Przejdź do zawartości

Maryna Miklaszewska

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Maryna Miklaszewska (z lewej) z siostrą, Agatą Miklaszewską (2012)

Maryna Miklaszewska (1947–2022) – polska bohemistka, dziennikarka, pisarka, działaczka opozycji niepodległościowej. Starsza siostra pisarki i poetki Agaty Miklaszewskiej.

  • Jeszcze jako prezydent Warszawy zainicjował budowę Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Historii Żydów Polskich. Wbrew panującym tendencjom sięgał do źródeł polskiego patriotyzmu, do tradycji piłsudczykowskiej i Armii Krajowej. Równocześnie przybierała na sile nagonka przeciw Niemu, zaczynała się ta inwazja chamstwa, którą teraz też możemy obserwować. Pomysł zawierający się w haśle „Polska Wielki Projekt” miał Go wesprzeć, pokazać potencjał intelektualny, który może ten projekt tworzyć. Ta praca została przerwana 10 kwietnia 2010. Smoleńsk to był wielki wstrząs, trauma, która trwa do dzisiaj. Ten szok smoleński stał się jednak dodatkowym impulsem do pracy nad Kongresem, bo nagonka nie ustała po śmierci Prezydenta a upadek państwa się pogłębiał.
  • Na widok Franka małe brązowe ślepia niedźwiedzia rozbłysły. Dyrektor otworzył klatkę. Wojtek złapał Franka w „futrzane” objęcia i pobujał nim chwilę, za potem znienacka przewrócił i zaczął „wałkować”. Bawił się, jakby powróciły czasy, kiedy był małym puszystym misiem, maskotką całego wojska. Franek wyjął z kieszeni smakołyki: paczkę herbatników, słoik śliwkowego dżemu, puszkę skondensowanego mleka. Wojtek zanurzył pysk w słoiku.
  • Nie była to tylko opieka nad niewidomymi, ale również duszpasterstwo inteligencji. Tam przybywali również ludzie niewierzący i poszukujący. Siostra Czacka chciała służyć nie tylko niewidomym na ciele, ale też niewidomym na duszy, by się otworzyli.
  • W 1937 r. rzeźbiarka Ludwika Nitschowa rozpoczyna pracę nad pomnikiem Warszawskiej Syreny. Pozuje jej młoda studentka etnografii, Krystyna Krahelska. Nitschowa zna ją ze spotkań u przyjaciół. Rzeźbiarkę zafascynowała szlachetna, „polska” uroda Krahelskiej. Praca nad pomnikiem trwa dwa lata, uroczystość jego odsłonięcia, z udziałem prezydenta Starzyńskiego, ma miejsce na Wybrzeżu Kościuszkowskim 15 sierpnia 1939 r. Dwa tygodnie później wybucha wojna. Krystyna Krahelska wiąże się z ruchem podziemnym i składa konspiracyjną przysięgę w ZWZ, przyjmuje pseudonim „Danuta”.
  • Zamysł, by świeccy współpracowali z siostrami był na owe czasy bardzo nowatorski. To wyprzedzało późniejsze idee Soboru Watykańskiego II, czyniąc z Lasek nowoczesną placówkę, gdzie niewidome dzieci otrzymywały wykształcenie podstawowe i zawodowe. Przywracało im się ludzką godność.

Cytaty z piosenek

[edytuj]
  • Co dzień ta sama zabawa się zaczyna
    I przypomina dziecinne twoje sny –
    Chcesz rozbić taflę szkła, a ona się ugina
    I tam są wszyscy, a naprzeciw – ty.
    Chcesz rozbić taflę szkła, a ona się ugina
    I tam są wszyscy, a naprzeciw – ty.
    • Źródło: Szyba, tekst piosenki wspólnie z Agatą Miklaszewską, z musicalu Metro.
  • Uciekali, uciekali, uciekali
    Na osiołku przez pustyni żar
    Jak najdalej, jak najdalej, jak najdalej
    Ukryć Dziecię bezcenny ich skarb.
    • Źródło: Uciekali, tekst piosenki wspólnie z Agatą Miklaszewską, z musicalu Metro.

Zobacz też: