Brexit
Wygląd
(Przekierowano z Referendum w Wielkiej Brytanii w 2016 roku)
Brexit (ang. Brexit, od British „brytyjski” i exit „wyjście”) – potoczna nazwa procesu opuszczania przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej, zapoczątkowanego przez referendum w czerwcu 2016.
- Brexit oznacza brexit i zamierzamy odnieść w tej kwestii sukces.
- Autorka: Theresa May
- Źródło: Ashley Cowburn, Theresa May says 'Brexit means Brexit' and there will be no attempt to remain inside EU, independent. co. uk, 11 lipca 2016.
- Brexit pokazał, że nie sprawdziło się liberalne przekonanie o prymacie racjonalności ekonomicznej, która ma chronić przed ekscesami irracjonalnych emocji. Pierwszą wojnę światową wbrew rozsądkowi prowadziły kraje o największych współzależnościach gospodarczych. Sto lat później nierozerwalne wydawałoby się więzi gospodarcze łączące uczestników Unii Europejskiej nie miały większego znaczenia dla biorących udział w brytyjskim referendum. I to jest właśnie dziś problemem – stan polityki i demokracji. Brexit sam w sobie, dramatyczny, jest jednak tylko symptomem znacznie poważniejszej choroby.
- Autor: Edwin Bendyk, A więc Brexit, Antymatrix, 24 czerwca 2016.
- Brytyjskie referendum było rzadką, prawie niespotykaną, szansą na rozładowanie długo zbierającego się i ropiejącego ładunku wściekłości na establishment jako całość, na system notorycznie niespełniający składanych przez siebie i jego orędowników obietnic. W normalnych wyborach parlamentarnych tego rodzaju szansa jest nikła: odrzucić jedną partię, jedną część establishmentu, można tylko za cenę głosowania na ludzi z jakiejś innej jego części, chętnych do zajęcia opróżnionych gabinetów ministerialnych, ale pewnie równie niezdolnych, by coś w nich zmienić. W brytyjskim referendum natomiast wszystkie duże partie konkurujące do sprawowania rządów znalazły się po jednej stronie: za pozostaniem w Europie. A zatem wyborcy mogli wystawić wotum nieufności nie tej czy innej partii, lecz systemowi partyjnemu; wyrazić swoje obrzydzenie, oburzenie, odrzucenie i nieufność wobec całości establishmentu za jednym zamachem; pokazać język promowanemu przez establishment porządkowi (czy raczej nieporządkowi) rzeczy jako takiemu.
- Autor: Zygmunt Bauman
- Źródło: Helena Celestino, wywiad dla tygodnika „Valor”, 1 lipca 2016, tłum. Jakub Dymek.
- Czas na ruch Mojżeszowy, wyprowadźmy nasz lud spod władzy brukselskiego faraona!
- Autor: Boris Johnson
- Źródło: Maciej Czarnecki, May odkłada trzecie głosowanie swojej umowy. Brexitowy chaos się pogłębia, wyborcza.pl, 25 marca 2019.
- Gdybym wykluczyła referendum, zdecydowałabym – zupełnie jednostronnie – że Szkocja podąży za Zjednoczonym Królestwem drogą ku twardemu brexitowi w stylu „będzie, co ma być”, bez względu na szkody dla naszej gospodarki i społeczeństwa.
- Autorka: Nicola Sturgeon
- Źródło: Maciej Czarnecki, Premier Szkocji chce referendum niepodległościowego jeszcze przed brexitem, wyborcza.pl, 13 marca 2017.
- Ja wyobrażam sobie trzy konsekwencje Brexitu. Pierwsza to jest kilkuletni szok. W tym szoku będzie oczywiście i wzrost pozycji nacjonalistów i populistów, 2017 to są wybory we Francji, w Niemczech. To będzie szok. Na giełdach to będzie szok z kursami walutowymi. To będzie problem cudzoziemców mieszkających w Wielkiej Brytanii, szczególnie Polaków. Kilka lat szoku. Potem Europa trzech prędkości, czyli jakby powrót do tego, że będziemy mieli Europę „ojców założycieli”: Niemiec, Francji, Beneluxu, Włoch: krajów euro – to będzie ta druga prędkość i peryferia, czyli my trzecia.
- Jest to bez wątpienia największy idiotyzm, jakiego dopuściła się Wielka Brytania od czasu zajęcia Kanału Sueskiego w 1956 r. Dla mnie jest to w dodatku katastrofa z naszej własnej winy, za którą nie możemy winić nikogo – ani Irlandczyków, ani Europejczyków z kontynentu… (…) Jesteśmy narodem, który zawsze był zintegrowany z sercem Europy. Być może mieliśmy konflikty z tym i owym, ale przecież jesteśmy Europejczykami. Pomysł, że możemy zastąpić dostęp do największej na świecie wspólnoty handlowej dostępem do rynku amerykańskiego, jest przerażający. Ta niestabilność, którą powoduje Donald Trump jako prezydent USA, jego egotyzm i megalomańskie decyzje… Czy naprawdę zamierzamy zdać się na jego łaskę, zamiast pozostać aktywnymi członkami UE?
- Autor: John le Carré
- Źródło: rozmowa Guillermo Altaresa, John le Carré: Robiłem w tajnych służbach rzeczy, których teraz się wstydzę, „Nasza Europa”, wyborcza.pl, 26 października 2019.
- Jeśli przez 40 lat kariery politycznej głoszę, że miejsce Wielkiej Brytanii jest w Europie, w jaki sposób mam teraz okłamać wszystkich, którzy na mnie głosowali? Zwłaszcza, że nie widzę np. tych 350 milionów zainwestowanych w służbę zdrowia [które obiecywano w kampanii referendalnej].
