Przejdź do zawartości

Opętanie

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Opętanie – stan umysłu, w którym poszczególny człowiek odczuwa, że znajduje się pod wpływem zewnętrznej, niefizycznej, najczęściej osobowej siły, lub zachowuje się w sposób sugerujący taki stan osobom trzecim.

  • … głoszę tezę, że większe lub mniejsze opętanie przez szatana stanowi codzienne zagrożenie każdego z nas.
    • Autor: Jacek Salij, Opętanie przez szatana, w: Szukającym drogi
  • Jeśli padaczka i depresja (melancholia) były już w starożytności traktowane jako wyodrębnione choroby, to schizofrenia najdłużej zatrzymała znamię opętania przez moce tajemne.
  • Trzy są rodzaje operacji diabelskich na człowieku: kuszenie, obsesja i opętanie; z pierwszym demon na wszystkich ludzi nastaje, drugą tylko w niektórych godzi, trzecia wreszcie rzadko mu się udaje, ale też męka to i groza straszliwa (…).
  • Wszystko przemawia za tym, że Jezus w pierwszym rzędzie był uzdrowicielem i egzorcystą. Jedno łączy się z drugim, bo choroby w ówczesnym rozumieniu nie były niczym innym, jak opętaniem przez demony.
    • Autor: Gerd Lüdemann, wywiad dla „Literaturen”, tłum. „Forum”, 20 grudnia 2010.
  • Wśród urszulanek z Loudun urządzających pokazy opętań prawdziwą gwiazdą była młoda siostra Claire. W konwulsjach zadzierała halkę, ukazując intymne części ciała bez żadnego wstydu. Znieważając się własnymi rękoma, wykrzykiwała słowa tak nieprzyzwoite, że zawstydzały najbardziej rozpustnych mężczyzn. Sposób, w jaki to robiła, krępował bywalców najgorszych burdeli w kraju. Na niektórych robiło to takie wrażenie, że po obejrzeniu jednego z takich pokazów lord Montagu postanowił przejść na katolicyzm. Dla zakonnic przyszły ciężkie czasy po tym, jak klasztor odwiedziła siostrzenica kardynała Richelieu, księżna d’Aguillon. Doniosła wujowi, iż pokazy są oszustwem, ten cofnął im pensje, co skutecznie wyleczyło zakonnice, a ich opętania dobiegły końca.