Bronisław Geremek: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 3313 bajtów ,  9 lat temu
nowe cytaty
(nowe cytaty)
* Nigdy nie pogodzę się z polityką, w której interesy partyjne przesłaniają poczucie dobra wspólnego, a pieniądze i przywileje decydują o zachowaniach politycznych.
** Źródło: „Gazeta Wyborcza”, 28 września 2006.
 
* Państwo, które traktowaliśmy jako dobro wspólne, jest traktowane jako łup do zawłaszczenia przez rządzących, wolności i niepodległości, ku której otworzyliśmy drogę, nie towarzyszy poczucie solidarności, zwłaszcza wobec tych, którzy są słabsi i biedniejsi, obelgi i kłótnie przepełniają scenę polityczną i rujnują zaufanie obywatela do władzy, instytucje, które powinny stać na straży prawa, stają się instrumentem w rękach rządzących i pojawiły się groźne oskarżenia, że są one nadużywane.(...) Trzeba oczyścić polską politykę z brudów, zaciekłości, nienawiści.
** Źródło: [http://wyborcza.pl/1,93057,5476623,Michnik__Bronku__tego_sie_nie_robi_przyjaciolom.html?as=2&startsz=x#ixzz1LPLtbfyz wyborcza.pl, 21 lipca 2008]
 
* Polska staje się dziś egzotycznym przykładem destabilizacji i braku busoli moralnej.
** Opis: odnosząc się do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, że „Geremek szkodzi Polsce”.
** Źródło: [http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,4462298.html gazeta.pl, 5 września 2007]
 
* Trudno pojąć intencje instytucji i ludzi, którzy podejmują obecnie kampanię oskarżeń i zniesławień wobec Lecha Wałęsy. Instytucja, która miała służyć narodowej pamięci, zamierza teraz podjąć działania niszczące tę pamięć. Wobec ofiary ubeckich prześladowań ci policjanci pamięci stosują pełne nienawiści metody tamtych czasów. Gwałcą prawdę i naruszają fundamentalne zasady etyczne. Szkodzą Polsce.
** Opis: o [[IPN]]-ie.
** Źródło: [http://wyborcza.pl/1,93057,5476623,Michnik__Bronku__tego_sie_nie_robi_przyjaciolom.html#ixzz1LPKa31Ll wyborcza.pl, 21 lipca 2008]
 
* Urodziłem się w getcie. Moja rodzina zginęła w getcie. Ja zostałem wybrany po wolnych wyborach, przez wolny rząd, na ministra spraw zagranicznych Polski. Czy to Panu wystarcza?
* W stosunku do przeszłości w oczywisty sposób dokonujemy wyboru, przypisujemy się do pewnej tradycji, lub też za jej pomocą wyrażamy własne poglądy i opcje. W tym sensie mogę powiedzieć, że poza moją tradycją pozostawiam konfederację targowicką, zabójstwo Gabriela Narutowicza, terror stalinowski i ileż jeszcze zjawisk i wydarzeń z polskiej przeszłości. Gdy jednak myśli się o polskości jako o tożsamości wspólnoty, to wypada brać historię narodową z dobrodziejstwem inwentarza – w tym przynajmniej sensie, że w ramach tej wspólnoty możliwe było także to wszystko, co odrzucamy.
** Źródło: ''Wokół pojęcia polskości'', „Znak”, nr 11–12/1987.
 
* Większą wagę powinniśmy przywiązywać do tego, co stało się elementem wspólnym, który wynikał zarówno z tradycji religijnej i niereligijnej. Takim elementem jest pojęcie osoby ludzkiej i jej godności. Ono może być wyrażone w języku religijnym przez fakt, że człowiek został stworzony na podobieństwo Boga, który oddał się w ofierze ludziom, ale także może być formułowane zasadą, że człowiek jest miarą wszechrzeczy...
** Źródło: [http://wyborcza.pl/1,88473,5478074,Kosciol__lewica__humanizm.html#ixzz1LPIulQb0 wyborcza.pl, 22 lipca 2008]
 
==O Bronisławie Geremku==
** Opis: reakcja prof. Modzelewskiego na paszkwil w „Żołnierzu Wolności” z grudnia 1981 r.
** Źródło: [[Adam Michnik]], ''Źle widziani przez historię'', „Gazeta Wyborcza”, 18–19 września 2010.
 
* Bóg sprawił, że do Gdańska przyjechała grupa intelektualistów – przede wszystkim z Warszawy – związanych z opozycją. Ich przybycie miało przełomowe znaczenie. – Mogę powiedzieć spokojnie – nie byłoby porozumienia sierpniowego bez grupy tzw. ekspertów, a w istocie polityków związkowych, na czele których stali nieżyjący już dzisiaj Bronisław Geremek i Tadeusz Mazowiecki.
** Autor: [[Lech Kaczyński]], [http://m.prezydent.pl/archiwum/archiwum-aktualnosci/rok-2008/art,148,782,profesor-geremek-byl-bohaterem-polskiej-drogi-do-wolnosci.html prezydent.pl, 21 lipca 2008]
 
* ...nieliczni zrozumieli, co w naszym kraju się dzieje. Bez wątpienia Bronisław Geremek należał właśnie do tych niezwykle nielicznych. To dzięki Niemu ruch przetrwał prawie półtora roku. Wbrew logice systemu, w ramach której działał, ale także którą złamał raz na zawsze. To m.in. dzięki Niemu dzieje legalnej „Solidarności” nie zakończyły się w marcu 1981. W tym niezwykle tragicznym marcu, w tych dniach, w których pisaliśmy już ulotki wzywające do zbrojnej walki z obcą agresją.
** Autor: [[Lech Kaczyński]], [http://m.prezydent.pl/archiwum/archiwum-aktualnosci/rok-2008/art,148,782,profesor-geremek-byl-bohaterem-polskiej-drogi-do-wolnosci.html prezydent.pl, 21 lipca 2008]
** Zobacz też: [[Solidarność]]
 
* Proszę mi wymienić inny kraj Unii Europejskiej, który w ciągu ostatnich 15 lat miał trzech ministrów spraw zagranicznych – Geremka, Rotfelda, Mellera – pochodzenia żydowskiego (...). Proszę mi wymienić taki kraj w Europie.
* Wydaje mi się, że jako były aparatczyk PZPR pan prof. Geremek ma również coś na sumieniu i nie chciałbym domniemywać, że pan prof. Geremek ma powody, żeby nie poddać się lustracji (...) Ja jestem starym działaczem Solidarności tak, że wiem co mówię.
** Autor: [[Andrzej Fedorowicz]]
** Źródło: [http://wiadomosci.wp.pl/kat,9251,title,Elity-nie-chca-sie-podporzadkowac-Niech-emigruja,wid,8835242,wiadomosc.html ''"Elity„Elity nie chcą się podporządkować? Niech emigrują!"'', wp.pl, 25 kwietnia 2007]
 
 
23 944

edycje

Menu nawigacyjne