Rozdział Kościoła od państwa w Polsce
Wygląd
Rozdział Kościoła od państwa w Polsce – na przestrzeni wieków w Polsce występowały różne modele stosunków między państwem a Kościołem (związkami wyznaniowymi). Kształt tych stosunków przyjęty po 1989 określany jest jako „przyjazny rozdział Kościoła od państwa”. Wielu specjalistów twierdzi, że rozdział państwa i Kościoła w Polsce współczesnej nie istnieje.
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O Ó P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż |
A
[edytuj]- …albowiem wszelkie ciało udzielne w narodzie będzie działało przeciw poczynaniom rządu, przy którym będą istniały utajone rewolty, konspiracje, w które niestety obfituje historia; nie można spodziewać się, że zmienią postępowanie, gdyż w ich interesie leży istotnie fascynowanie oczu ludu kłamstwem, strachem przed piekłem, dziwacznymi dogmatami i abstrakcyjnymi czy też niezrozumiałymi ideami teologii.
- Autor: Tadeusz Kościuszko
- Opis: list do Adama Czartoryskiego (1814) o potrzebie rozdziału kościoła od państwa.
- Źródło: „Kwartalnik Historyczny”, R. LXXII, Nr 4, 1965.
B
[edytuj]- Bardzo boleśnie powróciły w ostatnim czasie wypowiedzi, że w Polsce rządzi konstytucja, a nie Ewangelia, że konstytucja ma iść przed Ewangelią.
- Autor: Wacław Depo
- Źródło: Abp Depo na Jasnej Górze: Bardzo boleśnie powróciły wypowiedzi, że w Polsce rządzi Konstytucja, a nie Ewangelia, dziennik.pl, 16 sierpnia 2018
- Zobacz też: Ewangelia, Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
- Bez ciebie ojcze dyrektorze nie byłoby tego zwycięstwa. Ojciec dyrektor skromnie siedzi, a powinien wstać. Nie byłoby tego zwycięstwa bez Rodziny Radia Maryja. Nie byłoby. Fundamentem polskości jest Kościół i jego nauka. I że nie może być Polski bez Kościoła. Radio Maryja i Rodzina Radia Maryja są potrzebne także dziś, kiedy przed nami trudna droga pod górę. Musimy ją przejść razem. I przejdziemy ją, wbrew wszystkiemu. Przejdziemy wiedząc, że służymy Polsce. Wiedząc, co jest istotą polskości. Wiedząc, że nie ma Polski bez Kościoła. Wiedząc, że każdy, choćby nie miał łaski wiary, musi to przyjąć (…). Każda ręka podniesiona na Kościół to ręka podniesiona na Polskę.
- Opis: do Tadeusza Rydzyka.
- Autor: Jarosław Kaczyński
- Źródło: Kaczyński: Nie ma Polski bez Kościoła. Każdy musi to przyjąć, newsweek.pl, 5 grudnia 2015
- Zobacz też: Kościół katolicki w Polsce, Prawo i Sprawiedliwość, Radio Maryja
- Bolesne jest to, że ten chory zrost polityki i Kościoła w Polsce, niestety, budowały wszystkie ekipy [polityczne].
- Autor: Bartłomiej Sienkiewicz
- Źródło: Sienkiewicz: nie udało się dojść do faktycznych zleceniodawców afery podsłuchowej, tvn24.pl, 2 października 2018.
C
[edytuj]- Ci ludzie mylą ze sobą oba te porządki prawne. Nie rozumieją, że w porządku demokratycznym, konstytucja nie może preferować jakiejkolwiek religii i nie może zadekretować przewodniej roli Kościoła w Polsce, czy czegoś podobnego.
- Opis: o Wacławie Depie i niektórych polskich biskupach katolickich.
- Autor: Paweł Gużyński
- Źródło: „Część biskupów nie odrobiła lekcji pod tytułem wolna Polska”. O. Gużyński ostro o słowach abp Depo, natemat.pl, 17 sierpnia 2018
- Czy mamy mieć odrębne środki płatnicze? Z jakich środków komunikacji mielibyśmy korzystać? Z jakich częstotliwości radiowych i telewizyjnych? Czy nie wolno nam też mieć swoich poglądów na państwo i na poglądy innych środowisk? Czy mamy jedynie wszystkim przyklaskiwać, także tym, którzy na nas pokrzykują i nas poniżają? Oczywiście nie. Jako chrześcijanie jesteśmy lojalnymi obywatelami naszego państwa, bo to jest nasza Ojczyzna, bo to jest nasza kultura, bo to jest także nasze życie. Jesteśmy lojalnymi obywatelami we wszystkim, co jest zgodne z Bożym prawem, a przynajmniej nie jest przeciwne Bożemu prawu natury.
- Autor: Andrzej Dzięga
- Źródło: Abp. Dzięga: „Rozdział Kościoła od Państwa? Jest, ale katolicy też mają swoje prawa”, gs24.pl, 22 stycznia 2012.
- Czyżby uniwersalna formuła „niezależności i autonomii obu podmiotów (każdego w swojej dziedzinie), jak również współdziałania dla dobra człowieka i dobra wspólnego”, wpisana zarówno do Konstytucji RP (art. 25 ust. 3), jak i do konkordatu (art. 1), i dobrze sprawdzona, a także szeroko stosowana w innych krajach, stała się już przeżytkiem? A tak naprawdę formuła ta to nic innego, jak separacja obu wspólnot (religijnej i politycznej), tyle że przyjazna.
- Autor: Wojciech Góralski
- Źródło: Ks. prof. Góralski: wypowiedź Schetyny budzi zdziwienie, onet.pl, 10 stycznia 2019.
- Zobacz też: Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
D
[edytuj]- Dlaczego nie szanujecie państwa polskiego, które powinno służyć wszystkim? Dlaczego wprowadzacie do gmachu parlamentu sprawy, które świeckimi nie są? Papież Leon XIII mówił w encyklice wyraźnie o tym, że są wyznaczone granice miedzy sprawami duchowymi i świeckimi, a wy łamiecie te zasady, nawet w które wierzycie. Takiego głosowania nie powinno być w parlamencie.
- Autor: Rafał Grupiński, Sejm przyjął uchwałę o objawieniach fatimskich. „Takiego głosowania nie powinno być w parlamencie”, wprost.pl, 7 kwietnia 2017.
- Opis: wypowiedź w dyskusji w Sejmie RP nad projektem uchwały w sprawie uczczenia tzw. objawień w Fatimie.
- Dzisiaj mamy rozdział Kościoła od państwa, ale taki gorszego sortu. Poprzerastany jak boczek tłuszczem. Kościół wiele osiąga małymi kroczkami i cierpliwością, bo ma czas. A władza mu na to pozwala, bo myśli w horyzoncie czteroletnim – swoich rządów i ryzyka wyborczego.
- Autorka: Ewa Łętowska
- Źródło: Ewa Siedlecka, Tron na ołtarzu wiary, „Polityka” nr 7 (3198), 13.02–19 lutego 2019, s. 20.
F
[edytuj]- Fundusz Kościelny jest instytucją anachroniczną. Dlatego Episkopat postuluje jego przekształcenie. Nie będzie do tego potrzebna zmiana konkordatu. Nie reguluje on spraw ubezpieczeń i finansów Kościoła.
- Autor: Stanisław Budzik
- Źródło: Likwidacja Funduszu Kościelnego? Projekt już gotowy, wp.pl, 6 grudnia 2011.
- Zobacz też: Fundusz Kościelny, Kościół katolicki w Polsce
G
[edytuj]- Gdy widzę te pląsy u Rydzyka, to wstydzę się za Polskę. Widzę, jak ten polityczny rdzeń Kościoła ośmielił się w zawłaszczaniu przestrzeni publicznej. Kościół robi wiele, żeby młode pokolenie odeszło od religii.
- Autor: Donald Tusk
- Źródło: Tusk: Gdy widzę te pląsy u Rydzyka, to wstydzę się za Polskę, fronda.pl, 17 grudnia 2019.
- Zobacz też: Tadeusz Rydzyk
- Gwóźdź jest stalowy, ściany gipsowe.
- Opis: słowa skierowane do prezesa sądu rejonowego dla Warszawy Pragi Południe Sławomira Bieleckiego przy wręczeniu mu przez biskupa Sławoja Leszka Głódzia krzyża, który prezes sądu następnie przybił w największej sali rozpraw podczas uroczystości jej poświęcenia
- Autor: Sławoj Leszek Głódź
- Źródło: Mariusz Jałoszewski, Sądy dla Pragi oficjalnie otwarte, wyborcza.pl, 2 luty 2006.
