Pacyfikacja wsi Dziesiąta

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pacyfikacja wsi Dziesiąta – mord wojsk niemieckich we wsi w:Dziesiąta koło Lublina, blisko obozu Lublin (KL) (KL Majdanek), 25 stycznia 1943, podczas II wojny światowej.

  • Dano im tylko kilkanaście minut na zabranie najniezbędniejszych rzeczy i stawienie się na ulicy. Potem umieszczano ich na wozach i wywożono do obozu na Majdanku, który od niemal półtora roku oglądali zza szyb swoich domów.
  • Pamiętam chwilę, gdy 25 stycznia 1943 r. o godz. 3.30 rano Niemcy pacyfikowali wieś Dziesiąta. Było -30 stopni Celsjusza i dużo śniegu. Z mojej rodziny zostali zabrani do obozu moja matka Maria Studzińska, pracownica mojej matki w gospodarstwie rolnym Eugenia Tatara oraz Sebastian Cyprian, który zginął w obozie. Stryjek Antoni Kozak także zginął na Majdanku, natomiast ja z siostrą i bratem poprzedniego dnia wyjechaliśmy z domu, do rodziny. (…) Matka moja Maria Studzińska została zwolniona po okresie dwóch tygodni. Z chwilą wysiedlenia mieszkańców i po powrocie do domu cały inwentarz żywy i martwy został zarekwirowany, a było to 10 szt. krów, 4 szt. jałowic, 5 szt. koni, 5 szt. świń oraz drób. Zabrano także wszystkie narzędzia rolnicze oraz meble i pościel.

Zobacz też: