Ustawa o ustroju sądów powszechnych z 2019 roku
Wygląd
Ustawa o ustroju sądów powszechnych z 2019 roku, zwana też przez media i polityków opozycji ustawą „kagańcową”, „dyscyplinującą” lub „represyjną” – ustawa z dnia 20 grudnia 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw uchwalonej przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.
- Będę orzekał zgodnie z wyrokami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. A jeśli zostanę za to usunięty z zawodu, to trudno. Jak władza chce ze mnie męczennika robić, to proszę bardzo. Jestem przekonany, że podobnie zachowa się większość sędziów w całej Polsce. Nie udało się nas złamać ani w latach 50-tych, ani 80-tych. Tym bardziej nie uda się teraz. Autorzy tego projektu ustawy z piętnem wstydu przejdą do historii, choć ich nazwisk nikt nie będzie pamiętał. Zapamiętana zostanie wyłącznie ta, przepraszam za słowo, parszywa atmosfera, jaką stworzyli.
- Autor: Krzysztof Rączka
- Źródło: Sędzia SN: W 38. rocznicę stanu wojennego PiS funduje nam ustawę "kagańcową", dorzeczy.pl, 13 grudnia 2019.
- Zobacz też: Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- Dziś mamy 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Wczoraj, w wigilię tej rocznicy zgłoszono pisowski projekt ustawy "kagańcowej", która ma mrozić i zniewalać sędziów. To wpisuje się w logikę dekretu o stanie wojennym. Tyle że ten projekt skierowany jest nie tylko przeciwko sędziom ale też przeciwko całemu społeczeństwu obywatelskiemu. Władza, widząc jak sędziowie wprost stosują listopadowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wpadła w panikę i w strachu proponuje takie rozwiązania.
- Autor: Krzysztof Rączka
- Źródło: Sędzia SN: W 38. rocznicę stanu wojennego PiS funduje nam ustawę "kagańcową", dorzeczy.pl, 13 grudnia 2019.
- Zobacz też: Stan wojenny w Polsce (1981–1983)
- Mam nadzieję, że tym projektem powstrzymamy wysadzenie w powietrze wymiaru sprawiedliwości. W Polsce stworzono w sposób całkowicie bezrozumny system, w którym sędziowie właściwie nie ponoszą konsekwencji nawet swoich całkowicie bezprawnych i szkodliwych działań. To jest system chory z natury rzeczy i wiadomo, że on nie może dobrze działać.
- Autor: Jarosław Kaczyński
- Źródło: Jarosław Kaczyński: W wymiarze sprawiedliwości panuje anarchia, rp.pl, 14 grudnia 2019.
- Musimy zdyscyplinować nadzwyczajną kastę. To bardzo łagodny projekt.
- Autor: Ryszard Terlecki
- Źródło: Wicemarszałek Terlecki: Opozycja jak zwykle łże, rp.pl, 13 grudnia 2019.
- Odpowiedzialny rząd nie może pozwolić na anarchię i chaos prawny. Nie możemy się zgodzić, że dochodzi do sytuacji, w której władza sądownicza jest ponad władzą wykonawczą.
- Opis: wypowiedź uzasadniająca poparcie dla projektu ustawy o ustroju sądów powszechnych z 2019 r.
- Autor: Jan Kanthak
- Źródło: Adam Nowiński, PiS promuje nie tylko młodego Kanthaka. Jego ojciec też wiele zawdzięcza "dobrej zmianie", natemat.pl, 19 grudnia 2019.
- Wejście w życie tzw. ustawy represyjnej wywoła gigantyczny bałagan, jedni sędziowie będą orzekać zgodnie z nowym prawem, a inni zgodnie z uchwałą trzech Izb Sądu Najwyższego. Ten bałagan powiększa okoliczność, że Izba Dyscyplinarna SN, która zgodnie z decyzją TSUE, Sądu Najwyższego i opinią środowiska akademickiego nie jest sądem - dalej produkuje wyroki. A te wyroki, zgodnie z uchwałą SN należy uznać za niebyłe.
- Autorka: Ewa Łętowska
- Źródło: Magdalena Gałczyńska Prof. Łętowska: ustawa represyjna wymusza na sędziach, by stawali się bohaterami, onet.pl, 5 lutego 2020.
- Zobacz też: kryzys wokół Sądu Najwyższego w Polsce
- Znamienne jest, że PiS z projektem ustawy represyjnej wypuścił najmłodszych najbardziej niedoświadczonych posłów. Najwyraźniej w zamian za miejsce w ławach poselskich są oni gotowi podjąć się każdej najbardziej haniebnej misji. Taką misją jest złożenie ustawy, która wyburza fundament sędziowskiej niezależności.
- Opis: o posłach Janie Kanthaku, Sebastianie Kalecie oraz Jacku Ozdobie.
- Autorka: Kamila Gasiuk-Pihowicz
- Źródło: Daria Różańska, Kim są młode wilczki Ziobry? To oni stali się twarzami "stanu wojennego dla wolnych sędziów", natemat.pl, 14 grudnia 2019.
- Zobacz też: Prawo i Sprawiedliwość
- Zrobiliście zamach na praworządność rękami sędziów wam poddanych. Rana krwawi, musimy zakleić plaster. My też chcielibyśmy pracować nad tą ustawą przez styczeń i luty, tylko że rana krwawi. Wy teraz podnieśliście rękę na praworządność i właśnie teraz trzeba naprawić sytuację. Naprawdę. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, które widzi, że łamiecie praworządność w Polsce.
- Opis: do posłów opozycji.
- Autor: Przemysław Czarnek
- Źródło: Zapis przebiegu posiedzenia 19-12-2019, sejm.gov.pl, 19 grudnia 2019.