Piotr Duda
Wygląd
Piotr Duda (ur. 1962) – polski działacz związkowy, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.
- Co po tej zmianie dziewczynie zatrudnionej na umowie-zleceniu? Dla niej urodzenie dziecka oznacza bezrobocie, bo po tym wydłużonym macierzyńskim nie będzie miała gdzie wrócić. Z badań wynika, że dzisiaj 70 proc. młodych pracuje w ten sposób, to komu on chce dawać przywileje? Ile kobiet będzie miało okazję faktycznie z nich skorzystać? Nawet minister Rostowski nie potrafił odpowiedzieć na to pytanie.
- Opis: o zapowiedzianym wydłużeniu urlopu macierzyńskiego przez rząd.
- Źródło: rozmowa Marty Piątkowskiej, Polski pracownik już jest tani, wyborcza.biz, 22 października 2012.
- Jeśli specustawa trafi w szybkim tempie do Senatu, to my wiemy co mamy robić. Chciałem posłom ze Śląska powiedzieć jedno: my wiemy kim jesteście, znamy wasze adresy, wiemy gdzie mieszkacie i immunitet wam nie pomoże.
- Źródło: Duda do posłów ze Śląska: „Znamy wasze adresy, wiemy, gdzie mieszkacie i immunitet wam nie pomoże!” wPolityce.pl, 14 stycznia 2014
- Jeżeli gospodarka się rozwija, jeżeli PKB wzrasta, to każdy z pracowników chce to odczuć we własnej kieszeni. Przeciętne wynagrodzenie wzrasta, ale nie odczuwają tego pracownicy budżetówki. To jest ich deprecjonowanie.
- Źródło: Piotr Duda: jesteśmy za odwołaniem minister Anny Zalewskiej, onet.pl, 6 sierpnia 2018.
- Zobacz też: rząd Mateusza Morawieckiego
- Kandydat JKM strzelałby do górników. Do tej pory myślałem, że to zwykły kretyn, ale teraz widzę, że pospolity bandyta.
- Opis: o wywiadzie Janusza Korwin-Mikkego dla „Wirtualnej Polski”.
- Źródło: wpis na Twitterze 15 kwietnia 2015 r.
- Kiedy rozmawiam z jednymi, mówi się, że zbliżam się do PiS-u, kiedy rozmawiam z innymi, mówi się, że jestem człowiekiem Platformy. A kiedy z naszym postulatem referendum w sprawie reformy emerytalnej poszedłem do Leszka Millera i uzyskałem poparcie SLD, to już w ogóle nie wiedziano, co mówić. Tymczasem za każdym razem rozmawiałem wyłącznie o postulatach związkowych i wyłącznie na ich załatwieniu mi zależało.
- Źródło: rozmowa Cezarego Michalskiego, Jak rząd nie chce rozmawiać, trzeba go do tego zmusić, krytykapolityczna.pl, 8 listopada 2012
- Młodzi myślą: po co mam je płacić, skoro w kolejce do specjalisty czeka się miesiącami. Lepiej, szybciej i w sumie taniej jest leczyć się prywatnie. Tylko, tak jak mówiłem, system jest jeden. Wystarczy, że taka osoba zachoruje i wyląduje na rencie, to z czego ją dostanie? Ze składek, których nie opłacała, za to robili to inni. Premier nie rozumie podstawowego systemu ubezpieczeń społecznych. Jak nie będzie pracy albo ludzie będą pracować na śmieciówkach, to ta dziura będzie się pogłębiać. Zamiast ją łatać, wydłużył wiek emerytalny, żebyśmy dłużej pracowali i płacili składki, zostawiając równocześnie szeroko otwartą bramę dla tych, którzy nie zamierzają tego robić.
- Źródło: rozmowa Marty Piątkowskiej, Polski pracownik już jest tani, wyborcza.biz, 22 października 2012.
- Nie będę się zniżał do poziomu pana prezydenta Wałęsy (…).
- Opis: odpowiedź na słowa Lecha Wałęsy, że (Wałęsa) pierwszy stanąłby z pałą i pałował związkowców.
