Użytkowniczka:Alessia/archiwum 3

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Archive Ta strona ma charakter historyczny bądź archiwalny. Prosimy nie modyfikować tej strony.

Formatowanie hasła "Jacek Piekara"

Witam Cię Alessio. Oczywiście nie będe się upierała na układ chronologiczny w porządkowaniu cytatów w tym haśle, jednakże mi on nie przeszkadza i nie będę tego poprawiać. Pozdrawiam, SG

Przekierowanie strony z cytatami Kolesia z Postala

Super. Teraz dzięki Tobie jest konflikt Wikipedia-Wikicytaty. Polega on na tym, że Wikipedia przekierowuje do strony z cytatami Kolesia z Postala (bo tak się nazywa artykuł na Wikipedii), a nie do Koleś (Postal). Radziłbym przywrócić starą wersję, choćby ze względu na te gryzienie się Wikipedii z Wikicytatami. 95.49.13.57 14:03, 22 lip 2010 (CEST)

 • Ponieważ piszesz z dynamicznego IP, odpowiadam tutaj. Nie ma nigdzie zasady, że nazwa strony w Wikicytatach musi być identyczna z nazwą w Wikipedii. Wystarczyło zmienić szablon w Wikipedii na odpowiedni. Zachęcam Cię w ogóle do zapoznania się z zasadami i zaleceniami Wikicytatów, aby w przyszłości Twoje edycje były lepszej jakości. Alessia, dyskusja 15:08, 22 lip 2010 (CEST)
  • Aha, i bardzo proszę o nieubliżanie mi jak tu, jest to niedopuszczalne wśród cywilizowanych ludzi. Alessia, dyskusja 16:06, 22 lip 2010 (CEST)

:)

Ty jesteś rewelacyjna, tyle haseł w tak krótkim czasie! Łał, nieźle! Oola11 10:25, 23 lip 2010 (CEST)

Ale to i tak nieźle... Widocznie wieczorem najlepiej się tworzy artykuły ;) Oola11 10:32, 23 lip 2010 (CEST)

Witold Hulewicz

Tytuł: "Cmentarze"

Źródła cytatów

Czy można umieszczać cytaty ze źródeł pośrednich? Koefbac 22:26, 4 sie 2010 (CEST)

Królik Bugs

Proponowałabym stworzyć jeden artykuł: Zwariowane Melodie (ang. Looney Tunes lub Merrie Melodies) i zintegrować artykuł Królik Bugs z nowopowstałym. Mogłabym się tym zająć, tylko prosiłabym o potwierdzenie, że moja praca nie byłaby na marne. :) Pozdrawiam, Madeline 7 13:31, 5 sie 2010 (CEST)

 • Stworzę nowy artykuł Zwariowane Melodie i utworzę tam sekcję o Króliku Bugsie (tak jak piszesz). Co do cytatów, to niestety nie wszystkie kojarzę. Postaram się je wzbogacić o kontekst, ale nie obiecuję, że wszystkie. Madeline 7 14:21, 5 sie 2010 (CEST)
  • Dzięki za poprawienie (i wyjaśnienie) błędu. Człowiek uczy się przez całe życie. :) Pozdrawiam, Madeline 7 16:10, 7 sie 2010 (CEST)

Stawka większa niż życie

Cytaty podawane są w kolejności raz alfabetycznej, raz chronologicznej. Trzeba zdecydować się na jedną z nich. Którą radzisz? Pozdrawiam, Madeline 7 17:45, 7 sie 2010 (CEST)

 • Zmienię na alfabetyczną. :) Madeline 7 18:05, 7 sie 2010 (CEST)

Re: w sprawie komentarza

Sam chciałem zapytać o procedury w tej kategorii... Tu trzeba lawirować: 1. z jednej strony eliminować książki wybitnie nieency 2. Przy małej ilości cytatów wrzucać cytaty do autora (przy dużej ilości cytatów nowy art) Np. Opuścić Los Raques wrzuciłbym do cytatów autora. Pozdrawiam. Instruktorek 15:17, 8 sie 2010 (CEST)

Kategorie

Witam. Chce się upewnić w kwestii kategorii. Chodzi o np. hasła: Wolfgang Schüssel i Martin van Creveld. W pierwszym przypadku usunąłbym kategorie (Politycy) (co zrobiłem,ale anulowano moją edycję), a w 2 przypadku kategorię Żydzi. Po co dawać kategorię nadrzędne? Pozdrawiam. Instruktorek 20:44, 10 sie 2010 (CEST)

