Mateusz Morawiecki

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Mateusz Morawiecki (ur. 1968) – polski menedżer, bankowiec i polityk, premier. Syn Kornela.

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O Ó P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Mateusz Morawiecki (2010)

B[edytuj]

C[edytuj]

D[edytuj]

 • Dla mnie idea europejska zawsze była polską racją stanu. Zarówno, gdy jako młody chłopak uczestniczyłem w antykomunistycznej opozycji, jak i wtedy, gdy jako zastępca dyrektora negocjacji akcesyjnych w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej w latach 90. pracowałem nad wejściem Polski do Unii w 2004 roku. To był rok, w którym symbolicznie zdemontowaliśmy ostatnie pozostałości żelaznej kurtyny.
 • Drodzy rolnicy, cieszymy się ze wspaniałego polskiego eksportu, wielkich zakładów, ale sercem polskiego rolnictwa są polskie gospodarstwa rolne, małe, rodzinne gospodarstwa rolne. Tu akurat pan rolnik – pan Andrzej Zakrzewski – zbudował większe gospodarstwo. I chwała jemu, podziwiam naprawdę ten sprzęt, ten sprzęt, park maszynowy. To jest coś znakomitego.

H[edytuj]

 • Herr Donald, zostawiłeś Polskę, by za duże pieniądze służyć niemieckim interesom w Brukseli. Ty dorobiłeś się na polityce, a ja zrezygnowałem z wysokiej pensji, żeby służyć Polsce. Nie graj cwaniaka i pokaż ile euro zarobiłeś z Brukseli.

J[edytuj]

 • Jest to niezmiernie ważne, aby zrozumieć, że oczywiście nie będzie to karane, nie będzie to postrzegane jako działalność przestępcza, jeśli ktoś powie, że byli polscy zbrodniarze. Tak jak byli żydowscy zbrodniarze, tak jak byli rosyjscy zbrodniarze, czy ukraińscy – nie tylko niemieccy.

K[edytuj]

M[edytuj]

N[edytuj]

 • Niektórzy ekonomiści też, porównują ten program do OFE. Mam taki apel, żeby tego nie robić, to są bardzo różne programy. Porównywanie OFE do PPK to trochę jakby porównywać Pawła Borysa do Borysa Szyca.
  • Opis: na wydarzeniu poświęconym pracowniczym programom kapitałowym.
  • Źródło: gazeta.pl, 8 stycznia 2019
 • Nowy guru ekonomiczny opozycji, a rozwiązania stare: likwidować, prywatyzować, wydłużać czas pracy.
  • Opis: o wywiadzie Bogusława Grabowskiego dla Radia Zet
  • Źródło: gazeta.pl, 11 stycznia 2023

O[edytuj]

 • Obóz Mauthausen-Gusen służy jako przykład. Gusen wraz z Katyniem były miejscem masowego mordu polskich intelektualistów.
 • Od tego Grosika podatku nie będzie. Czapki z głów dla Kamila Grosickiego za hat-tricka.
  • Opis: o Kamilu Grosickim, który strzelił trzy gole w meczu z Finlandią.
  • Źródło: onet.pl, 7 października 2020

P[edytuj]

 • Pan prezydent pięknie mówił o walce o sprawiedliwy i sprawny wymiar sprawiedliwości. W tej kwestii dodam tylko jedno zdanie: jest taka grupa osób, która kładzie się Rejtanem w obronie przywilejów wąskiej grupy sędziów. Wolę, żebyśmy się kładli Rejtanem w interesie wszystkich Polaków i ludzi pracy.
 • Polska była na mapie od niedawna, bo przecież bardzo łatwo jest kochać ojczyznę, która jest silna, zasobna, bezpieczna. Dużo trudniej, dużo szlachetniej jest kochać ojczyznę, która jest w oblężeniu, która ma przed sobą dekadę, a może 100 lat – któż to wiedział, jaka jest przyszłość Polski.
 • Polska jest częścią Europy. Za czasów naszych poprzedników Polska była trochę papugą Europy, naśladowaliśmy tylko. Dzisiaj my, Polska, wyznaczamy standardy, idee i propozycje. I te idee są kopiowane przez całą Europę, chociażby w zakresie podatku VAT czy walki z rajami podatkowymi. W UE jesteśmy coraz ważniejszym państwem członkowskim i będziemy coraz ważniejsi.
 • Polska, na przykład, jest dla Niemiec dwukrotnie bardziej istotna z punktu widzenia niemieckiego eksportu niż Rosja. Polska i Czechy razem wzięte – mają większe znaczenie od Chin. Z kolei Polska, Czechy i Węgry razem – niosą dla Niemiec większą wagę wymiany gospodarczej od Stanów Zjednoczonych.
 • Proszę Pana, po to mamy dwoje uszu i jedne usta, abyśmy dwa razy tyle słuchali, co mówili. Niech Pan nie obraża kobiet, które w pocie czoła pracują wychowując dzieci. Nigdy nie jest za późno na lekcje szacunku i pokory.
  • Opis: odpowiedź na wpis polityka Nowoczesnej dot. waloryzacji programu 500+
  • Źródło: wp.pl, 18 maja 2023

