Viktor Orbán
Wygląd
Viktor Orbán (ur. 1963) – węgierski polityk, przewodniczący Fideszu, premier Węgier w latach 1998–2002 i od 2010.
- Członkostwo w UE nie zabrania nam budowania nowego nieliberalnego państwa.
- Źródło: Orbán, kumpel Putina, newsweek.pl, 27 sierpnia 2014.
- Zobacz też: liberalizm, Unia Europejska
- Powiedzmy to z pełnym spokojem: chrześcijańska demokracja nie jest liberalna. Liberalna demokracja jest liberalna, chrześcijańska demokracja z definicji liberalna nie jest. Można powiedzieć, że jest ona nieliberalna. Możemy to pokazać konkretnie na przykładzie trzech ważnych spraw. Demokracja liberalna popiera ideologię multikulturalizmu, demokracja chrześcijańska zaś daje pierwszeństwo kulturze chrześcijańskiej, a to jest pogląd nieliberalny. Demokracja liberalna jest stronniczką imigracji, demokracja chrześcijańska zaś jest temu przeciwna, to również myśl na wskroś nieliberalna. Wreszcie demokracja liberalna jest stronniczką różnych wariacji modelu rodziny, podczas gdy demokracja chrześcijańska stoi na fundamencie chrześcijańskiego modelu rodziny, co też jest poglądem nieliberalnym.
- Opis: o chrześcijańskiej demokracji.
- Źródło: wykład na XXIX Wolnym Uniwersytecie Letnim w Tusnádfürdő (Băile Tușnad), orbanvictor.pl, 28 lipca 2018
- Dziś musimy znaleźć odpowiedź na pytanie – jak mamy z tej wolności korzystać? Nie zgadzam się z tymi, którzy uważają, że naród nie potrzebuje Kościoła, rodziny i szacunku dla tradycji.
- Źródło: www.se.pl, 10 kwietnia 2010
- Jak to zwykle bywa, gdy przywódcy, wielka elita polityczna, zwracają się przeciwko własnemu narodowi, potrzebni są inkwizytorzy, wszczynający postępowanie przeciwko tym, którzy wyrażają głos narodu. (…) Teraz główny inkwizytor nazywa się Timmermans.
- Opis: o Fransie Timmermansie.
- Źródło: Viktor Orban: Kampania przeciw Polsce nie powiedzie się. Węgry są solidarne, niezalezna.pl, 22 lipca 2017
- Jedyna możliwość, by mieć dobre stosunki z Rosjanami, to prowadzenie jasnej, realistycznej polityki. Jeśli chcecie budować stosunki z nimi, opierając się na zasadach, to taka polityka do niczego nie doprowadzi.
- Źródło: Wiktor Orban, trojański koń Putina, rp.pl, 17 lutego 2016.
- Zobacz też: Rosja
- Kiedy w lewicowej prasie węgierskiej czytam krytykę pod adresem Polski, że ma aspiracje, by na nowo stać się regionalną potęgą Europy Środkowej, to wtedy głośno mówię do siebie: No wreszcie!
- Źródło: Arkady Rzegocki, Brakujący fundament III RP, „Rzeczpospolita”, 9 stycznia 2013, s. 10.
- Zobacz też: Polska
- My, politycy, jesteśmy klubem wiecznie walczących.
- Źródło: www.se.pl, 10 kwietnia 2010
- My Węgrzy jesteśmy w takiej dziwnej sytuacji, że wszędzie graniczymy z samymi sobą.
- Nasze osobiste przekonanie o braku demokracji potwierdza fakt, że na Zachodzie powszechne jest ograniczanie wolności słowa oraz cenzura. Wiadomości niewygodne dla liberalnej elity są kontrolowane wspólnie przez państwowych przywódców i technologicznych potentatów. Jeśli ktoś temu nie wierzy, niech przyjrzy się stronom internetowym, niech wejdzie w sieć mediów społecznościowych i zobaczy, jakimi przebiegłymi i przewrotnymi środkami eliminowane są negatywne wiadomości i materiały źródłowe dotyczące imigrantów, i jak europejskich obywateli pozbawia się możliwości konfrontacji z rzeczywistością. Liberalna koncepcja wolności opinii rozwinęła się już do tego stopnia, że różnorodność poglądów uważa się za ważną tylko do momentu, w którym ze zdziwieniem stwierdza się, że istnieją odmienne poglądy. Liberalna wolność prasy przypomina nam starą, sowiecką anegdotę: jak by nie składać części z sowieckiej fabryki rowerów, to na koniec i tak zawsze wychodzi z tego broń maszynowa. Jakkolwiek by nie składać liberalnej wolności prasy, na koniec i tak zawsze wychodzi z tego cenzura.