Cytat o krzyżu

Co do autorstwa Mickiewicza lub jego braku wiarygodnych źródeł nie znam. Stąd moje pytanie do Szwedzkiego. Natomiast jeśli chodzi o autorstwo Marka Jurka to podejrzewam, że nie wzbudzi żadnych kontrowersji. :) Ale dla świętego spokoju dodam. Pozdrawiam. Mrnr84201 23:54, 10 sie 2010 (CEST)

Chłopi i Kot, który czytał wspak

Na pewno je rozbuduję i postaram się zrobić to jak najszybciej. Pozdrawiam, Madeline 7 14:36, 11 sie 2010 (CEST)

Spadkobiercy

Czy to „coś”, co jest w sekcji: Dialogi (pod koniec), w artykule o Spadkobiercach jest specjalnie? W ogóle nie można się połapać, o co chodzi. Madeline 7 14:48, 11 sie 2010 (CEST)

:)

Ok, będę usuwać :) Pozdrawiam, Madeline 7 11:01, 13 sie 2010 (CEST)

Odp.

Ja o tym wiem, to nie moja robota ;-) Angie89 20:17, 14 sie 2010 (CEST)

Jasne, złapałam trochę lenia wakacyjnego ;-)) Angie89 20:50, 14 sie 2010 (CEST)

;)

Bardzo Ci dziękuje, Alessio! Pozdrawiam, Oola11 12:49, 15 sie 2010 (CEST)

Jadwiga Łuszczewska

"Nie na próżno Toruń nazwałem czerwonym, wszystkie jego kościoły, wieże, obwarowania, nawet większa część domów pała tym kolorem, a odbicie jego w Wiśle spoczywa jak wyspa koralowa

 • Opis: słowa wypowiedziane podczas podróży do Gdańska przejeżdżając przez Toruń"

W pierwszym zdaniu nie zgadza się rodzaj gramatyczny, w drugim – szkolny błąd ("Idąc do szkoły zginęła mi czapka"). Poza tym brak źródeł. Picus viridis 21:16, 16 sie 2010 (CEST)

Re:Widzew Łódz

Witam. Po pierwsze cieszę się, ze nie zastrzeliłaś mojego artykułu w biały dzień (jak admin MariuszR) tylko zadałaś pytanie ;) Jeśli chodzi o cytat Zimocha to dotyczył on historycznego awansu Widzewa do Ligi Mistrzów (do tej pory tylko 2 polskie kluby, a było to 14 lat temu ). Trochę patetycznie: to słynny komentarz do meczu Widzewa (więc jest związek z Widzewem). Natomiast w 2 cytacie Boniek wspomina historyczne mecz z Juventusem. Reasumując: moim zdaniem cytaty jak najbardziej pasują do hasła. Takie jest moje zdanie. Pozdrawiam Instruktorek 10:52, 17 sie 2010 (CEST)

 • Sorry  ;) ale cytat Bońka mówi o wielu rzeczach między innymi o podejściu Widzewa do walki z najlepszymi. Jakie reakcje byłyby dzisiaj, gdyby jakiś polski klub dowiedział się, że gra z Juventusem lub innym klasowym zespołem. A cytat Zimocha to oczywiście masz rację był wyraz emocji - pokazujących jakie emocje towarzyszyły temu historycznemu meczu o awans do Ligi Mistrzów. Jest różnica zdań - ja jestem demokratyczny, więc jak coś to najlepiej dać się wypowiedzieć innym na stronach dyskusji artykułu z odnośnikiem do naszej dyskusji. Pozdrawiam Instruktorek 12:52, 17 sie 2010 (CEST)
 • Kończąc dyskusję - w skrócie: Czymże jest cytat Bońka jak nie kawałkiem historii Widzewa (w pewnym sensie też Zimocha) ;). Trzeba też zauważyć, że po kilku dniach hasła Cracovia, jeden z nowych użytkowników wkleił cytat Piłsudskiego (więc w jakimś sensie hasła "zyskały aprobatę społeczną"). Po tych perypetiach wszystkich hasła klubów piłkarskich na razie zostawiam w spokoju (ewentualnie reanimuję Polonię) ;). Pozdrawiam Instruktorek 14:31, 18 sie 2010 (CEST)

