Przejdź do zawartości

Stany Zjednoczone

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
(Przekierowano z USA)
Flaga Stanów Zjednoczonych
Mapa Stanów Zjednoczonych

Stany Zjednoczonepaństwo położone w Ameryce Północnej.

 • 40 procent PKB Stanów Zjednoczonych to usługi finansowe – te pieniądze niczego nie wytwarzają.
  • Autor: Michael Douglas, Pieniądz nigdy nie śpi, tygodnik „Forum” nr 21/22 (2335–2336), 24 maja–6 czerwca 2010, za „El País”, 28 marca 2010.
  • Zobacz też: pieniądz
 • Ameryka dała nam serce w pomocy, przykład w metodzie pracy. Dziękujemy za jedno i drugie.
  • Autor: Józef Piłsudski
  • Opis: wpis w albumie podarowanym w podzięce za pomoc Herbertowi Hooverowi przez Polsko-Amerykański Komitet Pomocy Dzieciom, 1 czerwca 1922.
  • Źródło: Herbert Hoover a Polska, Biuletyn Informacji Bibliotecznych i Kulturalnych, Rok 9 Numer 1 (29), BIBiK luty 2005, wbp.lodz.pl
 • Ameryka jest jak jaśniejące miasto na wzgórzu, którego światło jak latarnia prowadzi zewsząd ludzi miłujących wolność.
  • America is a shining city upon a hill whose beacon light guides freedom-loving people everywhere. (ang.)
  • Autor: Ronald Reagan
  • Opis: w 1974.
  • Źródło: Anne Applebaum, Cleanup Task for a Shining City, washingtonpost.com
 • Ameryka jest zbyt słaba, by sama rozwiązywać problemy światowe i zbyt potężna, by można je rozwiązać bez niej.
 • Ameryka musi zrozumieć islam, ponieważ jest to jedyna religia, która usuwa ze społeczeństwa problem rasowy.
 • Ameryka nie ma siły na prowadzenie skutecznej polityki globalnej, a świat niedługo wróci do wielobiegunowości. Wiek amerykański dobiega końca.
 • Ameryka powinna być Chrystusem i kreuje się na niego, ale życie to weryfikuje. Chodziło mi więc o skrytykowanie Stanów Zjednoczonych, które nie ma nic wspólnego z tym, co Jezus czynił i głosił. W amerykańskim Senacie są sami multimilionerzy. Jak to się ma do słów Jezusa? Przecież uważał on, że tacy ludzie nie mają wstępu do Królestwa Bożego. W „RoboCopie” celowo się do tego odwołuję, wyrażając sprzeciw przeciwko działalności Ameryki w Korei Północnej czy Izraelu, a niegdyś w Wietnamie. Oczywiście, film nie opowiada o tym, tylko igra z tą koncepcją. Moim celem nie było stworzenie filozoficznej opowieści i paraboli Stanów Zjednoczonych.
 • Ameryka przekonała się że sytuacja w Rosji jest skomplikowana i trudno przesądzić czy zwycięży demokracja, czego przedtem byli całkowicie pewni. Zmienili wobec tego postawę względem Polski i są nam teraz znacznie przychylniejsi.
 • Bardzo cieszymy się z dobrych, stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. Cenimy sobie współpracę z tym krajem ze względu na istotne związki historyczne, ze względu na kilka milionów obywateli Stanów Zjednoczonych, którzy są z pochodzenia Polakami. Ale także ze względu na rolę tego potężnego państwa w powstrzymaniu komunizmu w Europie i innych częściach świata. Ze względu na walkę, którą Stany Zjednoczone prowadzą o rozwój systemów demokratycznych. W tym zakresie jesteśmy i pozostaniemy ze Stanami solidarni.
 • Całkowite rozmiary gospodarki Chin przewyższą wielkość amerykańskiej w 2027 roku. Jednak Chiny czeka długa droga, żeby dorównać zasobom USA.
  • Autor: Joseph Nye, Goliat na diecie, „Foreign Affairs”, tłum. „Forum”, 20 grudnia 2010.
 • Co roku od broni palnej w Stanach ginie lub zostaje rannych około 100 tys. osób. Ludzie pamiętają o głośnych sprawach, jak zabójstwo Martina Luthera Kinga i Roberta Kennedy’ego w 1968 roku, ale czy wiedzą, że odkąd spoczęli oni w grobach, w USA zastrzelono ponad milion osób?
  • Autor: Ed Pilkington, USA ufa lufom, „The Guardian”, tłum. „Forum”, 17 stycznia 2011.