- Opis: o cenzurze.
- Źródło: wykład na XXIX Wolnym Uniwersytecie Letnim w Tusnádfürdő (Băile Tușnad), orbanvictor.pl, 28 lipca 2018
- Nie cieszy nas, że energia głównego inkwizytora nie zwraca się jednocześnie przeciw dwóm państwom i że teraz, zamiast nas, upatrzył sobie Polskę. Ale prawda jest taka, że w tej chwili głównym celem inkwizycji i przykładem rządów narodowych, które próbuje się osłabiać, niszczyć i łamać, jest Polska.
- Opis: o Fransie Timmermansie i Polsce.
- Źródło: Viktor Orban: Kampania przeciw Polsce nie powiedzie się. Węgry są solidarne, niezalezna.pl, 22 lipca 2017
- Podstawowe pytanie o granice władzy jest w gruncie rzeczy pytaniem o bojaźń bożą.
- Źródło: newsweek.pl, 11 maja 2010
- Problemy wskazane przez Komisję Europejską możemy szybko rozwiązać.
- Opis: tłumacząc się z kontrowersyjnych ustaw przed Parlamentem Europejskim.
- Źródło: Tomasz Bielecki, Orban na unijnym dywaniku, „Gazeta Wyborcza”, 19 stycznia 2012
- Wraz z ostatecznym końcem socjalizmu na Węgrzech znikną też politycy okradający obywateli, traktujący ich jak idiotów, patrzący na nich z góry i z pogardą. Istotą komunizmu jest kłamstwo, a jego ślady są na Węgrzech wciąż obecne.
- Źródło: www.se.pl, 10 kwietnia 2010
O Viktorze Orbánie
[edytuj]- Dopóki UE istnieje i daje kasę, zarówno Orbán, jak i serbski przywódca Vučić, który jest typowym przykładem nacjonalisty i autorytarysty ufarbowanego bardzo po wierzchu na probrukselskiego demokratę – uczestniczą w europejskim projekcie, chętnie przytulają pieniądze, które idą na wzmacnianie ich autorytarnych systemów i wspieranie proreżimowych oligarchów.
- Autor: Ziemowit Szczerek, Szczerek: Kaczyński śpiewa w chórze Putina. Polskę czeka w najlepszym razie los Białorusi, gazeta.pl, 8 czerwca 2017
- Zobacz też: Aleksandar Vučić
- Europa ma piątą kolumnę w swoich szeregach: cheerleaderki Putina, które chcą zniszczyć Europę i liberalną demokrację od wewnątrz: Le Pen, Wilders, Farage, Orbán, Kaczyński, Salvini używają pieniędzy i wywiadu Kremla.
- Autor: Guy Verhofstadt
- Źródło: Nazwał Kaczyńskiego „cheerleaderką Putina”. PiS pozywa słynnego europarlamentarzystę, newsweek.pl, 14 czerwca 2018
- Zobacz też: Geert Wilders, Jarosław Kaczyński, Marine Le Pen, Matteo Salvini, Nigel Farage, Władimir Putin
- Gdy patrzę na świat, na Węgry i Orbána, to mi się podoba.
- Autor: Tadeusz Rydzyk
- Źródło: Ojciec Tadeusz Rydzyk krytykuje Andrzeja Dudę, PiS i TVP, onet.pl, 22 czerwca 2018
- Zobacz też: Węgry
- Jest jedynym putinistą, który znajduje się u władzy w Europie.
- Autor: Joschka Fischer
- Źródło: Wiktor Orban, trojański koń Putina, rp.pl, 17 lutego 2016.
