Homofobia

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hasła antyhomoseksualne

Homofobia (od słów „homoseksualizm” i „fobia”, gr. φόβος phóbos = strach) – irracjonalny strach przed homoseksualizmem i homoseksualistami, silna niechęć, nieufność, nienawiść i wrogość do nich oraz ich dyskryminacja.

Wypowiedzi homofobiczne i mogące być za takie uznane[edytuj]

 • Boks podobno szkodzi i to jest niepodważalny dowód na to! Wiem, że to już niemożliwe, ale życzę ci Dariuszu mamusi z fujarką zamiast piersi, będziesz miał co ssać!
 • Niektórzy homoseksualiści uważają, że to co oni robią jest ich prywatnym życiem. Lecz życie seksualne nie jest już prywatną sprawą, ponieważ dotyczy przeżycia narodu. To jest różnica między zawładnięciem świata a samozniszczeniem. Naród z dużą ilością dzieci może zawładnąć światem. Naród czysty rasowo z niewielką ilością dzieci stoi już jedną nogą w grobie, za pięćdziesiąt lub sto lat nie będzie już istniał. Dlatego też wszyscy musimy zrozumieć, że nie możemy tej chorobie pozwolić rozwijać się w Niemczech i musimy ją zwalczać… To jest bardzo ważne, abyśmy ich wytępili, nie z zemsty, ale z konieczności życiowej.
 • Newsweek: A debata o prawach homoseksualistów powinna obchodzić premiera rządu?
  Kazimierz Marcinkiewicz: Tak. Jeśli homoseksualiści zaczynają naruszać wolność innych obywateli, to na to zgody absolutnie być nie może. A promocja homoseksualizmu jest naruszaniem wolności innych obywateli.
  N: Parada czy billboardy „Niech nas zobaczą” są taką promocją?
  KM: Tak, to jest promocja, to są rzeczy niedopuszczalne. Mnie nie interesuje, czy ktoś jest homoseksualistą, czy nie jest. Nawet gdybym się o czymś takim dowiedział, to nie dokonywałbym oceny tej osoby inaczej niż tylko po czynach. Ale jeżeli taka osoba próbuje swoim homoseksualizmem „zarażać” innych, to państwo w takie naruszenie wolności musi wkraczać.
  N: Homoseksualizm jest pana zdaniem czymś godnym potępienia?
  KM: To jest nienaturalne. Naturalna jest rodzina i państwo musi stać na straży rodziny.
 • Jesteśmy partią tolerancyjną także dla takiego dramatycznego przypadku, jaki dotyka homoseksualistów. Ale nie mylmy brutalnej propagandy postaw homoseksualnych z nawoływaniem do tolerancji. To jakieś szaleństwo i z punktu widzenia tego szaleństwa nasze rządy rzeczywiście będą czarną nocą.
 • Jeżeli dewianci zaczną demonstrować, to należy dolać im pałą. I nic mnie nie obchodzi, że mają przyjechać jacyś politycy z Niemiec. To nie są żadni poważni politycy, tylko geje. Jak dostaną parę pał, to drugi raz nie przyjadą. Gej to przecież z definicji tchórz.
 • Gratulujemy tego sukcesu, panie Kahl i panie Hirchfeld! Ale proszę się nie łudzić, że my, Niemcy – po tym jak dojdziemy do władzy – będziemy choćby jeden dzień tolerować tego rodzaju ustawy (…) Niedługo wszelkie złośliwe zapędy żydowskiej duszy, krzyżowania boskiej myśli stworzenia przez cielesne kontakty ze zwierzętami, rodzeństwem i własną płcią zostaną przez nas zakwalifikowane prawnie jako to, czym naprawdę są, a mianowicie obrzydliwe zboczenia Syryjczyków, najcięższe przestępstwa zasługujące na karę szubienicy lub przepędzenia.
  • Źródło: „Völkischer Beobachter”, 2 sierpnia 1930 [za:] materiały wystawy „Berlin-Yogyakarta. Od hitlerowskiego terroru wobec osób homoseksualnych do praw człowieka dzisiaj”, Kampania przeciw Homofobii, 2008
 • Każdy policjant poświadczy, że homoseksualiści to krąg niemal w stu procentach pokrywający się ze środowiskiem pedofilskim. To fakt, na który nie potrzeba żadnych badań.
 • Pedały, wykorzystując pojedyncze napaści i słowne wyzwiska, umiejętnie zjednują sobie ludzkie współczucie, stylizując się na ofiary represji i „nietolerancji”. Do walki przyłączają się zafascynowani ruchem lub okazujący się być zdeklarowanymi pedałami intelektualiści.
 • Świat jest normalny, świat jest taki, jaki my go widzimy, świat wierzy w rodzinę, świat wierzy w życie ludzkie, świat wierzy w normalność, stąd nasza Parada Normalności. Na ich żądania o niedyskryminację odpowiadamy: zero tolerancji dla zboczeńców i homoseksualistów.
 • Uchwyciłem na filmie ugandyjskiego ministra, gdy mówił – był to minister etyki, jedyny taki w świecie – w odpowiedzi na moje „Posłuchaj, nawet jeśli te kompletnie fałszywe podstawy twojej homofobii są prawdziwe, choć nie są, są w twoim kraju rzeczy znacznie gorsze od geja idącego do łóżka z innym gejem. Dla przykładu, macie praktycznie epidemię gwałtów na dzieciach w waszym kraju, co jest po prostu przerażające.”
  A on powiedział „Ach, lecz to właściwy rodzaj dziecięcego gwałtu.”
  Odparłem „Mówisz do kamery. Czy jesteś tego świadom?”
  Powiedział „Tak.”
  Powiedziałem „Możesz wyjaśnić, co masz na myśli?”
  „Cóż, to mężczyźni gwałcący dziewczynki. Jest to naturalne.”
  • Autor: Stephen Fry, The Late Late Show with Craig Ferguson, 22 maja 2013

