Przejdź do zawartości

Charles Gordon

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Charles Gordon

Charles Gordon (1833–1885) – brytyjski generał, administrator kolonialny, bohater narodowy, gubernator Sudanu w latach 1877–1879, poległy w obronie tego miasta przed powstańcami Mahdiego z Sudanu.

O Charlesie Gordonie[edytuj]

  • Chiński Gordon został po śmierci Gordonem z Chartumu - bohaterem narodowym. (…) Wyrobił sobie opinię nieustraszonego żołnierza w Chinach, gdzie prowadził Niezwyciężoną Armię do boju tylko z laską w ręku. Gdy zabronił swoim żołnierzom grabienia zdobytych miast, podniósł się bunt. Gordon rozkazał rozstrzelać jednego z prowodyrów i zagroził, że nakaże stracić co godzinę jednego buntownika, dopóki nie zapanuje spokój. Wystarczyła jedna godzina.
    • Autor: Nigel Cawthorne, Dowódcy i generałowie. Prawdziwe historie, Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2014, s. 136
  • Odsiecz zaledwie wyruszyła i obawiano się powszechnie, że mimo sławy, męstwa i zdolności Gordona, ważne to miasto [Chartum] wpadnie w ręce barbarzyńców.
  • Pierwszym jednak przedmiotem, jaki zwrócił uwagę dzieci, była głowa ludzka, zatknięta na wysokim bambusie, wkopanym w środku rynku. Twarz tej głowy była wyschnięta i prawie czarna, natomiast włosy na czaszce i brodzie białe, jak mleko. Jeden z żołnierzy objaśnił Idrysa, że to jest głowa Gordona. Stasia, gdy to usłyszał, ogarnął niezgłębiony żal, oburzenie i paląca chęć zemsty, a zarazem przestrach zmroził mu krew w żyłach. Tak więc skończył ów bohater, ów rycerz bez skazy i bojaźni, człowiek przytem sprawiedliwy i dobry, kochany nawet w Sudanie. I Anglicy nie przyszli mu na czas z pomocą, a potem cofnęli się, pozostawiając jego zwłoki bez chrześcijańskiego pogrzebu, na pohańbienie!