Turcja

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Turcja

Turcja – państwo położone w Azji, w niewielkim stopniu również w Europie.

  • Cały udział Turcji w wojnie Obamy (formalne jest poza koalicją) polega na razie na brutalnym rozpędzaniu demonstrantów domagających się udzielenia pomocy obleganemu Kobane. Zarazem na tureckim terytorium wciąż działają siatki werbownicze dżihadystów, zakładane tam od trzech lat w ramach polityki wspierania każdego, kto występuje przeciw reżimowi Asada. To właśnie lęk przed zemstą tych dobrze osadzonych w lokalnym środowisku siatek oraz krótkowzroczna polityka przyciskania Kurdów do ściany stoją za perwersyjną biernością tureckich czołgów, obserwujących walki w Kobane zza granicy.(...) W Kobane Turcja stanęła w obliczu konieczności zmiany swej polityki wobec Kurdów. Wygląda na to, że nie chce tego zrobić i gotowa jest za swój upór zapłacić kurdyjską krwią i zaprzepaszczeniem pokojowych negocjacji z turecką odnogą PKK.
  • Dawny ośrodek imperium osmańskiego jest dziś nowoczesną republiką islamską.
    • Źródło: Przewodnik po świecie. Ilustrowana encyklopedia geograficzna, wyd. Przegląd, Warszawa 1998, s. 683.
  • Gdyby faktycznie doszło do opuszczenia przez Turcję Sojuszu, to na Kremlu strzelałyby nie korki od szampana, jak po Brexicie, ale chyba salwy honorowe z wyrzutni rakiet! A to znaczy, że Amerykanie będą się musieli rakiem ze swych deklaracji [na temat poszanowania demokratycznego państwa prawa] wycofać i słono za to zapłacić.
  • Kurdowie nie mogą mieć demokracji, gdy bici są Turcy, a Turcy nie mogą jej mieć, gdy bici są Kurdowie.
  • Turcja nie chce sułtanów, bo już zamordyzm i rządy silnej ręki przerabiała. A zmieniła się w ostatnim ćwierćwieczu bardzo, może nawet bardziej niż Polska po 1989 roku! Z zapyziałych peryferii i kraju biednego, rządzonego krótko przy uździe stała się krajem bogatym, który ma mocne poczucie sukcesu i własnego znaczenia, ale też takim, gdzie społeczeństwo obywatelskie jest bardzo mocno zakorzenione.
  • Turcja to jest bardzo ciekawa historia. Bo to jest tak: jest rewolucja Atatürka, powstaje społeczeństwo krwią wyhodowane. Komunizm absolutny w sumie jeśli chodzi o działanie państwa, gigantyczne ofiary, absolutnie represyjny reżim, wojsko jako ostoja stabilności. No i mamy od 20 lat toczący się proces, który polega na tym, że Anatolia wygrywa, bo Turcja taką jaką my lubimy, jaką chcemy się z nią konfrontować, jaka jest dla nas zrozumiała, to jest Stambuł i okolice. A prawdziwa Turcja to jest Anatolia. (...) I to co obserwujemy teraz w Turcji, z tą walka o ten plac i tak dalej, i tak dalej, to jest być może ostatnie tchnienie takiej Turcji, którą... takiej atatürkowskiej, otwartej, chcącej, mającej aspiracje europejskie. Moim zdaniem ta walka jest przegrana, bo po drugiej stronie jest o wiele większa masa ludzi.(...) A w finale jest kalifat.

Zobacz też:

Wikisłownik
Wikisłownik
Zobacz też hasło TurcjaWikisłowniku