Telewizja Polska

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
(Przekierowano z TVP)
Logo TVP
Siedziba TVP

Telewizja Polska (oficjalny skrót TVP SA) – spółka Skarbu Państwa (spółka akcyjna), z mocy prawa jedyny nadawca telewizji publicznej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Powstała w 1952.

  • Dziś obserwuję w mediach publicznych nawrót do stylu PRL-owskiego „Dziennika Wieczornego”, który aż za dobrze pamiętam (mam już 71 lat!) i po prostu nie mogę słuchać, jak powraca pomieszanie wybiórczych informacji z ideologicznym, jednostronnym ich komentarzem. Powtarzam: wiem, że ideał trudny jest do osiągnięcia, ale upolitycznienie informacji osiąga dziś często skalę, której nie potrafię strawić. Odwołuję się do poczucia rzetelności dziennikarzy, do tego, by we własnym sercu i umyśle starali się o to, by „dokładnie i bezstronnie informować o wszystkim, co się dzieje w kraju i na świecie”.
  • Kardynalnym błędem była próba ograniczenia swobody pracy dziennikarzy w parlamencie. Na to nie ma i nie będzie zgody. Fatalną rólkę w tym wszystkim odgrywała telewizja publiczna, która w swych programach informacyjnych protestujących przedstawiała jako obrońców esbeckich emerytur, nieomal rosyjskich agentów, przygotowujących zamach stanu. Obrażanie ludzi o innych poglądach przywoływało najgorsze skojarzenia z przeszłości. Trudno się więc dziwić, że jej dziennikarze byli wybuczeni na wiecach.
  • Kiedy wróciłem parę dni temu z Krakowa o trzeciej w nocy i otworzyłem telewizor, zobaczyłem, że nie ma sygnału, zadzwoniłem do jednej osoby, potem do drugiej, a potem do samego prezesa Telewizji Polskiej Matyszkowicza, czy to już, czy to sposób, który został zastosowany w stanie wojennym. Okazało się, że to tylko mój błąd, że nie dokonałem odpowiednich zmian w moim telewizorze.
  • Nie ma żadnej misji telewizji publicznej. Jest to mit, żeby wyciągać kasę od podatników na ten niereformowalny, skostniały twór. Telewizję publiczną należy zlikwidować, teren po niej zaorać. A częstotliwości przydzielić w formie otwartego i jawnego przetargu nadawcom prywatnym.
  • Od 50 lat jesteśmy z wami. Nadajemy program dzień w dzień. Krawat. Każdego dnia jesteśmy wszędzie, gdzie można dotrzeć i przekazać. To co najważniejsze. Wiadomości z drugiej i pierwszej ręki, sprawy zwykłe i niezwykłe, radość i wysokie loty. Słuchamy życzeń, słuchamy zwierzeń, wielu rodzin. Wiemy, co czują: Starsi Panowie, tajni agenci i pancerni. Są ploteczki, bajki i Wielka gra. Są podróże i…
    „Chrząszcz brzmi w trzcinie w szczebrzeszynie”.
    …Mamy czas na kulturę, wielkie koncerty, Teatr Telewizji, klasyka polska i zagraniczna. Jest czas na dokument, na rozrywkę, na festiwale i największe przeżycia. I tak od 50 lat.
    Witamy państwa.
  • Polecam, aby podstawowym źródłem informacji pozyskiwanych z mediów w codziennej działalności służbowej były programy telewizji publicznej, w szczególności TVP Info.
    • Autor: Robert Głąb
    • Źródło: rozkaz do wszystkich jednostek Garnizonu Warszawa o sygnaturze 15871/16 z 26 września 2016; cyt. za: Wojciech Czuchnowski, Rozkaz: Na TVP Info patrz!, „Gazeta Wyborcza”, 7 października 2016.
  • Przypomniała mi się sytuacja z drugiej połowy lat 70., kiedy do Polski przyjechał prezydent USA Jimmy Carter. Wtedy Amerykanie wywalczyli sobie, że będzie nadana konferencja prasowa Cartera bez żadnych zmian i skrótów. (…) Nawet komuniści nie posunęli się do tego, żeby te słowa cenzurować. (…) Nawet w czasach, kiedy telewizja służyła wyłącznie celom ideologicznym, PRL-owskie władze nie ośmieliły się zrobić tego, co teraz zrobiły władze PiS. Pod tym względem jest gorzej.
    • Autor: Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
    • Opis: na temat ocenzurowania przez TVP wypowiedzi amerykańskiego prezydenta.
    • Źródło: rozmowa Agnieszki Kublik, Dworak: Zajmiemy się kłamstwem w TVP, wyborcza.pl, 11 lipca 2016.
    • Zobacz też: PRL, PiS
  • Telewizja publiczna od roku nie ma zapowiadanego finansowania z abonamentu. Chcieliśmy pokazać, że daliśmy radę wypełnić misję publiczną. Byliśmy z Polakami w najważniejszych momentach (…), udało się nawet poprawić oglądalność w niektórych formatach informacyjnych i rozrywkowych. Natomiast trzeba sobie jasno powiedzieć, że doszliśmy do ściany. (…) Czeka nas albo, albo – albo będziemy mieć telewizję publiczną z prawdziwego zdarzenia, albo nie będziemy mieli. W warunkach kiedy nie ma realnego wsparcia abonamentowego, budżet realny oznacza „budżet śmierci”, tj. skasowanie wydatków na misję o 30 proc., śmierć ośrodków terenowych, odejście od koniecznych inwestycji, jak choćby upgrade do Full HD. De facto oznacza to zwijanie tej firmy.
  • Telewizja została zawłaszczona przez byłych neonazistów i wszechpolaków. Dziś jej społeczną misję realizują ludzie, których zapewne nie wpuścilibyście do domu. Ale mimo to są w Waszych domach. Każdego dnia przez godzin, od momentu, kiedy włączacie telewizor.
  • Za tego prezesa w TVP są filmy gejowskie, geje tam są i rozwód za rozwodem. A w Opolu był zespół, który kpił sobie z chrześcijaństwa. Żebyśmy się nie rozczarowali. Żebyście nie wprowadzili nas w takie coś, że tak czy inaczej będziemy musieli na was głosować. Jeżeli nie będę miał wyboru, nie pójdę na głosowanie. Nie będę głosował wbrew sumieniu.