2014.
- Źródło: Aleksander Kwaśniewski zaśpiewał w Kijowie hymny ZSRR i Rosji, wp.pl, 15 września 2014
J
[edytuj]- Ja mogę się stawić. Mogę zaśpiewać i zatańczyć, tylko niech pan powie, po co?
- Opis: odpowiedź na pytanie dziennikarzy, czy stawi się przed komisją śledczą.
- Zobacz też: afera Rywina
- Jakakolwiek wyłoniłaby się nowa lewica, musi współdziałać z SLD i może coś z tego dobrego wyniknie.
- Źródło: rozmowa Macieja Stasińskiego, wyborcza.pl, 7 sierpnia 2011
- Zobacz też: lewica, SLD
- Jako bardzo młody człowiek w latach 70. byłem na praktykach w szwedzkiej Partii Socjaldemokratycznej, w Kirunie, za kręgiem polarnym. To miasto znane głównie z kopalń i wydobycia rud żelaza. I tam właśnie w gronie robotników spotykano się regularnie, żeby na podstawie specjalnie skonstruowanych bryków dyskutować Marksowski Kapitał. Swoim wyuczonym na tę okazję szwedzkim wyjaśniałem im teorię akumulacji pierwotnej kapitału, o ile pamiętam, byli właśnie na tym etapie… Bardzo mi zaimponowało, że tamtejsza partia organizuje tego typu grupy samokształceniowe. Coś podobnego należałoby odbudować, choć oczywiście w uwspółcześnionej formie, korzystając np. z postępu technologicznego, jaki zaszedł w ciągu ostatnich dziesięcioleci.
- Jechali umierać i nic. Ja czekam teraz na nekrologi.
- Opis: o umieraniu za pierwiastek na szczycie Unii Europejskiej.
- Źródło: Kaczyzmy i inne izmy, „mówi Aleksander Kwaśniewski” dodatek do „Gazety Wyborczej”, 15 października 2007
- Jeśli dobrze wykształcony młody człowiek z dwoma językami dostanie cztery oferty pracy – w finansach, biznesie, w mediach i w polityce – wybierze trzy pierwsze. Bo w polityce są najmniejsze pieniądze i najniższy prestiż. Tylko kilka procent ludzi jest genetycznie skłonnych do udziału w życiu publicznym. To rodzi kryzys przywództwa.
- Jeżeli słucha się kibolskich przyśpiewek, jeśli czyta się wpisy internetowe, to ten margines niestety niebezpiecznie się poszerza i któregoś dnia może się okazać, że to już nie jest specjalnie margines, tylko to jest coś nad czym będzie bardzo trudno zapanować.
- Opis: o antysemityzmie w Polsce.
- Źródło: Kropka nad i, TVN24, 29 stycznia 2018
- Józef Oleksy zachowuje się jak kretyn i zdrajca.
- Opis: po ujawnieniu taśm Oleksego.
- Źródło: Gazeta.pl
- Zobacz też: Józef Oleksy
K
[edytuj]- Kardynał Stanisław Dziwisz powinien był odmówić PiS-owi, bo to od Wawelu zaczęły się głębsze niż wcześniej podziały wśród Polaków. To będzie nas jeszcze długo i drogo kosztować.
- Źródło: rozmowa Agaty Nowakowskiej i Dominiki Wielowieyskiej, „Gazeta Wyborcza”, 30 kwietnia-1 maja 2012.
- Zobacz też: pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich
- Kiedy czytam głosy obrońców obecnego ładu, to przypomina mi się hasło „socjalizm tak, wypaczenia nie!”. Wówczas nie udało się ani zlikwidować wypaczeń, ani obronić socjalizmu – ale dziś, mimo wszystko, są chyba szanse na powodzenie takiego projektu: kapitalizm tak, wypaczenia nie!
- Źródło: rozmowa Michała Sutowskiego, krytykapolityczna.pl, 27 października 2011
- Zobacz też: kapitalizm
- Kiedyś Kaczyński powiedział w debacie ze mną, że on co prawda wziął Samoobronę do rządu, ale za każdym ministrem wysłał dwóch agentów CBA, żeby szukali haków na tych ludzi.
- Źródło: wyborcza.pl, 4 maja 2011
- Zobacz też: Jarosław Kaczyński, Samoobrona
- Kochamy Was.
- Opis: ostatnie orędzie do narodu polskiego wygłoszone w towarzystwie małżonki.
- Źródło: internetowa witryna prezydencka, 23 grudnia 2005
L
[edytuj]- Lewica z kolei musi odnaleźć własną odpowiedź na to, jak rynki finansowe uregulować, ale także jak upomnieć się o tych, którzy ponieśli dotychczas największe koszty. Tu oczywiście pojawia się polityczny kłopot, ponieważ niektóre z rozwiązań lewicowych stosują bez skrupułów politycy prawicowi. Przykładem może być pakiet stymulujący dla niemieckiej gospodarki, jaki zastosowała Angela Merkel, albo propozycje sankcji wobec elit finansowych wystosowane przez José Manuela Barroso. Gdyby ktoś go kilka lat temu w Portugalii zapytał o karanie bankierów za różne niecne czyny, uznałby to za jakieś lewackie majaczenie.
- Źródło: rozmowa Michała Sutowskiego, krytykapolityczna.pl, 27 października 2011
- Zobacz też: lewica
M
[edytuj]- Mam świadomość słabości polskiej demokracji. Jestem zmęczony jakością debat. Krążę po świecie i widzę, że w porównaniu z krajami starych demokracji mamy wiele do zrobienia. Ale kiedy wracam z bratnich krajów postkomunistycznych, od bałtyckich po Bułgarię, nawet wschodnie landy Niemiec, widzę, że Polska jest w lepszym stanie. Ma demokrację dojrzalszą, skuteczniejszą. Polska wolność daje się zagospodarowywać demokratycznie.
- Miałem i mam pełne zaufanie do Marka Ungiera.
- Opis: o swoim współpracowniku, którego prokuratura oskarżyła o defraudację 100 tys. zł.
- Źródło: „Dziennik”, 16 czerwca 2009
- Miliony Polaków wzięły udział w wyborach do rad narodowych (…) Oddane głosy były indywidualnymi głosami za porozumieniem narodowym, socjalistyczną odnową, konsekwentnie realizowanymi reformami społecznymi i gospodarczymi.
- Źródło: „Sztandar Młodych”, 18 czerwca 1984
- Mnie osobiście powstrzymał od wstąpienia do „S” ten owczy, straszliwy pęd, który rozpoczął się już we wrześniu. Ja w takich sytuacjach jestem zwykle zdystansowany. Nie było mnie w tej pierwszej fali osób, które masowo wstępowały do „S” w tym pędzie. A później już pojawiły się różnice programowe.
- Zobacz też: Solidarność
- Źródło: Owczy pęd 10 milionów?, Gazeta Wyborcza, 29 sierpnia 2000.
- Mnie nie za formację oceniano, tylko za prezydenturę. To, co jest dla mnie najbardziej ujmujące to, że minęło tyle lat. Uważam, że udało nam się wiele zrobić, bo te trzy kamienie milowe, czyli konstytucja, Unia Europejska, NATO to coś, czego z polskiej historii wymazać się nie da.
- Opis: o sondażu w którym 37,6 proc. respondentów uznało Kwaśniewskiego za najlepszego prezydenta w najnowszej historii Polski.
- Źródło: onet.pl, 15 maja 2023
- Mogę dać radę filozoficzną. Każde zwycięstwo ma w sobie zalążek klęski, to dedykuję Tuskowi. Ale każda klęska ma zalążek przyszłego zwycięstwa, to dedykuję Napieralskiemu. Z klęsk można wychodzić silniejszym, bo co na nie zabije, może nas wzmocnić. Jeśli tak, to Napieralski ma ciągle szanse przed sobą, tylko musi umieć ją wykorzystać.
- Źródło: wyborcza.pl, 14 października 2011
- Może wypiłem jeden kieliszek, a może dziesięć. Mam prawo robić co chcę, jestem wolnym człowiekiem. To są moi przyjaciele.
- Opis: wywiad w telewizji TVN24, fragment dotyczący pobytu Kwaśniewskiego w Kijowie.
- My wiemy, jak było, i nie idźcie tą drogą! Jarosławie Kaczyński! Lechu Kaczyński! Ludwiku Dorn i Sabo! Nie idźcie tą drogą!
- Opis: podczas konwencji wyborczej Lewicy i Demokratów w Szczecinie, 9 października 2007 (Saba to pies Ludwika Dorna).
- Źródło: Srebrne Usta 2007, polskieradio.pl, 26 lutego 2008.
N
[edytuj]- Nie dorobiłem się. Niektórzy moi koledzy ze studiów niewątpliwie dorobili się i nie zazdroszczę im. Wybrałem inną drogę. To jest odwieczne pytanie: mieć czy być? Czy też, nie rysując tak ostro tej alternatywy: więcej mieć czy więcej być? Mam najpopularniejszy polski samochód, no i trochę książek, które niestety muszę trzymać w większości w piwnicy, ponieważ w mieszkaniu się nie mieszczą. Dorobienie się nigdy nie było dla mnie celem. To, co zrobiłem, było dla mnie o wiele bardziej wartościowe. Zdobyłem ciekawe doświadczenia, których gdzie indziej bym nie zdobył, poznałem wielu mądrych i znakomitych ludzi. To, co robiłem i robię, lubię i sprawia mi to satysfakcję, a że nigdy nie łączyło się z wielkimi pieniędzmi – na to nie narzekam. Poza tym jestem nieskromnie przekonany, że gdybym chciał mieć pieniądze, tobym je umiał zarobić!