Kinga Dunin

O dzięki Ci Salomonie!  :) Mrnr84201 18:42, 18 sie 2010 (CEST)

Powitanie

A dziękuję za miłe powitanie :) Elfhelm 23:29, 21 sie 2010 (CEST)

Kobiety a chrześcijaństwo

Cześć. Powróciło ;-). Nie wiem, jaki macie na Wikicytatach stosunek do źródeł, ale podana w przypisie strona w myśl wikipedyjnego WP:WER źródem jest żadnym (a drugie podane, też IMHO w ogólności mocno niepewne, było fałszywe, tzn. nie zawierało tych cytatów). Pozdrawiam. Gytha 00:55, 25 sie 2010 (CEST)

Przepraszam, że się wtrącam, ale mam w tej sprawie parę drobnych zastrzeżeń. Temat rzeczywiście raczej nie nadawał się na odrębny artykuł, ale już na sekcję w haśle „kobieta” jak najbardziej. Chodzi mi jednak głównie o to, że użytkownik Gytha próbował podważyć wiarygodność zamieszczonych tam cytatów. Co do strony www.dzienkobiet.swieta, to faktycznie nie nadaje się ona na źródło, ale część cytatów pochodziła z jak najbardziej wiarygodnego portalu racjonalista.pl. Jeśli będziemy podważać źródła internetowe, w których bibliografia stanowi jedną czwartą całości tekstu, to możemy od razu darować sobie, cytowanie jakichkolwiek stron internetowych z przytoczeniami wypowiedzi osób trzecich. Artykuły na racjonalista.pl, mimo, że mają jednostronny, antyklerykalny profil, są jednak autoryzowane. Pozdrawiam. Mrnr84201 13:32, 25 sie 2010 (CEST)
Ad. 3. Przynajmniej jeden z zamieszczonych rzuca się na samym wstępie: [1], a reszty trzeba by głębiej poszukać. Tak, więc zarzut Gythy o fałszywce chybiony, a autor artykułu mógł odnieść mylne wrażenie, że chcemy go już przy pierwszej edycji cenzurować. Pozdrawiam Mrnr84201 13:55, 25 sie 2010 (CEST)

Jak na tak żarliwego feministę, to rzeczywiście zaskakująca i mało sympatyczna odpowiedź... Ale nie masz się czym przejmować, to nie pierwszy i nie ostatni dogmatyk na wiki. Co do meritum, to dodam ten jeden wiarygodny cytat i to powinno wystarczyć. Pozdrawiam. Mrnr84201 14:39, 25 sie 2010 (CEST)

Zasady cytowania

Witaj. Starając się redagować od niedawna i dodając nowe cytaty,zauważyłem brak czegoś,tak mi się wydaje, istotnego dla Wikicytatów. Mianowicie chodzi mi o ścisłe, jasno okreslone zasady dotyczące sposobu cytowania. Albo tego nie znalazłem na stronach pomocy i w szablonach, albo tego nie ma. Trochę mnie to dziwi, bo bardzo ułatwiałoby pracę i wymóg uźródławiania cytatów (zwłaszcza względem autorów posiadających prawa autorskie), gdyby takie zasady były jasno określone w Pomocy lub tez gdyby zaimportować tutaj szablony wikipedyczne {{cytuj stronę}}, {{cytuj pismo}} lub też {{cytuj książkę}}. Zastosowanie takich szablonów nawet w najprosztszej formie mogłoby przynajmniej po części wymusić podawanie pełnych informacji dotyczących źródła pochodzenia cytatu, jak nr pisma, ISBN, wydawcę, autora tłumaczenia itp. Pozdrawiam serdecznie Tommy Jantarek 03:48, 25 sie 2010 (CEST)

Dzięki. Rozumiem potrzebę łatwosci edytowania cytatów. Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie. W przypadku cytatów autorów obcojęzycznych wg prawa autorskiego, winno być zamieszczone nazwisko tłumacza. Można przy źródle dodawać taką informację? Pozdrawiam :) Tommy Jantarek 14:11, 25 sie 2010 (CEST)
Wiem ze marudzę, ale wcześniej miałem zadać Ci dwa pytania, z tego jedno uleciało mi z głowy. Teraz sobie przypomniałem :) Miałem pytać o strony do dopracowania, wczoraj znalazłem jednego delikwenta fotografa, ale informacje o nim były spoza stron wiki, czy w takim przypadku trzeba w przypisach zamieścić źródło informacji, jesli na żadnej np wikipedii nie ma informacji o poszukiwanym poszukiwanej? Tommy Jantarek 19:10, 25 sie 2010 (CEST)

Re:Hokus-pokus adminus (Polonia Warszawa )

Tak z ciekawości to admini mogą legalnie robić takie czary a la Hokus-pokus adminus, że mogą przywrócić usunięte artykuły? Czyli istnieje takie coś w rodzaju koszu jak w Windowsie? Instruktorek 18:53, 25 sie 2010 (CEST)

No ja też miałem niedawno odkrycie: mianowicie zauważyłem te zielone prostokąciki podczas edycji. ;) Wracając do tematu: czyli kilku racjonalnych adminów może powstrzymać 10 nieracjonalnych. Tylko pytanie czy zdolność odtwarzania usuniętych artykułów nie jest jakoś ograniczona czasowo (np. przez miesiąc, rok), bo wątpię, że usunięte śmieci (a wiele takich eków zasługuje na taką nazwę) były przechowywane długo. Ale to już tajemnice wikicytatów. W każdym razie jak kiedyś znajdziesz odpowiedź na to pytanie czasowe to daj znać. pozdrawiam Instruktorek 19:18, 25 sie 2010 (CEST)

Ewa Bagłaj‎

Cytat znalazłam już dawno na jakiejś stronie internetowej. Chociaż na każdej stronie pisze, że jest on z powieści Broszka. Wiem, że internet może się mylić, no ale wątpię, akurat teraz. Napisałam do tego IP'eka. Zobaczymy, czy odpowie, Oola11 19:52, 25 sie 2010 (CEST)

 • No w sumie... jest tylko kontynuacja Broszki pt. Dublerka, Oola11 20:01, 25 sie 2010 (CEST)
  • Może się wypowie. A na GG już Ci odpisuję... Oola11 20:07, 25 sie 2010 (CEST)

Re: Kabaret Neo-Nówka

A dziękuję :) Potrzeba matką wynalazku. Nie znalazłam potrzebnych cytatów, więc sama je dodałam... --Daguchna 03:09, 26 sie 2010 (CEST)

Kat.

Teraz będę już wiedzieć, dzięki... Oola11 10:02, 26 sie 2010 (CEST)

Edward Abramowski

Cześć. Co mam zrobić z cytatami których nie uda mi się uźródłowić, zaledwie kilka ale jednak jakieś sie ostały. Tommy Jantarek 22:24, 27 sie 2010 (CEST)

Nie są :) Dziękuje Tommy Jantarek 22:32, 27 sie 2010 (CEST)

Alohabot

Tak z ciekawości i nie tylko: Dlaczego edycje AlohaBOTa się nie wyświetlają na ostatnich zmianach? Instruktorek 22:17, 28 sie 2010 (CEST)

Źródła

Witaj! Alessio, w związku z dyskusją, która niedawno przetoczyła się przez bar, co powiesz na dodanie do zasad formatowania wyraźnego zalecenia o dodawaniu źródeł? Nie wiem, czy to coś pomoże, ale na pewno nie zaszkodzi. Pozdrawiam. Mrnr84201 20:56, 1 wrz 2010 (CEST)

Cześć przepraszam że pod tym wątkiem, ale mam coś dla Was :) rzućcie okiem niespodzianka, moje GG jest jawne więc moge tu podać (3973662),lub na maila lub na dyskusję. Czekam na uwagi wskazówki i tym podobne :). Pozdrowienia Tommy Jantarek 01:02, 2 wrz 2010 (CEST)