Wypowiedzi przeciw homofobii[edytuj]

 • Choć Turing był sądzony zgodnie z ówczesnym prawem i nie możemy cofnąć zegara wstecz, potraktowano go w sposób całkowicie niesprawiedliwy i z zadowoleniem korzystam z możliwości oświadczenia, jak bardzo jest mnie i nam wszystkim przykro z powodu tego, co go spotkało. Alan i wiele tysięcy innych gejów, których tak jak jego skazano na mocy homofobicznych praw, zostali potraktowani strasznie. Przez lat dalsze miliony żyły w lęku przed skazaniem. (…) Trudno uwierzyć, że za pamięci osób jeszcze żyjących ludzie mogli się tak dać pochłonąć nienawiści – przez antysemityzm, przez homofobię, przez ksenofobię i inne mordercze uprzedzenia – że komory gazowe i krematoria stały się tak samo oczywistym fragmentem europejskiego krajobrazu, jak galerie, uniwersytety i sale koncertowe, którymi europejska cywilizacja wyróżniała się przez setki lat. To dzięki mężczyznom i kobietom, którzy całkowicie poświęcili się walce z faszyzmem, ludziom takim jak Alan Turing, okropności Holokaustu i wojny totalnej są częścią historii Europy, a nie częścią jej teraźniejszości.
 • Dziwię się, że w Polsce jest tyle homofobii. Przecież żyjemy w XXI wieku. Nie rozumiem, dlaczego chłopaki nie mogą się całować – wolny kraj, wolni ludzie. Obok mojego bloku mieszka dwóch chłopaków. Sąsiedzi mówili: „Darek, zobacz, jakie to fajne chłopaki”. Nagle sąsiedzi zobaczyli jak się całują, i mówią: „Darek, zobacz, jaka to zaraza”. No gdzie my żyjemy?! Ludzie, to jakieś średniowiecze!
  • Autor: Dariusz Michalczewski, Niech się chłopaki całują, „Duży Format”, w: „Gazeta Wyborcza”, 25 września 2014.
 • Jeżeli Bóg, jak mówią, jest homofobiczny, nie oddawałbym mu uwielbienia.
  • Autor: Desmond Tutu, arcybiskup anglikański z RPA i zwierzchnik tamtejszego kościoła, laureat Nagrody Nobla
  • Źródło: wywiadzie dla BBC Radio 4, 18 listopada 2007
 • Nasza poczciwa, pszenno-buraczana homofobia jest łącznikiem między dawnymi a nowymi czasy. To coś, co III RP przejęła prosto z PRL bez większych modyfikacji. W tej jednej kwestii generał Kiszczak, który w latach 80. prześladował homoseksualistów w ramach operacji „Hiacynt”, ponad pokoleniami serdecznie przybija piątkę lustratorom z IPN, którzy odmawiają zajęcia się tym tematem. W kuriozalnym odrzuceniu wniosku poszkodowanych IPN napisał w 2008 r., że akcją zająć się nie zamierza, bo komunistyczny aparat przemocy postępował zgodnie z ówczesnym prawem. Co nie jest prawdą, ale pokazuje, że jest jedna kwestia, w której ubecy i lustratorzy łączą się w braterskim uścisku (bez podtekstów proszę!).
 • Odrzucając niewolnictwo i ordynując kobiety na pastorów miliony protestantów odrzuciło literalizm biblijny. Czas zrobić to samo, gdy chodzi o homofobię.
  • Autor: William Sloane Coffin (1924–2006), amerykański pastor Zjednoczonego Kościoła Chrystusa
  • Źródło: Kazimierz Bem, Jarosław Makowski Kościół Baracka Obamy, „Polityka” dodatek Niezbędnik inteligenta wyd. 17, nr 8 (2693), 21 lutego 2009, s. 33
 • Po prostu nie cierpię homofobii. To odrażające, prostackie i głupie. Tylko tępi ludzie nie potrafią tego pojąć i boją się tego. Dorastałem wśród homoseksualistów. Byłem jedynym uczniem w mojej klasie, który wiedział cokolwiek na ten temat.
 • Seksualność jest cechą wszystkich ludzi. Stanowi ona fundamentalną część ludzkiej tożsamości. Pomaga zdefiniować kim jest dana osoba. Specjalny Sprawozdawca odnotowuje stałe zasady, które kształtowały międzynarodowe prawa człowieka od 1945 roku, w tym prywatność, równość oraz integralność, autonomię, godność i dobro każdej istoty ludzkiej. Biorąc to pod uwagę, Specjalny Sprawozdawca nie ma wątpliwości, że poprawne rozumienie fundamentalnych zasad oraz istniejących norm praw człowieka nieuchronnie prowadzi do uznania praw seksualnych za prawa człowieka. Prawa seksualne zawierają prawo każdego człowieka do wyrażania swojej orientacji seksualnej z należytą troską o dobro i prawa innych ludzi, bez niebezpieczeństwa prześladowania, pozbawienia wolności lub społecznej ingerencji.
  • Autor: Paul Hunt, specjalny sprawozdawca ONZ ds. prawa każdego człowieka do najwyższego możliwego poziomu zdrowia fizycznego i psychicznego, raporcie z 2004, na 60. sesję Komisji Praw Człowieka ONZ
 • Zakazana jest wszelka dyskryminacja ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub światopogląd, opinie polityczne lub wszelkie inne, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.
  • Źródło: artykuł 21 Karty praw podstawowych UE, proklamowanej w grudniu 2000

