Komunizm: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 640 bajtów ,  8 lat temu
dod. cyt.
m (Bot: removing existed iw links in Wikidata)
(dod. cyt.)
** Opis: odpowiedź na pytanie: „Jakie były kobiety komunistki?”.
** Źródło: „Wysokie Obcasy”, 20 lutego 2010
 
* Dlatego właśnie lewica, która chce odzyskać historię zawłaszczaną dziś przez dekomunizatorów, musi podjąć walkę o pamięć czerwonych buntowników. Odzyskać historię to odzyskać Wielki Proletariat, rewolucję 1905 r., rady robotnicze z roku 1918, Brygady Międzynarodowe broniące republikańskiej Hiszpanii, reformę rolną 1944 r., antystalinowską lewicę październikową, lewicowy nurt samorządności robotniczej w pierwszej „Solidarności”.
** Autor: [[Przemysław Wielgosz]], [http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/polityka-historyczna-lewicy ''Polityka historyczna lewicy?'', „Przegląd” 51-52/2006.]
 
* Dzisiejsza sytuacja historyczna nie tylko nie zmusza nas do porzucenia pojęcia proletariatu, ale wprost przeciwnie – musimy je właśnie zradykalizować do takiego poziomu, o jakim się Marksowi nawet nie śniło. (…) Mamy do czynienia z trzema procesami proletaryzacji: to czająca się groźba katastrofy ekologicznej, nieodpowiedniość własności prywatnej dla tzw. własności intelektualnej oraz społeczno-etyczne konsekwencje nowych osiągnięć nauki i techniki.
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne