Przejdź do zawartości

Reklama

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Jedne z najpopularniejszych reklam na świecie
– Piccadilly Circus w Anglii

Reklama – czynność lub przedmiot mające na celu przekonanie kogoś do zakupu określonego towaru, usługi lub też do głosowania na określoną osobę lub partię w wyborach.

O reklamie[edytuj]

 • Barwa w obrazie reklamowym jest także nośnikiem znaczeń symbolicznych, psychologicznych, emocjonalnych, dlatego nie jest obojętne, jakie miejsce zajmuje ona na płaszczyźnie obrazu, a w sąsiedztwie jakich innych barw się pojawia, a wreszcie jaki jest jej ton czy nasycenie.
 • Bez reklamy świat, jaki znamy nie mógłby funkcjonować – a jeśli już, to na pewno nie w taki chaotyczny, często absurdalny, trudny do zrozumienia sposób…
 • Blok reklamy w telewizji nie pojawia się w próżni, ale pojawia się po lub w trakcie programów, które wywołują określone emocje u odbiorców.
  • Autor: Dominika Maison, Przez serce czy przez rozum – drogi oddziaływania przekazu reklamowego, w: Percepcja reklamy. Zagadnienia psychologiczne pod red. Andrzeja Strzałeckiego, Wydawnictwo Akademii Teologii Katolickiej, Warszawa 1998, s. 135.
  • Zobacz też: telewizja
 • Człowiek idący ulicą, myślący o swoich sprawach, nie zwróci uwagi na reklamę o stonowanych kolorach, małych rozmiarach i ogólnie słabo wyróżniającą się z otoczenia. I odwrotnie – nie pozwoli mu obojętnie przejść reklama jaskrawo wybijająca się z tła, uderzająca jakąś niezgodnością wewnętrzną. (…) Ksiądz całujący zakonnicę czy zakrwawiony noworodek zostaną nie tylko zauważone, ale wywołują także u patrzącego szereg sądów wartościujących.
 • (…) istotą reklamy jest pewien przekaz informacyjny, którego przedmiot stanowią oferty rynkowe (wytwory, usługi), zaś cel – kształtowanie zapotrzebowania. Zadaniem jej jest przede wszystkim nakłonienie do skorzystania z określonej oferty (perswazja) oraz przekazanie odbiorcom szeroko rozumianej informacji.
 • Jak szyldami błyszczą kramy,
  Wszyscy błyszczą – dla reklamy!
 • Mój stosunek do reklamy jest czysto użytkowy. Nie ma ona nic wspólnego ze sztuką. To jest handel, a wizerunek jest towarem. Reklama jest zjawiskiem normalnym. Ma swoje wieloletnie tradycje. Od niepamiętnych czasów każdy kupiec starał się jak najlepiej zareklamować swój towar. Nie mam wątpliwości, że jest też zjawiskiem pożytecznym, o ile jest rzetelna. W większości wypadków nie mamy jednak do czynienia z reklamą rzetelną. Cechy towaru podawane w reklamie nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Oddzielnym zagadnieniem jest eksploatacja reklamy. Sposób, w jaki eksploatuje się reklamę na świecie, bo nie tylko w Polsce, uważam wręcz za bandycki. To wręcz zarzynanie towaru i zniechęcanie do niego telewidzów, a już przerywanie filmów reklamami jest wręcz haniebne.
 • My, ludzie z branży reklamowej, musimy uświadomić sobie, że ataki na reklamę stanowią zagrożenie dla kapitalizmu, wolnej pracy, podstawowych form naszej rozrywki i dla przyszłości naszych dzieci
  • Źródło: Jack Myers, Adbashing. Surviving The Attack on Advertising
