Grecja: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 1106 bajtów ,  2 lata temu
dodane 2 cytaty z klasyków /Kazandzakis, Duerrenmatt/
(dodany cytat ze Słowackiego + red. /graficzne/)
(dodane 2 cytaty z klasyków /Kazandzakis, Duerrenmatt/)
[[Plik:Ellas flag 1.svg|mały|Narodowa flaga Greków]]
'''[[w:Grecja|Grecja]]''' – kraj wyspiarsko-lądowy położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego.
 
* Człowiek grecki interesował mnie bardziej niż jego dzieła, będące dla mnie przede wszystkim kluczem do zrozumienia ich twórcy. A poza człowiekiem greckim – ziemia grecka, pejzaż, który zrodził, wyhodował i ukształtował duszę Greków; wydawało mi się, że przede wszystkim poprzez zrozumienie tego pejzażu będę mógł zbliżyć się do duszy greckiej, odgadnąć czy odszyfrować jej tajemnicze zaczątki.
** Autor: [[Stefan Homburg]]
** Źródło: rozmowa Catherine Hoffmann, ''Ciemność widzę'', „Süddeutsche Zeitung”, tłum. „Forum”, 24 października 2011.
 
* Pamiętam, powiedziałem Ci wtedy: „Cóż znaczy Grecja, ojczyzna i obowiązek? Prawda znajduje się tutaj!” A Ty odrzekłeś: „Grecja, ojczyzna – nic nie znaczą, ale w imię tego ''nic'' chętnie oddamy życie!”
** Autor: [[Nikos Kazandzakis]], ''Grek Zorba'', Warszawa 1971, s. 98.
 
* Pierwsze wrażenie z Grecji – to jasność. Na pewno wiąże się ona ze słońcem, ale nie tylko ze światłem; również z ziemią, przede wszystkim z powietrzem. Tak, z całą pewnością. Niezwykła przejrzystość powietrza, które jakby na własną rękę rozjaśniało przedmioty i ludzi.
** Autor: [[Stanisław Hadyna]], ''W słońcu Hellady'', Warszawa 1968, s. 6.
 
* Potem siedzieli, dwoje Greków wśród dwojga Greków… Archilochos opowiedział Chloe o swoim życiu. (…) Będziemy oszczędzać i za dwadzieścia lat odwiedzimy razem Grecję, Peloponez, wyspy. Marzę o tym już od dawna, a teraz, kiedy wiem, że pojadę z tobą, marzenie jest jeszcze piękniejsze. (…) Często myśli o Grecji, ciągnął dalej, i wpatrywał się w mgłę… Widzi wtedy wyraźnie, mówił, stare świątynie, na pół rozwalone, i czerwonawe skały połyskujące przez gaje oliwne. Często wydaje mu się, że przebywa w tym mieście na wygnaniu, jak Żydzi w Babilonie, i że treścią jego życia jest pragnienie powrotu do starej, z dawna opuszczonej ojczyzny.
** Autor: [[Friedrich Dürrenmatt]], ''Grek szuka Greczynki'', Warszawa 1967, s. 29-30.
 
* Program oszczędnościowy Brukseli trudno nazwać sukcesem. Parametry makroekonomiczne nieco się poprawiły, ale pacjent – w tym przypadku Grecja – zmarł.

Menu nawigacyjne