Konstanty Gebert
Wygląd
Konstanty Gebert (pseud. Dawid Warszawski; ur. 1953) – polski dziennikarz, publicysta i tłumacz żydowskiego pochodzenia.
- Dużo czasu upłynie, zanim ktokolwiek, wszystko jedno, przyjaciel czy wróg, zrezygnuje z wymiernej korzyści w zamian za obietnicę jakiegoś amerykańskiego prezydenta. Wiarygodność to oprócz siły najcenniejszy towar na międzynarodowej scenie. USA mogą dziś ogłosić bankructwo.
- Opis: o zerwaniu przez USA porozumienia nuklearnego z Iranem.
- Źródło: Trump zrywa z Iranem. Dlaczego Zachód nie odwróci sojuszy, nie zerwie z Arabami i zaprzyjaźni z Persami?, wyborcza.pl, 12 maja 2018.
- Dziś Poroszenko ma do wyboru wojnę, którą przegra, albo Monachium – i zapewne już odpowiedzialnie wybrał. Tyle tylko, że Monachium, choć być może zaspokoi Putina, nie zapewni stabilności temu, co zostanie z Ukrainy. Zaś Putin to nie serbski watażka, którego wizję ograniczały zamieszkane przez Serbów ziemie. On ma do zrealizowania cel strategiczny: odepchnięcie Zachodu do granic z 1989 r.
- Źródło: NATO nie leci, to pcham się dalej, czyli co może Putin, „Gazeta Wyborcza”, 10 września 2014.
- Zobacz też: Petro Poroszenko, Władimir Putin, układ monachijski
- Logika mówi, że nie da się udowodnić, iż ktoś o czymś nie wiedział. Na brak wiedzy nigdy nie będzie namacalnego dowodu. Można tylko dowodzić, że ktoś wiedział. Ja nie widzę żadnego powodu, dla którego wódz III Rzeszy miałby nie wiedzieć o Zagładzie, skoro wiedział, że Polska jest okupowana, a Niemcy przegrały bitwę na Łuku Kurskim. Żeby stwierdzić na serio, że Hitler nie wiedział o Holokauście, trzeba by postawić tezę, że istniał w III Rzeszy spisek mający na celu przeprowadzenie Zagłady bez zgody i wiedzy wodza. A to jest hipotetycznie wyobrażalne tak samo jak to, że nocą zielone ludziki odwiedzają redakcję na Czerskiej. Inaczej się tego nie da potraktować.
- Opis: o teorii według której, Adolf Hitler nie wiedział o Holokauście.
- Źródło: wyborcza.pl, 12 czerwca 2023
- Mniejszości z reguły mają w dyktaturach mało wyboru, będą albo prześladowane, albo uprzywilejowane. Reżim albo rzuci je na pożarcie swym poddanym, dając skrzywdzonym szansę, by pomścili się, krzywdząc innych, albo ochroni je przed przemocą tłumu, wiedząc, że w zamian one będą chronić jego, nie z miłości przecież, lecz z wyrachowania.
- Naczelny „Stürmera” zawisł w Norymberdze. Naczelni radia Mille Collines za udział w ludobójstwie Tutsi dostali dożywocie. Markowi Zuckerbergowi nic nie grozi. On jest przeciw nienawiści i tylko udostępnia jej miejsce.
- Źródło: Ludobójcy z Facebooka. Kto odpowie za kampanię przeciw Rohingya?, wyborcza.pl, 17 marca 2018.
- Zobacz też: Mark Zuckerberg, Facebook, nienawiść
- Putin nie przywraca nas do czasów zimnej wojny (to byłoby jeszcze nie najgorsze), lecz do czasów, gdy gorące wojny zmieniały geografię, a zatem i historię; nie on jeden zresztą, ani nawet nie on pierwszy.
- Źródło: Putin rysuje na nowo mapę świata, „Gazeta Wyborcza”, 3 września 2014.
- Putin wcale nie potrzebuje, by Estonia czy Polska wystąpiły z NATO bądź Unii, a choćby, żeby Kijów zerwał umowę z Brukselą. Wystarczy mu – tak jak wszyscy się umówili – że ukraińska suwerenność nad Krymem jest odtąd jedynie wirtualna; i wirtualna stanie się na wschód od Odry geopolityczna przynależność państw dawnego bloku do Zachodu.
- Źródło: NATO nie leci, to pcham się dalej, czyli co może Putin, „Gazeta Wyborcza”, 10 września 2014.
- Zobacz też: NATO, Unia Europejska, Rosja, kryzys krymski
- Reżimy oparte na przemocy przekazują ją tym, którzy je obalają siłą, jak w śmiertelnym pocałunku Almanzora. To nie znaczy, że nie należało ich obalać – skala przemocy w Libii po Kaddafim jest jednak znacznie mniejsza niż za jego czasów i niż w Syrii (jeszcze) za Asada.
- Źródło: Pocałunek Almanzora, wyborcza.pl, 8 lutego 2012
- Zobacz też: wojna domowa w Libii (2011)
- W Syrii [chrześcijanie] popierają Asada nie dlatego, że nie widzą rzezi, której jest sprawcą, lecz dlatego, że nie oni padają jej ofiarą. Im bardziej, oczywiście, go popierają, tym bardziej czynią prawdopodobnym to, przed czym w ich oczach Asad ich broni.
- Źródło: Pocałunek Almanzora, wyborcza.pl, 8 lutego 2012
- Zobacz też: wojna domowa w Syrii
- Z antysemityzmem, podobnie jak z teorią płaskiej Ziemi, nie da się prowadzić racjonalnej polemiki. Ale inaczej niż antysemityzm teoria płaskiej Ziemi nie spowodowała wymordowania milionów. To właśnie ta sprawdzona zdolność powodowania ludobójstwa sprawia, że z antysemityzmem należy walczyć bardziej niż z innymi uprzedzeniami: nie jest on postawą czy poglądem, ale zbrodnią.
- Źródło: Antysemityzm to nie pogląd, to zbrodnia, wyborcza.pl, 13 lipca 2019.
- Zobacz też: antysemityzm