Feminizm
Wygląd
(Przekierowano z Feministka)
Feminizm – ruch, ideologia i doktryna koncentrująca się wokół równości prawnej, politycznej i społecznej kobiet z mężczyznami.
- Cały kłopot z dyskryminacją jest taki, że ona jednak jest opłacalna. (…) Można sobie odpuścić słowo „feminizm”. Ale słowa „sprawiedliwość” nijak się nie da zastąpić słowem „opłacalność”.
- Autor: Agnieszka Graff
- Feministka nie jest synonimem kobiecości, jest jej antonimem.
- Źródło: Feministyczne fantazje, „Wektory”, 2006
- Autor: Phyllis Schlafly
- Feministką nazywają mnie, gdy robię coś, co odróżnia mnie od ścierki do podłogi.
- Autor: Rebecca West
- Feminizm jest jak cholesterol: dzieli się na dobry i zły. Ze złym walczę, dobry popieram.
- Feminizm jest skazany na przegraną, ponieważ opiera się na próbie unieważnienia i przeorganizowania natury ludzkiej.
- Autor: Phyllis Schlafly, Feministyczne fantazje, „Wektory”, 2006
- Feminizmu nie lubią ignoranci, którzy nie mają pojęcia, czym jest feminizm, a na świat patrzą przez pryzmat stereotypów i uprzedzeń. Kiedyś wszystkich filozofów niemarksistowskich (nawet Arystotelesa) postrzegano w kategoriach burżuazyjnych, czyli zagrożeniowych. Brało się to ze strachu i ignorancji. Teraz może nie ma strachu przed feministkami, ale jest wielka ignorancja. I wielkie parcie na tradycję, naród, hierarchię i Kościół. Nie wiem, dlaczego w tak nowoczesnym pod wieloma względami państwie, jak Polska, utrzymuje się tak wysoki poziom ignorancji dotyczącej politycznej różnorodności oraz tak wysoki poziom kościelnego serwilizmu.
- Autor: Magdalena Środa
- Istotą współczesnego patriarchatu jest sprawowanie władzy nad słabszymi - również istota dominacji nad krajami nieuprzemysłowionymi - dziećmi i młodzieżą. Coraz rozleglejszy ruch wyzwolenia kobiet ma ogromne znaczenie, gdyż zagraża podstawom władzy, na których ufundowane jest współczesne społeczeństwo (zarówno kapitalistyczne, jak i komunistyczne) - jeżeli kobiety istotnie nie pojmują wyzwolenia jako chęci podzielenia się z mężczyznami władzą nad innymi grupami, np. nad krajami skolonizowanymi. Jeżeli ruch na rzecz wyzwolenia kobiet potrafi zidentyfikować swoją własną rolę i funkcję jako przedstawiciela „antywładzy", to kobiety będą wywierały decydujący wpływ na walkę o nowe społeczeństwo. Podstawowe zmiany na rzecz wyzwolenia zostały już zaprowadzone. Być może jakiś historyk w przyszłości odnotuje, iż najbardziej rewolucyjnym wydarzeniem w dwudziestym wieku było zapoczątkowanie wyzwolenia kobiet i upadek męskiej supremacji.
- Autor: Erich Fromm, Mieć czy być?
- Ja bardzo kocham polskie kobiety, a feministki tutaj bardzo rzadko spotykam. Feminizm to jest rodzaj zboczenia, ponieważ uważam, że kobieta jest wspaniałym egzemplarzem człowieka. To znaczy, człowiek występuje w dwóch postaciach – mężczyzny i kobiety. Kobieta jest znacznie lepsza niż mężczyzna i mogę to udowodnić, ale nie o to chodzi. Ja nie jestem feministką. Feminizm jako taki, jest reakcją na patriarchalne spojrzenie na kobietę i na rolę kobiety w społeczeństwie. Oczywiście patriarchalizm jest orientacją paskudną i z nim trzeba walczyć. I myślę, że mężczyźni powinni z nim walczyć, tak jak i kobiety. Tu jesteśmy feministami na jednej stopie. Natomiast bardzo mnie niepokoi dalszy ciąg tego spojrzenia mówiący, że mężczyzna jest niepotrzebny. Każda normalna kobieta kocha mężczyznę nie za to, że jest on inaczej zbudowany, tylko za to, że on wzbogaca swoją innością życie kobiety. Inność jako taka i płciowa, i umysłowa jest czymś wspaniałym, dlatego nic przeciwko innym orientacjom nie mam, ponieważ każdy taki człowiek jest inny i trzeba cenić tą inność.
- Jestem feministą, ponieważ wiem, że nierówność płci czyni mnie samego gorszym i odziera także mnie z godności.
