Przemysław Wielgosz

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przemysław Wielgosz (2016)

Przemysław Wielgosz (ur. 1969) – polski dziennikarz i publicysta lewicowy.

  • Bomby nie pokonają Daisz (Państwa Islamskiego). Można to uczynić tylko przez zmiany polityczne w regionie. Najważniejsze z nich to demokratyzacja krajów Półwyspu Arabskiego i Zatoki, odsunięcie Asada, odrzucenie konfesjonalizmu w Iraku i wycofanie wsparcia dla tego systemu ze strony Teheranu i Waszyngtonu oraz zerwanie z antykurdyjskim nacjonalizmem Ankary. Problem w tym, że bombardowania zaczęto właśnie po to, aby tych zmian uniknąć.
  • Cały udział Turcji w wojnie Obamy (formalne jest poza koalicją) polega na razie na brutalnym rozpędzaniu demonstrantów domagających się udzielenia pomocy obleganemu Kobane. Zarazem na tureckim terytorium wciąż działają siatki werbownicze dżihadystów, zakładane tam od trzech lat w ramach polityki wspierania każdego, kto występuje przeciw reżimowi Asada. To właśnie lęk przed zemstą tych dobrze osadzonych w lokalnym środowisku siatek oraz krótkowzroczna polityka przyciskania Kurdów do ściany stoją za perwersyjną biernością tureckich czołgów, obserwujących walki w Kobane zza granicy. (…) W Kobane Turcja stanęła w obliczu konieczności zmiany swej polityki wobec Kurdów. Wygląda na to, że nie chce tego zrobić i gotowa jest za swój upór zapłacić kurdyjską krwią i zaprzepaszczeniem pokojowych negocjacji z turecką odnogą PKK.
  • Koalicjanci i sojusznicy prezydenta Obamy mają rozbieżne interesy. Jedyne, co ich tak naprawdę łączy, to niechęć, a w gruncie rzeczy niezdolność do jakichkolwiek zmian politycznych w układzie sił, który powołał do życia Daisz i sprzyja jego sukcesom. I to przesądza o porażce projektu Waszyngtonu.