- Zobacz też: krzyż
I
[edytuj]- Istnieje rozdział Kościoła i państwa, bo gdybyśmy powiedzieli Kościoła od państwa, a nie państwa od Kościoła, to byłoby to niesprawiedliwe. Ta prawidłowa formuła brzmi rozdział Kościoła i państwa. Za sprawą Soboru Watykańskiego II tę zasadę nazwano niezależnością i autonomią państwa i Kościoła oraz zasadę ich współdziałania.
- Autor: Wojciech Góralski
- Źródło: Ks. prof. W. Góralski: W Polsce istnieje rozdział kościoła i państwa, radiomaryja.pl, 23 stycznia 2019.
- Zobacz też: sobór watykański II
J
[edytuj]- Jasna Góra, czarna madonna, nasza matko, miej w opiece naród cały, który żyje dla Twej chwały, tak śpiewaliśmy na początku.
- Autor: Mateusz Morawiecki
- Źródło: Morawiecki zawierza kraj Czarnej Madonnie i Rydzykowi. Bo wrogowie robią podkop, jak pod Jasną Górą, oko.press, 8 lipca 2018
- Zobacz też: Jasna Góra, Maria z Nazaretu
- Jestem przeciw temu, co widać gołym okiem: coraz bardziej agresywnemu wkraczaniu Kościoła w sferę publiczną i polityczną. Jestem za rozdziałem Kościoła od państwa. Jestem przeciw dyktowaniu przez Kościół tego, co ma być polityką państwa, co ma być w Polsce prawem obowiązującym wszystkich. Kościół powinien pilnować wyznawanych przez siebie norm środkami sobie właściwymi – udzielając rozgrzeszenia czy pokuty, apelując do dobroci czy solidarności ludzkiej, grożąc potępieniem wiecznym.
- Autor: Wiktor Osiatyński
- Źródło: „Głos trzeźwy, wolność ubezpieczający”. Osiatyński przeciw dyktaturze większości, uzurpacjom Kościoła, tchórzliwym politykom, oko.press, 29 kwietnia 2018.
- Jeżeli dłużej Kościół w Polsce będzie taki jak dzisiaj, czyli prymitywnie sięgający po dawno zdawałoby się odrzucony sojusz tronu i ołtarza i flirtujący z, Boże, jak bardzo grzeszną władzą, Kościół unikający prawdziwej ewangelizacji, nie dość mocno broniący imponderabiliów chrześcijaństwa, wierności przykazaniu „miłości bliźniego jak siebie samego”, tolerujący, bo wszak niepiętnujący otwarcie, karygodny stosunek rządzących do uciekinierów od śmierci, do uchodźców, tolerujący faszystowskie zgromadzenia w katedrach, tolerujący łamanie prawa w najczystszej postaci – ten Kościół nie przetrwa.
- Autor: Stanisław Brejdygant
- Źródło: Stanisław Brejdygant „Niepozbawiony rozumu” arcybiskup na filmie „Kler”, wyborcza.pl, 31 grudnia 2018.
K
[edytuj]- Koszulki z napisem „Konstytucja” na krzyżach są naruszeniem moich uczuć religijnych.
- Autorka: Julia Przyłębska
- Źródło: Julia Przyłębska: koszuli z napisem „Konstytucja” na krzyżach to naruszenie moich uczuć , wp.pl, 22 sierpnia 2018
- Kościół katolicki traktowany jest przez władzę na zupełnie innych zasadach. Jest poza prawem.
- Autor: Jacek Majchrowski
- Źródło: Jacek Majchrowski: Kościół katolicki jest poza prawem, onet.pl, 27 listopada 2017.
- Zobacz też: Kościół katolicki w Polsce
- Kościół stał się wielkim hamulcowym, wielkim wstecznikiem, a więc i wielkim szkodnikiem w rozwoju Polski. I tak jak władza PiS stanowi aberrację w polskiej historii, tak i pozostający w organicznym sojuszu z PiS Kościół jest wielkim wstydem i wyrzutem sumienia. Musimy dążyć do uwolnienia od takiego Kościoła i do uzyskania pełnego rozdziału państwa i Kościoła.