- Opis: w wieku 31 lat, pełniąc funkcję ministra do spraw młodzieży.
- Źródło: Optymista, wywiad Tomasza Niemierskiego i Franciszka Penczeka, tygodnik „ITD” nr 52, 22–29 grudnia 1985.
- Nie jestem przekonany, czy zespół tych nierozwiązanych kwestii spornych – aborcja, związki homoseksualne, równość płci, in vitro, eutanazja itd., itd. – to rezerwuar idei zdolnych do mobilizacji obywateli. Polacy są bardziej konserwatywni i zakłamani, niż się wydaje.
- Nie ma doskonałych ludzi, ani doskonałych praw – najszlachetniejsze intencje prawodawców weryfikuje samo życie i jego zmieniające się warunki.
- Źródło: przedmowa, [w:] Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, Kancelaria Prezydenta RP, Warszawa 1997, ISBN 8390434717, s. 1.
- Nie sądziłem, że kiedykolwiek przyjdzie mi głosować na Adriana Zandberga, a zrobię to w tych wyborach z radością. (…) SLD poszedł w sensie programowym w stronę czystej lewicowości.
- Opis: ocena koalicji wyborczej SLD z Lewicą Razem w 2019.
- Źródło: Aleksandra Pawlicka, Nowy Marks, czy nowa gwiazda polskiej polityki? Jaki jest naprawdę Adrian Zandberg, „Newsweek Polska”, 15 września 2019.
- Zobacz też: Adrian Zandberg.
- Niechętnie, ale przyjadę. Bankowa komisja potrzebuje głośnych nazwisk, a ja tam będę jako superstar.
- Opis: zapowiadając złożenie zeznań przed bankową komisją śledczą.
- Źródło: Kaczyzmy i inne izmy, mówi Aleksander Kwaśniewski, dodatek do „Gazety Wyborczej”, 15 października 2007.
- Niedawno w Pradze przesiedzieliśmy ze Schröderem prawie całą noc. Aż musiałem to przerwać, bo zrobiło się niebezpiecznie. On zaczął znów rządzić Niemcami, a ja Polską.
- Opis: na uniwersytecie w Georgetown.
- Źródło: pardon.pl, 14 lutego 2007
- Nigdy nie zapomnę, kiedy wychodziliśmy, twarzy młodego człowieka o kręconych blond włosach, który z radości klaskał. To był Donald Tusk.
- Opis: o sytuacji, kiedy posłowie SLD wychodzili w proteście po przemówieniu Leszka Moczulskiego.
- Źródło: „Polityka” nr 21 (2706), 23 maja 2009, s. 106, za „Przeglądem”.
Uwaga: W dalszej części znajdują się słowa powszechnie uznawane za wulgarne!
- No tak. Chodzi o to, żeby wybrać trzy akapity, i powiem wprost – przypierdolić Tuskowi. To jest główna motywacja ministra obrony narodowej. Mówię brzydko, ale taka jest prawda.
- Opis: o częściowym ujawnieniu planów obrony Polski przez Mariusza Błaszczaka w trakcie kampanii wyborczej.
- Źródło: wp.pl, 21 września 2023
O
[edytuj]- Obawiam się, że nie można było uniknąć. Putin w 2002 r. powiedział mi wprost, że chce odbudować wielką Rosję. Traktowałem jako marzenie młodego prezydenta.
- Opis: odpowiedź na pytanie czy można było uniknąć rosyjskiej agresji na Ukrainę w 2022.
- Źródło: onet.pl, 15 maja 2023
- Oczywiście późniejszy neoliberalizm jak każda idea miał swój początek, okres wzlotów i sukcesów oraz etap upadku. My się jedynie podłączyliśmy pod ten nurt w fazie raczej schyłkowej. Zresztą z sukcesami, których zazdrości nam świat do dzisiaj. Ale uzasadnione są zarzuty wobec neoliberalizmu, a szczególnie instytucji i osób, które wywołały kryzys finansowy w 2008 r., a którego konsekwencją są dramatyczne nierówności dochodowe, nieufność wobec instytucji wolnorynkowych, bezrobocie wśród młodych i ludzie na skraju ubóstwa i bez perspektyw.
- Źródło: rozmowa Damiana Szymańskiego, Polacy są źli na III RP? „Popełniliśmy błędy. Ludzie czuli się przegrani. Teraz za to płacimy”, businessinsider.com.pl, 23 października 2017.
- Zobacz też: neoliberalizm
- On dotknął naszych domów, naszych żon, naszych dzieci, naszych psów, naszych świnek morskich. On po prostu wkroczył swoim głupim gadaniem w sferę prywatną, która musi być chroniona dla dobra każdego z nas.
