Wikicytaty:Bar

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Strona ta jest miejscem do dyskusji na temat organizacji serwisu oraz zadawania wszelkich pytań związanych z jego funkcjonowaniem.

Zobacz też:

Archiwa:


FileExporter beta feature[edytuj]

Johanna Strodt (WMDE) 10:41, 14 sty 2019 (CET)

No editing for 30 minutes on 17 January[edytuj]

You will not be able to edit the wikis for up to 30 minutes on 17 January 07:00 UTC. This is because of a database problem that has to be fixed immediately. You can still read the wikis. Some wikis are not affected. They don't get this message. You can see which wikis are not affected on this page. Most wikis are affected. The time you can not edit might be shorter than 30 minutes. /Johan (WMF)

19:52, 16 sty 2019 (CET)

Czy Paweł Adamowicz to czynny polityk?[edytuj]

Czy Pawła Adamowicza należy traktować jako "czynnego polityka"? Chodzi o "Zasadę ogólną" nr 17 z Wikicytaty:Zasady formatowania: "Nie przytaczamy cytatów z czynnych polityków oraz cytatów dotyczących ich działalności politycznej wcześniej niż 1 miesiąc od pierwszego ich opublikowania". Pytam w związku z anulowaniem moich edycji [1] [2] [3] [4]. Czy z publikacją ostatnich słów prezydenta Gdańska trzeba czekać 1 miesiąc? Wikipek (dyskusja) 14:25, 17 sty 2019 (CET)

W momencie wygłaszania cytowanych słów był czynnym politykiem i tak należy interpretować zasadę w tym konkretnym przypadku. Pewien dystans czasowy w tym przypadku przyda się podwójnie. Zerо πiσ 02:12, 18 sty 2019 (CET)
Dziękuję za wyjaśnienia. Wikipek (dyskusja) 09:22, 18 sty 2019 (CET)

Zbiory ocenne[edytuj]

Na bazie artykułu mowa nienawiści, czy homofobia chciałbym zawnioskować o przyjęcie zasady, że nie tworzymy listy cytatów, w której dokonujemy oceny intencji cytowanej osoby. Można rzec, że to zupełnie nie w duchu wiki, która zakłada dobre intencje innego człowieka. Koncentrując się na przykładzie mowy nienawiści: Nie mam nic przeciw umieszczaniem tych cytatów w projekcie, ale podpowiadanie czytelnikom, że jest to mowa nienawiści daje dużą możliwość manipulowania nimi. Pragnę również zwrócić uwagę, że zgodnie z artykułem mowa nienawiści w wikipedii nie można postawić znaku równości pomiędzy tym a brakiem kultury, czy agresywnymi wypowiedziami w ramach walki politycznej. Przechodząc teraz do stworzonych już list cytatów. Jako mowę nienawiści uznano cytat "A jeśli tego nie zrozumiecie, wyginiecie jak dinozaury". Zachęcam do odsłuchania całej wypowiedzi. Po pierwsze jest kierowana werbalnie do całej klasy politycznej, po drugie nie potrafię się doszukać w tym jakiejkolwiek nienawiści, skoro mowa jest o współdziałaniu. Ale nie mam najmniejszej ochoty kłócić się z kimś, kto przypisuje inne intencje tym słowom, bo powie, że tylko jedna opcja polityczna śmiała się po wypowiedzi. Szczególnie, że z racji moich uprawnień prowadzone przeze mnie dyskusje, w których uważam, że naruszane są zasady projektu, stawiają mnie w bardzo niezręcznej sytuacji. Podsumowując: zbierać tak, interpretować nie. Zerо πiσ 00:08, 13 lut 2019 (CET)

  • Wszelkie nagłówki w hasłach mówiące o tym, że coś „można uznać za jakieś”, są pozbawione sensu. Można, ale nie trzeba (albo nie musi się). Zresztą kto miałby o tym decydować? Powinno się wszelkie tego typu sekcje w całości usuwać z haseł, a cytaty albo przenosić pod autorów (jeśli ich tam jeszcze nie ma), albo kasować (jeśli lepsze miejsce się dla nich nie znajdzie). Hasła typu mowa nienawiści czy homofobia powinny zawierać wyłącznie cytaty odnoszące się bezpośrednio do tych spraw, a nie takie, które mogą (ale nie muszą) zostać uznane za egzemplifikacje. Przecież to tak, jakbyśmy w haśle nuda zamieszczali cytaty, które ktoś mógłby uznać za nudne (np. dłużyzny z powieści Sienkiewicza czy Żeromskiego — dla mnie akurat nudne). Maitake (dyskusja) 12:54, 13 lut 2019 (CET)
Dyskusja nie była szczególnie ożywiona, ale to należy uznać za jednomyślność społeczności. Konkludujemy wnioskiem, że zbiorów ocennych nie robimy, a te które są zostaną usunięte z zachowaniem cytatów w projekcie. Zerо πiσ 00:14, 27 lut 2019 (CET)

Talk to us about talking[edytuj]

Trizek (WMF) 16:01, 21 lut 2019 (CET)