Mam właściwie podobne zdanie jak Ty. Nadmierna skrupulatność jest równie nie na miejscu, jak zupełna beztroska. Chodziło mi jednak tylko o ogólny zapis w zasadach formatowania, podobny do zalecenia o kolejności alfabetycznej, żeby w miarę możliwości podawać źródła. Ot, taka drobnostka. Myślę, że takie „miękkie sformułowanie” w niczym nie przeszkodzi, a w razie jakichś wątpliwości, będzie się do czego odwołać. Niepisane zasady są dobre, ale dla starych użytkowników. Natomiast dodawanie numerów stron, czy redaktorów książek, które proponuje Tommy Jantarek nie uważam za niezbędne. To już nadgorliwość, uzasadniona tylko w przypadku bardzo kontrowersyjnych cytatów. Ważne by dodawać tytuł dzieła/nazwę źródła, ewentualnie tłumacza oraz miejsce i rok wydania, bo z doświadczenia wiem, że np. poszczególne wydania tej samej pracy naukowej mogą się nieznacznie różnić, co może prowadzić do nieporozumień przy wprowadzaniu korekt do cytatów. Pozdrawiam. Mrnr84201 13:05, 2 wrz 2010 (CEST)

Wielkie dzięki! :) Mrnr84201 14:27, 2 wrz 2010 (CEST)

Baza ludzi umarłych

Witam. Rzeczywiście, zapomniałem o kategoriach. Na przyszłość postaram się pamiętać. Nie bardzo rozumiem: "zachowuj alfabetyczną kolejność cytatów"? --Morus kot 13:33, 3 wrz 2010 (CEST)

Rozumiem. Kolejność zachowywałem chronologiczną, a o szablonie o wulgaryzmach nie wiedziałem. Na przyszłość będę się stosował. --Morus kot 22:44, 3 wrz 2010 (CEST)

Dzięki.

Linki

OK. To się przekopiowało razem z resztą z opisu ze Źródeł. Chociaż nie każdy wie co to była IX symfonia LvB a mógłby się dowiedzieć ;) Electron Smiley kabelsalat.gif <Odpisz> 14:25, 3 wrz 2010 (CEST)

Kategoria:Szablony szablonów

W związku z tym, że zamarzyło mi się użycie tutaj szablonu Szablon:CytatD byłem zmuszony wrzucić tu kilka szablonów pomocniczych bez których on nie za bardzo działa. Aby był zachowany porządek - czy mogłabyś zmienić w zabezpieczonym przed edycją Szablon:Fmbox kategorię Kategoria:Szablony na Kategoria:Szablony szablonów ? To pociągnie także rekategoryzację innych szablonów gdzie jest on użyty. Oczywiście dobrze by było do niego dodać dokumentację np. taką jaka występuje dla odpowiednika na Źródłach ale to już jeśli twoja wola. Bez dokumentacji też działa ... Electron Smiley kabelsalat.gif <Odpisz> 16:38, 3 wrz 2010 (CEST)

No jak uważasz. Chciałem dobrze a dzisiaj nie mam już więcej czasu bo śpieszę do domciu. Po zmianie kategorii po prostu wasza kategoria by się wypełniła podobnie jak na wikiźródłach, w następujący sposób -> s:Kategoria:Szablony szablonów. Wystarczy zamienić [[:Kategoria:Szablony|{{PAGENAME}}]] na [[:Kategoria:Szablony szablonów|{{PAGENAME}}]]. I tyle. Końca świata nie przewiduję ;) Zrobił bym to sam ale nie mam tu uprawnień. Electron Smiley kabelsalat.gif <Odpisz> 17:33, 3 wrz 2010 (CEST)

Re: Szablony

Nie, szablony są w znacznie zminimalizowanej formie tylko i wyłącznie pod potrzeby Wikicytatów, to widać w kodzie. Separatory będą poprawione. Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę ze wszystkich komplikacji i możliwego chaosu - tak trochę późno te uwagi? :/ Na razie zdaję sobie sprawę, że jakoś dziwnie reagujecie, jakby ktoś przyszedł Was tu pozamykać. Człowiek stara się nie robić zadymy, pisze z propozycją, macie tak ot se dla przyjemności projekt, który w minimalistycznej wersji może być dla Was alibi, bo gdyby ktoś się znów czepił praw autorskich, można powiedzieć "przecież pracujemy nad tym" zamiast szastać wszem i wobec zerowej jakości bezprawnymi "informacjami prawnymi". Co jest nie tak, nie chce się pracować, nie chce się ulepszać? Czy choć raz napisałem że jesteście do bani że mi jakiś użytkownik wyjeżdża z obroną Adminki? Krótka piłka, są trzy wyjścia:

 1. albo Wam nie pasuje, usuń projekt, masz możliwość, trzeba się było odezwać jak zacząłem dyskusję, nie obrażę się, mam co robić
 2. albo się dołączacie i pomagacie
 3. albo dajecie komuś pracować i nie przeszkadzacie, kazdy robi co do niego należy