- Autor: Wiktor Osiatyński
- Źródło: „Głos trzeźwy, wolność ubezpieczający”. Osiatyński przeciw dyktaturze większości, uzurpacjom Kościoła, tchórzliwym politykom, oko.press, 29 kwietnia 2018.
- Jestem przeciwniczką ruchów typu wyzwolenie kobiet. Nigdy nie byłam osobą zniewoloną, by poczuć się wyzwoloną.
- Jestem przekonany, że to, co przynosi ze sobą ekstremalny feminizm, nie pochodzi z chrześcijaństwa, które znamy, ale jest jakąś inna religią.
- Autor: Benedykt XVI, Raport o stanie wiary, s. 82.
- Jeśli kobiety mają prawo wstępowania na szafot, to powinny też mieć prawo wstępowania na trybunę polityczną.
- Autor: Olimpia de Gouges, Deklaracja praw kobiety i obywatelki (1791)
- Zobacz też: kobieta
- Krew mnie zalewa, kiedy pomyślę, że facet na tym samym stanowisku zarabia więcej. No i dlaczego kobiety dostają ostatnie miejsca na listach wyborczych? Tak, jestem feministką.
- Autor: Henryka Krzywonos
- Opis: o statusie kobiet i mężczyzn w społeczeństwie.
- Męska szowinistyczna świnia.
- Male chauvinist pig. (ang.)
- Opis: określenie sformułowane po raz pierwszy na zebraniu Ruchu Wyzwolenia Kobiet w 1968. Według feministek oznacza ono mężczyznę degradującego kobiety do tradycyjnych ról matki, gospodyni i „rekwizytu do zaspokajania męskiej chuci”.
- Negatywny obraz feminizmu jest jednym z narzędzi służących do upilnowania kobiecego stada, żeby nie zaczęło brykać i trzymało nóżki razem. I rzeczywiście, przyznanie się do feminizmu lub samo podejrzenie o to naraża kobietę na zetkniecie się z całym szeregiem często sprzecznych stereotypowych wyobrażeń. Rozsądną, a także dobrze uwewnętrznioną strategią dla kogoś, kto nie chce utracić społecznego szacunku, jest zatem nielubienie feminizmu. Niekoniecznie za postulaty, wystarczy za niewłaściwy sposób ich realizacji.
- Nie ma prostszej definicji „obiektywnego” feminizmu: jest to przekonanie, że kobiety mają gorzej i należy to zmienić. Cała reszta to komentarze i przypisy. Pełno w nich sporów o to, w czym gorzej i jak zmienić.
- Nie ma wyzwolenia ludzkości bez społecznej równości płci.
- Źródło: August Bebel, Kobieta i socjalizm, 1879.
- Osobiście czuję się totalnie swobodna. Naprawdę nie muszę brać do ręki sztandaru i chodzić na manify, gdyż uważam, że moja wolność jako kobiety zależy tylko ode mnie. Ja tę wolność mam, mogę wszystko, co tylko będzie mi się chciało.
- Autor: Kasia Nosowska
- (…) podczas gdy feminizm liberalny już od epoki Oświecenia dąży do równouprawnienia kobiety drogą stopniowych reform, to inne, nowsze odmiany tego ruchu, jak feminizm anarchistyczny czy radykalny, pragnęłyby osiągnąć ten cel przez zniszczenie istniejących porządków polityczno-społecznych.
- Autor: Władysław Kopaliński, Encyklopedia „drugiej płci”, Rytm, Warszawa 1995, ISBN 8385249753, s. 5.
- Zobacz też: równouprawnienie
- Powodzenie walki kobiet o równą pozycję społeczną z mężczyznami zależy od upowszechnienia zrozumienia, respektowania i szanowania tych odmienności płciowych, które rzeczywiście istnieją.
- Autor: Juliet Mitchell, amerykańska feministka
- Precz z równouprawnieniem! Kobiety powinny mieć nie „równe prawa”, lecz przywileje!
- Autor: Janusz Korwin-Mikke
- Proletariusz tradycyjny ma to do siebie, że pragnie się wzbogacić, czyli przestać być proletariuszem. Potencjalnie więc od samego początku tkwi w nim zalążek przyszłej zdrady. Kiedy zwycięskie toczą boje / ze straszną, reakcyjną hydrą / to chcą mieć pewność, że na zawsze / zdobędą to, co hydrze wydrą. Nowa rewolucja wymagała zatem również nowego proletariusza, proletariusza o cechach nieusuwalnych, który – nawet gdyby chciał – nigdy już być nim nie przestanie. Te warunki w zasadzie spełnia jedna grupa – kobiety, którym trzeba tylko wmówić, że są oprymowane przez męskie szowinistyczne świnie. Kobieta bowiem, nawet bogata, kobietą przecież być nie przestaje. Żeby jednak przekształcić kobiety w proletariat, trzeba było uczynić płeć kwestią polityczną.
