Wikicytaty:Strony do usunięcia

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Skocz do: nawigacja, szukaj

Na tej stronie wyszczególnione są strony lub pliki, które powinny być usunięte. Dyskutując nad usunięciem lub pozostawieniem treści należy uzasadniać czy treść spełnia obowiązujące zasady, ewentualnie uzasadniać wyjątkowe odstąpienie od zasad.

Archiwum 2006Archiwum 2007Archiwum 2008Archiwum 2009Archiwum 2010Archiwum 2011Archiwum 2012Archiwum 2013Archiwum 2014Archiwum 2015Archiwum 2016Archiwum 2017

Aby zgłosić stronę wymagającą usunięcia, podaj:

 1. nazwę strony
 2. powód usunięcia
 3. kto wnioskuje o usunięcie - ~~~~ (cztery tyldy)

Przy wpisywaniu tutaj artykułu prosimy w nim na górze wstawić notkę o wpisaniu na listę Wikicytaty:Strony do usunięcia za pomocą {{DoSkasowania}}

Głosy oddawać mogą wyłącznie zalogowani użytkownicy, którzy mają na koncie co najmniej 100 edycji w przestrzeni głównej Wikicytatów i uczestniczą w projekcie minimum 30 dni. Głosowanie odbywa się za pomocą użycia szablonów {{usunąć}} lub {{zostawić}}, albo poprzez wyrażenie swojego zdania w inny klarowny sposób.

Jeśli w odniesieniu do zgłoszonych stron nie będzie głosów sprzeciwu, zostaną usunięte po tygodniu. W przeciwnym wypadku decyduje wynik dyskusji i konsensus.

Strony do usunięcia[edytuj]

Schemat wpisywania stron:

===[[Nazwa strony]]===
* Uzasadnienie ~~~~


Israel Singer[edytuj]

Postać encyklopedyczna, ale składa się w praktyce z jednego cytatu, który nie ma wiarygodnego źródła. Cytat ten jest podany w dwóch formach na podstawie dwóch źródeł. Pierwsze źródło to nie istniejąca już strona, która jak istniała też była bardzo wątpliwa. naszawitryna.pl to strona hobbistyczna, w której każdy może założyć sobie profil i pisać co chce bez prawie żadnej kontroli. Ktoś kiedyś ten profil prowadził i co tam pisał nie da się teraz stwierdzić, bo profil zniknął a nigdzie indziej tego cytatu w tej formie nie można znaleźć. Drugie przytoczenie - to rzekome tłumaczenie depeszy Reutresa dokonane przez Iwo C. Pogonowskiego - problem w tym, że wzmiankowana rzekoma depesza nie była cytowana przez nikogo, oprócz rzeczonego Pogonowskiego - są więc spore wątpliwości, czy ów "cytat" nie jest zmyślony lub dość skrajnie przeinaczony, a następnie - za Iwo Pogonowskim powtarzany bez żadnego sprawdzenia jego autentyczności. W każdym razie jego przytoczenie wymagałoby podania oryginalnego źródła - np. konkretnego numeru depeszy lub wskazania choć jednego innego miejsca, które bezpośrednio podaje ten cytat w oryginale bez powoływania się na Iwo Pogonowskiego. Dodatkowo - oba rzekome cytaty - w sumie tej samej wypowiedzi mają inne brzmienie, co dodatkowo rodzi wątpliwość co do ich wiarygodności. Polimerek (dyskusja) 11:05, 6 lut 2018 (CET)

