Przejdź do zawartości

Aleksis Tsipras

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Aleksis Tsipras, 2008

Aleksis Tsipras (ur. 1974) – grecki polityk, przewodniczący Koalicji Radykalnej Lewicy (SYRIZA) od 2008, premier Grecji w roku 2015.

 • Absolutnie nie jesteśmy siłą antyeuropejską. Walczymy o uratowanie spójności socjalnej w Europie. Jesteśmy być może najbardziej proeuropejską siłą w Europie, ponieważ jej dominujące potęgi chcą doprowadzić Unię do niestabilności, a strefę euro do upadku, upierając się przy wyrzeczeniach.
 • Chcemy wykorzystać europejską solidarność i fundusze do stworzenia podstaw dla naszych długoterminowych reform. Musimy jednak wiedzieć, że w ciągu dwóch-trzech lat wyzwolimy się z tego trendu w dół, że będziemy mieli wzrost i że będziemy w stanie zwrócić pieniądze, które nam dano. Nie ma żadnego sposobu na to, byśmy mogli je zwrócić, jeśli będziemy kontynuować ten program.
 • Nie ma i nie będzie łatwych rozwiązań. Jest za to wiele rozsądnych propozycji, o które musimy teraz wspólnie zawalczyć. Dzisiejszy wybór Greków jest wyborem epokowym i śmiałym. Głęboko wierzę, że w tym referendum wybraliśmy właściwą drogę. To nie jest i nie było nigdy pytanie o to, czy Grecja ma zostać w Unii i w strefie euro. To nie był plebiscyt za Europą ani przeciwko. Dziś Grecy zabrali głos i jasno powiedzieli, jakiej Europy pragną – nie jest to Europa cięć, oszczędności i bailoutów, jest to Europa solidarności i demokracji.
 • Po dzisiejszym spotkaniu stało się oczywiste, że żądają oni, by SYRIZA stała się wspólniczką przestępstwa. W imię demokracji, naszego patriotycznego obowiązku, nie możemy przyjąć tego udziału w winie. Wzywamy wszystkich Greków, by raz na zawsze potępili siły przeszłości i zrozumieli, że pozostaje tylko jedna nadzieja: na jedność przeciwko szantażowi, by powstrzymać trwające barbarzyństwo. Rodacy, możemy was zapewnić o jednym: nie zdradzimy was.
 • Razem zapisaliśmy dziś bardzo jasną kartę w historii nowoczesnej Europy. Udowodniliśmy, że nawet w najtrudniejszych warunkach demokracja nie ugina się przed szantażem. Demokracja, jeśli trwa uczciwie przy swoich wartościach, pozwala zawsze znaleźć wspólne wyjście z każdej sytuacji. Gdy obywatele i obywatelki uwierzą w siebie, mogą razem przezwyciężyć każdą, najtrudniejszą nawet okoliczność.
 • Skończymy rządy zagranicznych okupantów.
  • Opis: kończąc ostatnie wystąpienie przed wyborami w styczniu 2015.
  • Źródło: Łukasz Wójcik, Zjednoczeni upokorzeni „Polityka” nr 14 (3003), 1–7 kwietnia 2015, s. 60.

O Aleksisie Tsiprasie[edytuj]

 • Mają bardzo dobry program gospodarczy i pomysły na wyciągnięcie Grecji z kryzysu, a jednocześnie elity władzy zrobiły wszystko, aby Syrizę i jej przywódcę, Aleksisa Tsiprasa, przedstawić w czarnym świetle, jako największych destruktorów, którzy dążą do wyprowadzenia Grecji ze strefy euro. Nic bardziej błędnego, wcale tego nie postulują, ale zwracają uwagę na konieczność powiązania polityki gospodarczej z polityką społeczną, przywrócenia „gospodarki realnej”, odebrania władzy oligarchii i finansjerze. Także odrzucenia podziału Europy na Południe i Północ, podziału opartego na dyktacie Północy.
 • To jest polityka upokarzania. To nie ma nic wspólnego z ekonomią. I nie ma nic wspólnego z wyprowadzeniem Grecji z kryzysu. To nowy Traktat Wersalski i premier Tsipras o tym wie. Wie, że zostanie przeklęty, jeśli go przeforsuje. I wie, że zostanie przeklęty, jeśli tego nie zrobi.