Czytelnik
Wygląd
(Przekierowano z Czytanie)
Czytelnik – osoba, która czyta książkę.
- Człowiek nie rodzi się czytelnikiem. Staje się nim dopiero na skutek wrastania w konkretną kulturę.
- Autorka: Joanna Papuzińska, Inicjacje literackie
- Czytać, czytać i jeszcze raz czytać. To hasło każdego dnia. Musimy krzewić wartości prowadzące do wytworzenia nowego człowieka, nowego mężczyzny i nowej kobiety, którzy staną się podstawą socjalistycznej ojczyzny. To będzie nasz zbiorowy czyn budujący socjalizm.
- Autor: Hugo Chávez
- Źródło: Maciej Stasiński, Rewolucja kulturalna Chaveza, wyborcza.pl, 15 maja 2009.
- Czytamy książki, aby dowiedzieć się, kim jesteśmy i kim możemy się stać.
- Autorka: Ursula Le Guin
- Źródło: Natalia Szostak, Królowa fantastyki nie żyje, „Gazeta Wyborcza”, 25 stycznia 2018, s. 15.
- Czytanie to wolność. Gutenberg wypuścił dżina z butelki. Drukowana plaga spadła na owczarnię Europy i zamieniła ją w stado wilków.
- Autor: Jan Hartman, Po co dziś czytać?, „Gazeta Wyborcza”, 10 czerwca 2011.
- Zobacz też: Johannes Gutenberg
- Czytelnik (…) jest współtwórcą dzieła.
- Postać: Alutka Kossoń w serialu Rodzina zastępcza.
- Jeżeli dziecko może daną rzecz zobaczyć, dotknąć, skosztować, usłyszeć jej nazwę i zobaczyć, jak się ją pisze, może nauczyć się zarówno wymawiać ją, jak i czytać. Połącz więc czytanie ze stymulowaniem wszystkich zmysłów.
- Autor: Gordon Dryden
- Źródło: Gordon Dryden, Jeanette Vos, Rewolucja w uczeniu, tłum. Bożena Jóźwiak, wyd. Moderski i S-ka, Poznań 2000, s. 248.
- Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
- Autor: Arturo Pérez-Reverte, Klub Dumas
- Lektura, zjawisko przedziwne: unicestwia czas, zawrotnie odmienia przestrzeń, ale z tej racji nie wstrzymuje oddechu i nie odbiera życia czytelnikowi. Unosi nas latający dywan. Czarodziejską czapkę Fortunasa wkładamy na głowę. Uważamy się za niewidzialnych, nieobecnych, chociaż jesteśmy wszechobecni, tam nawet, rozgorączkowani, z tą książką w ręku, którą pożeramy, zjadamy oczyma, jakbyśmy praktykując białą magię karmili nasz umysł.
- Autor: Blaise Cendrars, Historie prawdziwe, Czytelnik, Warszawa 1973, s. 58.
- Ludzie mało czytają. Wiele się na to składa. Naprzód to, że książka dziś za droga, jak na kieszeń wykształconego człowieka, a niewykształcony zawsze się bez niej obchodzi. Potem to, że wolne chwile, które dawniej człowiek czytający spędzał z książką w ręku, dziś mu zabiera radio, kino, sport, a niekiedy dancing. Może być, że tu przyczyna, a może i gdzieś indziej.
- Autor: Władysław Witwicki, Jak czytać warto, w: Trzeci Almanach Świata Kobiecego, Księgarnia Polska B. Połonieckiego, Lwów 1928, s.3.
- Zobacz też: książka
- Ludzie czytający chaotycznie rzadko kiedy zdobywają konkretne wiadomości. Nikt nie będzie obarczał umysłu drobiazgami, chyba że go do tego skłaniają ważne powody.
- Autor: Arthur Conan Doyle, Studium w szkarłacie, Warszawa 1997, s. 16.
- (…) może czytanie to jakiś rodzaj przekleństwa. (…) Może lepiej trzymać się tylko tego, co człowiek ma w głowie.
- Autor: Dan Simmons, Terror, tłum. Janusz Ochab
- Zobacz też: głowa
- Najlepsze książki to te, o których każdy czytelnik sądzi, że takie by też napisał.
- Autor: Blaise Pascal
- Zobacz też: książka
- Na oczytanego
Uchodzi w rodzinie za wzór czytelnika:
Co książkę otwiera, to oczy zamyka!
- Autor: Leszek Wierzchowski, Dziwne stany świadomości
- Nastąpiła teraz dłuższa przerwa, bo były wakacje, i zauważyła wtedy, nie bez zdziwienia, że kiedy nie musi czytać i rozmyślać o tym, co przeczytała, do opuchlizny oczu dołączają się trudności z oddychaniem.
- Autor: Hanna Krall, Katar sienny, w: Katar sienny, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1981, ISBN 83-08-00598-5, s. 100–101.
- Zobacz też: katar sienny, myślenie
- Od pierwszego dnia, kiedy przywieziesz niemowlę do domu, pokazuj mu barwnie ilustrowane książki. Ponadto codziennie mu czytaj.
- Autorka: Dorothy Butler, Babies Need Books, Penguin, Londyn
- Źródło: Gordon Dryden, Jeanette Vos, Rewolucja w uczeniu, op. cit., s. 246.
- Pełnił on funkcję melameda [sic], nauczał chłopców od trzeciego roku życia podstaw wiedzy: czytania Tory i zapamiętywania jej wersetów podczas długich godzin roztrząsania tekstu biblijnego, połączonego z tłumaczeniem go na jidysz, w którym odbijał się on jak w zwierciadle. (…)
W dzisiejszych czasach zabrania się dzieciom nauki czytania, dopóki nie ukończą sześciu lat, pod pretekstem, że w tym wieku powinny się jeszcze bawić, tak jakby lektura nie była najpiękniejszą rozrywką, jaka istnieje.- Autor: Gilles Rozier, Z kraju bez miłości, tłum. Krystyna Arustowicz, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2013, ISBN 978-83-08-05066-8, s. 142–144.
- Zobacz też: Biblia, jidysz
- Poezja jest własnością czytelników.
- Postać: Alutka Kossoń w serialu Rodzina zastępcza
- (…) pokazuj dziecku karty z nazwami rzeczy, które widzi wokół siebie.
- Autor: Glenn Doman, Teach Your Baby To Read Kit
- Źródło: Gordon Dryden, Jeanette Vos, Rewolucja w uczeniu, op. cit., s. 250.
- Przyszłość jest jak książka, której jeszcze dotychczas nie czytaliśmy.
- W Polsce czytają niemal wyłącznie inteligenci i robią to w dużej mierze po to, żeby swoją inteligencką przynależność przypieczętować – wie się, że teraz wypada mieć to czy tamto przeczytane, to się czyta. Te mody oparte są na dystynkcji raczej niż przyjemności – dlatego takie znaczenie ma formalne nowatorstwo.