- Zobacz też: Władimir Putin
- Kaczyński nie ma jednak nic wspólnego z Orbánem i nie chodzi tu tylko o wiek, język, styl polityczny, polityczną skuteczność czy nawet zdolność do używania narzędzi współczesnego etatyzmu, którą Orbán posiada, a Kaczyński nie. Chodzi o coś więcej. Europarlamentarzyści Orbána w Europejskiej Partii Ludowej budują Unię Europejską, europarlamentarzyści z PiS (i PJN) wraz z brytyjskimi torysami Unię Europejską niszczą, osłabiają, blokują.
- Mamy więc sytuację, gdy dusi demokrację na Węgrzech jedwabną chustą. Nie likwiduje bowiem żadnych instytucji, tylko niezależnym ogranicza pole działania i wprowadza do nich swoich ludzi.
- Autor: Marek Siwiec
- Źródło: blog Marka Siwca, 19 stycznia 2012
- Nacjonalizm epoki postkomunizmu może mieć twarz nostalgicznego komunisty Miloszevicia, postsowieckiego dyktatora Putina, postsowieckiego antykomunisty Orbána i Jarosława Kaczyńskiego – może mieć różne twarze. Zawsze jednak wspólnym mianownikiem jest niechęć do reguł liberalnego państwa prawa, do filozofii dialogu, do ducha pluralizmu i tolerancji.
- Autor: Adam Michnik, Rezygnacja z człowieczeństwa, „Gazeta Wyborcza”, 20–21 lutego 2010
- Oczywiście oceniamy krytycznie politykę, jaką w ostatnim czasie prowadzi Viktor Orbán. Uważamy, że premier Węgier rozbija swoimi działaniami solidarność europejską.
- On bardzo umiejętnie od lat realizuje swoje cele, jeśli chodzi o politykę zagraniczną. Od razu chciałbym też zaznaczyć, że nie ma co idealizować polityki węgierskiej w sprawach energetycznych. Viktor Orbán wyraźnie postawił na Wschód, na współpracę z Rosją. Nasz rząd ma pełną świadomość, że istnieje obszar wspólnoty interesów z Węgrami, ale istnieje też obszar rozbieżności.
- Autor: Jarosław Gowin, Jarosław Gowin: widzę potrzebę innego rozłożenia akcentów w naszej polityce zagranicznej, onet.pl, 29 grudnia 2017
- Orbán na oczach całej Europy wprowadził ustawę, które pozwala przyczepić się do każdego tekstu w każdej gazecie, do każdej audycji w każdym radiu i telewizji. Wszystko jedno – publicznej czy prywatnej. Na przykład z powodu „niezrównoważenia”, bo tak nieprecyzyjne są zapisy tej ustawy. Szefową zacnego gremium od kontrolowania mediów została Annamária Szalai, współpracowniczka Orbána. Mianowana na dziewięć lat. Co dla niej będzie oznaczało „niezrównoważenie”?
- Autor: Grzegorz Sroczyński
- Źródło: wyborcza.pl, 5 stycznia 2011
- Premier Orbán w ramach swej walki z „imperium Sorosa” zamachnął się na Uniwersytet Środkowoeuropejski (CEU), ufundowany przed laty już w wolnych Węgrzech przez amerykańsko-węgierskiego finansistę. Orbán szykuje się do przyszłorocznych wyborów i do tego służy mu spór z renomowaną uczelnią, nad którą nie ma kontroli politycznej. Tak w państwie Orbána być nie może. Tak nie może też być w państwie posła Kaczyńskiego, które nie kryje się z tym, że chciałoby mieć kontrolę polityczną nad edukacją na wszystkich jej szczeblach. Sprawie CEU powinniśmy więc przyglądać się w Polsce ze szczególną uwagą.(...) Gdzie władza dąży do likwidacji niezależności uczelni, trzeba bić na alarm, bo nie ma demokracji bez niezależności uczelni i wolności debaty akademickiej.
- Autor: Adam Szostkiewicz, Polscy historycy bronią uniwersytetu w Budapeszcie przed Orbánem, polityka.pl, 6 kwietnia 2017
- Zobacz też: George Soros, Jarosław Kaczyński, Uniwersytet
- Premier Viktor Orbán popełnił błąd, zrobił coś niewybaczalnego. Ostentacyjnie złamał europejską solidarność w sprawie bezpieczeństwa na Ukrainie. Myślę, że Viktor Orbán bardzo dużo stracił w oczach polityków europejskich. Zwłaszcza, że w tle mamy małe interesy gazowe, a w konsekwencji uzależnienie węgierskiej gospodarki od nieobliczalnego partnera, jakim jest Rosja.
- Autor: Mariusz Kamiński, Kamiński: Orbán zrobił coś niewybaczalnego, wprost.pl, 19 lutego 2015
- Zobacz też: Ukraina
- Rząd węgierski parł jak taran. Komisja Europejska trochę burczała, ale w końcu Orbán przeprowadził swoje. Doświadczenia Orbána są przecieraniem szlaków w Unii Europejskiej dla niekonwencjonalnych rozwiązań.
- Tym, co łączy Donalda Trumpa, Viktora Orbána, Andreja Babisza, Jarosława Kaczyńskiego i Marine Le Pen, jest jedna cecha charakteru: hipokryzja. Ci politycy nie są trybunami ludowymi – są cwaniakami. Nie są zawziętymi wrogami systemu zachodniego – są kanciarzami starającymi się na nim zarobić.
- Autorka: Anne Applebaum
- Źródło: Anne Applebaum, Trump, Babisz, Orbán, Kaczyński - międzynarodówka hipokrytów, wyborcza.pl, 15 lutego 2019.
- Zobacz też: Andrej Babiš, Donald Trump, hipokryzja, Jarosław Kaczyński, Marine Le Pen
- Viktor Orbán jest realistycznie myślącym politykiem. Jarosław Kaczyński podoba się mediom, ale nie jest politykiem, bo polityka polega na właściwych wyborach. On dokonuje wyborów niewłaściwych. Viktor Orbán kieruje samochodem, jakim jest węgierska polityka, Kaczyński nie ma nawet prawa jazdy.
- Autor: Bronisław Łagowski
- Opis: o porównaniach Viktora Orbána z Jarosławem Kaczyńskim.
- Źródło: wyborcza.pl, 10 października 2011.
- W istocie „suwerenność” jest tylko pustą skorupą, jeśli nie powiemy, kto i do czego wykorzystuje wywalczone pod jej sztandarem pole manewru. Suwerenność orbánowska oznacza tylko tyle, że Orbán może robić, co mu się żywnie podoba, uzurpując sobie prawo do definiowania interesu narodowego. Dla Orbána postulat narodowej niepodległości jest tożsamy z postulatem zapewnienia organizacji przestępczej bezkarności w obliczu krytyków, organów kontrolnych UE oraz zachodnich podatników oczekujących, że fundusze europejskie będą wydawane zgodnie z ich przeznaczeniem.
- Autorzy: Bálint Magyar, Bálint Madlovics
- Źródło: Bálint Magyar, Bálint Madlovics, Pod sztandarem „suwerenności” państwo mafijne chce zagwarantować sobie bezkarność w UE, wyborcza.pl, 27 czerwca 2019.
- Zbliżenie z Putinem jest dla Orbána swego rodzaju polisą ubezpieczeniową. On chce prowadzić politykę, która gwałci zasady przyjęte w UE. I wie, że dziś Bruksela będzie się musiała dobrze zastanowić, zanim zacznie mu grozić. Bo wtedy będzie mógł oświadczyć: „W takim razie pójdę do Putina. Z nim na pewno się dogadam.
- Autor: Iwan Krastew
- Źródło: Orbán, kumpel Putina, newsweek.pl, 27 sierpnia 2014.
- Z polskiej perspektywy postępowanie Orbána wygląda znajomo – przypomina nieco Jarosława Kaczyńskiego z jego projektem IV RP.
Uwaga: W dalszej części znajdują się słowa powszechnie uznawane za wulgarne!
- To jest gość, który uwierzył, że jest lokalnym carem. I że Węgry nie są uwikłane w gospodarkę globalną, a są kurwa jeszcze bardziej niż Polska. Ale parę rzeczy zrobił, bym powiedział, brawurowych, słusznych, choć strasznie kontrowersyjnych. No po pierwsze znacjonalizował ich OFE.