Natalia Koryncka-Gruz
Wygląd
Natalia Koryncka-Gruz (ur. 1958) – polska scenarzystka, reżyser i producent filmowy.
- (...) agresywna reklama też wpędza ludzi na ścieżkę, na której liczy się tylko rzecz, a nie druga osoba. Tak można zamienić człowieka w manekin bez duszy. To wszystko jest szalenie niebezpieczne.
- Źródło: Natalia Koryncka-Gruz – Zła nie można lekceważyć
- Zobacz też: reklama
- Ci, którzy ocaleli z pacyfikacji wsi, nigdy nie otrzymali wsparcia. Dzieci z Soch nie uznano za tzw. dzieci Zamojszczyzny, bo – jak napisała Anna Janko – „ta masakra nie podpada pod traumę wysiedleń”. Po wojnie przetoczył się więc walec historii i podzielił ocalałych na tych, którzy dostali rekompensaty, i na tych, o których szybko zapomniano. Ta garstka ocalałych dzieci z Soch trafiła albo do krewnych, albo do sierocińców. To pokazuje także okrucieństwo i bezduszność w ocenie tych wydarzeń. Historia Soch, dopóki Anna Janko nie napisała książki, była mało znana i w Polsce i poza Polską.
- Opis: o masakrze wsi Sochy i tragedii Zamojszczyzny podczas niemieckiej okupacji w Polsce 1939–1945.
- Źródło: Agnieszka Niemojewska, Wojna nie umiera nigdy, uwazamrze.pl, 24 stycznia 2019.
- Kino to pomieszanie fikcji z rzeczywistością. A dziecko szczególnie łatwo zapomina o granicy między prawdą i zmyśleniem. W dzisiejszym świecie, gdy w ogóle wszystko jest trochę wirtualne, trzeba na to uważać.
- (...) krzyk jest wyrazem bezradności (...).
- Na pewno wierzę, że człowiek jest w stanie kontrolować swoje życie, ale tylko do pewnego stopnia. Nigdy do końca. Sama doświadczam wielu stanów emocjonalnych, nad którymi trudno jest mi zapanować. Myślę, że pytanie o przeznaczenie, to pewna tajemnica, którą każdy z nas w sobie nosi. I właściwie nigdy nie dostajemy na nie odpowiedzi...
- Najważniejsze, to dotrzeć do widza i spowodować, że zacznie myśleć samodzielnie. Moim zdaniem Starożytni mieli rację mówiąc, że sztuka służy oczyszczeniu – to prawda. Artysta jest po to, żeby pomagać człowiekowi być lepszym.
- (...) poszłam za głosem marzenia z dzieciństwa. Bardzo wcześnie, bo w wieku kilku lat, obejrzałam filmy Polańskiego (m.in. Nóż w wodzie) i wywarło to na mnie ogromne wrażenie. Polański stał się moim idolem! Zawsze myślałam, że to musi być wspaniałe: wymyślać różne rzeczy, zamieniać marzenia w rzeczywistość... A później okazało się, że to jednocześnie bardzo ciężka praca i nie zawsze wszystko się w niej udaje...
- Źródło: Natalia Koryncka-Gruz – Zła nie można lekceważyć
- Zobacz też: Roman Polański
- Teresa Ferenc, poetka i mama Anny Janko, jako dziewięcioletnia dziewczynka przeżyła pacyfikację wsi Sochy. Widziała na własne oczy, jak zabijano jej rodziców i jak palono wieś, w której mieszkała. Teresa Ferenc wychowała się w domu dziecka i przez wiele lat nie była w stanie opowiedzieć swojej historii, bo była zamknięta w milczeniu. Zablokowała swoją opowieść w sensie emocjonalnym, wszystkie uczucia odcięła i mówiła o nich, jakby dotyczyły innej osoby.
- Opis: o poetce Teresie Ferenc, bohaterce jej filmu pt. Mała Zagłada.
- Źródło: Premiera dokumentu "Mała Zagłada" na podstawie książki Anny Janko - w maju, dzieje.pl, 25 kwietnia 2018.
- Zobacz też: Anna Janko, pacyfikacja wsi Sochy, mama, dziecko
- W dzisiejszym świecie jesteśmy (...) nieustająco rozstrzeliwani psychicznie. I często nie umiemy sobie z tym poradzić, nie umiemy tego uniknąć, choć często możemy.
Zobacz też: