Rafał Grupiński
Rafał Grupiński (ur. 1952) – polski polityk, historyk i animator kultury, krytyk literacki, publicysta, wydawca, przedsiębiorca, nauczyciel akademicki, poseł na Sejm z ramienia Platformy Obywatelskiej.
- Czerstwe pieczywo nie jest przecież chodliwym towarem. Andrzej Olechowski próbował swych sił już podczas kilku wyborów. Nigdy nie odniósł sukcesu. Co prawda bracia Kaczyńscy są przykładem, że gdy się jest cierpliwym w polityce, to można wygrać po latach porażek, ale pod warunkiem, że ktoś poda pomocną dłoń. Jerzy Buzek wydobył Lecha Kaczyńskiego z niebytu. Ale Paweł Piskorski nie jest tą ręką, która może wydźwignąć Olechowskiego, bo sam ma sporo publicznie stawianych zarzutów z przeszłości. Zresztą Olechowski to polityk postrzegany ekskluzywnie z powodu związków z wielkim biznesem. W czasach kryzysu z takim emploi ma małe szanse na społeczne poparcie.
- Opis: o szansach Andrzeja Olechowskiego w wyborach prezydenckich.
- Źródło: dziennik.pl, 21 lipca 2009.
- Czy jest na sali psychiatra?
- Opis: w trakcie wystąpienia Antoniego Macierewicza.
- Źródło: stenogram z posiedzenia Sejmu w dniu 11 maja 2016, s. 93
- Dla PiS-u i Solidarnej Polski, jak widać, kwestia wołania o Trybunał Stanu dla ministra spraw zagranicznych w tak ważnym dla Europy momencie i w czasie polskiej prezydencji jest drobiazgiem. Jest czymś, co można na co dzień wrzucić pod debatę publiczną i to „drożenie się” obu części PiS-u – w istocie – o to, kto ostrzej zaatakuje, trwało od rana do popołudnia. Bałem się, że dojdzie w końcu do ulubionej kary śmierci dla ministra spraw zagranicznych po Trybunale Stanu i po wotum nieufności.
- Opis: o reakcji na przemówienie Radosława Sikorskiego w Berlinie.
- Źródło: interia.pl, 1 grudnia 2011.
- Dlaczego nie szanujecie państwa polskiego, które powinno służyć wszystkim? Dlaczego wprowadzacie do gmachu parlamentu sprawy, które świeckimi nie są? Papież Leon XIII mówił w encyklice wyraźnie o tym, że są wyznaczone granice miedzy sprawami duchowymi i świeckimi, a wy łamiecie te zasady, nawet w które wierzycie. Takiego głosowania nie powinno być w parlamencie.
- Opis: wypowiedź w dyskusji sejmowej nad projektem uchwały w sprawie uczczenia tzw. objawień w Fatimie.
- Źródło: Sejm przyjął uchwałę o objawieniach fatimskich. „Takiego głosowania nie powinno być w parlamencie”, wprost.pl, 7 kwietnia 2017.
- Jak tam towarzysz Jasiński się ma?
- Jarosław Kaczyński mówi o sobie i swoim bracie jak o uczestnikach krucjaty. Warto jednak pamiętać, że rycerze jednej z krucjat zaatakowali nie pogan, lecz chrześcijański Konstantynopol. Tak to często z ideologami bywa, że najpierw są szlachetne idee, a potem wyrusza się tam, gdzie są największe łupy.
- Źródło: Plemienna polityka PiS, „Gazeta Wyborcza”, 21 lutego 2006.
- Zobacz też: Jarosław Kaczyński
- Kaczyński znowu opowiada o siłach zewnętrznych, które wpłynęły na wybory. Siły zewnętrzne są, wystarczy wyjść samemu, bez ochroniarzy, do sklepu. A ostatnio owe siły pokazały mu miejsce w kolejce do głosowania. Ile można bredzić?
- Opis: o wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego w Spale.
- Źródło: onet.pl, 21 października 2023
- Nie chcę martwić obrońców milionerów i przestępców, ale obecne wyroki to zapewne drobna niedogodność w stosunku do zarzutów, jakie się pojawią przy sprawie za Pegasusa. Dla obu kryształów PiS będą to zarzuty ponownego nadużycia władzy, czyli wyroki+, za demoralizującą recydywę.
- Opis: o proteście organizowanym przez PiS 11 stycznia 2024 r.
- Źródło: onet.pl, 11 stycznia 2024
- Nie powstaje Zespół Pracy Państwowej, tylko Zespół Pracy Podziemnej; z tego co słyszę, to prawie wszyscy eksperci mają być tajni. Ten projekt rodził się tyle miesięcy, ostatecznie ten zespół miał powstać we wrześniu, mamy listopad, więc jeśli w tym tempie będzie pracował, to w zasadzie żadnych efektów jego pracy się nie obawiam.
- Opis: o Zespole Pracy Państwowej, stworzonym przez PiS.
- Źródło: tvn24.pl, 22 listopada 2009.
- PiS wyszedł z założenia, że za parę milionów złotych kupi sobie nowy charakter. Tak się nie da. Poza tym wystawna kampania, spoty i billboardy w czasach kryzysu mogą ludzi denerwować.
- Opis: o kampanii wizerunkowej PiS.
- Źródło: pardon.pl, 11 lutego 2009.
- Prezydentowi Rzeczpospolitej, blokującemu ustawę o sieci szpitali onkologicznych, warto przypomnieć Senekę (MM niech sprawdzi szefowi, kto zacz, a 156 doradców, co to znaczy): Errare humanum est, sed in errare perseverare diabolicum.
- Opis: o skierowaniu przez Andrzeja Dudę do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o sieci szpitali onkologicznych.