- Autor: Maciej Michalik
- Źródło: Dzięki PiS grozi nam polski Kościół państwowy, wyborcza.pl, 5 kwietnia 2018
M
[edytuj]- Mam wrażenie, że w końcowej fazie komunizmu, rozbisurmanił się. Również za sprawą polityków, którzy pozwolili Kościołowi na zbyt wiele. Dlatego uważam, że władzę w Polsce dzierży Kościół i to on powinien ją stracić.
- Autor: Marek Lehnert
- Źródło: Kamil Turecki Marek Lehnert: otoczenie Jana Pawła II wiedziało o pedofilii w Kościele, onet.pl, 25 maja 2019.
- Zobacz też: Kościół katolicki w Polsce
- Matko Boska Nieustającej Pomocy, to jest moja wielka prośba, wielkie zawołanie: Miej w opiece naród cały. Również tych, którzy nie kochają Polski aż tak mocno jeszcze, póki co, tak jak my tutaj, tak jak cała rodzina Radia Maryja.
- Autor: Mateusz Morawiecki
- Źródło: Kto najmocniej kocha Polskę? Według Morawieckiego sprawa jest jasna. „Rodzina Radia Maryja”, gazeta.pl, 2 grudnia 2018.
- Zobacz też: Maria z Nazaretu, Radio Maryja
- Moim ideałem jest zawsze przyjazny, ale zdecydowany rozdział Kościoła od państwa.
- Autor: Bronisław Komorowski
- Źródło: Katolik Komorowski: Potrzebny rozdział Kościoła od państwa, fronda.pl, 6 sierpnia 2015
N
[edytuj]- Na świecie, w żadnym z krajów, Kościół sam z siebie się nie oczyścił. Zawsze musiało pomóc państwo i instytucje świeckie.
- Autor: Wojciech Smarzowski
- Źródło: Smarzowski kręcił w Czechach. „Nie wpuściliby ekipy do polskiego kościoła”, tvn24.pl, 22 września 2018.
- Zobacz też: pedofilia, przestępstwa i wykroczenia seksualne w Kościele katolickim
- Naszym zdaniem, takie rozwiązanie – świeckie państwo i finansowy rozdział Kościoła od państwa – to jest coś co przysłuży się państwu i religii.
- Autor: Adrian Zandberg
- Źródło: Zandberg chce skończyć z finansowaniem Kościoła przez państwo. „To nie jest utopia, to jest europejska normalność”, dziennik.pl, 26 września 2018.
- Nie potrzebujemy rozdziału Kościoła od państwa, gdyż oba te byty są w polskich warunkach autonomiczne i niezależne, choć współpracują ze sobą w wielu dziedzinach dla dobra obywateli. Dlatego wysyp inicjatyw zmierzających do zakwestionowania tego stanu ma charakter polityczny, oderwany od rzeczywistości społecznej i prawnej. Powtarzające się w nich postulaty, jak: zaprzestanie finansowania lekcji religii ze środków publicznych, zaprzestanie finansowania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych oraz likwidacja Funduszu Kościelnego czy wspólnych komisji rządowo-kościelnych, są niezgodne nie tylko z obowiązującą konstytucją oraz konkordatem, ale także zaprzeczają standardom funkcjonującym w cywilizowanych państwach.
- Autor: Andrzej Grajewski
- Źródło: Czy jest co rozdzielać?, gosc.pl, 28 lutego 2019.
- Niedobrze wróży każda tendencja do upolityczniania Kościoła, nawet na poziomie parafii. Tak samo polityka, która zaczyna się ureligijniać, jest niedobra.
- Autor: Bronisław Komorowski
- Źródło: Katolik Komorowski: Potrzebny rozdział Kościoła od państwa, fronda.pl, 6 sierpnia 2015
- Niestety, część biskupów nie odrobiła lekcji pod tytułem wolna Polska. I co ona oznacza dla kościoła oraz tego, jak inaczej powinny wyglądać relacje między państwem demokratycznym a kościołem i czym różnic się od relacji np. za czasów PRL-u, czy XIX wieku.
- Autor: Paweł Gużyński
- Źródło: „Część biskupów nie odrobiła lekcji pod tytułem wolna Polska”. O. Gużyński ostro o słowach abp Depo, natemat.pl, 17 sierpnia 2018
- Niestety świadomość obowiązywania zasady demokratycznego państwa prawnego wśród decydentów politycznych, poczynając od 1990 r. była raczej nikła, a nawet gdy ją dostrzegano, nie uznawano jej za przeszkodę w realizacji doraźnych celów politycznych. Zmiany normatywnego modelu państwa świeckiego, stworzonego przez ustawy wyznaniowe z 17 maja 1989 r., dokonywano w latach 1990–1993 nie w drodze zmian konstytucji i ustaw ale przez rozporządzenia, instrukcje a także decyzje organów administracyjnych.
- Autor: Michał Pietrzak, Demokratyczne, świeckie państwo prawne, Warszawa 1999, s. 22.
- Zobacz też: państwo prawa
- Nikt tak nie skłócił i nie osłabił mentalności Polaków jak Kościół katolicki. Polska nie przetrwa z powodu wiary katolickiej, tylko będzie coraz bardziej skłócona i podzielona, ponieważ Kościół zagarnia sądy, wtrąca się do oświaty. Wszystkie decyzje podejmowane przez rząd są konsultowane z Kościołem.
- Autor: Krzysztof Pieczyński
- Źródło: Krzysztof Pieczyński: Polska nie przetrwa z powodu wiary katolickiej, onet.pl, 11 listopada 2018.
- Zobacz też: Kościół katolicki w Polsce
O
[edytuj]- Obawiam się, że część biskupów wciąż nie rozumie, czym jest państwo demokratyczne i czym jest pluralizm światopoglądowy, który jego władze muszą szanować. Że przestrzeń życia społecznego nie musi i nie powinna być regulowana przez państwo, że ludzką wolność trzeba respektować. Do tego dochodzi częste zaangażowanie polityczne księży i biskupów, a przede wszystkim brak jednolitego głosu Episkopatu wobec niepokojących zjawisk w bieżącej polityce – mam przede wszystkim na myśli niereagowanie na akty agresji i nienawiści. To wprawdzie nie ma bezpośredniego związku z „przyjaznym rozdziałem Kościoła i państwa”, ale i o tym należałoby porozmawiać: jaką rolę Kościół może i powinien odgrywać w przestrzeni publicznej? Nie chodzi o to, żeby angażował się po którejkolwiek ze stron konfliktu, ale żeby zajmował jasne stanowisko w obliczu rzeczy niedopuszczalnych.
- Autor: Tadeusz Mazowiecki
- Źródło: tygodnik.onet.pl, 3 lutego 2013
- Od dawna jestem zwolennikiem wyprowadzenia religii ze szkół. Sprawy ducha nie powinny być przymusem, narzuconym dzieciom pomiędzy biologią, a matematyką. Jeżeli chodzi o finansowanie, to uważam, że należy przeprowadzić audyt który sprawdziłby, czy w tym aspekcie państwo nie zajmuje słabszej pozycji względem Kościoła. Państwo to obywatele, bez względu na wyznanie, kolor skóry, czy orientację.
- Autor: Paweł Kukiz
- Źródło: Politycy komentują projekt Barbary Nowackiej dotyczący wycofania religii ze szkół, onet.pl, 7 stycznia 2019.
- Zobacz też: finansowanie związków wyznaniowych, lekcja religii
P
[edytuj]- Polska jako państwo i Polacy jako naród w swej przytłaczającej większości są w stanie odczytać (czyli zrozumieć) nakazy i porządek płynący jedynie z chrześcijaństwa. Z tego też powodu to moralność chrześcijańska, kodyfikowana przez Kościół katolicki, jest jedynym dostępnym powszechnemu doświadczeniu Polaków zbiorem zasad, które mogą regulować sferę publiczną. Tu nie ma miejsca na żadne dywagacje. Nie chodzi o fundamentalizm, ale o zdrowy rozsądek.
- Autor: Krzysztof Szczerski
- Źródło: Dyktatura Ewangelii, Episkopat w Senacie? Wizja Polski według współpracownika Dudy, tvn24.pl, 19 maja 2015
- Polski rząd podejmie działania, by pomnik naszego rodaka ocalić od cenzurowania. Zaproponujemy, aby przenieść go do Polski, o ile będzie zgoda francuskich władz i społeczności lokalnych. Nasz wielki Polak, wielki Europejczyk jest symbolem chrześcijańskiej, zjednoczonej Europy. Dyktat politycznej poprawności – laicyzacji państwa – wprowadza miejsce dla wartości, które są nam obce kulturowo, które prowadzą do sterroryzowania codziennego życia Europejczyków.
- Opis: wypowiedź dotycząca pomnika Jana Pawła II usytuowanego w gminie Ploërmel w Bretanii, z którego wyrokiem francuskiej Rady Stanu ma być usunięty krzyż.
- Autor: Beata Szydło, Szydło chce przenieść z Francji do Polski pomnik Jana Pawła II, „by ocalić go od ocenzurowania”, wyborcza.pl, 28 października 2017
- Propaganda o. Rydzyka jest też proporcjonalna do strumienia pieniędzy, które płyną z publicznej kasy do jego imperium pod różnymi pretekstami.
- Autor: Krzysztof Brejza
- Źródło: Tomasz Ciechoński Brejza pod Radiem Maryja: Skandaliczna decyzja wojewody!, wyborcza.pl, 29 kwietnia 2019.
- Zobacz też: finansowanie związków wyznaniowych, Radio Maryja, Tadeusz Rydzyk
R
[edytuj]- Rząd plasterek po plasterku, chce zrobić z Polski państwo wyznaniowe. To, że w tej chwili nie mamy finansowania metody in vitro, ale mamy finansowanie na promocję kalendarzyka małżeńskiego, to jest kolejny przykład, gdzie ideologia wchodzi do życia wszystkich rodzin. Zamiast decydować medycyna, decyduje czyjś światopogląd. Nie powinniśmy się godzić na wprowadzanie krok po kroku państwa wyznaniowego. Tylnymi drzwiami PiS próbuje nam wprowadzać teologię do każdego zakątka naszego życia. Powinniśmy temu powiedzieć stanowcze nie.
- Autor: Katarzyna Lubnauer, Katarzyna Lubnauer: rząd chce zrobić z Polski państwo wyznaniowe, onet.pl, 6 kwietnia 2017
S
[edytuj]- Są w publicznych szkołach w Polsce klasy, w których wisi krzyż, ale nie ma państwowego godła. Są korytarze, które bardziej przypominają wystrój kaplicy niż wnętrze publicznej instytucji edukacyjnej. To przemoc symboliczna, która dotyka uczniów z mniejszości religijnych i mniejszości bezwyznaniowej przez cały wieloletni okres edukacji. Mimo wielu protestów przebieg szkolnej katechizacji oraz uroczystości i rekolekcji coraz częściej łączy się z wywieraniem presji i przymusem.
- Autorzy: organizatorzy kampanii informacyjnej Szkoła to nie kościół z Fundacji Wolność od Religii, Spowiedź w kantorku wuefistów. „Szkoła to nie kościół” - billboardy w całym kraju, wyborcza.pl, 31 marca 2017.
- Skoro w akcie intronizacji już w pierwszym zdaniu pada stwierdzenie, że władza kościelna i świecka ustanawia zwierzchnictwo Chrystusa nad Polską, to jasno widać, że jedni z drugimi świetnie się zsynchronizowali. Połączyła ich wspólnota interesów. Jedni i drudzy wychodzą z założenia, że im dalej cofniemy się rozwojowo, tym lepiej. Im biedniejsze i bardziej prymitywne społeczeństwo, tym większa nad nim władza. Polski Kościół odrobił lekcje swoich zachodnich kolegów, gdzie kościoły się bardziej zwiedza, niż odwiedza. Woli dostosowywać rzeczywistość do siebie niż odwrotnie.
- Autor: Jerzy Stelmach
- Źródło: Stan strachu. Z prof. Jerzym Stelmachem, prawnikiem i filozofem, o strachu wśród elit i o tym, kto z pewnością do elity nie należy, polityka.pl, 6 grudnia 2016.
- Zobacz też: Kościół katolicki w Polsce, Prawo i Sprawiedliwość
T
[edytuj]- Takie akty powinny być przyjmowane w Kościele, a nie w Sejmie, ponieważ Bóg nie domaga się żadnych deklaracji.
- Autor: Wojciech Polak, prymas Polski, Prymas Polski o uchwale dotyczącej objawień fatimskich: Takie akty powinny być w Kościele, a nie w Sejmie, wprost.pl, 14 kwietnia 2017.
- Opis: o uchwale Sejmu RP z 7 kwietnia 2017 dotyczącej uczczenia tzw. objawień w Fatimie.
- To jest niezwykle ważne przesłanie, które niesie religia chrześcijańska. Każdy może przyjść do Boga, nawet jeżeli ma inne przekonania. To nieważne, czy jest biały, czy jest śniady, czy ma ciemną skórę. Jest człowiekiem, któremu my, jako chrześcijanie, jesteśmy winni szacunek, uznanie jego godności ludzkiej i tego samego w związku z tym oczekujemy od niego.
- Autor: Andrzej Duda
- Źródło: Prezydent Andrzej Duda: każdy może przyjść do Boga, nawet jeżeli ma inne przekonania, pch24.pl, 7 stycznia 2018
- To mizianie się SLD do biskupów prze całe lata, doktryna Platformy „zero konfliktu z Kościołem”. W końcu doszło do momentu, gdzie odróżnienie biskupa od funkcjonariusza pisowskiego nie jest rzeczą prostą.
- Autor: Bartłomiej Sienkiewicz
- Źródło: Sienkiewicz: nie udało się dojść do faktycznych zleceniodawców afery podsłuchowej, tvn24.pl, 2 października 2018.
- Zobacz też: biskup, Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, Sojusz Lewicy Demokratycznej
- To nie jest zły pomysł. My płacimy za to, że religia jest w szkołach, a z drugiej strony Kościół nie pozwala państwu na ingerencję, kto ma tej religii uczyć. Jeżeli ksiądz biskup decyduje, kto ma tej religii uczyć, to niech też za tego kogoś płaci.
- Autor: Michał Kamiński
- Źródło: Michał Kamiński w Gazeta.pl: Biskup decyduje, kto ma uczyć religii, to niech za tego kogoś płaci, gazeta.pl, 8 stycznia 2019.
- Zobacz też: lekcja religii
W
[edytuj]- W Polsce nie ma rozdziału Kościoła od Państwa. W praktyce Kościół uczestniczy w sprawowaniu władzy publicznej. Wywiera wpływ na sprawowanie władzy publicznej, jest, co tu dużo mówić, siłą rządzącą.
- Autor: Paweł Borecki
- Źródło: Biskup szantażuje PiS aborcją: „bo nie będzie błogosławieństwa Bożego. I ta władza upadnie, oko.press, 30 grudnia 2018.
- Zobacz też: Kościół katolicki w Polsce
- Według Soboru Watykańskiego II, kapłani są przeznaczeni do tego, żeby dbać o życie wieczne wszystkich, niezależnie od tego, do jakiej partii politycznej należą. Mamy troszczyć się o zbawienie wszystkich ludzi – tych z prawicy, lewicy czy z centrum. Dlatego zadaniem kapłanów nie jest angażowanie się w życie polityczne, a w szczególności życia partyjne – stawanie po stronie tej czy innej partii. My nie stoimy ani po stronie prawicy, lewicy ani centrum – stoimy po stronie bożej. To jest rola kapłana.
- Autor: Stanisław Gądecki, Abp Gądecki: Kościół nie stoi po stronie prawicy, lewicy ani centrum, onet.pl, 13 marca 2018
- Wiara i szukanie świętości jest sprawą prywatną tylko w tym sensie, że nikt nie zastąpi człowieka w jego osobistym spotkaniu z Bogiem, że nie da się szukać i znajdować Boga inaczej niż w prawdziwej wewnętrznej wolności. (…) Dlatego postulat neutralności światopoglądowej jest słuszny głównie w tym zakresie, że państwo powinno chronić wolność sumienia i wyznania wszystkich swoich obywateli, niezależnie od tego, jaką religię lub światopogląd oni wyznają. Ale postulat, ażeby do życia społecznego i państwowego w żaden sposób nie dopuszczać wymiaru świętości, jest postulatem ateizowania państwa i życia społecznego i niewiele ma wspólnego ze światopoglądową neutralnością. (…) Doświadczyliśmy tego wielkiego katolickiego getta, getta na miarę narodu. Zarazem więc my, katolicy, prosimy o wzięcie pod uwagę naszego punktu widzenia: że bardzo wielu spośród nas czułoby się nieswojo w państwie, z którego struktur wyrzucono by Boga, a to pod pozorem światopoglądowej neutralności.