 • Dość dobrze znam Amerykę. Poznałem ją w 1989 roku, dużo po niej jeździłem i pamiętam, że nawet przyjechałem poruszony, że to jest kraj, który po pierwsze wierzy w Boga, po drugie w to, że instytucje finansowe są racjonalne, a po trzecie, że Ameryka prowadzi sprawiedliwe wojny. Dzisiaj w Ameryce może to pierwsze jest jeszcze istotne. Wojny prowadzi się niesprawiedliwe w jakichś partykularnych interesach, a instytucje okazały się skrajnie irracjonalne – doprowadziły do bankructwa milionów ciężko pracujących ludzi, w których wciśnięto produkty i dobra, których nie byli w stanie sfinansować. A konsekwencje tego dla gospodarki liberalnego Zachodu okazały się zabójcze. Kapitalistyczna Ameryka negocjuje na kolanach z ludowymi Chinami w związku z nadwyżką handlową. Trudno przejść nad tym do porządku dziennego.
 • Gdy idę wśród zdesperowanych, odtrąconych i gniewnych młodych mężczyzn, mówię im, że koktajle Mołotowa i strzelby nie są rozwiązaniem. Ale oni wtedy pytają – i słusznie – o Wietnam. Duszę Ameryki zatruwa wojna w Wietnamie. Jeśli naród rok po roku wydaje więcej na zbrojenia niż na programy wyrównywania szans, to zmierza ku duchowej śmierci. Żeby zapewnić stabilność naszych inwestycji wojsko wkracza do Gwatemali, z tego też powodu amerykańskie helikoptery posyła się przeciwko rewolucjonistom w Kambodży, a amerykański napalm i jednostki specjalne zabijają rebeliantów w Peru. Dlatego pytają mnie, czy nasz kraj nie nadużywał przemocy, żeby rozwiązać swoje problemy, żeby wymusić zmiany. I mają rację. Dlatego wiem, że nim skrytykuję za agresję gnębionych mieszkańców gett, wpierw muszę przemówić do największego agresora na świecie – mojego rządu.
  • Autor: Martin Luther King
  • Opis: fragment przemówienia z 1967.
  • Źródło: Oliver Stone's Untold History of the United States (2012), tłum. Anna Rajca, Mirosław Filipowicz, odcinek 7
  • Zobacz też: wojna wietnamska
 • Gdy zneutralizuje się jednego wroga, natychmiast wymyślony zostanie kolejny. Skończyła się zimna wojna i USA od razu wynajdowały nowych przeciwników. Jeszcze przed 11 września pakowali się w absurdalne wojny. Grenada w 1983 roku, Panama za Noriegi. Pozorny absurd tych operacji wynikał wyłącznie z prawdziwej, życiowej potrzeby kompleksu militarnego. Gdyby w Polsce była taka armia jak w USA, samo to, że jesteście przygotowani do wojny, zmuszałoby was do szukania wroga, konfliktu.
  • Autor: John le Carre, rozmowa Adama Michnika i Pawła Smoleńskiego, „Gazeta Wyborcza”, 17–18 września 2011.
 • Gdyby papież stracił wiarę, to straciłby też dobrą robotę. Z tych samych powodów nie opłaca się przestać wierzyć w Amerykę biznesmenom, posiadaczom akcji, obligacji, rządom, a nawet szefom agencji reitingowych. Zarabiają swoje miliony dopóki Ameryka jest wiarygodna. W naszym zsekularyzowanym świecie to właśnie Ameryka zastąpiła Boga, gdy kapitalizm ostatecznie zastąpił chrześcijaństwo. (…) Przestać wierzyć Ameryce, to znaczy prawie tyle, co przestać wierzyć w to, co jest napisane na banknocie. Jeśli przestanę wierzyć w twoje banknoty, przestanę też wierzyć w swoje.
 • Jaka była reakcja Waszyngtonu na pacyfikację części Gruzji przez wojsko rosyjskie w 2008 roku? (…) Gruzji już wcześniej oficjalnie obiecano członkostwo w NATO, a ponadto na jej terytorium stacjonowało wówczas kilkuset żołnierzy USA, którzy dopiero co skończyli ćwiczenia. Kilka tygodni przedtem sekretarz stanu USA Condoleezza Rice zapewniała Gruzinów na wielkim placu, że Ameryka nie pozostawia przyjaciół w nieszczęściu i zawsze przychodzi im z pomocą. Po tym, co się stało w Gruzji, wiele sztabów wojskowych zastanawiało się, ile warte są amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa. Dlatego Polska powinna skupiać się na umacnianiu integralności i wiarygodności NATO, które ma wobec swych członków konkretne zobowiązania.
 • Jedna trzecia ludzi w Ameryce chce schudnąć, jedna trzecia pragnie utyć, a jedna trzecia jeszcze się nie ważyła.
 • (…) Jestem białym biedakiem przez wszystkich oszukiwanym,
  Jestem Murzynem, który po batach wciąż nosi rany.
  Jestem czerwonoskórym wygnanym ze swojej ziemi,
  Jestem przybyszem z Europy, co jeszcze nie traci nadziei.
  Każdemu z nas wciąż wciskają ten sam stary, głupi schemat.
  Że każdy walczyć ma z każdym, a słabszy szans żadnych nie ma (…).

  O, niechaj Ameryka znów Ameryką będzie –
  Krainą, którą dotąd nigdy nie była jeszcze –
  A którą stać się musi – ziemią, gdzie każdy jest wolny.
  Która należy do nas – Indian, Murzynów, bezrolnych –
  Tych, którzy ją stworzyli,
  Potem i krwią ją zrosili;
  Tych, co w fabrykach się trudzą,
  Co brną przez pole za pługiem.
  Niech spełni się wielki nasz sen:
  Odbierzmy łotrom kraj ten.
  • Autor: Langston Hughes, Let America be America Again (1936), przeł. Andrzej Wojtasik
 • Kiedy tłum świętował w Kairze, nie mogłem się nadziwić temu, co działo się z demokracją u nas, w USA. Ona już niemal leży na deskach. Naprawdę grozi nam, że staniemy się demokracją li tylko z nazwy. Podczas gdy miliony zwykłych Amerykanów walczą codziennie z bezrobociem i obniżającym się standardem życia, instrumenty realnej władzy zostały prawie całkowicie zawłaszczone przez elity finansowe i korporacyjne. Nie ma znaczenia, czego oczekują zwykli ludzie. Politycy tańczą, jak im bogaci zagrają (…) Nie słychać biednych, pogrążonych w totalnej depresji. Jeśli chodzi o ich siłę przebicia, to w zasadzie mogliby nie istnieć. Podobno Obama chce zebrać ponad miliard dolarów na fundusz swojej reelekcji. Politycy, którym potrzeba takich pieniędzy, nie będą zbyt wiele mówić o potrzebach najbiedniejszych. Uklękną przed najbogatszymi.
 • Kto ma drony latające, jeżdżące i pływające, nie musi się uciekać do tortur, żeby swoją cywilizację ocalić. Kto ma abramsy – w swojej najdroższej wersji podobno niezniszczalne – nie musi się uciekać do tortur. Kto ma najnowocześniejszy system satelitarny i oprogramowanie pozwalające podsłuchać i inteligentnie odfiltrować rozmowy prowadzone na całym świecie i wysyłane na całym świecie maile, nie musi się uciekać do tortur. Kto ma inteligentne bomby i rakiety po parę milionów dolarów od jednej inteligentnej głowicy, nie musi się uciekać do tortur. Czyj budżet obronny przekracza budżet obronny zsumowanych 17 kolejnych krajów (w tym takich maleństw jak Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Arabia Saudyjska), ten nie musi się uciekać do tortur.
 • Łatwo zapomnieć o tym, iż Stany Zjednoczone w obawie przed globalizacją komunizmu również ustanawiają reżimy, których nie da się usprawiedliwić.
  • Autor: Raymond Aron
  • Opis: w tekście z końca lat 60., reflektując się, że nie zachowywał proporcji, koncentrując uwagę wyłącznie na sowieckim zagrożeniu.
  • Źródło: Tony Judt, Brzemię odpowiedzialności. Blum, Camus, Aron i francuski wiek dwudziesty, tłum. Michał Filipczuk, Wyd. Krytyki Politycznej, Warszawa 2013.
 • Mimo że zbyt szybkie tempo imigracji może powodować problemy społeczne, na dłuższą metę wzmacnia ona potęgę USA.
  • Autor: Joseph Nye, Goliat na diecie, „Foreign Affairs”, tłum. „Forum”, 20 grudnia 2010.
 • Minione wewnętrzne spory o imigrację, niewolnictwo, ewolucję, prohibicję, maccartyzm i prawa obywatelskie były zapewne poważniejsze od któregokolwiek z dzisiejszych.
  • Autor: Joseph Nye, Goliat na diecie, „Foreign Affairs”, tłum. „Forum”, 20 grudnia 2010.
 • Nasz naród został wybrany przez Boga, wyznaczony przez historię, aby być wzorem dla świata.
 • Nie jesteśmy znienawidzeni za to, że praktykujemy demokrację, cenimy wolność czy przestrzegamy praw człowieka. Jesteśmy znienawidzeni, ponieważ nasz rząd odmawia tego mieszkańcom krajów Trzeciego Świata, których zasobów pożądają nasze korporacje. Ta nienawiść, którą sami zasialiśmy, powróciła, aby nas prześladować w postaci terroryzmu (…). Zamiast rozsyłać naszych synów i córki po całym świecie, aby zabijali Arabów tylko po to, byśmy mogli posiadać ropę tkwiącą pod ich piaskiem, należy wysyłać ich, aby odbudowywali infrastrukturę, dostarczali czystej wody i karmili głodujące dzieci (…).
  Krótko mówiąc, powinniśmy czynić dobro zamiast zła. Kto wówczas próbowałby nas zatrzymać? Kto by nas nienawidził? Kto chciałby nas bombardować? Oto prawda, którą Amerykanie powinni usłyszeć.
  • Autor: Robert Bowman, „The National Catholic Reporter”, sierpień 1998; cyt. za: Howard Zinn, Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od roku 1492 do dziś, tłum. Andrzej Wojtasik, Wyd. Krytyki Politycznej, Warszawa 2016, s. 872.
  • Opis: po zamachach Al-Kaidy na amerykańskie ambasady w Kenii i Tanzanii.
  • Zobacz też: terroryzm
 • Nie wypowiadam się jako demokrata ani republikanin. Wypowiadam się jako ofiara amerykańskiej tak zwanej demokracji. I ja i wy, nie widzieliśmy nigdy demokracji; widzieliśmy obłudę.
 • O tak – pomimo wszystkich niedociągnięć, które bez przerwy wytykamy i krytykujemy (choć jak zobaczymy, nasze europejskie są znacznie gorsze), Ameryka jest krajem, od którego możemy się dużo nauczyć.
 • Od 1945 roku stoczyliśmy blisko trzydzieści wojen: zimnych i gorących, tajnych i jawnych, od Gwatemali przez Grenadę aż po Panamę, nie wspominając o klęskach w Wietnamie i Korei. Udało nam się zjednoczyć cały świat islamski przeciwko Stanom Zjednoczonym oraz przeciwko całej białej rasie, jeżeli możemy się tak nazwać. W 2000 roku będziemy stanowili zaledwie 18 proc. ludności. Strasznie sobie nagrabiliśmy, a to dopiero początek.
  • Autor: Gore Vidal, Gore Vidal. United States of Amnesia. A film by Nicholas Whathall (2013)
  • Opis: fragment wywiadu telewizyjnego z 1991 roku.
  • Zobacz też: islam
 • Po stachanowsku, można powiedzieć, nasi kochani WODZOWIE Europę obrabiają. A jak ją wykończą, to trochę odsapną i do Ameryki się zabiorą. Tam też będzie bardzo interesująca robota, bo dolarów tam, jak słyszałem, jest dużo i będzie za co pohulać. Wówczas ja sobie nawet rower kupię… z pompką.
  • Opis: o sojuszu Hitlera i Stalina i planach podboju świata przez tych dyktatorów-zbrodniarzy.
  • Autor: Sergiusz Piasecki, Zapiski oficera Armii Czerwonej, Wydawnictwo LTW, Łomianki 2007, ISBN 9788375650952, s. 85.
 • Porzuciła Polaków na pastwę Stalinowi w Teheranie i Jałcie.
 • Poziom determinacji i mobilizacji, zwłaszcza w USA, jest dzisiaj duży. Prognozy rynkowe mówią o konieczności obniżenia standardu życia w krajach zachodnich o 10–40 proc. To taka katastrofa społeczna, jaką zwykle wywołują wojny. Mamy więc do czynienia z potężnymi, spontanicznymi siłami, które wymuszają reakcje społeczne i zmianę polityczną.
 • Problem, czy USA powinny być imperium, czy nie, jest bez znaczenia. Są imperium i kropka.
  • Autor: George Friedman, The Next Decade; cyt. za: Nowa Pax Americana, tłum. „Forum” nr 51/52, 2011, s. 7–9.
 • Stany Zjednoczone zajmują trzecie miejsce pod względem liczby ludności po Chinach i Indiach, a w amerykańskich więzieniach siedzi więcej ludzi niż w chińskich i indyjskich razem wziętych. Robi wrażenie, prawda? Połowa z tych ludzi nie siedzi za realne przestępstwa, ale za zażywanie narkotyków. Gdyby pieniądze, które są wydawane na utrzymanie aresztowanych za narkotyki, rozumnie wydać na walkę z biedą, edukację czy opiekę medyczną, to żylibyśmy w innym kraju. Nie jestem za bezwarunkową, nieprzemyślaną dekryminalizacją. Ale gdyby zalegalizować marihuanę, przyniosłoby to korzyści nie tylko Ameryce, ale także Meksykowi, Kolumbii, Afganistanowi. Milionom ludzi.
  • Autor: Oliver Stone
  • Źródło: rozmowa Mariny Oczakowskiej, Bicz na dilerów, „Ogoniok”, tłum. „Forum”, 24 września 2012.
 • Stoimy w obliczu bezwstydnego cynizmu globalnego porządku, którego stróże jedynie wyobrażają sobie, że wierzą w swoje ideały demokracji, prawa człowieka i tak dalej. Poprzez takie działania, jak przecieki WikiLeaks wstyd – nasz wstyd za to, że tolerujemy taką władzę nad sobą – staje się jeszcze większy poprzez jej upublicznienie. Kiedy Stany Zjednoczone dokonują interwencji w Iraku na rzecz zaprowadzenia tam świeckiej demokracji, a konsekwencją jest wzmocnienie religijnego fundamentalizmu i o wiele silniejszy Iran, nie jest to tragiczny błąd polityka działającego ze szczerego serca, ale przypadek cynicznego oszusta, który załatwił sam siebie własną bronią.
  • Autor: Slavoj Žižek, Spisek kontrolowany, „London Review of Books”, tłum. „Forum”, 24 stycznia 2011.
 • Teraz jest czas na męczenników i jeśli ja mam zostać męczennikiem, będzie to w sprawie braterstwa. Jest to jedyna rzecz, jaka może uratować ten kraj.
 • To początek nowego okresu w dziejach Ameryki. Uświęciliśmy zasadę, że każdy powinien mieć pewne podstawowe bezpieczeństwo w zakresie opieki zdrowotnej.
  • Autor: Barack Obama
  • Opis: podczas podpisywania ustawy reformującej opiekę zdrowotną.
 • Uprawiaj miłość, nie wojnę.
  • Make love, not war. (ang.)
  • Opis: hasło z lat 60. XX wieku powstałe podczas wojny w Wietnamie
  • Zobacz też: miłość, wojna
 • W Ameryce 400 najbogatszych osób ma 1,4 bln dolarów. To PKB całych Indii. To śmieszne, absurdalne. W XXI wieku tak nie może wyglądać cywilizowany kraj. Model trickle-down nie działa, jest niewydolny.
  • Autor: Steven Hill
  • Źródło: wywiad Wojciecha Orlińskiego, Europa daje kopa, „Gazeta Wyborcza”, 23–25 kwietnia 2011.
 • W czasach masowych zwolnień okazało się jednak, że amerykański system ma zasadniczą wadę: kiedy tracisz pracę, tracisz wszystko. Koniec z lekarzem, koniec z emeryturą. W tej sytuacji nagle znalazło się wielu Amerykanów. Nie ze swojej winy (…).
  W Europie, gdy tracisz pracę, to jeszcze nie koniec świata. Lekarz cię przyjmie, Dziecko nie wyleci ze szkoły. Państwo pomoże w znalezieniu następnej. W Ameryce – radź sobie sam.
  • Autor: Steven Hill
  • Źródło: wywiad Wojciecha Orlińskiego, Europa daje kopa, „Gazeta Wyborcza”, 23–25 kwietnia 2011.
 • W tej mierze, w jakiej Stany Zjednoczone były przez kogoś rządzone w okresie dziesięcioleci po II wojnie światowej – to był to prezydent działający przy poparciu i we współpracy z czołowymi osobistościami i grupami w obrębie władzy wykonawczej, z biurokracją federalną, Kongresem oraz ważniejszymi firmami gospodarczymi, bankowymi i prawniczymi, fundacjami, jak też środkami masowego przekazu, tworzącymi prywatny establishment.

Zobacz też:

Wikisłownik
Wikisłownik
Zobacz też hasło Stany ZjednoczoneWikisłowniku