- Źródło: tvn24.pl, 16 maja 2012
- Nie może być tak, że ktoś sobie decyduje, iż teraz nie płaci składek, bo chce np. więcej zarabiać, a potem przyjdzie po minimalną emeryturę, na którą odłożyli za niego inni. Mnie też się nie podoba, że płacę składki. Też bym wolał sam inwestować część pieniędzy, które zabiera mi państwo, ale układ jest inny i wszyscy powinni go przestrzegać na tych samych zasadach.
- Źródło: rozmowa Marty Piątkowskiej, Polski pracownik już jest tani, wyborcza.biz, 22 października 2012.
- Od dawna widzę upadek Komisji Trójstronnej rząd – pracodawcy – związki. Premiera reprezentuje tam minister pracy, który w tym rządzie ma pozycję coraz bardziej marginalną. Ten resort został zresztą oddany słabszemu koalicjantowi, co było znakiem, że Platformie nie zależy ani na tych kwestiach, ani na powadze Komisji.
- Źródło: rozmowa Cezarego Michalskiego, Jak rząd nie chce rozmawiać, trzeba go do tego zmusić, krytykapolityczna.pl, 8 listopada 2012
- ONR nie jest nielegalną organizacją, wydzierżawił sobie salę na cele komercyjne, taką decyzję żeśmy podjęli i nie zamierzamy nikomu się z tego tłumaczyć.
- Opis: o wynajęciu historycznej Sali BHP w Stoczni Gdańskiej
- Źródło: Piotr Duda nie zamierza się tłumaczyć z wynajęcia sali BHP dla ONR, dziennikbaltycki.pl, 18 kwietnia 2018
- Zobacz też: Obóz Narodowo-Radykalny (III Rzeczpospolita)
- Partiom zawsze najłatwiej jest rezygnować z reprezentowania interesów pracowniczych. W kampanii wyborczej 2005 roku pomiędzy PO i PiS-em toczył się spór o „Polskę liberalną” i „solidarną”, ale później okazało się, że do koalicji nie doszło z powodu konfliktu o obsadę resortów siłowych, a nie z powodu konfliktu o obsadę Ministerstwa Pracy czy z powodu sporu o kształt polityki społecznej. Zabawa żołnierzykami okazała się ważniejsza od społecznych haseł.
- Źródło: rozmowa Cezarego Michalskiego, Jak rząd nie chce rozmawiać, trzeba go do tego zmusić, krytykapolityczna.pl, 8 listopada 2012
- Zobacz też: Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska
- Polski pracownik już jest tani. W wielu przypadkach różnica między nim a niewolnikiem przestała być widoczna. Podam przykład oferty zatrudnienia, jaką dał jeden z nowo powstałych marketów. Chce zatrudnić pracowników na pół etatu, za 800 zł brutto. To jakiś absurd, za co ci ludzie mają żyć? Więc jak słyszę, że w Polsce pracownik jest drogi, to się pytam, ile w takim razie warta jest praca? Ciągle tylko słyszymy, że jest kryzys, nie ma pieniędzy, firmy będą zwalniać. A potem czytam w gazetach, że oszczędności przedsiębiorców są rekordowe. To gdzie tu sprawiedliwość?
- Źródło: rozmowa Marty Piątkowskiej, Polski pracownik już jest tani, wyborcza.biz, 22 października 2012.
- Zobacz też: przedsiębiorca, sprawiedliwość
- Premier, nie decydując się ostatecznie na oskładkowanie umów śmieciowych, doprowadził do tego, że jeszcze szerzej zaczną one wypierać normalne umowy o pracę. W ten sposób jego własna argumentacja na rzecz podniesienia wieku emerytalnego traci wszelki sens.
- Źródło: rozmowa Cezarego Michalskiego, Jak rząd nie chce rozmawiać, trzeba go do tego zmusić, krytykapolityczna.pl, 8 listopada 2012
- Zobacz też: Donald Tusk
- Przybywamy po to, by upomnieć się nie tylko o prawa pracowników. Nasze hasło to: dość lekceważenia społeczeństwa, to hasło ponadpracownicze.
- Romney w kampanii oskarża związki zawodowe, iż swymi żądaniami przyczyniają się do likwidacji miejsc pracy (zakładów i branż), zmniejszając ich rentowność dla biznesu. Przede wszystkim oskarża centralę AFL-CIO. (…) Spotkanie z Romneyem było z Pana strony daleko idącą niewdzięcznością wobec amerykańskich przyjaciół związkowców, pomagających Panu w czasie stanu wojennego jak i po reaktywacji związku. Spotkania Mitta Romneya zarówno z Panem, jak i Premierem czy Prezydentem, mogę podsumować krótko – trafił swój na swego. Mówiąc wprost, były to spotkania ludzi zwalczających związki zawodowe i prawa pracownicze.
- Źródło: List do Prezydenta Lecha Wałęsy, solidarnosc.org.pl, 31 lipca 2012
- Zobacz też: Mitt Romney
- Rozpoczynamy wielki marsz. Nie siedzimy przed telewizorami, nie narzekamy na forach internetowych, tylko jesteśmy tutaj. (…) Słyszymy w różnych mediach: będą palić opony, będą się bili z policją. A policja jest z nami.
- Rząd sprawił, że ci ludzie sobie sami sfinansują dogorywanie do emerytury, a później – głodowe świadczenia. Pracodawcy będą wysyłać ludzi na częściowe emerytury i zatrudniać ich na umowy śmieciowe. To jest dopiero patologia i wykorzystywanie ludzi.
- Źródło: rozmowa Renaty Grochal, Jesteśmy na wojnie z rządem. Wyprowadzimy Polaków na ulicę, wyborcza.pl, 11 maja 2012
- Opis: o ustawie wydłużającej wiek emerytalny.
- Zobacz też: emerytura, umowa śmieciowa
- Rządzący pokazują, gdzie jest miejsce związku zawodowego – na ulicy. Wszelkie apele o spokój w czasie Euro brzmią w tej sytuacji jak kpina. Takie działanie władzy to prowokacja.
- Rządzący się obrazili, że my jako obywatele tego kraju chcemy i będziemy się wypowiadać w ważnych dla nas sprawach.
- Solidarność nie powinna popierać żadnej partii politycznej, ale niejednokrotnie nas wkładają, że tak powiem, na konia politycznego, byśmy popierali chociażby śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego czy pana Jarosława. To jest całkowicie inna sprawa popierać partie, a popierać osoby, bo w wielu partiach jest wiele wspaniałych osób, które widzą rolę, ważną rolę związków zawodowych w procesie w ogóle transformacji i w procesie społecznym w Polsce, a są tacy politycy z różnych partii, którzy z miłą chęcią związki zawodowe utopiliby w łyżce wody.
- Źródło: polskieradio.pl, 24 sierpnia 2010
- Zobacz też: Lech Kaczyński, Jarosław Kaczyński
- Ze skutecznością w naszym związku jest różnie. Za dużo czasu poświęcamy naszej wspaniałej historii, a ja bym chciał aby była równowaga. Musimy być skuteczni bo młodzi ludzie nie zapisują się do nas ze względu na historię. Oni chcą być w skutecznym związku.
O Piotrze Dudzie
[edytuj]- Duda zachowuje się jak pierwszy od bardzo dawna prawdziwy związkowiec na czele „Solidarności”.
- Jak słucham Piotra Dudy, to szlag mnie trafia.
- Autor: Dominika Wielowieyska
- Źródło: tokfm.pl, 21 stycznia 2015
- Piotr Duda zgłosił się jako bojówka PiS-u.
- Autor: Leszek Balcerowicz
- Opis: po oświadczeniu przez Piotra Dudę, że będzie organizował manifestacje „Solidarności” wymierzone w Komitet Obrony Demokracji.
- Źródło: Leszek Balcerowicz: to hańba obecnej „Solidarności”, onet.pl, 20 grudnia 2016.