- Źródło: onet.pl, 6 kwietnia 2024
- To schematyczna, przewidywalna i banalna krytyka rządu. Nie ma w niej żadnej treści.
- Opis: o krytyce rządu przez PiS.
- Źródło: tvn24.pl
- W PiS nikt się już nie zgadza z Kościołem. Morawiecki w kwestii kary śmierci, Kaczyński i Ziobro pojednania z Niemcami, Jędraszewski z prawami rodziców, Rydzyk z karaniem pedofilii, Kamiński z szanowaniem uchodźców, a służba z pis-mediów z ograniczaniem języka nienawiści. Sodoma.
- Opis: o wypowiedzi Mateusza Morawieckiego nt. kary śmierci
- Źródło: onet.pl, 3 stycznia 2023
- Wydaje mi się, że „Dziennik” albo znalazł sobowtóra, albo myśli o Łukaszu Tusku, albo myśli jeszcze o czymś innym.
- Opis: o artykule „Dziennika” na temat koalicji PO-PiS.
- Źródło: wp.pl, 17 lutego 2009.
- Z punktu widzenia historii, zasług i prawdy o polityce, Lech Kaczyński nie jest politykiem, któremu w pierwszej kolejności należałoby stawiać pomnik. (…) Lech Kaczyński nie był dobrym prezydentem. Nadmierne ocenianie zasług Lecha Kaczyńskiego dla Rzeczpospolitej i próby upamiętniania go pomnikami uważam za aktywność polityczną, która ma sprawiać kłopot drugiej stronie
Cytaty z publikacji
[edytuj]- Awangarda mogła narodzić się tylko po romantyzmie. Romantyzm bowiem odkrył siłę niedojrzałości; wszelka awangarda zaś jest w swej istocie tworem niedojrzałości emocjonalnej.
- Źródło: „Zeszyty Artystyczne PWSSP”, Poznań
- Chcąc być zrozumianymi lepiej, tworzymy schematy mowne języka, którym sami następnie ulegamy.
- Źródło: „Zeszyty Artystyczne PWSSP” nr 4, Poznań 1988.
- Chcemy być dobrze słyszani i dobrze rozumiani przez innych, ale czy inni, obcy choć obecni po drugiej stronie rozmowy mogą tego oczekiwać po nas?
- Źródło: „Zeszyty Artystyczne PWSSP” nr 4, Poznań 1988.
- Często wypowiedzenie, tzw. całej prawdy po długim czasie milczenia, jest zarazem podjęciem ryzykownej gry, której stawką jest ostateczne odrzucenie lub pełne zwycięstwo.
- Źródło: „Zeszyty Artystyczne PWSSP” nr 4, Poznań 1988.
- Konstruowanie przez człowieka kultury, własnego świata, jest skażone niedoskonałością natury samego człowieka.
- Źródło: „Zeszyty Artystyczne PWSSP” nr 3, Poznań 1986.
- Krytyk żyje krócej niż książka, o której pisze.
- Źródło: „Czas Kultury” nr 126-127(3–4/2005), Poznań 2005.
- Mistrzostwo kupieckie: umiejętność sprzedaży półproduktu jako arcydzieła kunsztu, a owoców niespełnienia jako plonu całego życia.
- Źródło: Kulturofilia jest legalna, Biblioteka Czasu Kultury, Poznań, 2010 r.
- Myśl jest krótsza niż słowo.
- Źródło: „Zeszyty Artystyczne PWSSP” nr 4, Poznań 1988.
- Myśl ludzka błądzi przecież i tam, gdzie boi się ciało.
- Źródło: „Zeszyty Artystyczne PWSSP” nr 3, Poznań 1986.
- Myśl ubierana w powszechnościową formę jest zarazem odzierana ze stroju indywidualnego.
- Źródło: „Zeszyty Artystyczne PWSSP” nr 4, Poznań 1988.
- Nawet ucieczka przed nudą świata ujednoliconego realizowana jest w identycznej formule – gromadzenia dóbr materialnych bądź rozszerzania swej władzy nad innymi.
- Źródło: „Zeszyty Artystyczne PWSSP” nr 3, Poznań 1986.
- Niedojrzałość karmi się emocjami.
- Źródło: Kulturofilia jest legalna, Biblioteka Czasu Kultury, Poznań 2010.
- Niedojrzałość to próba mówienia o rzeczach prostych, codziennych i intymnych wielkimi słowami własnych tęsknot.
- Źródło: Kulturofilia jest legalna, Biblioteka Czasu Kultury, Poznań 2010.
- Rozmowa jest wyjściem z osamotnienia.
- Źródło: „Zeszyty Artystyczne PWSSP” nr 4, Poznań 1988.
- Trudno jednak nie zauważyć, że literatura starszego pokolenia coraz mocniej szeleści papierem, coraz bardziej zdaje się być efektem erudycyjnych popisów i konceptualnych gier, coraz mniej natomiast przekonuje do siebie głoszonym przesłaniem i siłą języka.
- Źródło: „Czas Kultury” nr 1/1994(49), Poznań 1994.
- W końcu musi dojść do decydującego spotkania myśliwych w opustoszałych lasach.
- Źródło: Teatr zaorany
O Rafale Grupińskim
[edytuj]- Słyszałam, że Grupiński jest osobą o bardzo dużych ambicjach, ale z drugiej strony słyszałam też, że sam rozsiewa informacje o sobie jako o szarej eminencji.
- Autor: Joanna Senyszyn
- Źródło: politbiuro.pl, 25 lipca 2008.
- Szepcze władcy do uszka czasami słodycz, a czasami gorycz.
- Autor: Tadeusz Cymański
- Źródło: politbiuro.pl, 25 lipca 2008.