Stanisław Jankowski
Wygląd
Stanisław Jankowski (ps. „Agaton”, 1911–2002) – polski architekt, kapitan artylerii, żołnierz AK, powstaniec warszawski, cichociemny, adiutant osobisty generała Tadeusza Bora-Komorowskiego i współautor planów odbudowy Warszawy.
- „Antoni”, „Makary”, „Heller” – emisariusz do kraju, cichociemny, szef Wywiadu AK. Mój szef i przyjaciel. Po raz pierwszy spotkałem go jesienią 1941 roku w Londynie, w Szkole Oficerów Wywiadu. Mówił nam o życiu w okupowanej Warszawie, z której niedawno wrócił. Dla wprowadzenia w błąd wywiadu niemieckiego trasę Warszawa-Londyn odbył przez Budapeszt – Istambuł – Hajfę – do Freetown w Sierra Leone. Dalej konwojem morskim przez Atlantyk do brzegów Kanady, skąd do portu Cardiff w Wielkiej Brytanii.
- Opis: o płk. Kazimierzu Iranku-Osmeckim
- Źródło: "makary"/ Pułkownik Kazimierz Iranek-Osmecki – „Makary”, stanislawjankowskiagaton.pl
- Dostałem tę białą furażerkę od „Krystyny” na kilka dni przed Powstaniem. Choć ze względu na swój kolor przeczyła wszelkim regułom „krycia się i maskowania w terenie”, jadąc na zbiórkę 1 sierpnia, zabrałem ją ze sobą. Utrwalił ją później na zdjęciach powstańczych por. „Kubuś” – Stefan Bałuk. Dziś znać jeszcze na niej postrzał, jaki dostałem wracając ze Stawek na Starówkę, trzecia gwiazdka wycięta z innej blaszanej puszki od konserw niż dwie poprzednie przypomina mój awans na kapitana pod koniec Powstania.
- Źródło: Biała furażerka (obecnie w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego), stanislawjankowskiagaton.pl
- Gdy 1 września obudziły mnie syreny, ogłaszające alarm lotniczy dla Warszawy, byłem przekonany, że to znowu ćwiczenia OPL. Dopiero włączone radio rozwiało wątpliwości. To już. Zamiast porannego komunikatu o pogodzie – wiadomość o przekroczeniu granicy przez wojska niemieckie i komunikat specjalny. „A więc wojna. Z dniem dzisiejszym wszystkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy”.
- Źródło: Mija 100 lat od narodzenia „Agatona”, cichociemnego, oficera AK, uczestnika Powstania Warszawskiego, wpolityce.pl
- Zobacz też: Warszawa, II wojna światowa
- Gdy meldowaliśmy się z Jankiem Kochańskim w bazie skoczków spadochronowych VI Oddziału Sztabu, dwa pytania nurtowały nas przede wszystkim: z kim i kiedy będziemy skakać. Drużyna cichociemnych składa się z sześciu skoczków. Pozostałych czterech mieliśmy poznać w bazie.
- Źródło: Kurs odprawowy, stanislawjankowskiagaton.pl
- Zobacz też: Jan Kochański, cichociemny
- Jest to olbrzymie przeżycie. Człowiek sobie wyobraża setki razy, jak to będzie, jak ja pierwszy raz skoczę i co to będzie, jak będę już nad Polską? Wtedy sobie uświadomiłem, jak tu jest prześlicznie – była pełnia księżyca, wielka polana pięknego, białego śniegu i te pięć spadochronów.
- Opis: o swoim pierwszym skoku spadochronowym nad Polską.
- Źródło: Stanisław Jankowski ps. Agaton – wrócił odbudować Warszawę, polskieradio.pl, 5 marca 2017.
- Los sprawił, że ciekawie przeżyłem lata 1939–1945: Litwa, Francja, Anglia, skok spadochronowy do Polski, służba w AK, kierownictwo jednego z wydziałów Wywiadu KG AK, Powstanie Warszawskie – obóz i znowu Anglia.
- Źródło: Mija 100 lat od narodzenia „Agatona”, cichociemnego, oficera AK, uczestnika Powstania Warszawskiego, wpolityce.pl
- Zobacz też: Anglia, Francja, Litwa, Polska, Armia Krajowa, powstanie warszawskie
- Powtarzałem uroczyste słowa przysięgi, przekazane z Warszawy, trochę wzruszony, ale i trochę zawstydzony. Nie miałem jeszcze do nich prawa. Byłem w lokalu angielskiego biura, przyjechałem wygodnie autobusem, mogłem iść po tej ceremonii do kina czy na drinka. Na pułkownika, który nas zaprzysiągł, czekało na dole służbowe angielskie auto. Prawdziwie zabrzmiał mi tekst przysięgi dopiero powtarzany za mną na strychu na Krakowskim Przedmieściu, w stolarni na Chłodnej, w szopie na Marymoncie.
- Źródło: Czy chce pan lecieć?, stanislawjankowskiagaton.pl
- Program naszych ćwiczeń sprawiłby gorzki zawód miłośnikom szpiegowskich książek, filmów i seriali TV. Szkoła przypominała raczej technikum niż przedsionek do tajemniczych przygód.
- Źródło: Szkoła oficerów wywiadu, stanislawjankowskiagaton.pl
- Przez dwa i pół roku mojej działalności konspiracyjnej, od momentu skoku, aż do momentu kiedy poszedłem na zbiórkę przed powstaniem, nie miałem nigdy autentycznych dokumentów. Siedmiokrotnie zmieniałem miejsce zamieszkania. Jedyny prawdziwy dokument, który w tym czasie miałem, to była legitymacja powstańcza.
- Opis: o konspiracji w Armii Krajowej.
- Źródło: -wrocil-odbudowac-Warszawe Stanisław Jankowski ps. Agaton – wrócił odbudować Warszawę, polskieradio.pl
- Rozpiąłem pas, zdjąłem furażerkę. Nie mogłem jednak nie myśleć. Wrzesień był za mną. To wiedziałem na pewno. Ale niewiele więcej. Z dwóch jego prawd – tej o bohaterskiej walce i tej o niezawinionej nieprzydatności – poznałem tylko tę drugą. Nie umiałem cudzym prawem do dumy zagłuszyć własnej goryczy.
- Są to wspomnienia o ludziach, których spotykałem, i o zdarzeniach, w których brałem udział czy byłem ich świadkiem. O historycznych wydarzeniach i o codziennych sprawach, tyle tylko, że w czasach, które prostym czynnościom nadawały niezwykłą wartość, a za zwykły ludzki odruch kazały płacić najwyższą cenę. Moje osobiste losy, dwukrotne z Warszawy, ułożyły się pomyślnie. Dopiero w zestawieniu z bramą Pawiaka, mogiłami w Palmirach i drutami Oświęcimia, które wyznaczają drogi mych najbliższych, ukazują losy Polaków w okupowanej Warszawie. Mój życiorys cichociemnego skoczka spadochronowego i kierownika komórki wywiadu AK jest – mimo wszystko – prosty i łatwy. Dopiero losy „Andruszy”, „Dżula”, „Miry” i „Czarki” uzupełniają prawdę o cichociemnych, a przeżycia „Wandy”, „pani Dziuni”, „Bradla” i „Marie Springer” obrazują służbę wywiadu AK. Dla ich pełnej oceny niezbędne było przedstawienie, w ogólnym choćby zarysie, całości akcji zrzutów i działalności wywiadu. Do napisania książki zabrałem się w roku 1957. Zamierzałem – jakże naiwnie – ukończyć ją w ciągu roku. Potrzebowałem na to dwudziestu lat.
- Opis: o swojej książce Z fałszywym Ausweisem w prawdziwej Warszawie.
- Źródło: Stanisław Michał Jankowski, 1944.pl
- Zobacz też: Kazimierz Leski, ps. Bradl
- Zbaraniałem. Z wywiadem nie miałem nigdy nic wspólnego. Nie darzyłem tej instytucji ani zainteresowaniem, ani sympatią. Kilka książek i filmów szpiegowskich wyczerpywało całkowicie moje kwalifikacje w tym fachu. Nie widziałem siebie w roli oficera wywiadu.
- Źródło: Z artylerii do wywiadu, stanislawjankowskiagaton.pl
O Stanisławie Jankowskim
[edytuj]- Był zatrudniony z zespołem urbanistów polskich do opracowania wielu miast w Iraku – Mosul, Kerbala, Basra.
- Autor: prof. Janusz Kindler, Współpraca międzynarodowa. Wspomnienia o Stanisławie Jankowskim. Irak, stanislawjankowskiagaton.pl
- Drogiemu Przyjacielowi Stanisławowi Jankowskiemu, Towarzyszowi Broni z lat okupacji i Powstania Warszawskiego – z wyrazami najgłębszego szacunku i przyjaźni.
- Autor: ppłk. Stefan Bałuk, ps. Starba
- Opis: dedykacja dla Stanisława Jankowskiego, 1999.
- Źródło: Dedykacje dla Stanisława i Hanny Jankowskich, stanislawjankowskiagaton.pl
- Gdy po czterdziestu pięciu latach powróciłem do Warszawy, odwiedziłem Jankowskich na Moniuszki i poznałem jego drugą żonę Hankę, powstańczą sanitariuszkę, i ich dzieci. (Pierwsza żona Zosia, zginęła wraz z matką w Oświęcimiu. Działała w komórce „Dorsze” opiekującej się jeńcami angielskimi, którzy uciekli z niewoli.) Żywot Agatona to jakby dwa wielkie tomy. Pierwszy poświęcony jest walce. Drugi – odbudowie ze zgliszcz rodzinnego miasta, które w tej walce uległo totalnemu zniszczeniu. Całość to służba Polsce.
