Grecja: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 509 bajtów ,  1 rok temu
+ inny cytat > Dyskusja
(format, -- (nieznani), - (nieistotne))
(+ inny cytat > Dyskusja)
[[Plik:Flag of Greece.svg|mały|Flaga Grecji]]
'''[[w:Grecja|Grecja]]''' – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego.
 
* Człowiek grecki interesował mnie bardziej niż jego dzieła, będące dla mnie przede wszystkim kluczem do zrozumienia ich twórcy. A poza człowiekiem greckim – ziemia grecka, pejzaż, który zrodził, wyhodował i ukształtował duszę Greków; wydawało mi się, że przede wszystkim poprzez zrozumienie tego pejzażu będę mógł zbliżyć się do duszy greckiej, odgadnąć czy odszyfrować jej tajemnicze zaczątki.
** Źródło: [[Jan Gawroński]], ''Do źródła Muz'', Warszawa 1970, s. 140.
 
* Kiedy słyszę, jak Niemcy mówią, że drogie jest im moralne podejście do zadłużenia i że wierzą mocno w konieczność spłacania długów, myślę sobie: to jakiś żart! To właśnie Niemcy są przecież krajem, który nigdy nie spłacił swoich długów. (…) Historia uczy, że wysoko zadłużone państwo ma dwie możliwości spłacenia należności. Jedną wykorzystało Królestwo Brytyjskie po drogich wojnach napoleońskich w XIX wieku: to powolna metoda, którą dziś poleca się również Grecji. Królestwo oszczędzało wówczas na spłatę długów dzięki rygorystycznej polityce budżetowej – to zadziałało, ale trwało strasznie długo. Przez ponad 100 lat Brytyjczycy wydawali dwa do trzech procent swego produktu narodowego na uregulowanie długu, czyli więcej niż na szkoły i całą oświatę. Tak być nie musiało i nie jest to konieczne dziś. Bo druga metoda jest dużo szybsza. Wypróbowały ją właśnie Niemcy w XX wieku. Zasadniczo składa się z trzech komponentów: inflacji, nadzwyczajnego podatku i anulowania części długów. (…)<br />Gdybyśmy w latach 50. mówili Niemcom, że nie dość odkupili swe winy, do dzisiaj pewnie spłacaliby swe długi.

Menu nawigacyjne