Łukasz Piebiak
Wygląd
Łukasz Piebiak (ur. 1976) – polski sędzia, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
- Kwestie Sądu Najwyższego są generalnie poza bezpośrednim zainteresowaniem ministra sprawiedliwości.
- Źródło: Łukasz Piebiak o odwoływaniu prezesów sądów faksem, rp.pl, 9 grudnia 2017
- Zobacz też: Sąd Najwyższy (Polska)
- Mogę sobie wyobrazić decyzję o obsadzie stanowisk dokonywane niekoniecznie na podstawie kryteriów merytorycznych, mogę odpowiadać za siebie i swoich współpracowników – nie za decyzje, które w przyszłości mogą być przez inne osoby podejmowane. Niemniej jednak ta moja obawa jest niewielka, biorąc bowiem pod uwagę funkcjonowanie całego systemu, można założyć, że nieopłacalne jest podejmowanie przez ministra sprawiedliwości decyzji personalnych wedle kryteriów niemerytorycznych. Minister jest czynnym politykiem i jako taki jest pod obstrzałem opozycji, jak również jest bacznie obserwowany przez społeczeństwo. Zatem w jego interesie, jako tego, który odpowiada za wymiar sprawiedliwości, jest by sądy funkcjonowały jak najlepiej. Ten minister, który spowoduje, że sądy będą sprawniejsze, a orzeczenia przez nie wydawane będą uważane przez społeczeństwo za bardziej sprawiedliwe, zyska miano bohatera, co musi się pozytywnie przełożyć na wynik wyborczy jego i jego formacji. Mianowanie niekompetentnych prezesów czy wiceprezesów z klucza politycznego to prosta droga do klęski.
- Źródło: Agata Łukaszewicz, Łukasz Piebiak: Gdybym się bał, nie byłbym tu, gdzie jestem, rp.pl, 29 maja 2017
- Zobacz też: wymiar sprawiedliwości w Polsce
- Państwo liczycie na to, że jakiś rycerz z Europy przyjedzie i was wybawi, bo ludzie nie chcą słuchać i nie widzą waszego programu. Spójrzcie na sondaże. Ale nikt nie przyjdzie, nikt was nie uratuje, nie będzie białego rycerza. Proces wyborczy zdecyduje i myślę, że zdecyduje dobrze, bo ta zmiana, którą Wysoka Izba dziś omawia, jest dobrą zmianą dla polskiego sądownictwa.
- Opis: do posłów opozycji.
- Źródło: Sejm przyjął nowelizację ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości. Ważne zmiany ws. wyboru I prezesa SN, wpolityce.pl, 20 lipca 2018
- Zobacz też: kryzys wokół Sądu Najwyższego w Polsce
- Trudno akceptować coś, co jest jawnym przekroczeniem, jawną uzurpacją, mimo że przybrane jest w formę postanowienia i zostało wydane przez sędziów Sądu Najwyższego.
- Opis: o pytaniach prejudycjalnych Sądu Najwyższego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2 sierpnia 2018 w sprawie wieku emerytalnego sędziów
- Źródło: Wiceminister: eksces, pozór rozstrzygnięcia, tvn24.pl, 3 sierpnia 2018
- Zobacz też: kryzys wokół Sądu Najwyższego w Polsce
O Łukaszu Piebiaku
[edytuj]- Uchwała Zarządu SSP Iustitia z 17 lipca 2017 r. Wobec działań i wypowiedzi Pana sędziego Łukasza Piebiaka wspierających uchwalenie ustawy z dnia 12 lipca 2017 roku o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, jako sprzecznych z podstawowymi celami Stowarzyszenia, którymi są umacnianie niezależności sądów i niezawisłości sędziów, na podstawie § 14 ust. 2 statutu Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia wnosi o wykluczenie Łukasza Piebiaka ze Stowarzyszenia.
- Źródło: Zarząd SSP Iustitia wnosi o wykluczenie Łukasza Piebiaka ze Stowarzyszenia, iustitia.pl, 17 lipca 2017