Strajk głodowy

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Strajk głodowy

Strajk głodowy (głodówka protestacyjna) – forma strajku w którym protestujący, chcąc wymusić ustępstwa, decydują się nie przyjmować pokarmów, ale godzą się na opiekę lekarską.

  • Głodówka – to poważna broń w ręku więźnia. To krzyk rozpaczy. Ponieważ władze nie lubią, jak ktoś umiera i pogarsza statystykę w więziennictwie – często w ten sposób udaje się coś osiągnąć. Dlatego reżymy totalitarne, za nic mające godność człowieka, po kilku tygodniach zaczynają karmić więźniów pod przymusem. Natomiast śp. Małgorzata Thatcherowa, gdy bandyci z IRA skazani na dożywocie (zamiast kary śmierci, która im się słusznie należała) podjęli głodówkę, wzruszyła ramionami – i po 65 bodaj dniach kilka pogrzebów zakończyło sprawę. W Związku Sowieckim, w łagrach, więźniowie wiedzieli, że jeśli podejmą protest w niesłusznej sprawie, to władze też wzruszą ramionami. Podejmowali głodówkę tylko wtedy, jeśli coś im się wedle sowieckiego prawa należało – a władze więzienne odmawiały. I wtedy (nie zawsze…) to działało.
  • Osłabiały mnie na przykład te wszystkie strajki głodowe. Pewnie powiesz: Ale po co brać na siebie jeszcze te strajki głodowe? Bo podczas przesłuchań strajk głodowy jest sposobem na to, by stawić im czoło. Pokazujesz im mianowicie, że nie mogą odebrać ci wszystkiego, bo masz odwagę ze wszystkiego zrezygnować. Wytłumaczę to lepiej. Jeśli odmawiasz jedzenia i ich atakujesz, denerwują się i nie pozwala im to na zastosowanie systematycznej formy przesłuchań. Na przykład podczas tortur, jeśli torturowany przybiera prowokacyjną i agresywną postawę, systematyczne przesłuchanie zamienia się w osobistą walkę torturowanego. Czy to jasne? Chciałem powiedzieć, że dzięki strajkowi głodowemu ciało słabnie, a to uniemożliwia kontynuację przesłuchania, gdyż nie ma sensu przesłuchiwać czy torturować kogoś, kto straci przytomność.
  • Wobec schwytanych demonstrantów, którzy zorganizowali w więzieniu strajk głodowy, policja zachowywała się tak, jak wobec swoich dzieci.
    Biła ich, ponieważ nie chcieli jeść!