Wypowiedzi o homofobii[edytuj]

 • Badania wskazują, że pornografia homoseksualna silniej pobudza tych heteroseksualnych mężczyzn, którzy są homofobami. Według jednej z hipotez, homofoby podniecają się prymitywnymi zachowaniami (gestami) dominacji, które wskazują na wyższy status mężczyzny aktywnego (w stosunku homoseksualnym).
  • Autor: Bogusław Pawłowski, rozmowa Tomasza Ulanowskiego, Gej nie jest konkurencją, „Gazeta Wyborcza”, 20 maja 2011
 • Homofobia po prostu nie istnieje. Jest to oczywisty wymysł i instrument totalitarnej kontroli nad myślami innych. Homoaktywistom brakuje naukowych dowodów, więc wymyślili ideologię, która chce rządzić za pomocą wykreowanej przez siebie rzeczywistości. Według marksistowskiego wzorca to nie rzeczywistość kształtuje myślenie, lecz myślenie rzeczywistość.
 • W badanych społeczeństwach naszego kręgu kulturowego homoseksualiści najczęściej stanowią od 2 do 5 proc. mężczyzn (w Polsce 7 proc.). Wśród kobiet ten odsetek jest nieco mniejszy – do 3 proc. Ale już w Tajlandii podobno 8–9 proc. mężczyzn przyznaje się do orientacji homoseksualnej. (…) W społeczeństwach homofobicznych, w których muszą ukrywać swoją tożsamość i czasem wchodzą w związki heteroseksualne, częściej mają dzieci – a więc prawdopodobieństwo przekazania genów odpowiadających za homoseksualizm jest tam paradoksalnie większe.
  • Autor: Bogusław Pawłowski, rozmowa Tomasza Ulanowskiego, Gej nie jest konkurencją, „Gazeta Wyborcza”, 20 maja 2011
 • Stanisław Pięta przez lata bronił rodziny i tradycyjnych wartości, atakował rzekome „lewactwo” i obrażał mniejszości seksualne. Przekonywał, że rodzinie zagrażają osoby LGBT, a gejów powinno się karać za kontakty homoseksualne dożywotnim więzieniem. „Degeneraci, dewianci, zboczeńcy i pedofile chcą zniszczyć rodzinę, religię i podważyć prawo naturalne. Nie uda się!” - grzmiał na Twitterze. „Albo powstrzymamy lewackich totalitarystów i zdołamy zapobiec degeneracji rodziny i wychowania dzieci, albo Europy nie będzie” - groził innym razem.

Zobacz też[edytuj]

Wikisłownik
Zobacz też hasło homofobiaWikisłowniku

Przypisy[edytuj]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Wypowiedź ta umieszczona została w briefingu Amnesty International Prawa lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych w Polsce i na Łotwie (sygn. EUR 01/019/2006), jako przykład homofobicznych wypowiedzi czołowych polskich polityków.