Symbol keep vote.svg Zostawić Hasło - na pewno do pozostawienia, co do tego nie mam najmniejszej wątpliwości. Jeśli chodzi o cytaty - dodałem nowy. A co do kwestionowanych cytatów - znalazłem coś takiego - może warto się odnieść do tego? To źródło anglojęzyczne, ale trzeba zerknąć krytycznie. No i en.wiki też to cytuje w haśle Israel Singer. @Polimerek, Pozdrawiam, Patephon (dyskusja) 13:17, 6 lut 2018 (CET)
 • Symbol delete vote.svg Usunąć. Ten sam tekst pojawia się wprawdzie we francuskiej Wikipedii (oczywiście bez źródła) oraz w Wikipedii angielskiej – gdzie źródłem jet strona polska (!!!), zresztą już nieistniejąca, choć zarchiwizowana. Wyszukiwania w Google pokazują wyłącznie strony polskie bądź anglojęzyczne, ale z Polską ściśle związane, powołujące się niezmiennie na Pogonowskiego. Wygląda to na wymysł Pogonowskiego (tekst angielski pojawia się nadal na jego stronie, ale na żadnej innej wiarygodnej). Maitake (dyskusja) 13:21, 6 lut 2018 (CET)
  • @Patephon, to przecież kopia z angielskiej Wikipedii, z przypisem absolutnie nic niemówiącym. A dodany drugi cytat nie jest cytatem z Singera, tylko z Finkelsteina, mówiącego o Singerze (czy też raczej o Światowym Kongresie Żydów). Maitake (dyskusja) 13:24, 6 lut 2018 (CET)
   • @Maitake był jakiś konflikt edycji z Tobą - jeszcze raz: co do kwestionowanych cytatów - wyraźnie napisałem, że do podanych przeze mnie źródeł trzeba krytycznie ;-) Ale dodałem nowy cytat (już zmieniłem, że to cytat o Singerze - dzięki za zwrócenie uwagi) i nadal uważam, że hasło jako takie jest do zostawienia. Pozdrawiam, Patephon (dyskusja) 13:40, 6 lut 2018 (CET)
    • @Maitake No myślę, że Finkelstein raczej pisze o Singerze, niż Światowym Kongresie Żydów. Pozdrawiam, Patephon (dyskusja) 14:06, 6 lut 2018 (CET)
 • No i jeszcze jedna rzecz: Pogonowski, cytując Reutersa (w książce "Cena „Strachu”" to umieszczone), pisze tak: „Agencja Reutera doniosła z Buenos Aires, w piątek, 19 kwietnia 1996 roku, (godzina 14:50:17 PDT), w depeszy poświęconej Światowemu Kongresowi Żydów (The World Jewish Congress)”. Wiedząc o zastrzeżeniach co do tego cytatu, jednak zastanawiam się, skąd takie szczegóły depeszy podaje Pogonowski? Takie wątpliwości mi się narzucają. Pozdrawiam, Patephon (dyskusja) 21:44, 6 lut 2018 (CET)
 • @Patephon Cytat z Singera o trzech milionach (w dwu wersjach) należałoby usunąć, według mnie to wymysł Pogonowskiego, a w najlepszym razie wypowiedź, której w żaden sposób nie da się potwierdzić. Cytat z Roszkowskiego (o rozmowach w 1994 r.) jest zupełnie nieistotny z punktu widzenia Singera i też należałoby go (z tego hasła) usunąć. Cytatyczne (encyklopedyczne) są tylko dwa fragmenty z Finkelsteina i z ich powodu hasło mogłoby zostać (choć są bardzo jednostronne). Zmieniam swoje zdanie na Symbol keep vote.svg Zostawić. Maitake (dyskusja) 14:15, 7 lut 2018 (CET)
Ok, rozumiem, sądzę podobnie, pełna zgoda. Jeśli chodzi o inne cytaty o Singerze - szukałem, ale znaleźć nie mogłem. Finkelstein podaje jeszcze ze dwie charakterystyki naszego bohatera, nawet chyba ostrzejsze, więc by nie było tendencyjności - już nie zamieszczałem. Ale będę miał na uwadze tę postać, by spluralizować przekaz. Pozdrawiam, Patephon (dyskusja) 20:16, 7 lut 2018 (CET)
 • Zacznę od tego, że cytujemy autorów, a nie źródła. W związku z powyższym to że istnieje źródło wtórne to jeszcze mało. Źródło musi być wiarygodne. Jeśli są wątpliwości do wiarygodności źródła, to cytat należy usunąć. No i pytanie czy wypowiedzenie tych słów jest powszechnie kwestionowane? Zerо πiσ 22:10, 11 lut 2018 (CET)