Wikicytaty:Bar: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 1391 bajtów ,  12 lat temu
(→‎Kategorie nadrzędne.: garść argumentów)
Witam. Piszę, aby ustalić pewną procedurę co do wstawiania kategorii w przypadku np. [[Wolfgang Schüssel]]. Ja usunąłem kategorię nadrzędną politycy, bo jest według mnie całkowicie zbędna. Szanowny użytkownik Mrnr84201 ma inne zdanie na ten temat i proszę o wypowiedzi w tej kwestii. Szczegóły na mojej i Mrnr84201 stronach dyskusji. W skrócie kwestia jest taka: Czy usunąć kategorię politycy czy nie w tym haśle? Pozdrawiam [[Użytkownik:Instruktorek|Instruktorek]] 19:03, 11 sie 2010 (CEST)
:Co do Twojego argumentu, że „Bardzo rzadko jest tak, że ktoś kto nie miał nic wspólnego z polityką przed i po objęciu jakieś ważnej funkcji” to masz sporo racji, i chodzi mi właśnie, żeby to podkreślić nie pozostawiając czytelnikowi wrażenia, że cała działalność danej osoby ograniczała się tylko do pełnienia jednego stanowiska. Ograniczenie tylko do kategorii „kanclerze” (czy np. prezydenci) będzie powodowało masowe mnożenie się kategorii, aby określić wszystkie stanowiska jakie dany polityk pełnił. A więc posłowie, marszałkowie, senatorowie, ministrowie tacy, śmacy, owacy itd... Obecność kategorii „politycy” ograniczy możliwość zaśmiecania stron zbędnymi kategoriami – zostaną tylko te najistotniejsze. Gdy jest ich za dużo, to moim zdaniem zamiast ułatwiać, utrudniają znalezienie pokrewnych artykułów. Szczególnie, że Wikicytaty mają o wiele mniej artykułów niż Wikipedia i ostatnio doszedłem do wniosku, że całkowite odwzorowywanie podziałów z Wikipedii nie ma sensu. Druga sprawa w kontekście hasła o Wolfgangu Schüsselu to pojawiający się problem z uzupełnianiem kategorii. Jeśli nie ma kategorii „Politycy” trudno będzie później komuś utworzyć kategorię „Austriaccy politycy”. Może się wydawać, że to drobnostka, ale często znajduję takie zagubione hasła, jak np. Feliksa Kozłowska, która była jedynie w kategorii „Mariawityzm”, podobnie z Marcinem Lutrem i osobami w kat. „Powstanie warszawskie”. Trzeci problem, to kategorie dotyczące konkretnego przedziału czasowego, jak np. „Politycy II RP”, tutaj też wypadałoby zostawiać kategorię nadrzędną, gdy dana osoba zajmowała się polityką np. przed tym okresem. Pozdrawiam. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] 22:10, 11 sie 2010 (CEST)
::Przepraszam, ze się wtrącam z boku. Jeśli dany polityk był nie tylko kanclerzem, ale i xxx i yyy, to wystarczy może kategoria politycy. natomiast teraz trafiając do kat. politycy, trafia się na tę osobę, a potem raz jeszcze dwa piętra niżej. To jest kwestia przyjętego systemu kategoryzacji. Czytelnik o tym, że jest politykiem dowie się z opisu. Kategoria służy porządkowaniu w katalogu kategorii. Dokładniej jest to wyjaśnione [http://pl.wikiquote.org/wiki/Wikicytaty:Kategorie#W_jakiej_kategorii_umie.C5.9Bci.C4.87_stron.C4.99.3F tutaj], aczkolwiek jest tam podana inna przyczyna węższej kategoryzacji. Niemniej jednak, niezależnie, co ustalicie miedzy sobą, dla czytelnika dobrze byłoby, gdyby system kategoryzacji był spójny, a nie "raz tak", a "raz inaczej". Ja optowałbym za podpinaniem pod najwęższą, aczkolwiek jeśli funkcja=/=bycie politykiem, wtedy należy zmienić drzewko kanclerze -> szefowie rządu -> politycy. inaczej wszystkich polityków będziemy mieć w kategorii politycy i stanie się ona nieczytelna. Na jednej stronie mieście się 200 rekordów. Przy kilku tysiącach to już jest kilkanaście minut klikania. teraz Wikicytaty mają mniej artykułów, ale pamiętam koszmary rekategoryzacji w Wikipedii. Lepiej tego scenariusza nie powtarzać - en wiki nadal ma bałagan. [[Użytkownik:Przykuta|Przykuta]] 22:35, 11 sie 2010 (CEST)
211

edycji

Menu nawigacyjne