Przejdź do zawartości

Grecja

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Narodowa flaga Greków

Grecja – kraj wyspiarsko-lądowy położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego.

 • Człowiek grecki interesował mnie bardziej niż jego dzieła, będące dla mnie przede wszystkim kluczem do zrozumienia ich twórcy. A poza człowiekiem greckim – ziemia grecka, pejzaż, który zrodził, wyhodował i ukształtował duszę Greków; wydawało mi się, że przede wszystkim poprzez zrozumienie tego pejzażu będę mógł zbliżyć się do duszy greckiej, odgadnąć czy odszyfrować jej tajemnicze zaczątki.
 • Grecja stała się ziemią świętą naszej cywilizacji. Żadne inne określenie nie może oddać uczuć, z jakimi ludzie naszej cywilizacji wchodzą w kraj, znany im od dzieciństwa w mitach, w historii, w poezji. Wszystko nią tutaj oddycha. Góry, rzeki, morze, każde imię spotkane po drodze, nazwy miast, wsi, źródeł, dolin wciśniętych między skały wyczarowują w naszej pamięci tłum postaci, które się z nimi związały rzeczywistością lub fikcją. (…) Grecja jest inna, na jej wdzięk trzeba zasłużyć intymnym zżyciem się z jej krajobrazem w jego szlachetnym rysunku, w grze światła, tak zmiennego jak nigdzie, w nieporównanej przejrzystości powietrza, we wszechobecności morza.
Flaga państwowa Grecji w przyjętej wersji międzynarodowej
 • Nie ma ta ziemia czego złożyć w styrcie;
  Koń dzwoni w głazy – depce chwast dziewanny,
  Czasem przy drodze w rozłożystym mircie
  Widać rudera tureckiej fontanny –
  Gdzie w kamień woda płacząca nie tętni,
  Na które patrząc… nawet Grecy smętni…
  (…) Jakim obrazem dawnym i pamiętnym
  Tylko samemu Bogu… co w nim duma,
  Kraj ten zniszczyła tak wolności dżuma.
  • Autor: Juliusz Słowacki
  • Opis: impresja z zetknięcia ze zniewoloną ziemią grecką.
  • Źródło: Podróż do Ziemi Świętej z Neapolu (Pieśń VI), Gdańsk 1987, s. 98-99.
 • Pamiętam, powiedziałem Ci wtedy: „Cóż znaczy Grecja, ojczyzna i obowiązek? Prawda znajduje się tutaj!” A Ty odrzekłeś: „Grecja, ojczyzna – nic nie znaczą, ale w imię tego nic chętnie oddamy życie!”
 • Pierwsze wrażenie z Grecji – to jasność. Na pewno wiąże się ona ze słońcem, ale nie tylko ze światłem; również z ziemią, przede wszystkim z powietrzem. Tak, z całą pewnością. Niezwykła przejrzystość powietrza, które jakby na własną rękę rozjaśniało przedmioty i ludzi.
 • Potem siedzieli, dwoje Greków wśród dwojga Greków… Archilochos opowiedział Chloe o swoim życiu. (…) Będziemy oszczędzać i za dwadzieścia lat odwiedzimy razem Grecję, Peloponez, wyspy. Marzę o tym już od dawna, a teraz, kiedy wiem, że pojadę z tobą, marzenie jest jeszcze piękniejsze. (…) Często myśli o Grecji, ciągnął dalej, i wpatrywał się w mgłę… Widzi wtedy wyraźnie, mówił, stare świątynie, na pół rozwalone, i czerwonawe skały połyskujące przez gaje oliwne. Często wydaje mu się, że przebywa w tym mieście na wygnaniu, jak Żydzi w Babilonie, i że treścią jego życia jest pragnienie powrotu do starej, z dawna opuszczonej ojczyzny.
  • Opis: marzenia greckiego emigranta
  • Autor: Friedrich Dürrenmatt, Grek szuka Greczynki, Warszawa 1967, s. 29-30.
 • … Pruć to morze w czas cichej jesieni, szepcąc imię każdej wyspy – to rozkosz, która zdolna jest przenieść serce człowieka wprost do raju. Nigdzie tak łagodnie i łatwo nie przechodzi się od rzeczywistości do marzenia. Zacierają się granice, a maszty najstarszych okrętów obrastają owocami jak pędy winogron. Można powiedzieć, że tu, w Grecji, cud rodzi się na zawołanie.
 • (…) Uczucia wiekowego szukałem w wiekowym z bogów zrodzonym narodzie; walczyłem między Grekami. Mnie z Getyngi uciekłemu śniły się Termopile, Salaminy, Miltiady i Solony; miast tego ujrzałem zdradę krwią kupioną, krew pieniędzmi płaconą; widziałem noże rozbójnicze z maratońskich oręży wykute, karły w ruinach olbrzymów… ale dajmy temu pokój…
  • Autor: Józef Dzierzkowski, Lekarz magnetyczny (1844); w: Polska nowela fantastyczna, t. 1, PIW, Warszawa 1953, s. 112.