Sakrament pokuty i pojednania
Wygląd
Sakrament pokuty i pojednania – jeden z sakramentów w Kościele katolickim, starokatolickim i prawosławnym.
- Ci, którzy do konfesjonałów trafiają, czasem po wielu latach, obciążeni wielkimi nawet grzechami, odchodząc od niego znajdują ulgę, znajdują radość i spokój sumienia. Nigdzie poza spowiedzią jej nie znajdą. Bo nikt inny nie ma mocy odpuszczania grzechów, tylko Bóg.
- Autor: Jan Paweł II
- Źródło: Sakrament pokuty i pojednania – spowiedź święta, PDF, s. 15
- Zobacz też: Bóg, radość, spokój, sumienie, grzech
- „Czy wierzysz?”, zapytałem. Odpowiedział: „Wierzę.” „Jak cię matka nauczyła?” Odpowiedział: „Jak mię nauczyła matka!” I wpatrując się w Pana Jezusa ukrzyżowanego, w potoku łez swoich odbył spowiedź świętą. I tuż przyjął Wiatyk i Ostatnie Pomazanie, o które sam prosił. (...) I od tej chwili przemieniony łaską Bożą, owszem, samym Bogiem, stał się jakoby innym człowiekiem, rzekłbym, że już świętym.
- Autor: Aleksander Jełowicki
- Opis: o spowiedzi i przyjęciu Najświętszego Sakramentu przez Fryderyka Chopina przed śmiercią.
- Źródło: Chopin's Letters. Priest Aleksander Jełowicki to Ksawera Grocholska, chopin.nifc.pl
- Zobacz też: wiara, matka, Jezus Chrystus, Bóg
- Eklezjalna mniejszość, tak jak bolszewicy, chce zdrowej większości narzucić swe chore standardy. Zagrożone są zwłaszcza dzieci, którym eklezjalizm wtłaczany jest do głów już od przedszkola pod pozorem katechizacji. Szczególnie groźny wydaje się rytuał spowiedzi, w czasie którego nadzorcy eklezjalni wchodzą w bliskie relacje z nieletnimi pod nieobecność rodziców, wypytując ich o szczegóły ich seksualności i nakłaniając do rozmów na ten temat. Ta eklezjalna seksualizacja dzieci czyni z nich ofiary molestowania i gwałtów. Sytuacja jest tym bardziej alarmująca, że na tysiąc zdiagnozowanych przypadków pedofilii aż czterysta jest wśród duchownych, natomiast statystycznie w tej grupie może się znaleźć zaledwie jeden gej.
- Autor: Wojciech Maziarski, Ideologia eklezjalna zgubą narodu, wyborcza.pl, 6 lutego 2014
- Zobacz też: pedofilia
- Ksiądz zawsze może zasłonić się tajemnicą spowiedzi. Szczególnie ksiądz w Polsce. Z zasady nietykalny, poza podejrzeniem.
- Autor: Paweł Borecki
- Źródło: Biskup nie przeprasza, „Newsweek Polska” nr 9, 2013, s. 30.
- Zobacz też: ksiądz
- Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane.
- Autor: Jezus Chrystus
- Źródło: Ewangelia wg św. Jana 20:23
- Mało kto upije się przy spowiedzi. Wszyscy myślą o pokucie.
- Autor: Janusz Leon Wiśniewski, Zespoły napięć
- Zobacz też: pokuta
- Mamy skarb: CZAS. Ci, co są w czyśćcu, oddaliby cały majątek, by wrócić tu, na jedną spowiedź, jeden dzień postu, by powiedzieć jedno przepraszam.
- Autor: Piotr Pawlukiewicz
- Źródło: Nie ustawajmy w modlitwie za dusze czyśćcowe, radioniepokalanow.pl, 6 listopada 2022
- Zobacz też: czyściec, post, przeprosiny
- Niechaj nikt nie mówi: zgrzeszyłem w skrytości i Bóg sam jeden wie o tym, Jemu się też samemu przyznam. – Inaczej, na próżno byłyby dane klucze Kościołowi.
- Autor: św. Augustyn, II księga o pokucie, rozdział 6.
- Po otrzymaniu rozgrzeszenia powinniśmy uważać, aby nie powtórzyć błędu dziewięciu trędowatych, którzy nawet się nie odwrócili, aby podziękować.
- Autor: Raniero Cantalamessa, Pascha. Przejście do tego, co nie przemija, Kraków 2005, s. 57.
- Zobacz też: Ewangelia Łukasza 17,17
- Proszę was, pamiętajcie, że najlepszym gabinetem kosmetycznym jest konfesjonał.
- Autor: Piotr Pawlukiewicz
- Źródło: Konfesjonał to najlepszy gabinet kosmetyczny, wiara.pl, 22 października 2017.
- Przy spowiedzi Ojciec Pio okazał się spowiednikiem mającym proste, jasne rozeznanie i do penitenta odnosił się z wielką miłością.
- Autor: Jan Paweł II
- Opis: o Spowiedzi świętej u Ojca Pio
- Źródło: Niezapomniane przeżycie, wiara.pl, 1 maja 2011.
- Rodzice nie chcą krzywdzić własnych dzieci, a ja im mówię, że posyłając je do spowiedzi w tym wieku, mogą im zaszkodzić. Pobożni rodzice nie przyjmują tego do wiadomości. Zawsze to najprostsze rozwiązanie. „Stłucz pan termometr”, wiadomo, apoftegmaty naszego wieszcza wiecznie żywe. Nie przyjmują argumentów. Typy psychiczne dzieci są bardzo różne, jedne spowiedź przeżywają, a inne dobrze się bawią. Ale te, które przeżywają – przeżywają ciężko, w tym wieku bowiem dzieci nie używają pojęć abstrakcyjnych, nie mogą więc poddać refleksji własnej sytuacji, nabrać dystansu. A wepchnięte zostają w sytuację oskarżenia, zmuszone do samooskarżania, do patrzenia we własne zło. Wmawia się siedmiolatkom jakieś zło, które w nich tkwi, zamiast normalnie je wychowywać. Taka traumatyzacja rzeczywiście uzależnia od spowiedzi, wszechobecność grzechu wymaga ciągłego oczyszczania duszy.
- Autor: Tadeusz Bartoś
- Źródło: BARTOŚ: PAZERNOŚĆ SIĘ KOŚCIOŁOWI NIE OPŁACA, krytykapolityczna.pl, 6 października 2013.
- Spowiadający się nie wyznaje swych grzechów potajemnie w swoim sercu (…), lecz odpowiednio ordynowanemu kapłanowi, który posiada wymagane pełnomocnictwo i (…) władzę rozgrzeszania. (…) Władza odpuszczania grzechów rozciąga się na wszystkie grzechy.
- Źródło: The Catholic Encyclopedia, wydanie 1911, t. XI, s. 619–621.
- Spowiedź indywidualna jest praktykowana od IV stulecia.
- Źródło: The Catholic Encyclopedia pod red. Roberta C. Brodericka, 1967, t. 11, s. 58.
- Spowiedź – jakże wielka chwila w życiu człowieka i jakże często niedoceniane źródło życiowej siły.
- Autor: Wanda Półtawska, Rekolekcje beskidzkie
- Spowiedź jest momentem, w którym jest najwyraźniej potwierdzona godność pojedynczego wierzącego. Tutaj jest on jedyny i wyłączny; Kościół istnieje w tym momencie tylko dla niego lub dla niej.
- Autor: Raniero Cantalamessa, Pascha. Przejście do tego, co nie przemija, Kraków 2005, s. 53.
- Spowiedź to naturalna przestrzeń naruszania intymności dzieci. Jak trafnie zauważa ks. prof. Andrzej Kobyliński, w Polsce wciąż nie uwzględniamy szerokiej gamy zachowań, które są faktycznie molestowaniem seksualnym: to np. erotyczne podteksty w trakcie spowiedzi, seksualne komentarze na lekcjach religii. Od tego się zaczyna. Może gdyby Kościół nie zwalczał tak histerycznie edukacji seksualnej maluczkich, dzieci umiałyby się obronić, odważyłyby się o swoich krzywdach opowiedzieć rodzicom?
- Autor: Stanisław Obirek
- Źródło: Obirek i Nowak o pedofilii w Kościele: Ci księża dali nam swoją uwagę, radę i cierpliwość. Ta misternie utkana sieć była pułapką, wyborcza.pl, 11 maja 2019.
- Zobacz też: przestępstwa i wykroczenia seksualne w Kościele katolickim
- W Biblii nigdzie nie ma wyraźnej wzmianki o spowiedzi. (…) W kościele wschodnim i w kościele zachodnim instytucja spowiedzi istnieje od XII wieku.
- Autor: ks. Bertrand L. Conway, The Question Box
- Wczesne uwarunkowanie psychiczne to najbardziej efektywna metoda utrzymania stanu posiadania. Działa samo, z automatu, jak piesek Pawłowa. Nic nie trzeba robić, żadnych zabiegów, zachęty czy tzw. ewangelizacji. Sami przyjdą skruszeni. Stąd wczesna spowiedź, by uwarunkować najsilniej, by wmówić ofiarom grzeszność, zło, pokazać zagrożenia, śmiertelne zagrożenia, i siebie przedstawić jako jedyne lekarstwo, ratunek, wyzwolenie.
- Autor: Tadeusz Bartoś
- Źródło: rozmowa Tomasza Stawiszyńskiego, Bartoś: „Gender” służy jako hasło wojenne, krytykapolityczna.pl, 2 grudnia 2013
- Wielu współczesnych historyków, zarówno katolickich, jak i protestanckich, doszukuje się początków spowiedzi, stanowiącej przyjętą praktykę, w kościołach Irlandii, Walii i Brytanii, gdzie sakramentów, łącznie z sakramentem pokuty, na ogół udzielali opat klasztoru oraz podlegający mu duchowni zakonni. Klasztorny zwyczaj spowiadania się i korzystania z publicznego i prywatnego kierownictwa duchowego najwidoczniej stał się wzorem, na podstawie którego wprowadzono dla laików powtarzalną spowiedź i spowiedź dewocyjną. (…) Niemniej dopiero w XI wieku zaczęto w czasie spowiedzi, przed odprawieniem pokuty, odpuszczać skryte grzechy.
- Źródło: The Catholic Encyclopedia pod red. Roberta C. Brodericka, 1967, t. 11, s. 75.
- Z obrzędowych tekstów wynika, że zarówno publiczną, jak i indywidualną spowiedź praktykowano w Babilonie. W gruncie rzeczy indywidualna spowiedź wydaje się starsza i bardziej rozpowszechniona.
- Autor: Archibald H. Sayce (historyk), The Religions of Ancient Egypt and Babylonia, Edynburg 1902, s. 497.
- Za wszystkie te grzechy i inne, których nie pamiętam, serdecznie żałuję, przyrzekam poprawę, ciebie zaś, ojcze duchowny, proszę o pokutę i rozgrzeszenie.
- Opis: tradycyjna formuła używana przy spowiedzi.
- Źródło: ks. dr M. Dybowski, Liturgika, 1945, s. 56.