- Autor: Stanisław Michalkiewicz
- Zobacz też: kobieta, polityka, rewolucja
- Równość płci jest w walce z terroryzmem skuteczniejszą bronią niż działania militarne.
- Autor: José Luis Zapatero
- Ruch zwany Womens Liberation dociera już do ewolucyjnie zadanej bariery różnic biologicznych płci. W oświadczeniach przywódczyń tego ruchu można już wyczytać rzeczy dość szalone, chociaż jeszcze na razie nie domagają się, by w myśl pełnej demokracji mężczyźni też zachodzili w ciążę i doznawali boleści porodowych.
- Autor: Stanisław Lem
- Źródło: Stanisław Bereś, Rozmowy ze Stanisławem Lemem, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1987, s. 361.
- W rodzinie mężczyźni są burżuazją; kobieta reprezentuje proletariat.
- Źródło: Fryderyk Engels, Pochodzenie rodziny, własności prywatnej i państwa, Londyn 1884.
- W większości religii nawet Bóg ukazywany jest jako istota o cechach męskich, a teologia odznacza się skrajną maskulinizacją.
- Autor: Elizabeth Cady Stanton, sufrażystka
- Opis: w 1895.
- Zobacz też: religia
- W XXI wieku w Polsce feminizm nabrał rozgłosu i staje się modny jako deklaracja, choć nie jako postawa. Kobiety powszechnie chcą zamknięcia swego życia w rodzinie, czyli w szambie. Pragną dzieci, męża, emerytury, a nie kariery. W tej orientacji życiowej kobiety nie są odosobnione. Kuchenno-rozrodcze roboty nie podniosą buntu przeciw patriarchatowi, podobnie jak ich męscy użytkownicy.
- Autor: Jerzy Urban, „Nie” nr 9, 2010
- Wiara – wbrew faktom – że kobiety w Polsce mają się dobrze, a feminizm to zachodnia fanaberia, stała się częścią obowiązującej wizji Polski w trakcie przemian. Rzekomo zadowolone Polki miały być strażniczkami narodowej zgody nawet wówczas, gdy w innych sferach tej zgody niewiele zostało.
- Autor: Agnieszka Graff
- Wyzwolenie kobiet z patriarchalnej dominacji jest zasadniczym czynnikiem humanizacji społeczeństwa.
- Autor: Erich Fromm, Mieć czy być?
- Zarówno seks, jak i prawa kobiet traktowane są u nas z mieszaniną brutalności, obrzydzenia i zażenowania, które uniemożliwiają namysł. Zbiorowy wysiłek w tej sferze skupia się nie na zwalczaniu przemocy, nie na pomocy ofiarom życiowych katastrof czy własnych błędów, lecz na piętnowaniu tego, co odbiega od normy. Polską mentalność w tej sferze świetnie oddaje homofobiczne hasło „rób to w domu po kryjomu”.
- Autor: Agnieszka Graff
- Zobacz też: seks
- Zostałam feministką w alternatywie wobec zostania masochistką.
- I became a feminist as an alternative to becoming a masochist. (ang.)
- Autor: Sally Kempton, Cutting Loose, „Esquire”, lipiec 1970
Hasła demonstracji feministycznej z 1989
[edytuj]Źródło: krytykapolityczna.pl, 7 marca 2011
- 5 dzieci – mama siedzi.
- Gdy Patentex będzie wszędzie, to skrobanek też nie będzie.
- Narzucone nierealne prawo karne nie rozwiąże problemu przerywania ciąży. Ruch samoobrony kobiet.
- Nic o nas bez nas. Nie chcemy inkwizycji.
- Żadnych zmian w ustawie z ’56. Przeprosić kobiety.
- Żądamy wycofania projektu ustawy o prawnej ochronie życia poczętego.
- Żłobki – tak, procesy – nie.
Hasła Manify z 2011
[edytuj]Źródło: wprost.pl, 6 marca 2011
- Chcemy zarabiać na godne życie.
- Chcę zostać księdzem, jak mój tata.
- Demokracja bez kobiet to pół demokracji.
- Dość wyzysku! Wymawiamy służbę!
- Dziewczyny na Politechniki.
- Feminizm jest unisex.
- Manifa łączy, Manifa bawi, Manifa ustrój naprawi.
- Pieniądze na przedszkola, nie na wojnę.
- To, że żonie łamiesz kości, jest wyrazem twej słabości.
- Uczysz, sprzątasz czy prasujesz, zasługujesz na szacunek.
- Umowy śmieciowe do kosza.
- Warszawa jest kobietą.
- Woźna 1100, poseł 11000.