- Opis: o nagraniu Oleksego.
- Źródło: Kaczyzmy i inne izmy, mówi Aleksander Kwaśniewski, dodatek do „Gazety Wyborczej”, 15 października 2007
- On może być zwolennikiem szukania porozumienia na lewicy. Kiedy Czarzasty ma wybrać skutek praktyczny czy trwałość zasad, to wybiera skutek praktyczny.
- Źródło: rozmowa Agaty Nowakowskiej i Dominiki Wielowieyskiej, „Gazeta Wyborcza”, 30 kwietnia-1 maja 2012.
- Zobacz też: Włodzimierz Czarzasty
- Otóż proszę państwa mam dobrą wiadomość–21 października skończyła się IV Rzeczpospolita. Trwała dwa lata, strat spowodowała wiele, ale werdykt wyborczy jest bezdyskusyjny.
- Opis: po zwycięstwie wyborczym PO nad PiS w 2007.
P
[edytuj]- Pamiętajmy gdzie jesteśmy. Po powstaniu warszawskim byliśmy ze zrujnowanym krajem, 200 tysiącami ofiar cywilnych, ze zniszczonym miastem stołecznym i częścią Związku Radzieckiego. Po stanie wojennym w roku 2009 jesteśmy w NATO, Unii Europejskiej, jesteśmy jedynym krajem w Europie, który nie przeżywa kryzysu ekonomicznego, podróżujemy po całym świecie, mamy prywatne telewizje, które wyglądają jak pałace współczesnej epoki, mamy znakomite prezenterki jak pani Justyna Pochanke – wyliczał Kwaśniewski. I dodał: – Ludzie kochani! Generałowi tylko czapka z głowy i powiedzieć, „no wie pan, możemy się z panem zgadzać lub nie, ale jesteśmy w innym, lepszym świecie”.
- Opis: o wprowadzeniu stanu wojennego.
- Źródło: Fakty po Faktach, TVN, 9 grudnia 2009
- Papież okazał się nie tylko człowiekiem Kościoła, ale wielkim humanistą i osobą, która potrafiła swoje wizje, brzmiące na początku jak proroctwa, wcielić w życie.
- Opis: o Janie Pawle II.
- Partie nie są ruchami politycznymi, nie są wspólnotami ludzi, tylko maszynkami PR do wygrywania wyborów i sprawowania władzy. (…) Partie polityczne przestały pełnić swoją zasadniczą funkcję kształtowania koncepcji życia publicznego. Nie mają życia wewnątrzpartyjnego. Nie widzę nigdzie niczego podobnego jak w Szwecji w latach 70., gdzie brałem kiedyś udział w kółku partii socjaldemokratycznej w górniczej Kirunie. Ludzie dyskutowali tam o polityce na najniższym szczeblu. Ruch idei i przekonywania do nich następował z dołu do góry i z góry na dół. Dziś nie ma czegoś takiego jak podstawowe organizacje partyjne. Przywódcy porozumiewają się ze zwolennikami za pośrednictwem telewizji.
- Polityka nie jest potrzebą bardzo wielu, społeczeństwo jest nie tylko zindywidualizowane, ale nawet zatomizowane. Jednak w warunkach wolności i demokracji od władzy zależy znacznie mniej niż kiedyś. Jednostki same sobie organizują życie, społeczeństwo samo się rozwija.
- Źródło: rozmowa Macieja Stasińskiego, wyborcza.pl, 7 sierpnia 2011
- Zobacz też: polityka
- Pogodę, żonę i premiera rozsądniej chwalić dopiero po zachodzie słońca.
- Opis: we „Wprost” odpowiadając na pytanie, czy nazwałby Donalda Tuska premierem dwudziestolecia.
- Źródło: „Rzeczpospolita”, 7 grudnia 2010
- Prawdopodobnie konieczne będą też jakieś formy ochrony naszego rynku na zewnątrz, w starciu z Chinami. Mówiąc krótko, jakiś rodzaj protekcjonizmu. Ale głębokość integracji to jedno. Lewica, zwłaszcza polska, powinna nalegać na kontynuację procesu rozszerzenia Unii, zarówno na Wschód, jak i na Południe; myślę tu o Ukrainie, ale przede wszystkim o Bałkanach.
- Prezydentura Lecha Wałęsy polegała na popieraniu raz jednej, raz drugiej nogi. Ja nie będę popierał nóg, ani nic, co jest między nimi. Będę popierał głowę.
- Źródło: wyborcza.pl, 4 czerwca 2013
- Przyjdzie taki dzień, kiedy Rosja też będzie w NATO.
R
[edytuj]- Radziłbym PO w kampanii odejść od Smoleńska. Jest coś przedziwnego w tym, że w prawie 40-milionowym kraju bardziej znamy twarze wdów smoleńskich od twarzy ministra ochrony środowiska. W XXI w., gdy wiele państw zajmuje się budowaniem przewag konkurencyjnych, edukacją, my zajmujemy się Smoleńskiem.
