Węgry

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga Węgier

Węgrypaństwo śródlądowe w Europie Środkowej.

 • Fideszowski system funkcjonuje jak organizacja przestępcza - prywatne firmy są masowo szantażowane, wywłaszczane, a następnie przekazywane w ręce "swoich", narodowo nieskazitelnych. Przy tym (...) nie jest to chaotyczna działalność indywidualnych polityków Fideszu - niedojrzałych do demokracji i cieszących się nowymi możliwościami nuworyszy na wysokich stanowiskach - lecz dobrze zaplanowany system. Nie jest to też niekontrolowany skutek uboczny, lecz esencja tego systemu.
  • Autor: Radosław Markowski
  • Źródło: Wprowadzenie do wydania polskiego, w: Balint Magyar, Węgry. Anatomia państwa mafijnego. Czy taka przyszłość czeka Polskę?, tłum. Elżbieta Sobolewska, Warszawa 2018, s. 14.
  • Zobacz też: Viktor Orbán
 • W Polsce czy na Węgrzech jesteśmy dziś na etapie przeżywania swojej tożsamości w takiej formie, jakiej Zachód doświadczał w 1914 roku, u progu I wojny światowej! U nas patriotyczny krytycyzm traktowany jest jako „pedagogika wstydu”, za to na Zachodzie nasza autoafirmacja traktowana jest trochę tak, jak przechwałki kogoś spragnionego uznania w towarzystwie. Ten, kto się przechwala, wywołuje uśmiech politowania. Obowiązuje skromność, nawet jeśli kryje ona postawy wyższościowe. Ta nieprzystawalność wrażliwości nie sprzyja oczywiście poczuciu solidarności i wspólnoty. A jest ona absolutnie konieczna.
 • Węgierskie państwo mafijne zagwarantowało już sobie bezkarność na szczeblu krajowym. Wierni mu ludzie opanowali prokuraturę oraz Trybunał Konstytucyjny i raz po raz podejmowane są próby utworzenia sądów specjalnych, które przejęłyby sprawy politycznie wrażliwe. Autorzy tych inicjatyw powołują się na rzekome wzorce zachodnie, lecz w istocie naśladują przykłady środkowo-azjatyckie. Tradycyjnej mafii wystarczy wyeliminowanie – za pomocą spisku lub przekupstwa – mechanizmów kontrolnych państwa, w którym ta mafia działa. W przeciwieństwie do niej państwo mafijne musi zagwarantować sobie bezkarność także na arenie międzynarodowej.
 • Węgry stały się pierwszym państwem UE, które zaprzeczyło tezie, że procesy demokratyczne są nieodwracalne.
  • Hungary has become the first EU state to challenge the assumption that democracy is irreversible. (ang.)
  • Opis: o sytuacji politycznej na Węgrzech po wyborach w 2010 i wprowadzeniu nowej konstytucji w 2012.
  • Źródło: Democracy under threat in Budapest, artykuł redakcyjny, „Financial Times”, 3 stycznia 2012.

Zobacz też:

Wikisłownik
Zobacz też hasło WęgryWikisłowniku