Przejdź do zawartości

Nigel Cawthorne

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Nigel Cawthorne (ur. 1951) – amerykański dziennikarz, pisarz, wydawca, popularyzator historii.

Życie erotyczne wielkich dyktatorów[edytuj]

(wyd. Puls, Londyn 1996, ISBN 1859170676, tłum. Zofia Domaniewska)

  • Niewiele jest tajemnic w życiu seksualnym włoskiego dyktatora Benito Mussoliniego. Właściwie mógłby on bez problemu kandydować z ramienia amerykańskiej partii demokratów, bowiem brakiem dyskrecji dorównywał takim tuzom, jak J.F. Kennedy czy Lyndon B. Johnson.
  • Upadek komunizmu położył kres rządom Ceaușescu i innych władców Europy Środkowej. Wygląda na to, że demokracja zwycięża nawet w Ameryce Południowej. Jednakże na Bliskim Wschodzie potężni dyktatorzy, jak choćby szach Iranu, upadają po to tylko, by ustąpić miejsce fundamentalistom religijnym, takim jak ajatollah Homeini. Ale w niniejszej książce nie odnajdziecie krwawych tyranów islamu. Mogę także zagwarantować, że w naszej serii nie ukażą się Życiorysy seksualne mułłów. Cóż, nie przepadam za nieustannym towarzystwem chłopców ze Służb Specjalnych.

Inne[edytuj]

  • Chiński Gordon został po śmierci Gordonem z Chartumu, bohaterem narodowym. (…) Wyrobił sobie opinię nieustraszonego żołnierza w Chinach, gdzie prowadził Niezwyciężoną Armię do boju tylko z laską w ręku. Gdy zabronił swoim żołnierzom grabienia zdobytych miast, podniósł się bunt. Gordon rozkazał rozstrzelać jednego z prowodyrów i zagroził, że nakaże stracić co godzinę jednego buntownika, dopóki nie zapanuje spokój. Wystarczyła jedna godzina.
    • Źródło: Dowódcy i generałowie. Prawdziwe historie, Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2014, s. 136.
    • Zobacz też: Charles Gordon