- Autor: Jan Paweł II
- Opis: Lubaczów, 3 czerwca 1991.
- Źródło: «Niedziela Ogólnopolska» 5/2008 , s. 30.
- W przedstawieniu nie było żadnego ukrzyżowania, nie było ono brutalne, nie lała się krew. W Jezusa wcielił się uczeń gimnazjum, który został ukrzyżowany tylko symbolicznie. Nikt w wyniku przedstawienia nie doznał uszczerbku na zdrowiu psychicznym, nikt nie zareagował na nie płaczem. Rodzice nie mieli nic przeciwko całemu przedsięwzięciu, wręcz przeciwnie, otrzymaliśmy dużo słów wsparcia, że to, co robimy, robimy dobrze. Tradycyjnie w szkole wystawiamy jasełka, jest więc też przedstawienie z Drogą Krzyżową. Zrobiła się z tego afera medialna, która nie ma nic wspólnego z codzienną pracą szkoły i prowadzoną przez nas edukacją.
- Opis: wypowiedź Pawła Dobka, dyrektora Zespołu Szkół w Woli Skromowskiej o obrzędzie Drogi Krzyżowej połączonym z przedstawieniem «Męki Pańskiej» w tej placówce oświatowej w kwietniu 2017.
- Źródło: Lubuskie: Internauci oburzeni szkolnym misterium. Dyrekcja wyjaśnia: była zgoda i wsparcie rodziców, onet.pl, 19 kwietnia 2017.
Z
[edytuj]- Zachwycajmy się przebudzoną po latach wolnością w Kościele, która zawsze rodzi różnice, zawsze prowadzi do wolnej refleksji nad prawdami wiary (a nie wyłącznie nad formą ich przekazywania), a jednocześnie budujmy świeckie państwo, budujmy ład polityczny i społeczny, w którym możliwy będzie przyjazny rozdział Kościoła i państwa. Gdzie państwo nie będzie żadną przeszkodą dla praktykowania żadnego kultu, przeciwnie, będzie każdemu kultowi pomagało organizacyjnie, nawet finansowo. Ale jednocześnie będzie robić wszystko, żeby żaden partykularny kult (kult mający 97 proc. wyznawców jest tak samo partykularny jak kult mający 0,5 procenta wyznawców, «demokracja większościowa» nie ma władzy nad ludzkimi sumieniami, «demokracja liberalna» rozumie to doskonale, tyle że w Polsce rozumienie dla «demokracji liberalnej» jest jeszcze minimalne) nie mógł wprowadzać kryteriów własnego wyznania do prawa obowiązującego powszechnie.
- Zakaz przyjmowania funkcji wychowawcy przez katechetów przez lata nie budził wątpliwości i był traktowany jako gwarant wolności sumienia i wyznania uczniów nie uczęszczających na lekcje religii, bądź uczęszczających na lekcje religii mniejszościowych, a także stanowił jeden z elementów praktycznej realizacji zasady bezstronności światopoglądowej władz publicznych wywodzonej z art. 25 Konstytucji RP.
- Autor: Adam Bodnar
- Źródło: PiS spowiada się biskupom: «Rząd zadbał o to, by w żadnym dokumencie nie używano języka gender», oko.press, 2 grudnia 2018.
- Zobacz też: bezstronność religijna, światopoglądowa i filozoficzna władz publicznych, lekcja religii
- Złe duchy uwzięły się na Polskę, bo Polska jest światłem dla Europy, dla świata. Niemcy nam zazdroszczą, że prezydent klęka, premier klęka. Oby to było konsekwentne.
- Autor: Tadeusz Rydzyk
- Źródło: O. Rydzyk prosi o modlitwę. «Złe duchy uwzięły się na Polskę», rp.pl, 7 grudnia 2017.
- Zobacz też: Andrzej Duda, Beata Szydło, diabeł, Europa, Niemcy, Polska