Przejdź do zawartości

Jerzy Stelmach

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Jerzy Stelmach (ur. 1954) – polski prawnik, filozof, profesor i kierownik Katedry Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej na Wydziale Prawa i Administracji UJ, dr honoris causa uniwersytetów w Heidelbergu i Augsburgu.

  • Minimalnie wygrali wybory. Wybory, na które nie poszła połowa uprawnionych. A druga zagłosowała, jak zagłosowała, bo PiS składało obietnice każdemu. Kupowało wszystkich, nawet tych, którzy myśleli inaczej. Zaproponowało również wyborcom atrakcyjną opowieść. Atrakcyjną, bo łatwą do kupienia. Każdy populizm odwołuje się do emocji negatywnych, a nie pozytywnych. W mechanizmie pozytywnym stawia się na prawdę, a ta najczęściej jest mniej atrakcyjna od kłamstwa. Jeśli rozwój, to ciężka praca. Albo jeśli emerytury, to raczej późniejsze, o ile mają być godne. Żeby rządzić wbrew faktom ekonomicznym i zdrowemu rozsądkowi, trzeba grać na emocjach. Frustracjami gra się najłatwiej.
  • Prawo jest zaledwie wtórnym refleksem określonych interesów społecznych, politycznych i ekonomicznych. Widać to szczególnie dobrze dzisiaj, w dobie szybkich zmian cywilizacyjnych i kryzysów ekonomicznych. Pośpieszne „regulacje naprawcze” w szczególności niczego nie zmieniają, nie projektują, pełniąc jedynie funkcję terapeutyczną.
    • Źródło: Bartosz Brożek, Doktorat honoris causa dla profesora Jerzego Stelmacha, „Alma Mater” nr 144, luty 2012, s. 52.
  • Przekonanie, że prawo ma jeszcze jakąś „moc sprawczą”, trudno jest uznać za uprawnione, jakkolwiek jest ono wciąż fundamentem wiary większości obywateli świata zachodniego, w tym również wiary większości prawników, którzy przecież najczęściej z własnego wyboru chcą pozostać „wyrobnikami”, w ich przekonaniu jedynie słusznej, pozytywistycznej idei prawa.
    • Źródło: Bartosz Brożek, Doktorat honoris causa dla profesora Jerzego Stelmacha, „Alma Mater” nr 144, luty 2012, s. 52.