Roger Scruton

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Roger Scruton (2015)

Roger Scruton (1944–2020) – brytyjski filozof, pisarz i kompozytor. Autor ponad trzydziestu książek z dziedziny filozofii, krytyki literackiej, eseistyki politycznej i kulturalnej oraz powieści tłumaczonych na wiele języków.

  • Zawsze wierzyłem w wartość świata idei i wartość edukacji. Niekoniecznie sformalizowanej edukacji oferowanej przez dzisiejsze uniwersytety. Myślę bardziej o wiedzy i nauce, którą dzielimy się ze sobą, kiedy tworzymy sieć komunikacji i łączmy się w rozumieniu dzieł sztuki czy muzyki. W ten sposób powstaje kultura wysoka. Ludzie kulturalni mają coś, co mogą ze sobą dzielić. Wspólnota, którą ze sobą budują, może zmienić świat.
  • To znak naszych czasów. Na naszych oczach dokonuje się wielka zmiana. Także w Polsce. Młodzi ludzie zawsze buntują się przeciwko normom i wszystkim, którzy mówią im, co mają robić. Ruch gejowski jest idealnym przykładem buntu przeciwko Kościołowi katolickiemu, czyli całemu zestawowi idei dotyczących reprodukcji, rodziny, norm związanych ze wstrzemięźliwością seksualną i tak dalej. Nie dziwi mnie, że akurat teraz jesteśmy świadkami tego ataku.

O Rogerze Scrutonie[edytuj]

  • Był człowiekiem niezwykłego intelektu, wiedzy i poczucia humoru, wielkim wspomożycielem dysydentów z Europy Środkowej i takim prowokacyjnym – czasem oburzającym – konserwatywnym myślicielem, że prawdziwie liberalne społeczeństwo powinno być zadowolone z tego, że może mu stawiać czoła.