- Autor: Jan Nowak-Jeziorański, Jan Nowak – Jeziorański: Wspomnienie o Agatonie, stanislawjankowskiagaton.pl
- Największe osiągnięcie urbanistyczno – architektoniczne od czasu wojny światowej do teraz. Klasyk jedności przeciwieństw: stare – nowe, dynamiczne – statyczne; genialnie zrobione – ruch samochodowy jest w symbiozie ze Starym Miastem, przenika Stare Miasto w sposób nobilitujący obie te rzeczy.
- Autor: prof. Marek Budzyński, Odbudowa i planowanie Warszawy. Wspomnienia o Stanisławie Jankowskim. Trasa W-Z, stanislawjankowskiagaton.pl
- Niezwykle bogaty życiorys legendarnego Agatona, inżyniera Stanisława Jankowskiego, to wielka romantyczna przygoda człowieka zakochanego w Polsce i w Warszawie.
- Autor: Jan Nowak-Jeziorański, Jan Nowak – Jeziorański: Wspomnienie o Agatonie, stanislawjankowskiagaton.pl
- Stanisław Jankowski powiedział, że powinniśmy zrobić coś więcej... szlak pamięci, gdzie ludzie przeczytają, zobaczą i dowiedzą się. W 1988 roku został już wybudowany Trakt Pamięci Umschlagplatz.
- Autor: Jan Jagielski z Żydowskiego Instytutu Historycznego
- Źródło: Wspomnienia o Stanisławie Jankowskim. Umschlagplatz, stanislawjankowskiagaton.pl
- Stasiowi Jankowskiemu Agatonowi z ogromnym ukłonem z tytułu zbudowania przez niego wspaniałego wielobranżowego przedsiębiorstwa „Agaton”, które wielu umożliwiło życie w okresie okupacji 1942–1945 i przyczyniło się do realizacji naszych zadań. Takie przedsiębiorstwo podlegało by obecnie prawdopodobnie wielu resortom, a na pewno nie działało by tak sprawnie (niestety!).
- Autor: Kazimierz Leski, ps. Bradl
- Opis: dedykacja dla Stanisława Jankowskiego Agatona, 1989.
- Źródło: Dedykacje dla Stanisława i Hanny Jankowskich, stanislawjankowskiagaton.pl
- W latach 1960–61 Stanisław Jankowski był naczelnym urbanistą Bagdadu co wskazuje jaką rangę zajmował w międzynarodowej społeczności architektonicznej i urbanistycznej.
- Autor: inż. arch. Bogdan Wyporek, Współpraca międzynarodowa. Wspomnienia o Stanisławie Jankowskim. Irak, stanislawjankowskiagaton.pl
- Współpracował też wtedy z legendarną, cudem ocalałą łączniczką Wandą Olsowską. Z jego dokumentów zaś korzystali m.in. Zofia Rylska – kurierka do Berlina i kurier Kazimierz Leski, który jako niemiecki generał 14 razy jeździł do Paryża. Tych troje przeżyło tragiczny czas wojny i również tragiczne dla ludzi AK lata stalinowskie. W tej części dokumentu swoimi wspomnieniami, przypominającymi fabuły najlepszych filmów sensacyjnych, uzupełniają opowieść Agatona.
- Opis: o udziale Stanisława Jankowskiego w filmie biograficznym Dawno temu Cichociemny. Stanisław Jankowski , cz. 2 Agaton
- Źródło: Dawno temu Cichociemny. Stanisław Jankowski, filmpolski.pl
- Wydział Legalizacji pod kryptonimem „Agaton” prowadzony przez Stanisława Jankowskiego „Agatona” przez dwa i pół roku, aż do Powstania, umożliwiał i ratował życie tysiącom żołnierzy i działaczy Polski Podziemnej. Używając paszportów i dokumentów podrobionych w Wydziale Legalizacji „Agaton”, nasi emisariusze, kurierzy i oficerowie wywiadu podróżowali po całej Europie. Codziennie do Wydziału dostarczano dziesiątki meldunków i zapotrzebowań na dokumenty i podobnie tyleż wychodziło. Można to porównać do pracy dużego Urzędu Pocztowego działającego pod nosem Niemców.
- Autor: Stefan Bałuk, ps. Starba
- Źródło: Mija 100 lat od narodzenia „Agatona”, cichociemnego, oficera AK, uczestnika Powstania Warszawskiego, wpolityce.pl
- Zobacz też: Europa
Kategorie:
- Cichociemni
- Odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1944-1989)
- Odznaczeni Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
- Polscy architekci
- Polscy autorzy pamiętników i dzienników
- Powstańcy warszawscy
- Żołnierze II Rzeczypospolitej
- Żołnierze Armii Krajowej
- Żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie