Wiadomości (program informacyjny)
Wygląd
Wiadomości – główny program informacyjny TVP1 i TVP Polonia, nadawany ze studia na żywo od 18 listopada 1989 do 20 grudnia 2023, o godz. 19:30.
- Takie projekty jak Sylwester Marzeń są możliwe dzięki rekompensacie z powodu utraconych wpływów z abonamentu. To dzięki tym środkom były możliwe zmiany studiów „Wiadomości”, TVP Info, „Teleexpressu” czy „Panoramy”. W planowanym budżecie państwa na przyszły rok tych środków nie ma, co zablokuje rozwój Telewizji Polskiej, a to ze szkodą dla państwa.
- Autor: Adrian Borecki
- Źródło: 19 grudnia 2023.
- Chciałbym powiedzieć, że oglądałem Wiadomości, dawno tego nie robiłem, jestem zbulwersowany. Ten program w takiej formie w żadnej demokratycznej telewizji, a tym bardziej telewizji publicznej nie może być emitowany. To jest po prostu kompromitacja telewizji publicznej. Ten format niedialogowy, format homogenicznej telewizji publicznej, jednorodnej, propisowskiej, gdzie nie ma ani jednej wypowiedzi kontrującej jakikolwiek materiał dotyczący spraw politycznych. Proszę konfrontować stanowiska, proszę pokazać pluralistyczny światopogląd naszej demokracji, a nie jedno stanowisko, jedną perspektywę. To jest po prostu niedopuszczalne. To jest amatorska telewizja.
- Autor: Krzysztof Mieszkowski
- Źródło: Mieszkowski skrytykował TVP w „Wiadomościach”. Do Holeckiej: Ja bym panią natychmiast zwolnił, gazeta.pl, 27 kwietnia 2019.
- Ciekaw jestem, czy autorzy dzisiejszego dziennika telewizyjnego mają świadomość, że przeszli dziś do historii, ale nie koniecznie na tych stronach, na których przyzwoici ludzie chcieliby się znaleźć?
- Autor: Michał Szułdrzyński
- Opis: o części programu poświęconej zamordowaniu Pawła Adamowicza.
- Źródło: „Wiadomości” TVP krytykowane za materiały o śmierci Pawła Adamowicza, onet.pl, 14 stycznia 2019.
- Zobacz też: przyzwoitość
- Funkcjonariusz „ToNieJaPiszęPaski” Krzysztof Ziemiec dał dziś twarz najobrzydliwszemu w dziejach głównemu wydaniu Wiadomości TVP. Tak, w dziejach, włączając w to komunistyczny DTV. Takiej hipokryzji, takiego hejtu nie było ani za Gierka, ani za Jaruzelskiego.
- Autor: Krzysztof Leski
- Źródło: Ziemiec zlinczowany po haniebnym materiale „Wiadomości”. „Oto oblicze prawdziwego draństwa”, natemat.pl, 15 stycznia 2019.
- Zobacz też: Edward Gierek, hipokryzja, Krzysztof Ziemiec, nienawiść, Wojciech Jaruzelski
- Ja nie oceniam treści, nie oceniam przedstawionych wydarzeń. Oceniam tylko relację z wydarzeń. Lub nie-wydarzeń, bo wiadomości w Wiadomościach prawie nie ma. Dominują felietony oparte na wiadomościach archiwalnych. Czasem sprzed miesiąca, częściej sprzed lat – zwłaszcza, gdy to jest hejt na opozycję. Potrafią się cofnąć o 5, 10, 30 lat; podają wciąż te same cytaty, niektóre po sto razy. Sam układ programu to rażące zaprzeczenie tytułu.
- Autor: Krzysztof Leski
- Opis: o analizie Wiadomości od jesieni 2015.
- Źródło: Krzysztof Leski, najwierniejszy widz „Wiadomości” TVP1: Trochę już straciłem ducha, dziennik.pl, 22 sierpnia 2018.
- Jawna i wyraźna stronniczość programu informacyjnego sprawia, że część obywateli nie czuje się przez niego reprezentowana, a przez to nie utożsamia się z państwem (w którego imieniu przecież komunikuje się nadawca publiczny). Po drugie, jednostronny przekaz prezentujący m.in. działania części społeczeństwa oraz jego parlamentarnej reprezentacji w sposób deprecjonujący powoduje, iż podmioty te są wykluczane ze wspólnoty, co z kolei prowadzi do rozpadu więzi wspólnotowych, do osłabienia poczucia tożsamości wspólnoty i w konsekwencji może powodować zachowania agresywne jednych jej członków wobec innych. Stosowanie agresji językowej może być bowiem odbierane jako przyzwolenie na stosowanie agresji fizycznej i często ją poprzedza.
- Autor: Rada Języka Polskiego
- Źródło: Rada Języka Polskiego zajęła się „paskami” w „Wiadomościach” TVP. Raport u marszałka Sejmu, wp.pl, 3 kwietnia 2019.
- Jedno słowo: wstyd. A raczej bezwstyd.
- Autor: Łukasz Warzecha
- Opis: o materiale dotyczącym morderstwa na Pawle Adamowiczu.
- Źródło: „Wiadomości” TVP w dniu śmierci Adamowicza zaatakowały Owsiaka i opozycję. „To się zemści”, gazeta.pl, 15 stycznia 2019.
- Język jest tu traktowany nie jako dobro społeczne, lecz jako instrument w walce politycznej służący jednemu z podmiotów politycznych w celu kreacji własnej wizji świata i narzucaniu jej obywatelom.
- Autor: Rada Języka Polskiego
- Źródło: Rada Języka Polskiego zajęła się „paskami” w „Wiadomościach” TVP. Raport u marszałka Sejmu, wp.pl, 3 kwietnia 2019.
- Krzysztofie, obejrzałem Wiadomości po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Nie zdziw się Krzysiek, jeśli na Twój widok przejdę na drugą stronę ulicy. Są granice.
- Autor: Paweł Wroński
- Opis: opinia o programie adresowana do Krzysztofa Ziemca.
- Źródło: Ziemiec zlinczowany po haniebnym materiale „Wiadomości”. „Oto oblicze prawdziwego draństwa”, natemat.pl, 15 stycznia 2019.
- Łajdackie podejście do faktów, szubrawe do prawdy, nikczemne do etyki. Po prostu brak słów. Cokolwiek by napisać, nie sposób oddać tego, co dzisiaj wyprawiają pisowscy propagandyści w TVP.
- Autorka: Agnieszka Kublik
- Źródło: Nie mam litości dla „Wiadomości” (polityka telewizyjna), wyborcza.pl, 21 maja 2019.
- Zobacz też: etyka, Prawo i Sprawiedliwość, propaganda
- Nie dziwi katastrofalny spadek oglądalności mierzony udziałem w rynku. W ciągu dwóch lat Wiadomości straciły blisko 900 tys. widzów. Z programu wiarygodnego i miarodajnego zrobiono karykaturę magazynu informacyjnego, gdzie miesza się informację z komentarzem, uprawia propagandę i manipulację.
- Autor: Stanisław Jędrzejewski
- Źródło: Sondaż: Jak Polacy oceniają „Wiadomości” TVP, rp.pl, 20 sierpnia 2017.
- Oglądam Wiadomości i zastanawiam się, kiedy Danka Holecka zacznie mówić po koreańsku?
- Autorka: Hanna Lis
- Źródło: Lis kpi z Holeckiej i „Wiadomości”: „Kiedy zacznie mówić po koreańsku”?, pudelek.pl, 3 lipca 2016, pudelek.pl
- Paradoksalnie obecne Wiadomości są znacznie bardziej agresywne wobec opozycji niż był Dziennik telewizyjny wobec podziemnej „Solidarności”.
- Autor: Krzysztof Leski
- Źródło: „Wiadomości” versus „Dziennik telewizyjny”. Znany dziennikarz tworzy na Twitterze „kronikę propagandy TVP”, natemat.pl, 6 czerwca 2018.
- [P]atrzę teraz na Wiadomości TVP i widzę, zresztą nie ja jeden, coraz większe podobieństwo z Dziennikiem telewizyjnym z czasów PRL. Uderza zwłaszcza taki sam sposób oczerniania ludzi opozycji. Propaganda peerelowska stosowała te same metody, ten sam schemat, ten sam nienawistny język, epitety. Odwoływanie się do spraw osobistych, wypominanie dzieciństwa, rodziców. Obrzydliwe. Przedstawianie opozycji w negatywnym świetle. To chwyty tamtej propagandy. W najgorszych przypuszczeniach nie myślałem, że dojdzie do takiej sytuacji w naszym wolnym, demokratycznym kraju, w naszej Polsce, w której miał miejsce cud odzyskania niepodległości w 1989 roku.
- Autor: Kazimierz Orłoś
- Źródło: Kazimierz Orłoś: Ciągle ta polskość!, wyborcza.pl, 19 marca 2016.
- Zobacz też: nienawiść, Polska Rzeczpospolita Ludowa
- To są płatni funkcjonariusze PiS, którzy powiedzą wszystko czego się od nich wymaga. W moim prywatnym rankingu absolutnie na czele są teraz Jan Korab, Marcin Szypszak, Dominik Cierpioł i Konrad Wąż. To są panowie, którzy zeszmacili się tak, że już chyba bardziej w tym zawodzie nie można.
- Autor: Krzysztof Leski
- Opis: o osobach przygotowujących program Wiadomości.
- Źródło: „Wiadomości” versus „Dziennik telewizyjny”. Znany dziennikarz tworzy na Twitterze „kronikę propagandy TVP”, natemat.pl, 6 czerwca 2018.
- Zobacz też: Prawo i Sprawiedliwość
- W Wiadomościach TVP jest nowy szef. Obejrzałem właśnie fragment programu – o Trybunale Konstytucyjnym i Sądzie Najwyższym. To był prawdziwy thriller – podróż do przeszłości. Ten materiał był w 100% w stylu Dziennika telewizyjnego: nagonka na konkretną osobę, poniżanie jej, oskarżanie etc z użyciem wypowiedzi kilku osób, ale tylko z jednej strony. Druga strona – ta oskarżana – nie dostała szansy w tym materiale… Długo pracowałem w TVP, za czasów rożnych ekip i różnie bywało, ale nie przyszło mi do głowy, ze kiedykolwiek w wolnej Polsce w telewizji publicznej zobaczę tak beznadziejną, ordynarną propagandę.
- Autor: Maciej Orłoś
- Źródło: Maciej Orłoś obejrzał nowe „Wiadomości”. „Nie przyszło mi do głowy, że w wolnej Polsce…”, gazeta.pl, 15 sierpnia 2017.
- Wiadomości sięgają stale po tych samych komentatorów, bo chodzi oczywiście o spójność przekazu, więc wykorzystuje się tylko i wyłącznie te osoby, wobec których istnieje prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że powiedzą dokładnie to, czego się od nich oczekuje. Od strony warsztatowej Wiadomości są niezwykle słabe. Zdarzają się np. sytuacje, których w żadnej innej stacji nie widziałem, że dokładnie ten sam materiał jest emitowany dwa, a nawet więcej razy w kolejne dni. Bo jak już Wiadomości wytypują jakiegoś negatywnego bohatera, to w kółko o nim mówią.
- Autor: Antoni Dudek
- Źródło: Agnieszka Kublik Antoni Dudek: Propaganda w TVP musi być siermiężna. Gdyby to było nieskuteczne, już dawno nastąpiłaby zmiana, wyborcza.pl, 2 maja 2019.
- Wiadomości TVP nie przekazują obywatelom obiektywnej informacji, lecz własną wizję omawianych wydarzeń.
- Autor: Rada Języka Polskiego
- Źródło: Rada Języka Polskiego zajęła się „paskami” w „Wiadomościach” TVP. Raport u marszałka Sejmu, wp.pl, 3 kwietnia 2019.
- Żaden program w historii TVP nie stał się tak mnemogenny jak kierowane przez Marzenę Paczuską Wiadomości. Problem w tym, że telewizyjne informacje w publicznej stacji, nie powinny być mimowolnym źródłem beki, a poziom zaciętości i manipulacji we flagowych audycjach TVP jest tak wielki, że nie da się ich na dłuższą metę oglądać nawet ironicznie. (…) Nic więc dziwnego, że według danych Nielsena Wiadomości stracić miały w zeszłym roku prawie pół miliona widzów, a Teleexspress ponad 600 tysięcy.
- Autor: Jakub Majmurek
- Źródło: „Wiadomości” TVP pod kierownictwem Marzeny Paczuskiej to szczyt zaciętości i manipulacji, newsweek.pl, 1 lutego 2017.
- Zobacz też: Marzena Paczuska-Tętnik