Jakub Majmurek
Wygląd
Jakub Majmurek (ur. 1982) – polski krytyk filmowy i publicysta „Krytyki Politycznej”.
- Będzie w Wiadomościach, że Tusk z Brukselą zabierają grzyby Polakom?
- Opis: o wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego dot. lasów i grzybobrania.
- Źródło: gazeta.pl, 6 sierpnia 2023
- Dawno się tak nie uśmiałem czytając wywiad z politykiem. Odpowiedzi Mentzena: nie wiem, nie znam się, nie mam zdania, to było 4 lata temu, nie pamiętam, czemu nie rozmawiamy o moich propozycjach podatkowych. Konfa – polska Know Nothing Party.
- Opis: o wywiadzie jaki Sławomir Mentzen udzielił Wirtualnej Polsce.
- Źródło: onet.pl, 31 marca 2023
- Europa raz dziś jeszcze stoi przed wyborem między socjalizmem i skrajnie prawicowym barbarzyństwem. Czy ostrożniej: jakąś rzeczywistą socjaldemokratyczną korektą obecnej postaci kapitalizmu, bardziej sprawiedliwie dystrybuującą bogactwo, a prawicowym populizmem z ksenofobią, antyimigranckimi ekscesami i dziesiątki, jeśli nie setkami małych Breivików w każdym parlamencie.
- Źródło: Socjalizm albo barbarzyństwo, krytykapolityczna.pl, 7 maja 2012
- Zobacz też: Europa
- Finansjeryzacja gospodarki jest wreszcie jednym z narzędzi transferu bogactwa od osób o niskich i średnich dochodach do najbogatszych. W ostatnich kilku dekadach wzrost znaczenia sektora finansowego w większości gospodarek narodowych wiązał się ze wzrostem rozwarstwienia dochodowego i majątkowego. Na wszystkich opisanych wyżej zjawiskach bankierzy korzystali finansowo, za wieloma rozwiązaniami uwalniającymi spekulację aktywnie i skutecznie lobbowali u polityków.
- Źródło: Odpieprzcie się od bankierów, krytykapolityczna.pl, 14 sierpnia 2013
- Zobacz też: bankier
- Gdy w najbardziej palących, dotykających każdego kwestiach ekonomicznych i społecznych obie główne partie w zasadzie niczym się nie różnią, cały proces demokratyczny staje pod znakiem zapytania. Ludzie czują się coraz bardziej sfrustrowani, gdy niezależnie, na kogo głosują, i tak wygrywa „rynek” i jego rzekomo „obiektywne i niezmienne prawa”, gdy ich władza demokratycznego suwerena kończy się tam, gdzie zaczyna się fachowa wiedza „ekonomicznych ekspertów”.
- Jedyny film, jaki znają tu [na festiwalu Nowe Horyzonty] absolutnie wszyscy, to ten urwany.
- Źródło: Facebook, 1 sierpnia 2015
- Jeśli Sejm nie istnieje to PiS w nim nie zasiada i partii nie przysługuje chyba dotacja? Gubię się w prezesowskiej logice.
- Opis: o wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że Sejm nie istnieje.
- Źródło: wp.pl, 26 stycznia 2024.
- Klęska Renziego potwierdza bezsilność starych socjaldemokracji na kontynencie w obliczu świata po horrorach kryzysu finansowego i migracyjnego. Jednocześnie zanim złożymy socjaldemokrację do grobu warto mieć świadomość, że jak dotąd bardziej populistyczne alternatywy albo napotykają szklany sufit (Podemos w Hiszpanii, pewnie Mélenchon we Francji) albo realizują politykę zbliżoną do tej, jaką wdrażałyby w życie bardziej centrowe partie (Syriza). Radykalnie przesunięta w lewo przez Corbyna Partia Pracy nie zapobiegła katastrofie brexitu i nic dziś nie wskazuje na to, by była zdolna zdobyć władzę na Wyspach w najbliższej przyszłości – choć chciałbym się tu mylić.
- Źródło: Nadzieja znad Dunaju, niepokój nad Tybrem, krytykapolityczna.pl, 5 grudnia 2016.
- Zobacz też: Matteo Renzi, socjaldemokracja
- Obecna władza nad wyraz często staje w obronie ONR – siły, której zwłaszcza pretendująca do miana cywilizowanej prawica bronić nigdy nie powinna. Osoby związane z rządzącą partią pokazywały się na marszach ONR, posłowie PiS rok w rok bronili współorganizowanego przez ONR warszawskiego Marszu Niepodległości. Gdy podczas uroczystego pogrzebu „Inki” i „Zagończyka” bojówkarze ONR zaatakowali działaczy KOD, Mariusz Błaszczak oskarżył KOD o to, że pojawiając się w tym miejscu „prowokował” narodowców. Wcześniej jego zastępca w resorcie, Jarosław Zieliński, wycofał policyjny poradnik szkoleniowy „Przestępstwa z nienawiści”, wśród symboliki o treści rasistowskiej, wymieniający m.in. symbol ONR Falanga – rękę trzymającą miecz. „Zrozumienie” dla bojówek ONR usiłujących uniemożliwić wystawianie w warszawskim Teatrze Powszechnym Klątwy, wyraził też wicepremier ds. kultury, Piotr Gliński.
- Źródło: W weekend Polska zbrunatniała. Co dalej zrobić z ONR?, newsweek.pl, 16 kwietnia 2018
- Zobacz też: Jarosław Zieliński, Komitet Obrony Demokracji, Mariusz Błaszczak, Obóz Narodowo-Radykalny (III Rzeczpospolita), Piotr Gliński, Prawo i Sprawiedliwość, rasizm
- Obecne protesty pokazują, że kończy się być może (…) sen o Ameryce jako o społeczeństwie szerokiej klasy średniej, do której każdy może się dostać dzięki swojej pracy. Być może taka Ameryka nigdy nie istniała, ale widzimy, jak kruszy się jej mit.
- "Pamiętajcie o tym ryżym, bo to jest największe zagrożenie dla Polski" - wygłaszając te słowa słabym, łamiącym się głosem Kaczyński najlepiej podsumował stan kampanii swojej partii.
- Opis: o wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego, w którym nazwał Donalda Tuska "wrogiem narodu" i "ryżym".
- Źródło: gazeta.pl, 23 lipca 2023
- Podobnie, jak w przypadku ustawy o IPN, PiS bez żadnego planu szarżuje z polityką, która musi wywołać fatalną reakcję kluczowych dla Polski partnerów. Nowogrodzka widocznie uznała, że ryzyko jest pod kontrolą, a w razie czego zawsze się będzie można wycofać – urobiony przez TVP elektorat kupi przecież wszystko. Problem z tym, że nawet jeśli PiS się wycofa, cała awantura wokół Sądu Najwyższego wyrządzi Polsce nieodwracalne straty – i to nie tylko na arenie unijnej. A za to wszystko, co dziś dzieje się wokół sądów w Polsce także PiS i prezydent Duda zapłacą – prędzej czy później – polityczny rachunek.
- Źródło: Jakub Majmurek: Za zaoranie Sądu Najwyższego zapłaci w końcu także PiS, wp.pl, 4 lipca 2018
- Zobacz też: Andrzej Duda, kryzys wokół Sądu Najwyższego w Polsce
- Polityka oszczędności nie tworzy dobrobytu. Tworzą go stabilne, dobrze płatne miejsca pracy, rozsądna redystrybucja dochodu narodowego, wysoko finansowane, sprawnie działające usługi publiczne. Jeśli Europa ma się wydobyć z kryzysu, potrzebuje prorozwojowej polityki, której kosztów nie są w stanie ponosić obywatele, dla których choćby praca na stabilnej posadzie z przyzwoitym wynagrodzeniem jest szczytem marzeń.
- Rozumiem nawet, że Nowogrodzka i jej głowa państwa nic nie robią sobie z masowych protestów społecznych, oporu samych sędziów, czy przekonania czołowych autorytetów prawniczych o niekonstytucyjności wchodzących 4 lipca w życie przepisów. Nie mogę jednak zrozumieć tego, że otrzeźwienia nie wywołało stanowisko Komisji Europejskiej. Ta zaskarżyła ustawę o SN do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, wskazując, iż narusza ona zapisane w unijnych traktatach prawo do sprawiedliwego, bezstronnego sądu.
- Źródło: Jakub Majmurek: Za zaoranie Sądu Najwyższego zapłaci w końcu także PiS, wp, pl, 4 lipca 2018
- Zobacz też: kryzys wokół Sądu Najwyższego w Polsce, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- Standardem zachodniej demokracji jest to, że rząd pomaga nie tylko swoim stronnikom. Poseł Brudziński niby w Brukseli, ale mentalnie bliżej eurazjatyckiego Wielkiego Stepu. Że o małostkowości wypominania teraz kto kiedy buczał nawet nie wspomnę.
- Opis: o wpisie Joachima Brudzińskiego nt. pomocy dla artystów.
- Źródło: onet.pl, 12 października 2020
- W ciągu dwudziestu lat, jakie w świecie filmu dzielą pierwszego i drugiego Blade Runnera w Stanach doszło do wybuchu jądrowego, który zniszczył niemal wszystkie istniejące elektroniczne zapisy. Kryzys ekologiczny jeszcze bardziej się pogłębił. Na tej pustyni dobrze ma się jedynie władza korporacyjnego kapitału i sprzężonego z nią policyjnego aparatu. Kto może ucieka do ziemskich kolonii położonych w innych układach planetarnych. Patrząc na ten ekranowy świat nie sposób nie poczuć dojmującego przygnębienia. Ekranowa dystopia to przecież nasz świat tylko trochę bardziej. (…) Ale w świecie Blade Runnera od tego koszmaru można przynajmniej uciec w gwiazdy. My dobrze wiemy, że w 2049 roku nigdzie nie polecimy. Podróże międzygwiezdne – jeśli w ogóle okażą się kiedyś możliwe – pozostają kwestią bardzo odległej przyszłości.
- Źródło: Nic się tak nie starzeje jak filmowa futurologia, krytykapolityczna.pl, 10 października 2017.
- Zobacz też: Blade Runner 2049, Łowca androidów
- Wydawało się niemal pewne, że polityczną nagrodę Darwina z rąk Bronisława Komorowskiego odbierze w tym roku David Cameron, po niedzieli to jednak Renzi jest faworytem. Włoski premier zakiwał się z konstytucyjnym referendum jeszcze bardziej niż jego brytyjski kolega z tym w sprawie brexitu.
- Źródło: Nadzieja znad Dunaju, niepokój nad Tybrem, krytykapolityczna.pl, 5 grudnia 2016.
- Zobacz też: David Cameron, Bronisław Komorowski