Pozdrawiam Tommy Jantarek 18:58, 3 wrz 2010 (CEST)

Wypowiadam się dość ostro, gdyż jak rozpocząłem dyskusję, jakoś nie spotkałem natłoku dyskutantów, i reakcje też nie wyglądają w barze na normalną dyskusję. A gdy w braku odzewu i w atmosferze jakiegoś dziwnego omijania dość ważkiego tematu zaczynam coś robić, ktoś mi zarzuca "urażenie", nie jak to było? "podważenie edycji" zaufanego użytkownika i w dodatku administratora. Mam paść na kolana? Wybacz, rozmawiamy tu o czym? Bo jak edytuję na różnych wiki nie słyszałem o dogmacie nieomylności adminów, co im zresztą nie uwłacza. Co do szablonów obiecuję że się wstrzymam jeszcze i podopytuję. Szablony mogłyby umożliwić w późniejszym czasie szybkie i automatyczne wyszukiwanie nieuźródłowionych haseł jak i prowadzenie statystyk. Popytam się jeszcze czy istnieje jakieś inne rozwiązanie, jeśli tak sam chętnie dam eka na ten szablon. I nie zamierzam niczego złego dla tego projektu robić. Piszesz że mam szanować zdanie, w porządku, nawet gdy mają odmienne, tylko błagam, niech je przynajmniej wyrażają, a jak wyrażają to na poziomie merytorycznym a nie uczuciowym, bo ja nie jestem psychologiem. I cieszę się że odpisałaś, bo od paru dni czekam rówież na Twoją opinię, szkoda że wyszła w takich okolicznościach. Tommy Jantarek 21:24, 3 wrz 2010 (CEST)
jesli chodzi o pytanie każdego edytora o każdy nieuźródlowiony cytat, znasz kogoś chętnego kto się tego podejmie? Do każdego cytatu każdemu edytorowi zadawać grzeczną formułkę "czy mógłby..." itd.? Celowo użylem tej formy szablonu, nie widocznego z wklejeniem do strony dyskusji jak to zwyczajem wikipedii jest, lecz cichego, jak najbardziej ukrytego, tylko dla celów informacyjnych projektu, po prostu wsadzającego hasło do kategorii którą weryfikatorom będzie łatwiej odnaleźć. Jesli weryfikator będzie chciał zadać takie pytanie edytorowi bo sam nie będzie umiał znaleźć źródła, ja nie widzę żadnych przeciwskazań, wręcz przeciwnie, uważam że to umoźliwi dialog między uźytkownikami. Pod warunkiem że bedą mieli zdroworozsądkowe podejście do spraw dialogu . Oby.Tommy Jantarek 21:45, 3 wrz 2010 (CEST)

Już się dowiedziałem, można przeżyć i bez szablonów. W tej chwili ekuję Tommy Jantarek 22:08, 3 wrz 2010 (CEST)

Fenomen Żartu (re:Uroda)

No właśnie, możemy my podczas tych "wielkich", czasem śmiertelnie poważnych dyskusji o odbieraniu praw administratora, kategoriach nadrzędnych, dodawaniu źródeł zapominamy o czymś takim ludzkim jak żart. Warto się pochylić na fenomenem żartu (żart jako międzykulturowe zjawisko w społecznościach sieciowych a la sieciaki Bendyka) ;) Co do pytania to nie odeślę Cię do kosmetyczki Wikimedii, ale skąd wiesz, że jestem człowiekiem, a nie np. jakąś nową ulepszoną wersją AlphaBota? ;) Instruktorek 23:22, 3 wrz 2010 (CEST)

Oczi cziornyje, oczi strasnyje... ;)

Prawdę powiedziawszy zerżnąłem koncepcję od Madziarów. Oni lubują się w takich mordkach w podpisach. Ale wybór akurat tych oczek to mój pomysł... No i są moim zdaniem dość sympatyczne. Electron Smiley kabelsalat.gif <Odpisz> 00:23, 4 wrz 2010 (CEST)

Wikicytaty

Witam. Czy w Wikicytatach, mogę zamieszczać cytaty tekstów z Wikiźródeł i jeśli tak, to jak podawać źródło ? --Morus kot 23:16, 4 wrz 2010 (CEST)

Dzięki.