- Źródło: wyborcza.pl, 4 maja 2011
- Rosjanie, walcząc o Ukrainę, użyli metod bardzo twardych, bezwzględnych. Od lata trwa blokada eksportu ukraińskiego.
S
[edytuj]- Spotkałem się z nim. Józef Oleksy przeprosił nas, ale nie zmienia to faktu, że tak się nie mówi o kolegach, o ich żonach, a przede wszystkim o formacji, w imieniu której Józef Oleksy był dwukrotnie marszałkiem Sejmu, raz premierem i przewodniczącym partii. Nie rozumiem tego. Albo to dowód zupełnego zaćmienia, albo wyjątkowo… nie będę już kończył. Czuje gorycz i smutek.
- Opis: o Józefie Oleksym.
- Źródło: wywiad dla „Gali”, 16 lipca 2007, za „Polityką”, 11–18 sierpnia 2007.
- Stała się rzecz straszna: po 20 latach demokracji lider opozycji nie uznaje legalnie wybranego prezydenta czy nie jest gotowy do dialogu z legalnie wybranym rządem. To koszmar.
- Źródło: wyborcza.pl, 4 maja 2011
- Sugeruję moim współobywatelom, by nie patrzyli na panią Steinbach jako na wzorzec niemieckich zachowań, tak samo Niemcy nie powinni po zachowaniu Kaczyńskich osądzać Polski i Polaków. Jednak gdyby Kaczyńscy utrzymali się po wyborach przy władzy, niemiecka strona powinna przemyśleć swoją powściągliwość i w inny sposób na podobne ataki reagować.
- Opis: z wywiadu dla „Vanity Fair”.
- Źródło: Kaczyzmy i inne izmy, mówi Aleksander Kwaśniewski, dodatek do „Gazety Wyborczej”, 15 października 2007
- Szczególnie w Jarosławie Kaczyńskim zachowała się chęć rewanżu i złość, to bardzo napędza. W moim przypadku to nie jest tak – ja mam już swoje miejsce w historii Polski.
- Źródło: Kaczyzmy i inne izmy, mówi Aleksander Kwaśniewski, dodatek do „Gazety Wyborczej”, 15 października 2007
T
[edytuj]- Teraz powiem po francusku: „savoir-vivre”.
- Теперь скажу по-французски savoir-vivre. (ros.)
- Opis: wykład na uczelni w Kijowie, wrzesień 2007.
- Źródło: relacja w TVN
- To był kit, przyszłość to LiD.
- Opis: o rządach PiS na konwencji wyborczej z 9 września 2007.
- Źródło: wp.pl
- To jest dziesięć lat doświadczeń mojej prezydentury. Trzy najbardziej zdemoralizowane instytucje w Polsce to jest po pierwsze – prokuratura, po drugie – służby specjalne, po trzecie – telewizja publiczna. Później jest wielka przepaść. Możesz narzekać na sądy, na administrację. Ale oni się jako tako trzymają. Natomiast te trzy instytucje – kupią, sprzedadzą, zdradzą, zniszczą.
- Opis: taśmy ujawnione przez tygodnik „Do rzeczy”.
- Źródło: 6 fragmentów rozmowy Kalisz-Kwaśniewski. O Siemoniaku, „mściwym i rudym” oraz kampanijnych prowokacjach, 300polityka.pl, 5 lipca 2015
- Zobacz też: prokuratura, służby specjalne, telewizja publiczna
- Tonący brzydko się chwyta.
- Opis: o działalności Mariana Krzaklewskiego podczas kampanii prezydenckiej we wrześniu 2000; cytując Stanisława Jerzego Leca.
U
[edytuj]- Ukraina nie zdała egzaminu z demokracji.
- Opis: o sfałszowanych wyborach na Ukrainie.
- Zobacz też: pomarańczowa rewolucja
- Uważam, że człowiek, który kocha Kraków, jest po prostu dobrym człowiekiem.
- Zobacz też: Kraków
- Uważam, że ten trudny kompromis, jaki wypracowaliśmy kilka lat temu, choć nie rozwiązuje problemu, służy normalizacji sytuacji w Polsce.
- Opis: o ustawie antyaborcyjnej.
- Źródło: „Rzeczpospolita”, 22 września 2004
- Zobacz też: aborcja
W
[edytuj]- W ciągu najbliższych 10–20 lat Polska powinna dążyć do tego, by stać się jednym z pięciu – sześciu motorów Europy. Nie takich jak Niemcy czy Francja, ale jak Hiszpania czy Włochy. I stać się także jednym z graczy globalnych, współdecydujących o wydarzeniach na świecie.
