Przejdź do zawartości

Bogusław Chrabota

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Bogusław Tadeusz Chrabota (ur. 1964) – polski prawnik i politolog, dziennikarz telewizyjny i prasowy, a także publicysta i pisarz, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”.

  • Nie byłoby amerykańskiej Deklaracji niepodległości ani dynamiki federalizujacego się państwa, gdyby nie oświeceniowa synteza wartości z dziedzictwem uniwersalizmu na czele. A czyż nie to samo wypada powiedzieć o projekcie europejskim? Unia to w prostej linii spadkobierca idei Pax Romana i jej licznych dzieci. W tym sensie wspólnota, której jesteśmy członkiem, i nasz sąsiad zza Atlantyku to ta sama tradycja wzbogacona o odrębne „doświadczenia historyczne" i rozstrzyganie, kto jest hegemonem, a kto zakładnikiem, nie ma żadnego sensu. Choć namysł nad tym, czym jest, a zwłaszcza czym stanie się w nieodległej przyszłości Zachód jako wspólnota reguł, zasad i wartości – to sprawa absolutnie fundamentalna.
  • Nie chodzi tu o żadną sprawiedliwą rekompensatę, ale o arytmetycznie skalkulowaną dotację do budżetów domowych wyborców, która ma na celu zapewnienie ich lojalności.
  • Ze słów polskiego wicepremiera powiało grozą. Europa usłyszała, że jeden z najwyższych rangą polskich polityków zapowiada bunt polskiego rządu wobec instytucji europejskich. Eskaluje konflikt z Unią w kwestii praworządności. Grozi, że Polska wypadnie z systemu prawnego Europy. Dla wielu to wyraźna zapowiedź Polexitu, dla niektórych – jak choćby konstytucjonalisty - Ryszarda Piotrowskiego, zawieszenia polskiej konstytucji. Dla biznesu, kapitału krajowego i zagranicznego sygnał do zwinięcia żagli.