Adolf Muschg

Strona została utworzona za pomocą schematu dostępnego na Wikicytatach - Schematy stron, który to szablon wyświetla się po użyciu przycisku "utwórz artykuł". Co w związku z tym źle zrobiłem? Bo proszę wybaczyć ale czegoś nie rozumiem. Zastosowałem się do zaleceń Poniższy schemat przedstawia podstawowy sposób formatowania artykułów zawierających cytaty związane z jedną osobą. Strony takie mogą zawierać słowa przez nią wypowiedziane lub napisane, jak również cytaty na temat podmiotu artykułu. I jeszcze chciałbym wiedzieć gdzie popełniłem orta, bo zwykle ich nie popełniam i nie lubię popełniać a nie mogę dojrzeć błędu. Tommy Jantarek 23:41, 5 wrz 2010 (CEST)

 1. Cytaty z tego samego utworu gromadzimy w jednej sekcji (przejrzyściej). Takiej informacji nie ma w schemacie, jest natomiast że można.
 2. Oprócz zapoznania się ze schematami warto też przyjrzeć się co najmniej kilkunastu utworzonym prawidłowo stronom, aby zobaczyć, jak w praktyce wygląda edytowanie Wikicytatów - trzebaby zgłosić żeby ktoś wprowadził owe strony do schematu do sekcji "Przykłady" gdyż znacznie ułatwiłoby to pracę i szukanie ciężkich do znalezienia poprawnie sformatowanych artykułów.
 3. W Twoim artykule brakowało też istotnej kategorii, w której umieszczamy literaturoznawców - gdyż logicznie rzecz biorąc szukałem literaturoznawców, nie badaczy literatury, idąc śladem definicji, której rzeczywiście nie zakończyłem kropką (interpunkcja nie ort.).
 4. Aby sprawdzić, co zostało poprawione, wystarczy zajrzeć do historii; zmiany są wyraźnie pokazane - zajrzałem, stąd moje pytania, w większości już wyjaśnione, z częścią się zgodzę (Linki po „zobacz też” i kolejność alfabetyczna), część jednak wynika z niepoprawnie informujących schematów, co wprowadza zupełnie niepotrzebnie w błąd. Jednak nadal nie wiem, gdzie popełniłem błąd ortograficzny.
 5. Na zasadach formatowania ani schematach nie widziałem szablonu {{chronologiczny}}, a znając wstręt i odrazę do szablonów na Wikicytatach i zasadę uproszczonego wprowadzania cytatów, skąd miałem o czymś takim, zwłaszcza jako nowy użytkownik, wiedzieć? Tommy Jantarek 00:38, 6 wrz 2010 (CEST)
 1. Dla mnie to bardziej błąd wynikający z odmiennego niż na wikipedii formatowania niz ortograficzny, ale niech będzie, przyjmijmy iż jest to ort., a ja dzięki temu będę się czuł mniej zraniony edycją. :)
 2. Jak pewnie zauważyłeś, strona dotycząca zasad formatowania nie ma jeszcze kształtu ostatecznego, w związku z tym nie ma tam wszystkich zaleceń. Pracujemy nad tym - tak, zauważyłem, jak też fakt, że od wersji z 11:14, 1 cze 2008 niewiele się w tej kwestii zmieniło prócz ", tytuły czasopism w cudzysłowie","interwiki", "zaleca się dodawanie cytatów w kolejności alfabetycznej (chyba że logika nakazuje inaczej)". Czy mógłbym wiedzieć, kiedy można się spodziewać wypracowanej dość istotnej jednak strony nie wprowadzającej użytkowników w błąd?Tommy Jantarek 01:18, 6 wrz 2010 (CEST)

Pius XII

Witaj! Dziękuję za cenne uwagi. Postaram się je uwzględnić w moich edycjach. Pozdrawiam Koefbac 21:49, 6 wrz 2010 (CEST)

Andrzej Sapkowski

Witaj:) W dokumentacji nie istnieje coś takiego jak rozróżnienie przypisów bibliograficznych i źródeł. Niezależnie czy podpisujemy cytat czy używamy przypisu bibliograficznego zasada wg normy PN-ISO 690:2002 jest ta sama. Podpisanie cytatu jest oczywiście obowiązkowe zgodnie z art. 34 Prawa Autorskiego, a więc biorąc oba dokumenty, podpis cytatu powinien być zgodny z przypisem bibliograficznym w innym przypadku nie spełnia obowiązujących w Polsce norm. Serdecznie pozdrawiam, Viatoro 22:09, 6 wrz 2010 (CEST)

