Przejdź do zawartości

Marek Lehnert

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Marek Lehnert (1950–2020) – polski dziennikarz prasowy i radiowy, wieloletni korespondent Polskiego Radia w Rzymie, watykanista.

  • Przyznam, że zaskoczenia w zasadzie nie było, bo film jest potwierdzeniem tego, o czym już wiedzieliśmy. Przyszła mi jednak jedna refleksja do głowy. Myślę o tych wszystkich rodzicach, matkach i ojcach, którzy, prawdopodobnie nieświadomie, pchali swoje dzieci w objęcia księży. Nieświadomość nie zwalnia jednak z odpowiedzialności.
  • Za jego czasów mówiono o ułomnościach duchownych. Dziś wiemy, że były to przestępstwa. Pamiętajmy, że nie tylko księża ich się dopuszczali, ale też ludzie świeccy. Myślę, że Karol Wojtyła wywiózł to z Polski i dalej również był o tym przekonany, że walka z Kościołem polegała także m.in. na oczernianiu ludzi Kościoła. Uważam, że myślał, iż wiele z tych przypadków zostało zmyślonych. Nie zdawał sobie zatem do końca sprawy z wagi problemu. Był, i to należy wyraźnie podkreślić, człowiekiem wielkiej wiary. Niestety jednak wielkiej wiary graniczącej z łatwowiernością. Ufał ludziom. Zadowalał się tym, że biskupi mu przysięgali, że oskarżenia są wierutnymi kłamstwami. Nasz papież wolał widzieć się z tłumami ludzi i rozmawiać z nimi aniżeli użerać się ze skostniałą watykańską hierarchią i biurokracją. To właśnie trudności wynikające z zarządzaniem Kościołem jako instytucją sprawiły, że odezwały się głosy sprzeciwu wobec beatyfikacji, a później kanonizacji Jana Pawła II. W Polsce mówiono o tych głosach, że są wrogie wobec papieża i niczym nieuzasadnione.

O Marku Lehnercie[edytuj]