- Autor: Kenneth Clarke, Kenneth Clarke in the Brexit debate in Parliament, youtube.com, 31 stycznia 2017.
- Opis: fragment przemówienia w Izbie Gmin, 31 stycznia 2017.
- Najgłupszy pomysł od 100 lat.
- Autor: Michael O’Leary
- Źródło: Szef Ryanaira o brexicie: to najgłupszy pomysł od 100 lat, businessinsider.com.pl, 29 stycznia 2019.
- Angus Robertson: Premier May obiecała, że będzie szukała porozumienia z rządem Szkocji, Walii i Irlandii Północnej, zanim uruchomi artykuł 50. A jednak premier uruchomiła go nie czekając na porozumienie. Nie ma żadnego porozumienia. Dlaczego premier złamała obietnicę?
Theresa May: Od początku mówiłam jasno. (…) Może przypomnę przy tej okazji panu posłowi, że Szkocja jest częścią Zjednoczonego Królestwa. Koniec tematu.- Opis: fragment debaty parlamentarnej z 29 marca 2017, kiedy rząd brytyjski uruchomił artykuł 50., rozpoczynający procedurę brexitu.
- Źródło: Prime Minister's Question Time from the House of Commons in the UK Parliament, youtube.com, 29 marca 2017.
- Sądzę, że wydarzyła się wspaniała rzecz. Niesamowite głosowanie, historyczne.
- Tam, gdzie życiowa stabilizacja skończyła się wraz z przemysłem, przestrogi, że brexit zagrozi stabilności, przyjmowano z ironicznym uśmiechem. Referendum stało się okazją do symbolicznego przytarcia nosa „tym na górze”. (…) Sprowadzeni do roli odbiorców kurczących się zasiłków pokazali światu środkowy palec. W praktyce niestety otworzyli zapewne drogę do dalszych cięć wydatków socjalnych i neoliberalizmu pożenionego z ksenofobią, żywiącego się szczuciem na imigrantów z Europy Wschodniej.
- Autor: Adrian Zandberg, Kto zdecydował o brexicie? Zandberg wskazuje: To oni pokazali światu środkowy palec, gazeta.pl, 24 czerwca 2016.
- To efekt wieloletniego procesu szczucia na Unię Europejską w brytyjskich gazetach i tchórzliwej, eurosceptycznej narracji brytyjskich polityków.
- To może być moment zwrotny, który odwróci dynamikę europejskiej integracji. Ale może to być po prostu – w co chciałbym wierzyć – wypadek przy pracy, który czasem przydarza się demokracjom.
- Tzw. prawica populistyczna nie mówi już o wyjściu z UE, co przedtem stanowiło normę. A jeśli mimo wszystko dojdzie do brexitu, to jeszcze bardziej zaszkodzi populistom. Ponieważ to będzie wielka katastrofa Anglików, na oczach wszystkich. To dodatkowo obciąży populistów.
- Autor: Timothy Snyder
- Źródło: Maciej Nowicki, Timothy Snyder dla „Newsweeka”: Brexitu nie będzie, newsweek.pl, 11 lutego 2019
- Uważam, że Francja, Niemcy i inne kraje, nie doceniają znaczenia Brexitu. Odchodzi wszystko, co było znaczącym wkładem Wielkiej Brytanii do bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Boję się o przyszłość UE i tej tendencji dezintegracyjnej. Dlatego uważam, że Emmanuel Macron jest bardzo ważną postacią. Jest on jedyną osobą, która ma wizję i przekonanie do Unii Europejskiej.
- Autor: Timothy Garton Ash
- Źródło: Prof. Garton Ash: boję się o przyszłość Unii Europejskiej, vod.pl, 29 kwietnia 2018
- Zobacz też: Emmanuel Macron
- W całej tej awanturze Anglikom nie chodzi o Europę ani o Polaków na Wyspach, tylko o rozpaczliwe poszukiwanie własnej tożsamości narodowej.
- Autor: Geoffrey Wheatcroft, Imperium kontratakuje, „The Guardian”, za: „Forum”, 8 lipca 2016.
- W tej chwili bardzo trudno być Brytyjczykiem i Europejczykiem.Demonizacja Europy przez dzisiejszą brytyjską prasę wydaje się nie do powstrzymania. Należy pamiętać, że 80 proc. brytyjskich mediów jest w rękach miliarderów żyjących w rajach podatkowych. Kto skorzysta na brexicie? Może oni.
- Autor: John le Carré
- Źródło: rozmowa Guillermo Altaresa, John le Carré: Robiłem w tajnych służbach rzeczy, których teraz się wstydzę, „Nasza Europa”, wyborcza.pl, 26 października 2019.
- Właśnie dlatego Wielka Brytania nie dąży do członkostwa w jednolitym rynku: rozumiemy i szanujemy twoje stanowisko, że cztery swobody jednolitego rynku są niepodzielne i nie może być mowy o „wybieraniu najlepszych kąsków”.
- That is why the United Kingdom doesn’t seek membership of single market: we understand and respect your position that the four freedoms of the single market are indivisible and there can be no „cherry picking”.
- Autorka: Theresa May
- Opis: w liście do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, który rozpoczął proces wychodzenia ze wspólnoty, autorka powołuje się na referendum jako podstawę.
- Źródło: wikipedia.org
- Zastanawiałem się, jak wygląda ten specjalny pokój w piekle dla tych osób, które promują brexit bez nawet zarysu planu, jak to zrobić bezpiecznie