 • Najbardziej ironiczne jest to, że tak naprawdę człowiek ślepo podążający za trendami gromadzi ogromną liczbę przedmiotów, często ekstrawaganckich, często bezwartościowych, mimo że nie są mu one do niczego potrzebne. To jedynie efekt zniewolenia przez wszechobecne w dzisiejszym świecie bezsensowne reklamy, siłą zmieniające świat w duchu spożycia bez umiaru i marnotrawstwa. Świetnym przykładem może być moda, która często przemija, zanim na dobre pojawi się na szerokim rynku. Zmasowana reklama stała się jednym z najbardziej opłacalnych biznesów, jej siła działania sprawia, że ludzie ślepo podążają za nowymi trendami.
 • Pewnego dnia historycy i archeologowie odkryją, że reklamy naszych czasów są najbogatszym i najwierniejszym odzwierciedleniem życia codziennego i wszelkich czynności ludzkich, jakie pozostawiło po sobie jakiekolwiek społeczeństwo. Pod tym względem hieroglify egipskie nawet nie umywają się do reklam.
 • Pojęcie czasu zaczęło się skracać. Dzieje się tak za sprawą reklamy, atakowania obrazami. Coraz szybciej je kojarzymy, coraz szybciej myślimy. Wydawałoby się, że to powinno nas doprowadzić do tego, że i filmy będą krótsze, i bardziej sprecyzowane, określone. Z drugiej jednak strony telewizja pełni tu taką funkcję mielonego kotleta z herbatą. I zawsze, oczywiście, można powiedzieć: to szkoła, uniwersytet powinny tego nauczyć. Ale życie jest silniejsze niż jakikolwiek kurs. Jeżeli więc telewizja coś takiego preferuje, wówczas żaden wykładowca z tym nie wygra.
 • (…) reklama jest jednym z kilku instrumentów, jakimi posługuje się firma w celu poinformowania klientów o swojej ofercie i zachęcenia ich do wyboru właśnie ich oferty (a nie ofert konkurencyjnych).
 • (…) reklama jest makroaktem mowy o charakterze pośrednim i dominującej funkcji perswazyjnej, zbudowanym z mikroaktów (pośrednich bądź bezpośrednich): zachęty, nakłaniania, stwierdzania, chwalenia, proponowania, rady, gwarancji i obietnicy oraz grzecznościowych, których funkcje pragmatyczne są zawsze podporządkowane funkcji naczelnej
 • Reklama nie jest tym, co upiększa czy przyozdabia mury, lecz tym, co je zaciera, tym, co wymazuje ulice, fasady i wszelką architekturę, zaciera wszelkie podłoże i wszelką głębię.
 • (…) [reklama] nie tyle przedstawia, informuje, ile chce być „małym dramatem”, „małym mitem”, zdarzeniem magicznym
  • Autor: Roch Sulima, referat Młodzież i reklama – magiczne ostatki
  • Źródło: Ewa Szczęsna, Poetyka reklamy, PWN, Warszawa 2003, s. 193.
 • Reklama polega albo na informowaniu klienta o istnieniu i możliwości nabycia określonego towaru oraz o jego zaletach, albo też na różnych pozaracjonalnych metodach kształtowania jego motywacji, na stwarzaniu „pseudopotrzeb”, na kształtowaniu tendencyjnego obrazu produktu, na wytwarzaniu mechanicznego stosunku uczuciowego do danego produktu lub nawyków kupowania tego właśnie, a nie innego ich rodzaju.
 • (…) reklama polega na przekazywaniu wiadomości związanych z jakąś koncepcją, produktem lub usługą w celu wytworzenia u Odbiorcy klimatu przychylności i spowodowania określonych działań zgodnych z zamierzeniami Nadawcy.
  • Autor: Mirosław Brzostowski, Język reklamy, Warszawa 1975.
  • Źródło: Ewa Szczęsna, Poetyka reklamy, PWN, Warszawa 2003, s. 14.
 • Reklama tworzy nową filozofię, zgodnie z którą wartości absolutne utożsamiane są z przedmiotem użytkowym.
  • Źródło: Ewa Szczęsna, Poetyka reklamy, PWN, Warszawa 2003, s. 53.
  • Zobacz też: filozofia, wartość
 • (…) reklama wizualna stymuluje przede wszystkim określone stany emocjonalne.
