Jacek Salij
Wygląd
Jacek Salij (ur. 1942) – polski teolog, dominikanin.
- Często jesteśmy – również ludzie wierzący – ślepi na całe wymiary rzeczywistości i wcale nie odczuwamy tego kalectwa.
- … głoszę tezę, że większe lub mniejsze opętanie przez szatana stanowi codzienne zagrożenie każdego z nas.
- Źródło: Opętanie przez szatana, w: Szukającym drogi
- Zobacz też: opętanie
- Nie ma bowiem grzechu niewinnego, zła, które nie niosłoby z sobą jakiejś krzywdy. Każde zło prędzej czy później zaowocuje jakimś bezsensem i zniszczeniem.
- Źródło: Rozpacz pokonana
- Otóż kiedy nie chcemy, ażeby nasze prawa miały fundament w woli Boga, który jest stwórcą ludzkiej natury, tym suwerenem będzie (…) wyróżniające się roztropnością gremia uznanych autorytetów prawniczych, zdolnych jednak do wydania nawet tak zbrodniczych orzeczeń, jak decyzja amerykańskiego Sądu Najwyższego z 22 stycznia 1973 r. na temat aborcji.
- Źródło: Łódzkie studia teologiczne
- Nie wierzę takim obrońcom przyrody, u których miłość do przyrody przeniknięta jest nienawiścią do człowieka.
- … pogląd Pani rozmówcy zdaje się bazować na założeniu, jakoby rozum był źródłem prawdy. Czy tak jest rzeczywiście? Rozum jest raczej władzą poznawczą, szukającą prawdy i rozróżniającą prawdę od fałszu, ale przecież rozum prawdy nie ustanawia. Rozum jedynie odczytuje prawdę zawartą w rzeczywistości, przy czym może się nawet pomylić. Rzecz jasna, rozum nie jest martwym ekranem, odbijającym rzeczywistość biernie i bezdusznie; jest władzą poznawczą żywej osoby ludzkiej, która otwiera się na rzeczywistość w sposób aktywny. Sytuacja ta rodzi wprawdzie skomplikowane problemy filozoficzne, nie zmienia jednak faktu zasadniczego: że źródłem prawdy jest rzeczywistość, nie rozum.
- Źródło: Rozum i objawienie, w: Szukającym drogi
- Przeciwstawiać prawdę o stworzeniu teoriom ewolucji to tak samo, jakby przeciwstawiać sobie prawdę, że jestem stworzeniem Bożym, prawdzie, że pochodzę od moich rodziców.
- Źródło: Koniec sporu o ewolucję, mateusz.pl, dostęp: 4 stycznia 2018
- Zobacz też: ewolucja
- Sola scriptura polega na kurczowym trzymaniu się zdań biblijnych, zamiast trzymania się prawdy biblijnej…
- „Trójjedyny Bóg jest dla nas dostępny tylko tam, gdzie sam czyni się dla nas dostępnym” – przypomniał Hans Urs von Balthasar, jeden z najwybitniejszych teologów XX wieku. Zatem grubym nietaktem wobec Niego jest lekceważenie Jego zaproszenia do spotykania się z Nim i szukanie na własną rękę jakiegoś nieistniejącego przystępu do nieznanego Boga.
- Źródło: Wierzący niepraktykujący, katolik.pl
- Trudno sobie wyobrazić formację duchową bardziej niezgodną z katolicyzmem niż nacjonalizm. Toteż jest dla mnie jedną z największych zagadek w historii duchowej Polaków, jak mogło dojść do tego, że pod opiekuńczymi skrzydłami katolicyzmu znajdowała sobie u nas schronienie formacja głosząca otwarcie amoralne zasady narodowego egoizmu i wnosząca ferment nienawiści i pogardy we współżycie Polaków z mniejszościami narodowymi oraz z narodami ościennymi. Sądzę, że zdumiewające to zjawisko częściowo należy tłumaczyć tym, że począwszy od czasów Oświecenia cały Kościół katolicki – z różnych stron atakowany i poniżany – znajdował się w wielkim skurczu obronnym, a to nie sprzyjało pełnemu ujawnianiu się tak właściwego mu uniwersalizmu. Przede wszystkim jednak, jak mi się wydaje, zjawisko to świadczy o niezadowalającym stopniu katolickości naszego polskiego katolicyzmu.
- Źródło: Czyżby odrębny gatunek?, „Znak” nr 390–391, listopad-grudzień 1987.
- Zobacz też: katolicyzm, nacjonalizm
O Jacku Saliju
[edytuj]- Jacek Salij – reprezentuje ludzi o charakterze agresywnym i buntowniczym, trochę infantylnej przekory. Sprzeciwia się zarówno swoim przełożonym w prowincji i w kurii, jak też i władzom państwowym. Przekorny z natury, zawsze ma odmienne zdanie. Niektórzy mówią, że przodkowie jego są pochodzenia semickiego. Zaciekawiło to mnie – znam się na antropologii, wykluczyć chyba należy semityzm. Pod względem antropologicznym typ raczej nordycko-laponoidalny. Bardzo zdolny człowiek o dużych możliwościach naukowych, ale leniwy i wygodny. Jego artykuły nie wnoszą nic nowego, są to na ogół przeróbki z pism zagranicznych, bądź zlepek już opracowanych tematów. Można się z nim porozumieć, ale trzeba umieć do niego podejść.
- Autor: Władysław Jacher, profesor KUL
- Opis: cytat z notatki Służby Bezpieczeństwa PRL.
- Źródło: Zofia Fenrych, Nadzwyczaj skromny łobuz… ojciec Jacek Salij OP, dominikanie.pl, 19 września 2017.