S[edytuj]

 • Sędziowie przydzielani są do spraw przez swoich popleczników, bez publicznego nadzoru. Korzyści dla przyjaciół; zemsta przeznaczona dla rywali. W przypadkach, gdy sprawa wygląda na najbardziej dochodową, wymagane są łapówki. Postępowania czasem przedłużają się w nieskończoność, działając na korzyść bogatych i wpływowych pozwanych. Wymiar sprawiedliwości zbyt często jest niedostępny dla tych, którym brak politycznych wpływów i pokaźnych kont bankowych.
 • Staram się od czasu do czasu robić zakupy właśnie po to, żeby w sklepie spożywczym zobaczyć jakie są ceny. Porównuję je też do cen w skupie, na przykład bardzo ważne jest dzisiaj takie zjawisko… Pani mnie pyta o ceny w sklepie, czy o ceny rosnące, natomiast po drugiej stronie są rolnicy. Rolnicy cieszą się z tego, że – z wyjątkiem cen na trzodę chlewną, akurat rosną ceny: pszenicy, kukurydzy, rzepaku. Nawet mleko także rośnie. W związku z tym, jest to zjawisko, które… miecz obosieczny, można tak powiedzieć. Gdybyśmy mieli malejące ceny, to jednocześnie dla rolników by oznaczało to niezwykle trudny czas. W ten sposób mamy przynajmniej tutaj, po stronie rolnictwa – oczywiście mówię tutaj o płodach rolnych, nie mówię o trzodzie chlewnej, bo tam jest potężny problem związany z ASF-em – mamy sytuację inną. Dlatego chcemy zdecydowanie poprawić los emerytów poprzez wzrost ich dochodów netto. Bo emerytura bez podatku do 2500 zł oznacza, że w kieszeni emeryta może miesięcznie zostać sto kilkadziesiąt złotych, nawet 200 złotych w zależności od poziomu emerytury. I to jest rzecz, o którą ja z kolei pytałem emerytów bardzo często na moich spotkaniach, w domach seniora, bardzo licznych, spotkaniach z emerytami, czego oni oczekują, i to było bardzo często pojawiające się hasło.

T[edytuj]

 • Te słowa to policzek wymierzony w twarz wszystkich pomordowanych w czasie II wojny światowej. Załoga obozu w Auschwitz liczyła w sumie 8.5 tysięcy strażników i funkcyjnych. Nie było wśród nich nikogo o polskim nazwisku.
  • Źródło: se.pl, 2 lutego 2018
 • To co ja sugeruję, to pani sugeruje, że ja coś tutaj sugeruję.
  • Źródło: rp.pl, 3 lipca 2023
 • To jeden z najbardziej wstydliwych punktów dla naszych konkurentów politycznych, dla PSL i dla Platformy, bo w mniejszych miastach powiatowych, w miastach – stolicach gmin miejsko-wiejskich i gmin wiejskich – zamknęli ponad połowę posterunków policji. Wstyd. My te posterunki odbudowujemy.

U[edytuj]

 • Uciekałem razem w kolegą po takich rachitycznych rusztowaniach przed milicjantami, bo tak się wtedy nazywali policjanci. I w końcu nas złapali na tych rusztowaniach na czwartym czy piątym piętrze. Próbowali szarpać się z nami, grożąc, że zrzucą nas stamtąd. I mnie konkretnie również. Trzymałem się takiej rachitycznej rurki, która chyba ocaliła mi życie, bo udało się przetrwać tamtą scenę.

W[edytuj]

 • Wyprowadziliśmy Polskę z dziadostwa, nie umiecie rządzić, jesteście partaczami.
  • Źródło: rp.pl, 28 września 2023

Z[edytuj]

 • Zauważono, że nie damy się kupić polityką poklepywania po plecach, że jesteśmy samodzielnym państwem, suwerennym, które realizuje swoją politykę przebudowy wymiaru sprawiedliwości.

O Mateuszu Morawieckim[edytuj]

 • Były członek zespołu doradców Tuska, człowiek, któremu PO proponowała funkcję ministra finansów, były prezes zagranicznego banku, człowiek bez żadnego samodzielnego doświadczenia politycznego, który entuzjastycznie witał w Polsce międzynarodową finansjerę z JP Morgan i popierał oczekiwany przez międzynarodową finansjerę traktat CETA, człowiek który ciągle nie wyklucza w swych wypowiedziach wepchnięcia Polski do strefy euro. (…) To jest zła zmiana dla Polski. Mateusz Morawiecki być może ma kwalifikacje na bankiera czy nawet euroentuzjastycznego ministra finansów, ale nie powinien zostać premierem Rzeczypospolitej.
 • Drogi Mateuszu, ten, kto Cię obsadza w roli agresywnego pitbulla, źle Ci życzy. Ani to śmieszne, ani straszne. Ponawiam propozycję: szukajmy w sprawie bezpieczeństwa Ojczyzny tego, co wspólne, a nie „politycznego złota”.
  • Autor: Donald Tusk
  • Opis: reakcja na wypowiedź Mateusza Morawieckiego, w której stwierdził, że stoi na czele partii Nord Stream 2
  • Źródło: onet.pl, 23 lutego 2022
 • Pan Mateusz Morawiecki jest świetnym premierem, wyjątkowo zdolnym człowiekiem obdarzonym nieprawdopodobną odpornością fizyczną i psychiczną. Wie pan, po naszej partii krąży taki żart: co by wyszło, gdyby ktoś mający brzydkie intencje naciął brzytwą rękę pana premiera? Przewody!. Mateusz Morawiecki świetnie daje sobie radę w kontaktach międzynarodowych i nie ma żadnego powodu, żeby go zmieniać. Ja na żadne funkcje nie poluję. Stanowisko szefa partii w zupełności mi wystarczy, marzyłem o nim od młodzieńczych lat, nawet nie chcę mówić jak młodzieńczych…
 • Pełniąc funkcję Prezesa Rady Ministrów, nie doprowadził do natychmiastowej publikacji orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego o sygnaturach K 47/15, K 39/16 i K 44/16, czym popełnił przestępstwo z art. 231 kk niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego; ponadto o to, że w trakcie kampanii wyborczej poprzedzającej wybory samorządowe w dniu 21 października 2018, wielokrotnie obiecywał preferencje rządowe w rozdziale środków publicznych dla tych samorządów, w których większość zdobędzie partia pod nazwą „Prawo i Sprawiedliwość”, czym dopuścił się przestępstwa czynnego łapownictwa wyborczego, zatem czynu zabronionego przez art. 250a par. 2 k.k.
 • Sądząc po wypowiedziach, premier Morawiecki nie ma pojęcia, co się stało w czasach Zagłady. Najlepszym dowodem jest to, że polski rząd wpłaca 70 mln złotych z pieniędzy publicznych o. Rydzykowi, którego media są rozsadnikiem antysemityzmu. To on ma opowiadać, jak wyglądały stosunki polsko-żydowskie w trakcie II wojny światowej.Departament Stanu USA opublikował Global Anti-Semitism Report, w którym Radio Maryja zidentyfikowane jest jako jedno z „najbardziej jadowitych źródeł antysemickiej propagandy w Europie”.
 • Wicepremier Morawiecki, człowiek, który wszedł do polityki motywowany silną potrzebą indywidualnych osiągnięć, a szybko stał się konformistycznym wykonawcą cudzych idei.
  • Autor: Krystyna Skarżyńska
  • Źródło: Narodziny dyktatora. Z Krystyną Skarżyńską rozmawia Agnieszka Kublik, „Gazeta Wyborcza”, 7–8 stycznia 2017, s. 31.
 • Zdaniem Morawieckiego Polska zawsze była rajem dla Żydów. (…) Premier Mateusz Morawiecki kłamie, ponieważ celowo, świadomie, dla własnej politycznej korzyści, nie mówi całej prawdy. Jaka to prawda? Otóż przez osiemset lat Polska była zarówno ziemią przyjęcia Żydów, jak też ziemią antyżydowskich pogromów. Wie o tym każdy polski historyk, który nie stał się nacjonalistycznym politrukiem.