 • Reklamy poznaje się po tym, że są jakby innym światem, wspanialszym. Ludzie na reklamach mówią do siebie, coś sobie pokazują, przeważnie świecącego, coś próbują i nagle wpadają w oczarowania, w uśmiechnięte, radosne byty olśnienia. Kiedy potem po reklamie film wraca do siebie, to jednak ludzie po tamtych olśnionych wyrazach twarzy mają miny jakby zafrasowane.
 • Skomasowanie filmów w blokach reklamowych sprawia, że zapamiętaniu ulegają te, które odznaczają się ciekawym, niespotykanym dotychczas pomysłem realizacyjnym. (…) Reklama telewizyjna nie powinna być zbyt natarczywa, nie powinna na odbiorcę krzyczeć, ogłuszać go efektami, a zwłaszcza rozkazywać czy wytykać jego zacofania.
 • Wall Street doszła do wniosku, że markom tak długo nie zagraża żadne niebezpieczeństwo, jak długo utrzymają żarliwą wiarę, w swój własny sens i w żadnej, absolutnie żadnej sytuacji nie pozwolą sobie na chwilę niepewności. Z dnia na dzień nastał renesans marketingu, któremu ton nadawała nowa generacja przedsiębiorstw, będących we własnych oczach „sprzedawcami znaczeń”, a nie wytwórcami produktu, i głoszących hasło: „Nie produkt, lecz marka!”. Najważniejsza zmiana w myśleniu – zarówno na poziomie reklamowania produktu, jak i kreowania marki – dotyczyła tego, co jest właściwie przedmiotem sprzedaży.
 • Warunkiem skuteczności i efektywności oddziaływania plakatu reklamowego jest przekazywanie treści w sposób całkowicie jednoznaczny (…). Plakat atakuje odbiorcę na ulicy, stąd treść jego i kompozycja powinny być dostosowane do czytania „w ruchu”.
 • Wielu najlepiej dzisiaj znanych producentów, zarzuciwszy produkowanie i reklamowanie swoich towarów na rzecz kupowania już gotowych, które jedynie opatrują swoją marką, niestrudzenie poszukuje nowych, twórczych metod budowania owej marki i wzmacniania jej wizerunku. Do wytwarzania towarów potrzebne są świdry, piece, młotki i tak dalej, ale kreowanie rynkowego wizerunku marki wymaga zupełnie innego zestawu narzędzi i materiałów. Tu trzeba niekończącego się rozszerzania asortymentu na coraz to nowe dziedziny, wiecznego odnawiania metaforyki i przede wszystkim coraz to nowych przestrzeni do zaszczepiania markowej tożsamości.
 • Wiem, że połowa mojej reklamy to wyrzucone pieniądze. Nie wiem tylko, która to połowa.
 • (…) wszyscy rozumiemy, że choć reklamowany towar może być istotnie doskonały, to lepszy świat, który ewokuje reklama, jest krainą z baśni. Ta baśń jednak, reklamowa idealizacja rzeczywistości, nie przemija w nas bez echa. Choć wiemy, że nie można zamieszkać w arkadyjskim świecie wonnych gajów i złocistych owoców, dojrzewających wśród pieszczot słońca, to jednak do tego raju ze słów powędrowała nasza wyobraźnia.
  • Autor: Leo Spitzer, Amerykańska reklama jako sztuka popularna, 1962, tłum. Krzysztof Biskupski.
 • Zachęta do kupowania reklamowanych produktów, szczególnie dokonywanych przez prawdziwych lub rzekomych specjalistów, to nieprzerwany strumień oszustwa. Zdradza pogardę producentów dla inteligencji klientów.
 • Zdefiniowanie reklamy jest o tyle trudne, że jest ona zjawiskiem dynamicznym, wciąż rozwijającym się, uwarunkowanym technologicznie oraz transcendentnym – w tym sensie, iż obejmuje coraz to nowe sfery działalności ludzkiej, a tym samym wchodzi w pole zainteresowań socjologii, psychologii, lingwistyki, kulturoznawstwa, estetyki, etyki prawa czy ekonomii. To powoduje, że stworzenie jednej, zamkniętej, całościowo pełnej definicji zjawiska wydaje się niemożliwe, że kształt definicji zależy od przyjętej perspektywy badawczej.

Hasła reklamowe[edytuj]

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O Ó P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

A[edytuj]

 • – A co mi pan tu napisał?
  – Kopytko.
  • Źródło: reklama Plus GSM
 • A łyżka na to: „Niemożliwe!”
  • Źródło: reklama margaryny Rama
 • A świstak siedzi i zawija je w te sreberka.
  • Źródło: reklama czekolady Milka

B[edytuj]

 • Bamboocha jest wszędzie!
  • Źródło: reklama Fanty
 • Bądź sobą. Wybierz pepsi.
  • Źródło: hasło reklamowe Pepsi z początku lat 90

C[edytuj]

 • Czy jest na sali ładowarka?
  • Źródło: reklama Idei
 • Cukier krzepi.
  • Źródło: przedwojenna reklama

D[edytuj]

 • Daj im beeru.
  • Źródło: reklama piwa imbirowego Gingers
 • – Dobry, Wesoły Kostek, można? Wczoraj to był taki ścisk, że mi prawie nadzienie wypłynęło. Zagramy w zgadnij kotku, co mam w środku?
  – Rodzynki?
  – Rodzynki to u kuzynki.
  – Toffi?
  – Przyrodnia siostra żony brata jest z Toffi.
  – Truskawkę?
  – Trafiony! Nadziany!
  • Źródło: reklama czekolady Alpen Gold

E[edytuj]

 • Ekstremalne uczucie świeżości.
  • Źródło: reklama pasty do zębów

J[edytuj]

 • Jak zacząć koniec dnia.
  • Źródło: reklama piwa Żywiec
 • Jedyna czerwień, jaką możecie znaleźć teraz w tym budynku, jest na szelkach maklerów.
  • Opis: reklama Polski w „Time”, zdjęcia dawnej siedziby KC PZPR z wielkim portretem Lenina na fasadzie na jednym (gdzie dziś mieści się giełda) i maklerów przy komputerach na drugim.
 • Jesteśmy w salonie Peugeot.
  • Źródło: reklama samochodów marki Peugeot
 • Just do it.
  • Źródło: reklama obuwia sportowego Nike

K[edytuj]

 • – Kim chcesz zostać, gdy będziesz duża?
  – Owocem jogobelli, wtedy trafię do pysznego jogurtu Zott…
  • Źródło: reklama jogurtu Jogobella
 • Krocz naprzód, mężny światłości synu!
  • Źródło: reklama Castoramy
 • Konkretnie się narąbałem!
  • Źródło: reklama piwa Harnaś
 • – Kredyt na wakacje, panie Chucku. A dokąd się pan wybiera?
  – Sanok, Krosno, Jasło and okolice Niska.
  – Niska? Niska to jest rata u nas. Rozumie pan, rata… Nie no, spokojnie może pan wyskoczyć gdzieś dalej.

