Bogdan Zdrojewski

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bogdan Zdrojewski

Bogdan Andrzej Zdrojewski (ur. 1957) – polski polityk i samorządowiec, w latach 1990–2001 prezydent Wrocławia, senator IV kadencji, poseł na Sejm IV, V, VI i VII kadencji, w latach 2007–2014 minister kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie Donalda Tuska, eurodeputowany VIII kadencji.

  • Krajowa Rada Sądownictwa, Trybunał Konstytucyjny i to, co się dzieje dziś z Sądem Najwyższym, to dowody na hybrydowy zamach stanu! Hybrydowy, a nie klasyczny, bo nie ma wymiaru militarnego, siłowego, lecz złożony jest z wielu elementów, często postrzeganych jako miękkie i czasami pozornie odległe od siebie. Na hybrydowy zamach stanu z jednej strony składa się ciąg zdarzeń, w wyniku których jedna partia demoluje i podporządkowuje sobie cały wymiar sprawiedliwości, ale z drugiej np. opanowuje media publiczne i czyni z nich narzędzia brutalnej propagandy. Tworzone są przy tym fałszywe narracje historyczne, interpretacje faktów, a nawet ich deformacje.
  • Minister Zdrojewski ma nadzieję, że mimo wprowadzenia podatku czytelnictwo w przyszłym [2011] roku wzrośnie. Zauważył, że w Danii, gdzie VAT na książki jest najwyższy, poziom czytelnictwa też jest najwyższy, a w Polsce, gdzie VAT na książki jest zerowy, czytelnictwo jest najniższe w Europie.
  • Rozmawiałem z prawie wszystkimi członkami jury. Byli zaskoczeni wysokim poziomem. Zawód dotyczył tylko dwóch-trzech miast. Proszę pamiętać, że żyjemy w państwie, które nadrabia zaległości.(...) Miasto, które staje się ESK, wygrywa na długiej trasie. Wygrywa determinacją i konsekwencją. Co radzę przegranym? Nie wolno załamywać rąk. Trzeba spokojnie usiąść i bardzo dokładnie zastanowić się, nie kto winien, ale co nie zadziałało, w czym inni byli lepsi.
  • W Polsce jedna interwencja na rynku rolnym (likwidacja przed laty tzw. górki wieprzowej) zaangażowała większe środki, niż całoroczny budżet ministerstwa kultury.
  • W Polsce panuje jakaś pomnikomania i tych pomników stawiamy na potęgę, one są przypadkowe i to jest zjawisko niedobre. Doprowadzamy do tego, że Polska jest brzydsza, staje się bardziej polityczna, rozedrgana emocjonalnie. Pomija się wiedzę i umiejętności kadry Akademii Sztuk Pięknych, która mogłaby być recenzentem. Bardzo często pomniki stawiane są nie tym, którym są dedykowane, tylko tym, którzy je budują, czyli upamiętniają się najczęściej twórcy. To jest zjawisko niepokojące.
Uwaga: W dalszej części znajdują się słowa powszechnie uznawane za wulgarne!
  • Nie pamiętam sytuacji odwoływania tak ważnej decyzji w takim trybie. Nie wiem, co o tym przesądziło. Huragan na Florydzie, gówno w Wiśle czy... naszej polityce? Dobrze nie jest! Cieszyć nie ma się z czego.
    • Opis: o odwołaniu wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie, która miała odbyć się 1 września 2019 r.
    • Źródło: onet.pl, 30 sierpnia 2019.