- Wie pan, do memów trzeba podchodzić tak, jak do różnego rodzaju żartów. „Dobry żart tynfa wart”. Można się pośmiać, jeśli jest dobry, to się zaśmieję i doceniam poczucie humoru autora. Natomiast ogromna część tych memów to jest zwyczajne chamstwo. Nie tylko dotyczące mnie, ale większości ludzi.
- Opis: o memach, w których Kwaśniewski jest przedstawiany jako osoba nadużywająca alkoholu.
- Źródło: onet.pl, 29 maja 2023
- W pochodach spotkali się weterani i młodzież, robotnicy, inteligenci, rolnicy i żołnierze, twórcy i uczeni. Wszyscy mimo różnych doświadczeń i punktów widzenia swoim udziałem potwierdzili nie tylko swój związek ze stuletnimi tradycjami robotniczej walki i pracy, ale także wspólne przekonanie, że jesteśmy w stanie (…) pokonać kryzys. Wielomilionowe pochody potwierdziły, że coraz szersze poparcie społeczne zdobywa linia socjalistycznej odnowy, polityka partii i władz, praktyka realizacji uchwał IX Zjazdu PZPR.
- Źródło: „Sztandar Młodych”, 2 maja 1984
- Wiem, że partyjna młodzież (SLD i PiS) kontaktuje się. Wiem, że często znajdują wspólny język. Wiem, że mają podobne zdanie o technice – jak robi się politykę: mniej rozmowy o etosach a więcej dążenia do celu. Takie rozmowy są i taki scenariusz jest rozpatrywany. (…) Taka koalicja może być okupiona rozłamem w Sojuszu. (…) Jakoś to rozumiem, bo kolejne cztery lata w opozycji byłyby wyniszczające.
- Źródło: wp.pl, 17 lutego 2011
- Więc trzeba było używać środków farmakologicznych o dłuższym okresie działania. Jakkolwiek by było, problem wiarygodności tego ugrupowania pozostanie. Ale ruch Kluzik-Rostkowskiej ma szansę. To nie będzie dzisiaj ruch, który odbierze większą liczbę głosów PiS, bo to niemożliwe.
- Opis: o tłumaczeniach Joanny Kluzik-Rostkowskiej nt. zmiany Jarosława Kaczyńskiego.
- Źródło: polskatimes.pl, 30 listopada 2010
- Wszystkie te zjawiska: nacjonalizm, rasizm, antysemityzm, ksenofobia, to jest jak ten przysłowiowy dżin, który jest w butelce. Póki jest zamknięty, można nad tym panować. Kiedy się odkorkuje tę butelkę i wypuści się tego dżina, nikt go już z powrotem do butelki nie wpuści; historia o tym uczy.
- Źródło: Kropka nad i, TVN24, 29 stycznia 2018
Z
[edytuj]- Zakładaliśmy, że takie prawo zwiększy skuteczność walki z handlarzami. Perspektywa więzienia miała odstraszyć ludzi od narkotyków i obniżyć popyt. Myliliśmy się w obu sprawach.
Zaostrzone prawo nie zniszczyło narkobiznesu, natomiast umożliwiło policji aresztowanie młodych ludzi złapanych z umownym jednym skrętem.- Opis: o art. 62, który przewiduje karę do 3 lat więzienia za posiadanie najmniejszej ilości środków psychoaktywnych.
- Źródło: rozmowa Piotra Pacewicza, wyborcza.pl, 23 maja 2012
- Zobacz też: narkotyki
O Aleksandrze Kwaśniewskim
[edytuj]- Aleksander Kwaśniewski, prymitywny bawidamek i pijak, który nawet nie umie się przyznać do tego, że ma chorobę alkoholową, tylko łże, że jakieś tabletki łyka tropikalne; upija się na grobach przodków naszych!
- Autor: Wojciech Cejrowski, wywiad dla Radia Wrocław, luty 2009
- Aleksander Kwaśniewski jest prezydentem wszystkich ubeków.
- Autor: Janusz Pałubicki
- Opis: po zawetowaniu przez prezydenta ustawy przewidującej m.in. obniżenie emerytur dla ubeków, listopad 1998.
- Aleksander Kwaśniewski ma więcej seksapilu politycznego niż Donald Tusk.
- Autor: Jacek Kurski, TVN, 28 maja 2007
- Bolszewicki temperament Kaczyńskiego i socjalistyczne poglądy na rolę państwa i na gospodarkę upodabniają go, nawet nie do Kwaśniewskiego, lecz do starszych kolegów byłego prezydenta, tych których nazywano kiedyś betonem PZPR.
- Autor: Donald Tusk podczas konwencji PO.
- Źródło: wp.pl
- Było ich kilka, m.in. o kształt Senatu. O to, czy orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają być ostateczne, czy nie, czy mamy budować w Polsce system prezydencki, o co zabiegał Lech Wałęsa i jego ekipa, czy parlamentarno-gabinetowy? Z moich obserwacji wynika, że do czasu, gdy Wałęsa był prezydentem, robiono wszystko, by ograniczyć do maksimum uprawnienia głowy państwa. Gdy prezydentem został Aleksander Kwaśniewski (grudzień 1995 r.) – jego środowisko zabiegało, by przydać kompetencji prezydentowi.
- Autor: Andrzej Zoll
- Opis: o sporach środowiska Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Wałęsy wokół powstającej nowej konstytucji w latach 90-tych.
- Źródło: Prof. Andrzej Zoll: Tekst preambuły napisał Stefan Wilkanowicz, dziennikpolski24.pl, 4 kwietnia 2017
- Choć sytuacja częściowo wymknęła się spod kontroli, sztab wyborczy Aleksandra Kwaśniewskiego robi swoje, niczego nie zaniedbując. Wszystko to, na co mają wpływ ludzie Sojuszu, jest starannie wyreżyserowane. W kampanii wykorzystano wiele dobrych chwytów marketingowych. Aleksander Kwaśniewski wydał na przykład własną książkę, którą później podpisywał w Warszawie. Dwie piosenki wyborcze zostały wydane na płycie CD, którą rozdawano bezpłatnie podczas spotkań z wyborcami. Na okładce Aleksander Kwaśniewski w towarzystwie żony i psa – miłe, ciepłe zdjęcie idealnie nadające się do składania autografów.
- Autor: Eliza Olczyk, Wszystkie barwy kampanii, „Rzeczpospolita”, 6 października 2000.
- Dlaczego lewicowa większość Komisji Śledczej nie dopuściła do przesłuchania prezydenta Rzeczypospolitej pana Aleksandra Kwaśniewskiego? Czyżby posłowie SLD, Unii Pracy i SdPl bali się, że pan prezydent nie umie śpiewać ani tańczyć, czy był inny powód?
- Autor: Alfred Budner
- Źródło: wystąpienie w Sejmie, 27 maja 2004
- Jedynym lekarstwem, które Aleksander Kwaśniewski powinien zażyć, jest esperal, trzeba się zaszyć i nie wydłubywać.
- Autor: Artur Zawisza
- Opis: o „chorobie filipińskiej” Aleksandra Kwaśniewskiego.
- Źródło: wp.pl
- Kwas jest żrący i wypali, nawet bardzo tęgi mózg.
Naród chce czerwonej gwiazdy, krzyczy więc „komuno wróć!”- Źródło: Big Cyc, piosenka Gierek for ever!
- Zobacz też: Big Cyc
- Kwaśniewski na pewno umie być politykiem na luzie, liderem atrakcyjnym z trybuny i estrady. Ale sam się nie rozbierze ani nie będzie tańczył. Nie ma po co. No i posunął się w latach.
- Autor: Józef Oleksy, „Polityka” nr 21 (2706), 23 maja 2009, s. 106.
- Kwaśniewski nawet po kilku kieliszkach wina na Ukrainie mówił rozsądniej od niektórych polityków, przemawiających na trzeźwo.
- Autor: Janusz Onyszkiewicz, wp.pl
- Opis: o „chorobie filipińskiej”.
- Kwaśniewski stara się zrobić wrażenie, że kieruje się przede wszystkim zdrowym, apolitycznym rozsądkiem: po to zwołuje rady, przeprowadza konsultacje, zatrudnia ekspertów spoza swojego ścisłego zaplecza. Przy kontrowersyjnych ustawach zaś zwleka z podpisywaniem do ostatniej chwili, demonstrując tym swoją roztropność i fakt, że rzecz została rozpatrzona w stopniu maksymalnym, na ile tylko konstytucja pozwala.
- Autor: Mariusz Janicki
- Źródło: Mariusz Janicki, współpraca Jolanta Flankowska, Fenomen Kwaśniewskiego, „Polityka”, 3 lipca 1999.
- Kwaśniewski to TW „Alek”.
- Kwaśniewski to znany krętacz i kłamczuszek.
- Autor: Zbigniew Girzyński
- Opis: komentarz do słów Aleksandra Kwaśniewskiego, który zarzucał IPN-owi kłamstwo.
- Źródło: tvn24.pl, 1 kwietnia 2009
- Kwaśniewski w oczach większości mieszkańców Polski był idealnym politykiem: uchodził za najlepiej wykształconego, uczciwego i prawdomównego i nawet nie kojarzył się z okresem PRL.
- Autor: Marcin Dominik Zdort, Lista przebojów Krzaklewskiego, „Rzeczpospolita”, 6 października 2000
- Kwaśniewski zachował się jak pijany wójt z Koziej Wólki.
- Autor: Alfred Budner
- Źródło: wystąpienie na posiedzeniu Sejmu, 7 września 2007
- Kwaśniewski zwariował dzisiaj na oczach całej publiczności i zaczął opowiadać, że dzięki real polityce gen. Wojciecha Jaruzelskiego odzyskaliśmy niepodległość, ta część Europy wybiła się na niepodległość, Gorbaczow mógł zostać sekretarzem, a Justyna Pochanke pracuje w TVN.
- Autor: Władysław Frasyniuk
- Opis: o wypowiedzi Kwaśniewskiego w TVN24, w której pochlebnie wyrażał się o generale Jaruzelskim.
- Źródło: TVN24.pl, 9 grudnia 2009
- Naród go wybrał. Biłem się wraz z kolegami o wolność także dla tych, którzy jej nie chcieli. I oni potem też z tej wolności skorzystali.
- Autor: Bogdan Borusewicz
- Opis: o wyborze Aleksandra Kwaśniewskiego na prezydenta RP.
- Źródło: „Rzeczpospolita”, 1 czerwca 2009
- Olek nosi glany i spodnie od piżamy,
Czarną skórę i niezłą fryzurę.
- Oluś zawsze był krętaczem, i to małym krętaczem.
- On dużo sprawniej porusza się na arenie międzynarodowej niż np. Donald Tusk.
- Autor: Danuta Waniek
- Źródło: Eliza Olczyk, Nie naplułam na PRL , „Rzeczpospolita” nr 231 (10260), 3–4 października 2015, s. 16.
- On śmiertelnym wrogiem nie jest. Raczej człowiekiem, który okazał się wielkim rozczarowaniem. Myślę, że nie tylko moim. Nie mogę mu darować, że rozwalił SLD w taki sposób.
- Autor: Aleksandra Jakubowska
- Źródło: wp.pl, 23 stycznia 2014
- Pomagać zawsze będą, bo go uważają za swojego. Mnie się wydaje, że przez cały czas miał poparcie.
- Autor: Józef Oleksy
- Opis: o wspieraniu Aleksandra Kwaśniewskiego przez Żydów.
- Źródło: Zapis rozmowy Oleksego z Gudzowatym, dziennik.pl, 7 października 2007
- Rosja po prostu nie akceptuje nowej, rozszerzonej Unii. Rozmawia z najsilniejszymi, a takich jak my, którzy kiedyś byli w jej strefie wpływów – po prostu ignoruje. Aleksander Kwaśniewski bez przerwy jeździł do Moskwy i to kompletnie nic nie dało. Trzeba być spokojnym, nie dawać się sprowokować, ale jednocześnie bronić naszego statusu niepodległego państwa, i pełnoprawnego członka Unii Europejskiej.
- Autor: Jarosław Kaczyński, wywiad dla „Gazety Polskiej” nr 7, 14 lutego
- Opis: o polityce wschodniej.
- To wszystko wina Kwaśniewskiego. Zestresował zawodników i przegrali mecz. Po co tam w ogóle jechał?
- Autor: Andrzej Lepper
- Opis: o przegranym meczu z Koreą Południową na mistrzostwach świata w piłce nożnej w 2002.
- Tomasz Lis: Pan Kwaśniewski to szef mafii?
Andrzej Lepper: Oczywiście! A jak?!- Źródło: Co z tą Polską?
- Trzeba zburzyć Pałac Kultury; Kwaśniewski nie jest w stanie nikogo obrazić, bo był komunistycznym aparatczykiem gwarantującym Sowietom przynależność Polski do ich imperium; a o tym, co robi IPN, nie będą decydowały interesy grup politycznych.
- Więc mam wyższe wykształcenie, chociaż studiów nie skończyłem, jak prezydent Kwaśniewski.
- Autor: Kazik, piosenka 12 groszy
- W ten oto okrężny sposób przechodzimy do metod liczenia głosów w Unii Europejskiej, kiedy już podpiszemy rezygnację z suwerenności państwowej. Warto się z tym zapoznać, jako że za to właśnie przyjdzie nam „umierać”. Oczywiście nie wszystkim, bo taki np. Aleksander Kwaśniewski nie umarł by za nic w świecie. Nawet nie dlatego, że życie jest, jak wiadomo – „największą wartością”, zwłaszcza pozagrobowe, ale dlatego, że po co umierać, kiedy można wypić i zakąsić?
- Autor: Stanisław Michalkiewicz, felieton dla tygodnika Najwyższy czas!, 21 czerwca 2007.
Kategorie:
- Działacze PZPR
- Kandydaci na urząd Prezydenta RP
- Laureaci Nagrody Kisiela
- Laureaci Wiktorów
- Ludzie roku tygodnika Wprost
- Odznaczeni Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (III Rzeczpospolita)
- Odznaczeni Medalem Pro Memoria
- Odznaczeni Orderem Uśmiechu
- Odznaczeni Orderem Orła Białego (III Rzeczpospolita)
- Politycy SLD
- Polscy dziennikarze prasowi
- Prezydenci III RP