M[edytuj]

 • Muzyka twojego języka.
  • Źródło: hasło stacji muzycznej Atomic TV
 • Muzyka, informacje, zabawa.
  • Źródło: slogan Radia Zet
 • – Myślisz, że ona czuje do mnie miętę?
  – Miętę? Człowieku! Odśwież język! Jesteś piernik czy tic-tac?
  • Źródło: reklama telewizyjna tic-taków

N[edytuj]

 • Na drodze życia można znaleźć dwa rodzaje ludzi: kierowców i pasażerów.
  • Źródło: reklama telewizyjna samochodu volkswagen
 • Na Wałbrzych!
  • Źródło: reklama Fanty
 • – Nauczycielka: A jaki kolor mają moje… zęby?
  – Dziecko 1: Żółty.
  – Dziecko 2: Kremowy.
  – Dziecko 3: Be-żo-wy!
  • Źródło: reklama pasty do zębów
 • Najlepsze dla Warszawy.
  • Źródło: slogan Radia Kolor
  • Zobacz też: Warszawa
 • Nie odbierajmy życia zbyt poważnie.
  • Źródło: reklama piwa Dog in the Fog
 • Nie ma cin-cin bez cin&cin.
  • Źródło: reklama wina musującego Cin&Cin
 • Na shopee-pi-pi
  • Źródło: reklama Shopee

O[edytuj]

 • Ociec, prać?

P[edytuj]

 • Pieprz co wieczór (oprócz sobót).
  • Źródło: reklama stacji muzycznej Atomic TV
 • Piwo mocno bezalkoholowe.
  • Źródło: reklama bezalkoholowego piwa Warka Strong
 • – Pogoda nie zachęca do spacerów, czyż nie?
  – Czemu nie, ja się czuję rześko.
  – Słyszałem, że można przewidzieć pogodę po zachowaniu zwierząt.
  – To interesujące!
  – Dwa dogi proszę.
  – Wydaje mi się, że się ociepli, bo wiatr zmienia kierunek.
  • Źródło: reklama piwa Dog in the Fog
 • – Podchodzisz do laski, siadasz obok i mówisz: „Cześć, mała. Czy chciałabyś wystąpić w spocie reklamowym?” Powtórz.
  – Cześć mała, chciałabyś się spocić w wstępie reklamowym. Powtórz. Tak? Powtórz.
  • Źródło: reklama M&M’s
 • „Prawie” robi wielką różnicę.
  • Źródło: reklama piwa Żywiec
 • Przeboje zawsze młode.
  • Źródło: liner Radia Plus (wcześniej Vox FM)

R[edytuj]

 • Radio dobrze nastawione.
  • Źródło: hasło Radia Plus
 • Red bull doda ci skrzydeł!
  • Źródło: reklama napoju energetyzującego

S[edytuj]

 • Samo mleko.
  • Źródło: reklama mleka Łaciate
 • Służy do grania, nie zabijania.
  • Źródło: billboard, na którym widnieje zakrwawiony kij baseballowy
 • Smutno ci? A może budyń?
  • Źródło: reklama budyniu Dr. Oetkera

T[edytuj]

 • Ten dowcip jest jak lokata. Bez sensu.
  • Źródło: reklama ING Banku Śląskiego z udziałem Stanisława Tyma i Marka Kondrata
 • Teraz to mi to lotto.
  • Źródło: reklama loterii Duży Lotek
  • Zobacz też: Lotto
 • To, co lubisz, może trwać osiem razy dłużej.
  • Źródło: reklama baterii Energizer
 • To nieprawda, że busz nie lubi hoop coli.
  • Źródło: reklama Hoop Coli

W[edytuj]

 • W rytmie hitów.
  • Źródło: liner radia Vox FM
 • Wino Kosmos – w pół godziny na orbitę!
  • Źródło: etykieta wina Kosmos
 • Wszystko jest do chrzanu. (rozwala garnek) Na szczęście chrzan mamy doskonały. Chrzan Staropolski od Motyla. (smakuje) Wzmaga chęci i jak kręci. (kicha)
 • Wszystko zaczyna się od marzeń.
  • Źródło: reklama Lotto
  • Zobacz też: lotto

Z[edytuj]

 • Zatkałeś Emilkę!
  • Źródło: reklama Plusa
 • Zajefajnie!
  • Źródło: reklama Banku Śląskiego

Ż[edytuj]

 • Żarówki Osram – tanio.
  • Źródło: reklama żarówek Osram