Artykuł wykazuje potrzebę podania źródeł, których wygląd dookreśla norma, a ta wymaga niezbędnie podania autora. To formalnie odpowiadając. A na drugą część pytania - wypowiedź autora mogła pochodzić z innego dzieła, gdzie autorów mogło być dwóch lub miał wpis we wstępie, czytelnik nie powinien się domyślać możliwości.
Jeżeli jest to jakiś większy problem, to może dobrym rozwiązaniem byłoby przeprowadzenie dyskusji w barze? Nie chcę na siłę prowadzić krucjaty w sprawie przepisów, jednak sądzę, że należy dostosowywać się norm krajowych, zwłaszcza że projekty powinny też dawać przykład, jak poprawnie dokonywać opisów cytatów. Byłbym wdzięczny, gdybyś pomogła mi przeprowadzić taką dyskusję, jako osoba zaznajomiona z projektem, wchodzenie z buciorami to nie jest dobra rozwiązanie.
Miałbym też techniczne zgłoszenie, w wielu miejscach wciąż można znaleźć informację, że projekt jest na licencji GFDL, a to jest niezgodne ze stanem faktycznym. Nie chcę wam mieszać w przestrzeni meta, ale może trzeba by zrobić jakąś mini akcję, żeby to ujednolicić?
Pozdrawiam, Viatoro 22:38, 6 wrz 2010 (CEST)
Pytanie prawnika do najprostszych raczej nie należy, poza tym jego zdanie nie jest wiążące, taką moc ma tylko sąd. Przy okazji on może tylko zdecydować o używaniu autora przy każdym źródle, inną sprawą jest stosowana interpunkcja i kolejność. To wszystko znajduje się w normie polskiej, do której prawnik raczej dostępu nie ma, prędzej rada językowa albo inny urząd. Nadal więc pozostaje sprawa dostosowania się do normy krajowej. To ocenić może wyłącznie społeczność, jeżeli ktokolwiek ma w tej sprawie zabrać głos. Tym samym ponawiam prośbę o pomoc w założeniu dyskusji.
Przy okazji strony meta nie należą raczej do edycji technicznych, więc chyba można by zespołowo posprzątać całość?:) Viatoro 00:21, 7 wrz 2010 (CEST)
P.S. Może byś wpadła na Sabat? Viatoro 00:22, 7 wrz 2010 (CEST)

Włatcy móch

Witam, w zaleceniach na stronie Wikicytaty:Schematy_stron/Film dialogi są z wcięciem (:'''Bohater 1:''' wypowiedź), natomiast we wspomnianych Włatcach móch nigdzie tego wcięcia nie ma. Uznać to za nieważną różnicę, czy powinien bot wszystkie dialogi poprawić, czy też coś trzeba dopisać w zasadach? Jest tam też parę innych różnic, czasem bardzo drobnych (np. entery, różnie używana kursywa i nawiasy w opisach itd., a nawet taka różnica, jak <br /> oraz </br>). Czy jest to gdzieś indziej opisane, czy tego już nie poprawiać? --Lethern 23:57, 6 wrz 2010 (CEST)

Dopisek: głównie chodzi o to, że w samym artykule są miejscami różne style, a nie mam pojęcia, który jest poprawny. Swoją drogą, jeśli gdzieś się pomyliłem w edycji hasła, chętnie przyjmę komentarz --Lethern 00:14, 7 wrz 2010 (CEST)

W sumie, można by spróbować rozpocząć jakiś projekt albo dyskusję, żeby takie sprawy rozsądzić, uzupełnić informacje na stronach z zasadami. Tylko że, jako nietutejszy, boję się tego tykać po doświadczeniach z Barem --Lethern 00:50, 7 wrz 2010 (CEST)

Marcin Ziółko

Hej, dodałaś hasło Marcin Ziółko, ale czy nie chodzi Ci przypadkiem o "Marcina Ziolko"? Zerknij na http://www.ziolko.art.pl Pozdr., Nova 13:55, 7 wrz 2010 (CEST)