Zbigniew Bujak
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
Zbigniew Bujak (ur. 1954) – polski polityk, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, współprzewodniczący Unii Pracy.
- 3 lipca [2018] w Polsce wejdzie w życie ustawa o Sądzie Najwyższym, która ostatecznie zniesie w Polsce zasadę trójpodziału władzy i istotę demokratycznego państwa prawa (…). Mechanizmy obrony państwa prawa w Polsce okazały się zbyt słabe. Partia rządząca kończy dzieło demontażu systemu trójpodziału władz, łamiąc wprost zapisy polskiej konstytucji. Będąc obywatelami Polski, czujemy się również obywatelami Europy, dlatego świadomi znaczenia wolnej, demokratycznej i praworządnej Polski w Unii Europejskiej, apelujemy do Komisji Europejskiej oraz do Rady Unii Europejskiej o pozostanie wiernymi podstawowym wartościom zapisanym w artykule 2 traktatu o Unii Europejskiej.
- Współautorzy: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski, Włodzimierz Cimoszewicz, Leszek Miller, Marek Belka, Kazimierz Marcinkiewicz, Andrzej Olechowski, Dariusz Rosati, Adam Rotfeld, Radosław Sikorski, Władysław Frasyniuk, Bogdan Lis
- Źródło: Antoni Macierewicz oskarża sygnatariuszy listu do KE o zdradę narodową, onet.pl, 15 czerwca 2018
- Zobacz też: demokracja, Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, Polska, Polska w Unii Europejskiej podział władz, Prawo i Sprawiedliwość, Sąd Najwyższy (Polska), Unia Europejska
- Czas „Solidarności” był bodaj jedynym czasem prawdziwie wysokiej kultury życia publicznego.
- To nie był ruch walki zbrojnej rozumianej zgodnie z polską tradycją. To był ruch budujący społeczeństwo obywatelskie. Najpierw opozycja demokratyczna, a potem „Solidarność” była ekspertem od budowania wolnej prasy i gwarantem wolnego obiegu informacji. Budowała niezależny ruch wydawniczy, by rozwijać nieskrępowany obieg myśli. Uruchamialiśmy wolną twórczość w kulturze i nauce. Przygotowywaliśmy reformy wszystkich dziedzin życia społecznego. W tym sensie to był największy realizowany program pracy organicznej, jaki znała historia Rzeczypospolitej.
- Wprowadziliśmy zasadę „Nic o nas bez nas”. Samorządna Rzeczpospolita była szansą nie dla tych, co „mają bumagę”, ale dla wszystkich, którzy mają pomysł i chcą coś robić. Na gdańskich krzyżach zawisły słowa Poety, które długo symbolizowały i wyznaczały nowy język i zachowania w przestrzeni publicznej.
Zobacz też: