Edwin Bendyk: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 746 bajtów ,  3 lata temu
nowy cytat
(nowy cytat)
(nowy cytat)
* Dolina Lotnicza to niestety wyjątek na polskiej mapie zaawansowanych technologii. Reguła polega na konserwowaniu modelu gospodarki opartego na konkurowaniu niskim kosztem pracy. Marek Darecki wspomniał, że jego firma ma dwie spółki ''joint-ventures'' w Chinach. Tokarze w tych spółkach zarabiają już więcej, niż w Rzeszowie. W ciągu kilku ostatnich lat Chiny przeszły do kolejnego etapu konwergencji z krajami rozwiniętymi i transformują swą gospodarkę w kierunku większej intensywności innowacji. Gospodarkę tę ma w większym stopniu napędzać popyt wewnętrzny. My, dzięki dewaluacji złotego cieszymy się, że tak łatwo eksportować. Kosztem innowacyjności. O wiele szybciej niż zakładaliśmy stajemy się rezerwuarem taniej siły roboczej, już nie tylko dla Zachodu, lecz także dla Chin.
** Źródło: [http://bendyk.blog.polityka.pl/2012/02/22/rzeszow-i-dolina-lotnicza-perla-w-polskim-folwarku/ Antymatrix, 22 lutego 2012]
 
* Dotychczasowy model akumulacji pierwotnej fundującej polski kapitalizm XXI wieku na taniej sile roboczej – wyczerpał się. Jego utrzymywanie przemocą polityczną, zwłaszcza w obszarach o strategicznym znaczeniu, jest po prostu niebezpieczne. Podobnie jak niebezpieczne okazało się przywiązanie I Rzeczypospolitej do pańszczyzny.<br />Solidaryzujmy się więc z protestującymi lekarzami. Nakazuje to nie tylko przyzwoitość, ale też zwykły rozsądek.
** Źródło: [http://antymatrix.blog.polityka.pl/2017/10/16/rezydenci-kawior-i-akumulacja-pierwotna/#more-3543 ''Rezydenci, kawior i akumulacja pierwotna''], Antymatrix, 16 października 2017.
** Zobacz też: [[akumulacja pierwotna kapitału]], [[lekarze]], [[strajk głodowy]]
 
==H==
23 944

edycje

Menu nawigacyjne