Martin Schulz
Wygląd
Martin Schulz (ur. 1955) – niemiecki polityk, eurodeputowany z ramienia SPD, przewodniczący Grupy Socjalistycznej w Parlamencie Europejskim, w latach 2012-2017 przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
- Budżet UE to nie są pieniądze dla Brukseli, budżet UE to są pieniądze dla obywateli Europy. 94% naszego budżetu wraca bezpośrednio do państw członkowskich UE lub jest inwestowane w realizację priorytetów naszej polityki zagranicznej. Środki UE, poddane cięciom, na przykład w obszarze polityki regionalnej, rozwoju obszarów wiejskich, polityki transportu, polityki infrastrukturalnej lub w programie Erasmus, byłyby definitywnie wykreślone. Obcięte środki finansowe UE w żaden sposób nie zostałyby zastąpione środkami krajowymi. (…) W budżecie UE nie chodzi po prostu o grę o sumie zerowej, w której jedna strona wygrywa to, co druga traci. Raczej tworzą się efekty synergii, z których korzystają również płatnicy netto.
- Budżet UE wywołuje potężny efekt dźwigni – każde euro zainwestowane przez UE przyciąga średnio dwa do czterech euro w kolejnych inwestycjach.
- Gdy Polska mówi, że jej gospodarka potrzebuje do dalszego rozwoju europejskich funduszy, to te fundusze dalej do Polski płyną. Ale w takiej sytuacji nie można nagle przyjść i powiedzieć, że uchodźcy to tylko problem Niemców i nie ma się z tym nic wspólnego.
- Źródło: Kalina Chojnacka, Szef Europarlamentu ostro krytykuje Polskę i PiS. Martin Schulz: Chcecie brać, a nie dawać!, natemat.pl 16 listopada 2015.
- Zobacz też: Polska, uchodźca
- Idea Europy polega na tym, że w celu uporania się ze wspólnymi wyzwaniami państwa i narody tworzą wspólne instytucje. Wszyscy w tej sali podzielamy tę ideę. Jeżeli jednak pozbawią państwo te instytucje środków na jej realizację, zaszkodzą państwo Europie.
- Jeszcze Europa nie zginęła, póki my żyjemy.
- Musimy zdobyć się na odwagę i poważyć na otwartą konfrontację z Merkel i Sarkozym.
- Źródło: Martin Winter, Europyskacz, „Süddeutsche Zeitung”, tłum. „Forum”, 23 stycznia 2012.
- Polski rząd uznał swoje zwycięstwo wyborcze za mandat pozwalający na podporządkowanie pomyślności państwa woli zwycięskiej partii, zarówno merytorycznie, jak i personalnie. (...) To jest sterowana demokracja a la Putin, niebezpieczna putinizacja polityki europejskiej.
- Opis: o rządzie PiS
- Źródło: Martin Schulz mocno o Polsce. "Sterowana demokracja a la Putin", wp.pl, 10 stycznia 2016
- Solidną robotą nie zdobywa się w polityce rozgłosu. Tu trzeba odpalać petardy.
- Źródło: Nowy rywal dla Angeli, „Forum”, 3-16 lutego 2017.
- Zobacz też: polityka
- Solidny budżet UE jest niezbędny do uzupełnienia wysiłków podejmowanych na szczeblu krajowym. Bowiem budżet UE sporządzony w sposób uzupełniający budżety krajowe – tzn. budżet, w którym środki UE są przeznaczane na te obszary, gdzie państwa członkowskie dokonują cięć – tworzy dla obywateli konkretną wartość dodaną.
- Stoimy w obliczu decyzji wytyczającej dalszy kierunek: czy cofniemy się do poziomu państw narodowych? Czy też powstanie europejski rząd? O to właśnie toczy się dziś bój.
- Źródło: Martin Winter, Europyskacz, „Süddeutsche Zeitung”, tłum. „Forum”, 23 stycznia 2012.
- Zobacz też: Unia Europejska
- Wyłamanie się Polaków czy Węgrów, którzy twierdzą, że mamy w tym wypadku do czynienia wyłącznie z niemieckim problemem, oznacza rezygnację z zasady solidarności w Europie. Nie możemy do tego dopuścić.
- Źródło: Kalina Chojnacka, Szef Europarlamentu ostro krytykuje Polskę i PiS. Martin Schulz: Chcecie brać, a nie dawać!, natemat.pl 16 listopada 2015.
- Zobacz też: solidarność
- Zamierzam pilnować by nic się nie odbyło bez udziału europarlamentu.
- Źródło: Martin Winter, Europyskacz, „Süddeutsche Zeitung”, tłum. „Forum”, 23 stycznia 2012.